Modules
  • Ana Sayfa
  • AvantGo
  • Downloads
  • FAQ
  • Feedback
  • Forums
  • Journal
  • Private Messages
  • Recommend Us
  • Search
  • Statistics
  • Stories Archive
  • Submit News
  • Surveys
  • Top 10
  • Topics
  • Web Links
  • Your Account

• Who's Online
    Şu an sitede, 1 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Languages
    Site Lisanını Seçin

FrpWorld.Com :: View topic - türk kültürü ve fantastik kurgu
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

türk kültürü ve fantastik kurgu View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 01, 2006 6:43 am Reply with quoteBack to top

feanin wrote:
    arkadaÅ?lar benim bildiÄ?im türkler bi rpg oyunu yapmaya baÅ?ladılar bilgisayar için ve bunun dünyasının oluÅ?turulması içinde bi 5 yıl gibi biÅ?i harcadılar
    bunu sanırım level dergisinde okumuÅ?tum,yani türk kültürünün olduuu türklere ait bi evrende geçen bi oyun lucak tam olarak bilseydim isimleri daha ii bilgi verebilirdim bu sadece hatırladıım,bu adamlarla anlaÅ?ılıp o evrende geçen hikayeler yazılabilir aslında

Ceiron'un alt kolu Ceidot'un yaptıÄ?ı, konsept çizimlerini hastası olduÄ?um Kerem Beyit'in yapmıÅ? olduÄ?u Hükümran Senfoni (Sovering Symphony) olmasın o sakın? Ã?ıkması amacıyla bekliyoruz. Gayet meraklıyız fakat Å?u sıralar yalnızca wallpaper'dır, konsept resimdir gibi Å?eylerle idare ediyoruz.

Ayrıca Lokman Hekim'in Yedi Kartalı üzerine yazılmıÅ? TÃ?RK Fantastik Kurgu romanı için bkz:
    Zülfikar'ın Hükmü
    ve
    Erbain Fırtınası.
    Saygın Ersin'in efsanevi güzel kitapları. Tavsiye ederim.

Alexstrasza
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Sep 03, 2006 6:37 am Reply with quoteBack to top

Dede Korkut Hikayelerini okumak yardımcı olabilir araÅ?tırma olarak kanımca. Benim fikrimde bunun yapılabilcei yönünde Smile biz müslüman olmadan önce göçebe ve savaÅ?çı bi toplumduk hatırlayın biraz edebiyat derslerini Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 13, 2006 4:48 am Reply with quoteBack to top

Bende Murat Uraz'ın Türk Mitolojisi adlı kitabı var... Oradan baya Å?ey öÄ?rendim. Acak asıl Prof. Dr. Bahaddin Ã?gel'in iki ciltlik her biri yaklaÅ?ık 800 sayfalık Türk Mitolojisi kitaplarını almayı düÅ?ünüyorum... Mitolojimiz gerçekten zengin. Sadece Türk Mitolojileri hakkında filmler ve Å?arkılar yapılmıyor. Bu yüzden hususi araÅ?tırma yapmayan adamın bilgi edinmesi gerçekten zorlaÅ?ıyor...
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteICQ Number
    ElvenBard
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 19, 2006 3:50 am Reply with quoteBack to top

Türk mitolojisiyle, tarihiyle fantastik diyarlar arasında bi baÄ?lantı kurmaya kasınca en olası yaklaÅ?ım bi dönem Faerun'u kasıp kavuran Tuigan'lılar gibi görünüyo. Türk kültüründen esinlenilebilir tabi çok da güzel olur, biz de o gıpta ettiÄ?imiz yabancı yazarlara ilham olmuÅ? mitolojilerin bi parçasıyız zaten

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 19, 2006 9:22 pm Reply with quoteBack to top

Benim evimde İslamiyet �ncesi Türk Mitolojisi
    diye dir kitap var hangi yayın evinden hatırlamıyorum (evden uzak olduÄ?um için bakamıyorum Å?u anda) ama oldukça eski bir kitap eÄ?er sahaflardan ararsanız sanırım bulabilirsiniz.

Saygılarımla ,

Alp ARAS
    Back to top View user's profileSend private message
    Dawy
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 12, 2006 6:53 am Reply with quoteBack to top

Bana göre Türkiye'de Fantastik Edebiyat'a karÅ?ı bir sürü saçma yorum yapılıyor ama gün geçtikçe bu önyargılar azalıyor.
    aransayes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 12, 2006 8:56 am Reply with quoteBack to top

Quote:

Bana göre Türkiye'de Fantastik Edebiyat'a karÅ?ı bir sürü saçma yorum yapılıyor ama gün geçtikçe bu önyargılar azalıyor.

Ã?yle. Ã?ocuk masalları, saçma konular, aptalça Å?eyler, satanist ürünü vs... Ã?nyargılar azalmaya, merak edenler artmaya baÅ?ladı. Bunda da Yüzüklerin Ef. filminin etkisi büyük oldu. Umarım en kısa zamanda hak ettiÄ?i yere ulaÅ?ır.
    Bu aralar aramızda ki insanların yazdıkları frp kitaplar kitapçıların raflarında yerini aldı.
    Ã?rnek: Aynanın DiÄ?er Tarafı.

Kötü olmak seni geri getirir mi acaba...
    Squan
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Dec 12, 2006 5:14 pm Reply with quoteBack to top

Bir Å?eyler deÄ?iÅ?meye baÅ?ladı. DeÄ?iÅ?meside iyi oluyor aslında. Ã?nyargı çok kötü bir Å?ey. Ama Å?u an için tamamen yok edilmiÅ? olduÄ?unu söyleyemem. Hala kirdiÄ?im kırtasiyede adamın bana satanist gözüyle baktıÄ?ına inanıyorum.

Ama aslında bakıldıÄ?ında kültürümüzde de mitolojik öÄ?eler ve filmler çok. Ä°nsanların aÅ?ırı yadırgamasına da bir mana veremiyorum.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Dec 12, 2006 9:15 pm Reply with quoteBack to top

Ya hikaye olarak yeteri kadar olduÄ?una inanıyorum ama mesela öÄ?e olarak kullanılabilecek neler var bilemiyorum açıkçası, Å?ahsen ben Å?ahmaran ve Zümrüdüanka kuÅ?undan baÅ?ka bir Å?ey hatırlamıyorum. Bu tip Å?eyleri soruyorsunuz deÄ?ilmi yanlıÅ? anlaÅ?ılma olmasın...

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Dec 12, 2006 11:54 pm Reply with quoteBack to top

Tamamen Anadoluda geçen bir oyun planlıyorum. Tam anlamı ile Türk kültürü deÄ?il ama Anadolu da sonuçta kültürümüzün bir parçası... Ä°zleyip yorumlarınızı belirtirseniz çok sevinirim. : )

Squan
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Dec 13, 2006 4:52 am Reply with quoteBack to top

Aslında türk filmlerine baktıÄ?ımızda da fantastik öÄ?eli filmler çok fazla. Tarkan ın filmleri baÅ?lı baÅ?ına olmak üzere mesela. Bir filminde kraken a benzer bir ahtapot bile vardı mesela. Yani demek istediÄ?im araÅ?tırılsa ve bazı Å?eylerden örnek alınsa bize has bazı Å?yeler orataya çıkarabiliriz bana göre.

Bu ara firble oyununu cidden merakla bekliyorum haberin olsun. Güzel bir oyun olacaktır kesin Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 13, 2006 5:07 am Reply with quoteBack to top

aslında sadece anadolu olarak düÅ?ünmemek gerek. Å?aman kültürü geçmiÅ?te Türk lere hiçte yabancı deÄ?ildi. Ayrıca Destanlarımızın sayısıda hiçte az deÄ?il.

Kötü olmak seni geri getirir mi acaba...
    BaneElemental
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 02, 2007 12:53 am Reply with quoteBack to top

Bana kalırsa Türkiye sentez görevini bu alanda da gerçekleÅ?tirmeli. Batılı anlamda bir baÅ?langıç, ardından da doÄ?u ve derken bizim kültürümüzün sentezi. Zaten fantastik edebiyat sadece batı mitlerinden (Ä°skandinav kültleri gibi) ibaret deÄ?il. Ä°yi bir Å?ekilde incelersek rahatlıkla arap, hint ve çin gibi kültürlerin de unsurlarının ne denli fantastik edebiyatta baskın olduÄ?unu görebiliriz.

Mesela ilginç bir örnek: Ã?in mitinde Troller buz daÄ?larında yaÅ?amak zorunda kalmıÅ? ve baÅ?kalaÅ?mıÅ? insanlardırlar. Onlar uzun saçlı, buz tenli ve dev tırnaklı vahÅ?i yaratıklara dönüÅ?müÅ?lerdir. Onları öldürmek yalnızca ateÅ?le mümkün olacaktır.

Phoenix' in zümrüd-ü anka kuÅ?u olduÄ?unu da söylemeye gerek yok. Hatta deÄ?iÅ?ik savlar var, orclar üzerine. Eski türkçedeki " Onad" kelimesinin köken olduÄ?u söyleniyor. Ama Å?u kısım kesinlikle doÄ?ru: Avrupalılar DoÄ?u' dan akın eden barbarlara takmıÅ?lar bu ismi. Ve çocuklarını uyumaları için "orc gelecek" diye kandırırlarmıÅ?. Ä°htimal MoÄ?ollar bu kelimenin altındaymıÅ?.

E fantastik edebiyatı William Blake ' in Å?iirlerinden de baÅ?latabiliriz. (ressam ama, Å?iirleri olduÄ?u gibi frp için yazılmıÅ? sanki) Asal olarak Homeros. Undead tarafı da Antik Mısır. Lafın özü: Fantastik edebiyat evrenseldir. Tüm mitleri, söylevleri ve hatta efsaneleri içerebilir. Hiç bir kaygı gütmeye gerek yok. Kökeni anonimdir. Yapılan Å?eyse bu mitleri geliÅ?tirmek ve içini doldurmaktır. Fantastik edebiyatın içi boÅ? olmamalıdır. Ã?ünkü kökeninde göndermeler ve inanıÅ?lar vardır.

Ã?ok mu uzun oldu Surprised
    Murdoc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 02, 2007 1:20 am Reply with quoteBack to top

ArkadaÅ?lar biliyorum epeyce zaman oldu buraya arkadaÅ?larımın oyunu ile ilgili yazı yazalı ama elimden birÅ?ey gelmiyor.Adamlar verilerini adam gibi toparlayamıyorlar.En kısa zamanda baskı altında tüm verilerini toparlatmayı planlıyorum. Evil or Very Mad .En kısa zamanda buraya yazacaÄ?ım ilk yazıda Türk Mitolojisi'nde geçen yeni fantastik dünyayı sizlere sunacaÄ?ım.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 02, 2007 8:00 am Reply with quoteBack to top

Legend Of Rakı Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum