Modules
  • Ana Sayfa
  • AvantGo
  • Downloads
  • FAQ
  • Feedback
  • Forums
  • Journal
  • Private Messages
  • Recommend Us
  • Search
  • Statistics
  • Stories Archive
  • Submit News
  • Surveys
  • Top 10
  • Topics
  • Web Links
  • Your Account

• Who's Online
    Şu an sitede, 1 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Languages
    Site Lisanını Seçin

FrpWorld.Com :: View topic - Perg Efsaneleri
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Perg Efsaneleri View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    albasti
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Aug 07, 2004 7:35 pm Reply with quoteBack to top

gerçekten haklısınız türkçe bir çok ırkı seslendirme yeteneÄ?ine sahip..Yeni türkçe osmanlı türkçesi sonra orta asya türkçesi bunlar için kullanılabilir.Hem sonra türkçenin dünya kadar lehçesi var.

Ben Türkçenin baÅ?ka bir tarafını da suyüzüne çıkarmak istiyorum.Türkçe'de mükemmel bir kelime türetme yeteneÄ?i var.Ama bize bunu göstermediler tabiki..Sorsan birine türkçeyi GÃ?Z GÃ?ZLÃ?K GÃ?ZLÃ?KÃ?Ã? eklerini söyler bitirir türkçeyi halbuki muhteÅ?em matematiksel bir yetiye sahip türkçe...Å?unlara bir gözatın.

-Tarihçi Jean-Paul Roux, ''Türklerin Tarihi'' adlı yapıtında [ 1] ''Türklerle ilgili olarak kabul edilebilecek biricik tanım dilbilgisel olandır. Â? Türklerin dili çok büyük bir çekim gücüne sahip olduÄ?undan iliÅ?kide bulundukları birçok insan topluluÄ?u tarafından benimsenmiÅ?tir.'' diyor. Ã?nlü dilbilimciler, Türkçenin yetkinliÄ?ini ve kurallı oluÅ? bakımından öteki dillerden üstünlüÄ?ünü övmüÅ?lerdir:

-Max Müller, Türkçe hakkındaki görüÅ?lerini Å?öyle açıklıyor: ''Türkçenin bir dilbilgisi kitabını okumak, bu dili öÄ?renmek niyetinde olanlar için bir zevktir.Türlü dilbilgisi kurallarının belirlenmesindeki ustalık, eylem çekimlerindeki düzenlilik, bütün dil yapısındaki saydamlık, kolayca anlaÅ?ılabilme niteliÄ?i, insan zekasının dil aracılıÄ?ı ile beliren üstün gücünü kavrayabilenlerde hayranlık uyandırırÂ?. Türk dilinde her Å?ey saydamdır, apaçıktır.

-Jean Deny, ''Türk dili, seçkin bir bilginler kurulunun danıÅ?ma ve tartıÅ?maları sonucunda oluÅ?tuÄ?u kanısını uyandırıyor. Fakat böyle bir kurul, Türkistan bozkırında kendi baÅ?ına kalmıÅ? olarak ve kendi yasaları ya da kendi içgüdüleri itiÅ?iyle, insan beyninin yarattıÄ?ı bu sonucu saÄ?layamazdı !'' demektedir

-Hint-Avrupa ve Sami dillerine göre Türkçenin sözcük ve bu arada bilim terimleri türetmede önemli bir üstünlüÄ?ü vardır. Prof. DoÄ?an Aksan'ın ''Türkçenin Gücü'' yapıtında[ 29] açıklandıÄ?ı üzere, Türkçemiz bu özelliÄ?i ile benzersiz üstünlüÄ?e sahiptir. Bu yapıtta ''sür-'' kökünden, yalnızca Türkiye Türkçesinde 100 kadar türetilmiÅ? sözcük örneÄ?i verilmiÅ?tir.

Hem türkçedeki fantazi terimlerine uyacak bir sürü kelime var..Ã?stelik öztürkçe...Aslında turan.tc'nin bir yerinde vardı geniÅ? bir orta asya sözlüÄ?ü..Ama Å?imdi bulamıyorum zamanında bil e indirmiÅ?tim.Her ne kadar ülkücü olmasamda böyle bir hizmet gerçekten güzel.Ama türkçe üzerinde hafif bir araÅ?tırma yapın.Ne kadar kadim ve muhteÅ?em bir dilimiz olduÄ?unu göreceksiniz.
    Back to top View user's profileSend private message
    Norticus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 09, 2004 12:05 pm Reply with quoteBack to top

albasti bu alıntıları bizimle paylaÅ?tıÄ?ın için çok teÅ?ekkür ederim
    her zaman türklüÄ?ün ve türkçenin kendi insanları tarafınfdan hor görülmesine karÅ?ı durdum (ben de belirtiyim ülkücü deÄ?ilim hatta herhangi bir siyasi kavramla ilgilenmiyorum ama ırkımla gurur duyan bir TÃ?RKÃ?M)

insanların "ama daha karixzmatiiiik.." diyerek birebir karÅ?ılık olan iki Å?eyin ingilizcesi kullanması gibi Å?eyler gerçekten insana "yuh!" ve "yazıklar olsun" dedirttiriyor..

In our bodies, there is die...
    chosen
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 09, 2004 12:16 pm Reply with quoteBack to top

eskiden bu ingilizce yada baÅ?ka bir yabancı dilde efektleri sadce lise kızları verirdi, Å?imdi sadce türkçe bi tepki veren insan sayısı bile acaip azaldı, herkes baÅ?ka dil özentiliinden kendi dilini unutuo

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 05, 2005 1:44 am Reply with quoteBack to top

ArkadaÅ?lar bence topic konusuna dönmektee yarar var.. Hemde serinin son kitabı çıkmıÅ?ken... Evet serinin son kitabı Tanrıların Alfabesi.. Baya uzun bir bekleyiÅ?ten sonra yaklaÅ?ık 1.5 -2 senenin ardından Perg Efsanesi sona erdi böylece... Ben daha okumadım son kitabı... Daha doÄ?rusu seriyi okumaya en baÅ?tan baÅ?ladıÄ?ım için daha sıra gelmedi.. Okuyanınız varsa yorum ve eleÅ?trilerini bizimle paylaÅ?sın lütfen?
    KKGB
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 26, 2006 4:14 am Reply with quoteBack to top

Bataklık Ã?lke'yi okuyorum Å?imdi....BaÅ?ta bazı diyalogları beÄ?enmemiÅ?tim.Fazla arkadaÅ?çıl geliyordu Very Happy Ama Å?imdi güzelleÅ?ti öykü kıvamını aldı.Her yapıtta böyle farklı ırklar,bitkiler görsek ne güzel Very Happy
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 26, 2006 5:22 am Reply with quoteBack to top

Oooh, mis gibi seridir ya Perg.
    Epey bir zaman oldu ben okuyup bitireli sonra çizgiromanını alıp okuyalı filan ama.(Bu arada çizgi roman da gayet iyiydi ya)
    OkumamıÅ? arkadaÅ?lar varsa bi zahmet bi taraflarını kaldırıp okusunlar. Kaçırılmaması iyi olacak bir seri bu. Ben oldukça beÄ?eniyorum kendisini.

Bunu beÄ?enenler bir de Saygın Ersin'in kitaplarına baksınlar derim ben. Hatta beÄ?enmeyenler de baksınlar. Very Happy

Bir ara Perg'in oyunu yapılıyor gibi bir geyik vardı, neydi, ne deÄ?ildi tam hatırlamıyorum ama vardı Arka Bahçe'nin öyle bi olayı sanki. Sizden duyan var mı ki?..

KKGB
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 17, 2006 6:13 pm Reply with quoteBack to top

Bence piyasadaki birçok FK serisinden kat be kat daha güzel Perg dörtlemesi...Buna kalıbımı basarım.BarıÅ?'ın üstünlüÄ?ü herÅ?eyden önce dilinde....Ã?yle yalın ve sürükleyici bir anlatımı var ki çerez yer gibi keyifle okuyorsunuz yapıtı....Bir de bu dünyada öyle sanıldıÄ?ı gibi habis ırklar yok...Hurglar var mesela yamyam bu adamlar...Ama Perg'in en usta müzisyenleri de bunlar...Ayrıca aralarından çok onurlular da çıkabiliyor.BarıÅ?'ın böyle tanrımsı karakterler yaratmamasını çok seviyorum.Mesela Belgariadda bir Belgarath ve Polgara var Allahım yarabbim yapamadıkları Å?ey yok neredeyse...Ama Pergde her karakterin birçok zaafı var.Bununla birlikte BarıÅ? bu huyunu canavar yaratırken de kullanmıÅ?.Mesela torganlar müthiÅ? yakıp-yıkıcı canavarlar ama birkaç hafta yaÅ?ayabiliyorlar.

Ya Å?u çizgiromana ulaÅ?mam lazım.Ã?ünkü burfenlerin Å?eklini Å?emalini tam olarak sindirebilmiÅ? deÄ?ilim.Bu arada bataklık yaratıkları derokanlara hayran olduÄ?umu belirtmeliyim.Derokanların diÅ?leri yok tabi insanları bataklıÄ?a çektikten sonra ham diye yiyemiyorlar.Ancak ceset çürüyüp organizmaları daÄ?ılacak bataklıÄ?a derokanlar o zaman yiyebiliyorlar. Very Happy Yanlız Metis saÄ?olsun Malloryon'a yaptıÄ?ını BarıÅ?'a yapmıÅ?.Ä°lk kitabın kapaÄ?ı korkunç...Umarım yakında düzelir.Sakın kapaÄ?a bakarak aldanmayın.DiÄ?er kapaklar gayet güzel.

Ama çabuk bitti abicim...Geryan'ın Å?ak diye ölüp meselenin sonlanması koyuyor adama...Ama ekÅ?isözlükten okuduÄ?uma göre BarıÅ? Å?u ara polisiye bir roman yazıyor ve bir süre sonra Perg'e devam etsin.Ya kardeÅ?im iyi güzel farklı alanlarda yazıyorsun da boÅ?ver bunları kendini Perg'e ada....Bu arada 1002 Gece Masalları adlı kitapta BarıÅ?'ın Pergle ilgili kısa bir öyküsü varmıÅ? henüz okumadım.

Neyse arkadaÅ?ar bence kesin alıp okuyun.Ã?yle ilk sayfalardan da "Hmm güzel ama basit bir öyküye benziyor" falan demeyin ileriki sayfalarda kurgu güzelleÅ?iyor.

Ã?ok yaÅ?a BarıÅ? :clap: Saygılar....
    Merderan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 13, 2006 4:21 am Reply with quoteBack to top

Perg'î genel olarak Å?öyle bir tanıtım yazısı ile bilmeyenlere tanıtmak istedim Smile

Türkiye'nin Ä°lk Fantastik Kurgu Diyarı... Orada ne Elfler var çok soylu, ne de orklar var kötülüÄ?ün timsali... Orası Perg, herkesten herÅ?eyi bekleyebileceÄ?in bir diyar. Ã?nyargıların yanılttıÄ?ı, gerçeklerin görünenden farklı olduÄ?u bir yer...

Perg, adalardan oluÅ?muÅ?, kimsenin aslında göründüÄ?ü gibi olmadıÄ?ı, kendine özgü ırkları ve türleri barındıran bir diyar...

Kadim Güçlerce yaratılıp,insanlara yol göstermek amacıyla birkaç varlık Perg'e yollanmıÅ?tır. Ancak, Perg halkı bu varlıkları tanrılaÅ?tımıÅ? ve sonunda da ne yazık ki Tanrılar SavaÅ?ı denilen bir savaÅ? yapılmıÅ?tır. Farklı tanrılara inananlar kendi ırkı,kendi kardeÅ?i olsa dahi acımamıÅ? ve öldürmüÅ?tür. Bu kaos ortamında bütün bunlar yetmezmiÅ? gibi bir de TanrılaÅ?tırılanlar savaÅ? saflarında yer almıÅ?lardır ki iÅ?te bu esnada Perg gerçek bir cehennem halini almıÅ?tır. Bütün bu olanlardan sonra Kadim Güçler savaÅ?takilere ceza vererek onları Dernat'a yani Ã?teki Diyarlara sürmüÅ?tür.

Gel gelelim Perg Halkının ırklarına:

Ä°NSANLAR: Bütün diyarlarda olduÄ?u gibi Perg'de de insanlar mevcut.
    PROMLAR: Kıl kaplı vücutları ile insan ebatlarına sahiptirler. Denizcilik konusunda geliÅ?miÅ?tirler. Federasyon devrinde köle haline gelmiÅ?lerdir.
    BURFENLER: Küçük boyları ve beyaz kılsız tenleriyle dikkatleri çekerler. Ä°nsan ve Promlardan ayrı Perg'in Kuzey-DoÄ?usunda yer alan Bataklık Ã?lke'de yaÅ?arlar.Cam ve cam iÅ?leme konusunda bütün Perg'in en iyileridir.
    HURGLAR: Perg'in barbar ırkıdır. Keserler biçerler. Ancak kesip biçtikleri gibi de müzik dinlerler. Müzik konusunda ustalaÅ?mıÅ?lardır. Ulu bir müziÄ?e hayır diyecek bir hurg tanımıyorum... (En baÅ?ta demiÅ?tik ya hiçbir Å?ey göründüÄ?ü gibi deÄ?ildir diye...)

Ana temalarıyla ırklar da böyle...

Perg CoÄ?rafyasına gelelim.

Haritayı önünüze alıp açtıÄ?ınızda-ki Å?u anda öyle yapıyorum-Perg'în 11 büyük ada ve bir de Hertug adındaki bir çok küçük adadan oluÅ?muÅ? bir ülkeden meydana geldiÄ?ini görürsünüz. Ã?yle yok prom adasıymıÅ?,yok insan adasıymıÅ? diye bir kavram yok. Herkes özgürce yaÅ?ıyor. Ancak az önce de bahsettiÄ?im gibi Burfenler apayrı bir yer olan Bataklık Ã?lke'de yaÅ?ıyorlar onlar ayrı.

Perg'e bir yaz tatiline gidecek olsak ve ben de rehberiniz olsaydım Å?üphesiz size önce Ä°htiÅ?amlı Turayfor köprülerini, ardından bir tanrı mezarı üzerinde bittiÄ?i söylenen ve geceleri ıÅ?ıldayan Rhuk aÄ?acını, ardından Altıf'a gidip Merderan Heykelini ve son olarak da Ä°htiÅ?amlı Hunsa'nın Kanatları'nı gösterirdim... Gerçekten hepsi de mükemmeldir...

Perg'de Günümüz tarihine bakarsak Federasyon'un kurulduÄ?unu görürüz. Bunun sebebi Tshermon'un bir komutanı etkisi altına alarak sayısız doÄ?aüstü yaratıkla sayısız savaÅ?lar yaptıÄ?ındandır. Ancak Tshermon'un yenilgisi bir tesadüf eseri Turayfor'da gerçekleÅ?ir ve artık bu tür olayların olmaması için Federasyon kurulmasına karar verilir. Perg'de federasyon kurulduÄ?u zaman, tehdit ile Tshermon tarafında yer alan Promlar köle haline gelirler ve acınacak duruma düÅ?erler.

Elimden geldiÄ?ince, dilim döndüÄ?ünce anlatmaya çalıÅ?tım...
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteICQ Number
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum