Modules
  • Ana Sayfa
  • AvantGo
  • Downloads
  • FAQ
  • Feedback
  • Forums
  • Journal
  • Private Messages
  • Recommend Us
  • Search
  • Statistics
  • Stories Archive
  • Submit News
  • Surveys
  • Top 10
  • Topics
  • Web Links
  • Your Account

• Who's Online
    Şu an sitede, 1 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Languages
    Site Lisanını Seçin

FrpWorld.Com :: View topic - Yüzüklerin Efendisi ve Alegori
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Yüzüklerin Efendisi ve Alegori View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Rhalazarn
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 25, 2007 12:39 am Reply with quoteBack to top

Bu Å?imdiye kadar birçok tartıÅ?manın konusu, bunu biliyorum. Ancak kafamı çok karıÅ?tırıyor ve dürüst olmak gerekirse oyunlarda oynatacaÄ?ım karakterin ırkını belirlemekte bilinçli ya da bilinçsiz bana yön veriyor. EÄ?er aranızda bununla iligili bilgileri bulunanlar varsa-ki çoÄ?unuzda olduÄ?unu tahmin ediyorum-biraz açıklama yapabilirler mi? Ã?zellikle merak ettiÄ?im nokta Å?u: bazı kiÅ?iler orkların, bazılarıysa cücelerin vikingleri temsil ettiÄ?ini söylüyor. Bana da hep Uruk-Hai ikinci dünya savaÅ?ında Adolf Hitler'in yaratmaya çalıÅ?tıÄ?ı Ã?bermensch'i, Ã?stinsan'ı hatırlatıyor. Bazı yerlerde Uruk-Hai Oo'rook High Å?eklinde yazılmıÅ?. Eski Türkçe'de "uruk" kelimesi "ırk" anlamına geliyor ve Tolkien da Fin dili bilen biri olarak bunu bilmeli çünkü onlar da Orta Asya'dan gelme. Ancak belki de bu "uruk" olayı bir tesadüften ibarettir ya da Finlileri ya da bazılarının dediÄ?i gibi Türkleri sembolize ediyorlardır. Ama bana mantıklı gelen açıklama orkların Almanları sembolize ettiÄ?i. Ayrıca "uruk" da sadece "ork" anlamına geliyor olabilir sanırsam. Lütfen konu hakkında mantıklı ve gerçeÄ?e yakın fikirleri olan arkadaÅ?lar beni aydınlatsınlar. Ã?ünkü belki de yazımdan da anlaÅ?ılacaÄ?ı gibi kafam çok karıÅ?ık Very Happy

-Ragnar Lodbrok
    Back to top View user's profileSend private message
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jul 25, 2007 1:23 am Reply with quoteBack to top

Tolkien hayattayken bu soruyu ona defalarca sormuÅ?lardı... Yüzüklerin Efendisi 2. Dünya savaÅ?ının bir alegorisi mi? diye.

O da her seferinde "Ben alegoriden nefret ederim. Yüzüklerin Efendisi hiç bir Å?eyin alegorisi deÄ?ildir." diye cevap vermiÅ?tir. Ancak yine de bazı çevrelerde, eserin popüleritesi arttıkça bu soru sanki hiç cevaplanmamıÅ? gibi tekrar tekrar sorulur ve tartıÅ?ılır.

Yüzüklerin Efendisini bir Å?eylere benzetebiliriz, hatta bu keyifli de bir iÅ?tir. Ancak en azından yazarı böyle bir niyetinin olmadıÄ?ını söylemiÅ?tir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 25, 2007 4:39 am Reply with quoteBack to top

EÄ?er Yüzüklerin efendisi 2. Dünya savaÅ?ının alegorisi olsaydı Türklerin Ork,uruk yada goblin vs. olacaÄ?ını zannetmiyorum.Ã?ünkü 2. dünya savaÅ?ında Türklerin pek bir rolü yoktu Smile .

Tolkien Orkları vs. diÄ?er kötü ırkları Alman olarak nitelendirmiÅ? olabilirmi? Bence olabilir eÄ?er Yüzüklerin Efendisinin 2. Dünya savaÅ?ının etkisiyle yazıldıÄ?ını varsayarsak.Nedenide çok açık bence.Ã?ünkü Tolkien bildiÄ?im kadarıyla yahudi biriydi ve o yıllarda Hitlerin Yahudilere yaptıklarını hepimiz biliyoruz...

Tolkien Orkları vs. diÄ?er kötü ırkları Türk olarak nitelendirmiÅ? olabilirmi? Bence buda olası bir durum.Ã?ünkü daha derin tarihlere baktıÄ?ımızda Osmanlı zamanında Türkler Bizansa son verip Viyana kapılarına kadar dayanmıÅ?tı.Buda ister istemez Avrupalıların bilinçaltlarına Türklerin kötü karÅ?ılanmasına sebep olmuÅ?tur... Tolkienin yaptıÄ?ı Orta-Dünya haritasına baktıÄ?ımızda Shire'ı BirleÅ?ik Krallık olarak alırsak Türkiyenin bulunduÄ?u yerde hemen hemen Mordora denk gelir...

Ayrıca "Ben alegoriden nefret ederim. Yüzüklerin Efendisi hiç bir Å?eyin alegorisi deÄ?ildir." Tolkiende her insan gibi yalan söylemiÅ?.Bence bariz bir Å?ekilde etkilenmiÅ?tir kendisi.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 25, 2007 5:11 am Reply with quoteBack to top

Tolkien yahudi falan deÄ?ildi koyu bir katolik olarak biliyorum kendisini. Ama eÄ?er Türkler orksa Uruk-Hai tuhaf kaçar. Alman olması daha mantıklı geliyo bana üstün ırk açısından. Ama cücelerin adı da hep Ä°skandinav isimleri gibi. Mesela Hobbit kitabındaki Thorin, Thror falan. Ä°skandinav tanrısı Thor'dan geliyo gibi. Ayrıca cücelerin yaratıcısı Orta Dünya'da da çekiçle uÄ?raÅ?an bi tanrı sanırsam, tıpkı Thor gibi.

-Ragnar Lodbrok
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 25, 2007 5:31 am Reply with quoteBack to top

Konu alegori:

Bir zamanlar Sacred diye bir bilgisayar oynu vardı.o oyunda ork mekanına baskın yaptıÄ?ımda orkların atları kullandıÄ?ını ve duvarlarda halılar olduÄ?unu farkettim!!!!

Yüzüklerin Efendisi'ni okumadım ama bir arkadaÅ?ım kitabı okumuÅ?tu.Hani Elf'ler düzenli olarak ayrılıyorlar ya.Hah, onların gittikleri yerin Amerika olduÄ?unu söyledi.Bilmiyorum ama haritayı inceleyince mantıklı geldi.Mesela 2. Dünya SavaÅ?ı'ndan ziyade uluslar bence

Tabi Elenium serisi'nde de farklı bir durum var.Ã?ünkü kıtanın adı Eosia yani asya, ve kitapta mekanın geçtiÄ?i yer Türkiye torpakları ve üst solda da Avrupa.AÅ?aÄ?ıda da Kıbrıs dikkat çekiyor

Ä°Å?te herkez farklı bir dikkat çekmiÅ?

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jul 25, 2007 3:35 pm Reply with quoteBack to top

Lord of the Rings fantezi kurgu oyunları dönemini açan eserdir.

Bugün fantastik kurgunun tek baÅ?ına bir edebiyat türü olarak kabul edilmesini saÄ?layan eserdir. Fantezi kurgunun yolu Edgar Alan Poe ile ciddi anlamda açılmıÅ? ve nihayet Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi isimli eseriyle resmen kabul edilmiÅ?tir.

BildiÄ?iniz gibi Tolkien Oxford Ã?niversitesinde edebiyat profesörüydü. DüÅ?ünsenize o zamanlar dünyanın en saygın edebiyat bölümünde profesörlük yapacaksınız, bütün meslaktaÅ?larınız sizden makamınıza yaraÅ?ır ciddiyette eserler beklerken siz Hobbit adında bir masal kitabı ile çıkageleceksiniz... Ardından da onları daha da Å?aÅ?ırtacak ve Yüzüklerin Efendisi diye bir baÅ?ka masal(!) kitabı yazacaksınız.

MeslektaÅ?ları özellikle Hobbit'den sonra Tolkien ile epeyce dalga geçmiÅ?ler, yazarın çalıÅ?masını ciddiye almamıÅ?lardır. Böyle bir ortamda bile, makamına yakıÅ?madıÄ?ı iddia edilen bir eser yazdıÄ?ı zannı altındayken bile bu eser bir alegori mi? diye sorulduÄ?unda Tolkien "Hayır. Alegorinin kokusunu aldıÄ?ım her Å?eyden nefret ederim." diye cevap vermiÅ?tir.

Elbette esinlendi. Pagan dinlerinden, mitolojilerden hatta masallardan. GeçmiÅ?te ve gelecekte yaÅ?anmıÅ? olaylarla benzerlikleri de olabilir, olacaktırda. Ancak alegori ile esinlenme baÅ?ka baÅ?ka Å?eylerdir. Tolkien'in eseri %100 orjinal fikirlerden oluÅ?muyor ama %100 fantastik kurgu.

Tolkien "Ben alegori yaptım. Bu aslında 2. Dünya savaÅ?ı alegorisidir." veya bu "Kutsal metinlerde yazan olayların alegorisidir." deseydi o zaman bugün bir fantezi kurgu kavramından söz edemiyor olabilirdik. O zamanki edebiyat çevreleri de bu kadar güzel yazılmıÅ? ve edebi açıdan büyük bir deÄ?eri olan eserin sadece (!) fantazi kurgu eseri olduÄ?unu kabul etmek istememiÅ?ler, sanki ona daha ciddi (!) bir misyon yüklemek için bu aslında bir "alegori"dir demiÅ?lerdi.

Açıkcası ben de ilk okuduÄ?umda onun bir alegori olmasını istedim. Sanki böylece güzelliÄ?ini herkesin kabul edeceÄ?i daha da dahiyane daha da yüce bir eser olacaktı.

Ama hayır. Yüzüklerin Efendisi sadece bir Fantastik Korku eseri... ve bence bununla gurur duyun. Ã?ünkü ona bir alegori derseniz hem Tolkien'in meÅ?rulaÅ?tırdıÄ?ı edebiyat dalına, hem de yazarın kendisine ihanet edersiniz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 1:41 am Reply with quoteBack to top

alegori olduÄ?unu sanmıyorum ancak belki biraz esinlenmiÅ? olabilir ki bu çok doÄ?al (coÄ?rafya vb.) (bi de Å?u nibelungs olayı var) alegori george orwell ın hayvanlar çiftliÄ?i kitabındaki gibi olur (ki bunu lotr önsözünde de yazmıÅ?lardı) çiflikte simgelenen rus devrimiydi ve karakterler çok açıktı.ancak yüzüklerin efendisinde ne karakter ne de ırk olarak böyle bir durum yok kasmayalım kendimizi zaten varsa da durum bizim için pek hoÅ? diil.. eÄ?er orta dünya haritasıyla avrupa haritasını üst üste koyarsanız görürsünüz Wink

Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan,
    Bulan ya da kaçıran kiÅ?iyi, bir Silm
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Hakikatli-TormII
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 10, 2007 6:55 am Reply with quoteBack to top

Quote:

Ama cücelerin adı da hep Ä°skandinav isimleri gibi. Mesela Hobbit kitabındaki Thorin, Thror falan. Ä°skandinav tanrısı Thor'dan geliyo gibi. Ayrıca cücelerin yaratıcısı Orta Dünya'da da çekiçle uÄ?raÅ?an bi tanrı sanırsam, tıpkı Thor gibi.

Cücelerin yaratıcısı aynı cüceler gibidir. Silmarillion'da var. Ä°skandinav konusunda haklısın Tolkien elflerin dilini yaratırken Finlandiya'nın Karelya bölgesinde konuÅ?ulan dilden çok etkilenmiÅ?tir. Bunun dıÅ?ında Ä°skandinav mitoloji ile çok ilgilenmiÅ?tir özellikle oxford'dayken bunun için yeterince kaynak bulduÄ?u söylenir. Ã?ıkarımların bence doÄ?rudur Rhalazarn.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 21, 2008 6:28 am Reply with quoteBack to top

Bogus a tamamen katılıyorum.Ama bence Türkler o kitapta olsa olsa Rohanlılar olurdu.Ã?ünkü Türklerde Rohanlılarda ata ve süvarilere oldukça önem veriyolardı.Hatırlarsanız filmde bir sahne vardı süvarinin biri elindeki yayla geriye dönüp ok atıyodu Türklerde zamanında bunu yaparmıÅ?.Rohanlılarda (yanlıÅ? hatırlamıyosam) aynı Türkler gibi önce göçebeyken sonradan yerleÅ?ik hayata geçmiÅ?lerdir.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jan 22, 2008 3:34 am Reply with quoteBack to top

Bence Yüzüklerin Efendisnde kesinlikle ve kesinlikle sembolizm yapılmıÅ?tır. Uruk-hai'lerin Türk ırkını simgelediÄ?i muhtemel. Ä°ki Kule'nin baÅ?larındaki uruk-hai tasfirine dikkat edin örneÄ?in. Å?öyle diyordu(sözcüÄ?ü sözcüÄ?ne yazamayabilirim kitap arkadaÅ?ta Å?u an) Esmer, çekik gözlü, kalın kol ve bacaklı, heybetli ve kuvvetliler... Bu en küçüÄ?ünden bir örnek ama middle-earth'ün de dediÄ?i gibi Rohan'lılar gerçekten bize daha çok benzetilmiÅ?. Ã?n sözdede Rohanlı aÄ?zının Orta Asya lehçesi, Elf aÄ?zınınsa Lisan-i Osmaniye ile özdeÅ?leÅ?tiÄ?i yazılıydı. DediÄ?iniz gibi Uruk tamamen Ã?z-Türkçe bir sözcüktür. Boy-aile-soy anlamına gelir. Bir baÅ?ka örnek, mitolojimizde önemli yer tutan ve atlarımızca kutsal sayılan kurdun, yüzüklerin efendisinde iÄ?renç tiksinç kana doymak bilmeyen bir hayvan olarak nitelendirilmesi. BilindiÄ?i gibi kurt-adam, kızları yiyen kötü kalpli kurt vb. mitler Avrupa kültürüne atlarımızın sert akınlarıyla kazınmıÅ?tır. BaÅ?ka bir örnek: sizinde dediÄ?iniz gibi harita olayı. Sonra Helms Deep'in uruklar tarafından kuÅ?atılması ve alınamaması, zamanında Ä°stanbul'un yörükler, akıncı Türkler tarafından kuÅ?atılıp alınamamasına benzer... Bunlar garip tesadüfler... Lakin ne olursa olsun bir fantastik kurgu sever olarak Yüzüklerin Efendisi'ne çok büyük saygım var...

Last edited by Lugtarias on Fri Jan 25, 2008 12:01 am; edited 3 times in total
    Rhalazarn
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 22, 2008 4:45 pm Reply with quoteBack to top

"Uruk" kelimesi hakkında farklı Å?eyler düÅ?ünmeye baÅ?ladım. Belki de bu kelime aslen Türkçe deÄ?il, Hintlilerden falan Türklere geçmiÅ? bir kelimedir. Bunu Å?uradan çıkarıyorum: Uruk kelimesinin manası boy-aile-soy diÄ?er bir deÄ?iÅ?le ırk ya da ırka yakın bir mana içeriyor. Ayrıca Uruk-Irk kelimeleri arasındaki benzerlik de çok büyük. Irk kelimesinin kökeniyse Hint-Avrupa dillerinden. Ã?yle ki Arapça sandıÄ?ımız Faruk ismi, aslen Hintçedir, Türkçeye Fark ve Irk kelimeleri buradan gelmiÅ?tir ve Ä°ngilizcedeyse Freak olarak hala kullanılır. Buradan gidersek Uruk köken itibariyle Türkçe olmayan bir kelime olabilir. Yani Türkçeye sonradan geçmiÅ? olabilir.

Nedense Tolkien'ın Türkleri Ork yapmasında hiçbir mantık göremiyorum. Neden yapsın ki? Belki 1. Dünya SavaÅ?ı'nda Türklerin Almanlarla aynı tarafta yer almasından etkilenmiÅ?tir. Bilmiyorum. Ama bence Tolkien gidip de eski Türkçe kelimeleri araÅ?tırmamıÅ?tır-ki zaten uzmanlaÅ?tıÄ?ı diller arasında bu yok. Ancak Finceyle ilgieniyordu, ve bir kez daha belirtmek istiyorum Finler Ä°skandinav deÄ?il Fin-Ugor kökenlidir, Orta Asya'dan gitmiÅ?lerdir ve Türklerle akrabadırlar, bu sebeple eski dilleri Türkçe'ye oldukça yakındır. Yani Uruk kelimesi, muhtemelen eski Fince'de de aynı manaya geliyordu ve Tolkien Türkçeyi deÄ?il Fince'yi araÅ?tırarak bunu buldu. Bu durumda eÄ?er Uruk kelimesine takılırsak Orklar Finler olabilirler ki yine neden Tolkien'ın onlara kin duyacaÄ?ını anlamıyorum.

Ya da belki ilk paragrafta bahsettiÄ?im gibi Uruk, yani Irk, Hint-Avrupa kökenli bir kelime olduÄ?u için, eski Almanlarda da benzer bir Å?ekilde kullanılıyordu. Bana en mantıklı geleni bu. Tolkien'ın sadece Almanlar'a karÅ?ı kin besleyebileceÄ?ine inanıyorum.

-Ragnar Lodbrok
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jan 23, 2008 2:39 am Reply with quoteBack to top

Uruk sözcüÄ?ünün Hint-Avrupa dil ailesinden olduÄ?u gayet mantıklı haklısın...

Ancak!

GüneÅ?-Dil Teorisi adıyla bilinen ve ulu önderimiz Atatürk tarafından baÅ?latılmıÅ?, günümüzde özellikle Kazım MirÅ?an, Haluk Tarcan tarafından doÄ?ruluÄ?u her geçen gün yeni bulgularla kanıtlanan büyük araÅ?tırmaya göre, Hint-Avrupa, Ural-Altay dilleri, Kızılderililerin, Ä°nkaların, Azteklerin, Mayaların, Fin deÄ?il Ä°skandinavların! ve daha okuduÄ?um fakat adını hatırlayamadıÄ?ım birçok dilin kökeni aynı yere dayanmaktadır.

Bu dillerin dayandıÄ?ı ortak dil günümüz araÅ?tırmacıları tarafından Ã?n-Türkçe olarak nitelendirilip, bütün dünyanın ortak mirasıdır. Buna inanmayan birçok kimse çıkacaktır tabiki. Ä°nanmakta güçlük çekenlere, ayrıca gerekli kitap isimlerini ve okumaları gereken yerli yabancı birçok bilim-adamının ismini verebilirm. Å?imdilik hatırladıÄ?ım küçük ama destekleyici nitelikteki bulgulardan bazılarını paylaÅ?ayım: Ä°skandinavya dahil tüm Avrupa'da bulunup, ne diri ne ölü ne de antik hiç bir dille okunamayan 5000 den fazla yazıtı Sayın Kazım MirÅ?an, Ã?n-Türkçe ile okumuÅ?tur. Tarihte kurulmuÅ? bir çok uygarlıÄ?ın, mitolojik varlıkların, ismi Ã?n-Türkçe'den gelmektedir. Ã?rneÄ?in Urartu Ur-art-mak Ã?n-Türkçe'e kur-ul-mak anlamına gelir, buradan Urartu isminin ''kurulmuÅ? olan'' gibi bir anlama geldiÄ?i çıkarılmaktadır. Yazmak fiiliyle yazıt sözcüÄ?ündekiki gibi aynı. Sonra Odin mesela! Od-Ä°n Ã?n-Türkçe'de gökyüzünden inen ateÅ? anlamına gelir. Büyük kudreti ve gücü anlatır. BirbaÅ?ka örnek: Ä°sis !!! Ã?n-Türklerde Ä°sis tanrı anlamına gelmekteydi. Mısır piramitleri ile gene Ã?n-Türk kültürü arasında çok kuvvetli bir baÄ? vardır. Zira Å?uan Ã?in sınırlarında yasaklanmıÅ? bir bölgede, Beyaz renkte ve 300 metre yüksekliÄ?inde Ã?n-Türk piramitleri bulunmaktadır. Bir baÅ?ka örnek; Orta-Asya(Türkistan) insanları ikiye ayrılır tarihte. As'lar ve Ok'lar Oklar zamanla (biz) Okuz ismine dönüÅ?müÅ?tür. Ve bilindiÄ?i gibi Ã?n-Türkçede k ile h harfi gırtlaktan aynı anda çıkar bu yüzden bazı dillere k bazı dillere g bazılarınaysa h olarak geçmiÅ?tir. Å?uanda ise Oguz olarak bilinmektedir.Gelelim As'lara As öntürkçede kuvvetli anlamına gelir. Aslanda buradan gelir. Ve ünlü Asur UygarlıÄ?ı As-Ur ''kuvvetliler tarafından kurulmuÅ? olan'' anlamına gelmektedir. Bir baÅ?ka çarpıcı örnek As-ia Asların ülkesi... Bunlar gibi ve bunlardan daha çarpıcı o kadar örnek ve kanıt varki hepsini burada anlatmak imkansız. Belki bu baÅ?lık için biraz farklı kaçan bir açıklama oldu fakat Fantastik-Edebiyat sevenlerin bunları okuyup bilinçlenmelerini istiyorum...

Son birÅ?ey söyleyeyim; tüm bu ortak mirasın kökeni benim ve daha birçoklarının inancına göre, Batık Kıta Mu'ya, diÄ?er bir deyiÅ?le anavatanımıza dayanmaktadır...
    Rhalazarn
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 4:49 am Reply with quoteBack to top

Elbette tüm insanlıÄ?ın ortak bir yönü olacaktır. Tüm insanlıÄ?ın henüz ayrılmamıÅ? bir dönemi olacaktır. Sonuçta bilim adamları da ırk farklılıÄ?ının zamanla ortaya çıktıÄ?ını söylüyorlar. Yani Zenci, Beyaz, Sarı hepsi sonuçta insan ırkının alt bölümleri. Ve elbette ortak noktaları olacaktır. Benim anlamadıÄ?ım neden bunların Ã?n-Türk olduÄ?u? Yani nasıl oluyor da tüm insanlık için ortak olan bir miras Türk adı içeriyor? Sonuçta hepimizin ortak noktasıysa, genel bir adı olması gerekir.

O Ä°skandinavyadaki Göktürkçe yazıtları görmüÅ?tüm. Zannedersem onlar Macarlardan ya da Finlerden kalma. Ve evet eski Ä°skandinav alfabesiyle Göktürk alfabesi çok benzer. Sebebi yakın coÄ?rafya olsa gerek. Yani Avrupa Hunlarını kastediyorum. Ve birçok okunuÅ? farklılıkları var. Zannedersem Ä°skandinavlar bu Futhark alfabesini pek yazı için kullanmıyorlar genelde büyü için ama Türkler yazı için de kullanmıÅ?lar.

-Ragnar Lodbrok
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Jan 24, 2008 7:23 am Reply with quoteBack to top

Rhalazarn wrote:
    Elbette tüm insanlıÄ?ın ortak bir yönü olacaktır. Tüm insanlıÄ?ın henüz ayrılmamıÅ? bir dönemi olacaktır. Sonuçta bilim adamları da ırk farklılıÄ?ının zamanla ortaya çıktıÄ?ını söylüyorlar. Yani Zenci, Beyaz, Sarı hepsi sonuçta insan ırkının alt bölümleri. Ve elbette ortak noktaları olacaktır. Benim anlamadıÄ?ım neden bunların Ã?n-Türk olduÄ?u? Yani nasıl oluyor da tüm insanlık için ortak olan bir miras Türk adı içeriyor? Sonuçta hepimizin ortak noktasıysa, genel bir adı olması gerekir.

O Ä°skandinavyadaki Göktürkçe yazıtları görmüÅ?tüm. Zannedersem onlar Macarlardan ya da Finlerden kalma. Ve evet eski Ä°skandinav alfabesiyle Göktürk alfabesi çok benzer. Sebebi yakın coÄ?rafya olsa gerek. Yani Avrupa Hunlarını kastediyorum. Ve birçok okunuÅ? farklılıkları var. Zannedersem Ä°skandinavlar bu Futhark alfabesini pek yazı için kullanmıyorlar genelde büyü için ama Türkler yazı için de kullanmıÅ?lar.

Ä°nsanlıÄ?ın atalarının neden Ã?n-Türk'ler diye isimlendirildiÄ?ini elimden geldiÄ?ince açıklamaya çalıÅ?acaÄ?ım. BaÅ?lamadan önce söylemek isterim ki, bahsettiÄ?im Å?eyleri kesinlikle körü körüne dayatıyormuÅ?um gibi algılanmasın. Farklı düÅ?ünenler tabiki var. Hatta sayıları benim gibi düÅ?ünenlerden çok daha fazla. Birbirimizi dinlemek ve tartıÅ?mak hepimiz için faydalı olacaktır...

Ezoterik kaynaklara göre Mu'ya indirilen ilk Tek Tanrı'lı din Sirius Ã?Ä?retisidir. Büyük araÃ…?tırmacı J.Churcward'ın ölü bir dil olan Naga-Maya diliyle Hindistan'da okuduÄ?u Naakal tabletlerine göre, Atlantis kıtasında bu din yozlaÃ…?mıÅ? lakin Mu'da ise hala bozulmamıÅ?tı. Atlantis'li Osiriris, büyüdüÄ?ünde bilgisini derinleÃ…?tirmek amacıyla Mu'ya gidip oradaki Naakal(rahip-bilgin) okullarında dini ve kozmik konularda öÄ?renim gördü. Orada üstadlaÃ…?tıktan sonra anavatanındaki insanları aydınlatmak amacıyla Atlantis'e döndü. Tüm hayatını, halkını aydınlatmaya ve Sirius Ã?Ä?retisini yozlaÃ…?mıÅ? halinden kurtarmaya adadı. Halkın büyük sevgi ve saygıyla baÄ?landıÄ?ı Osiris halkın ruhani lideri oldu. Kendisini Kral Uranos'un yerine geçirmek istedilersede o kabul etmedi ve sonra kardeÃ…?i tarafından katledildi. Ona baÄ?lı inisiyeler, adının anılması için yaydıkları saf dine Osiris dini adını verdiler. Gelelim Ä°sis’e… Ä°sis mitolojide Osiris’in kız kardeÃ…?i ve eÃ…?idir, onun organlarını bir araya getiren bir ilahtır, Ezoterizmde ise Sirius ile örtüÅ?ür yani açıkçası Siriusyen Döngü’nün sembolize edilmiÃ…? halidir, diÃ…?i olarak sembolize edilmesinin sebebide anaç ruhlu, gözetici, kollayıcı olduÄ?unun gösterilmek istenmesindendir. Ã…?imdi Ã…?uraya dönelim Mu ile Atlantis battıÄ?ında kaçan, Hermes-Thot adlı bilge Mısır'a Osiris dinini getirdi lakin binlerce yıl içerisinde bu din yozlaÃ…?tırıldı ve Osiris tanrılaÃ…?tırıldı...

Ã…?uraya dikkat edelim! Sirius takım yıldızı gökyüzünde ‘’kurt’’ biçimindedir. Mısır mitolojisinde Anubis isimli ‘’dik kulaklı kara bir köpeÄ?in’’ baÃ…?ına sahip tanrı, elinde bir terazi tutar, ölümden sonra onunla hesaplaÃ…?ılır, iyilikler ve kötülükler tartılır... Türk Mitolojisinde ‘’Kurt’’un çok önemli bir yeri vardır. Tanrının yeryüzünde bedene bürünmüÅ? hali olduÄ?u söylenir!! Afrikalı Dogonlar,Ã…?u anki bilim adamlarının yeni yeni elde ettiÄ?i astronomik bilgileri atalaramızdan kaldı diyerek bilen bu ilkel kabile, Sirius yıldızına tapar ve sembolünün ‘’Kurt’’ olduÄ?una inanırlar ve teleskopsuz meleskopsuz sembolünün ‘’Kurt’’ olduÄ?unu bilirler .Asteklerde, Mayalarda, Sümerlerde, Asurlarda bunlara benzer birçok çarpıcı rastlantı görebiliriz….

Bir baÄ?lantı daha: Mu kıtasının dininde Sirius, güneÃ…?in ardındaki güneÃ…? olarak tanımlanmaktaydı ve Mu’nun imparatorluk arması, yazıtlardaki betimlemelere göre, güneÃ…? sembolleri içermekteydi ve tasfir edilen bu sembollerin aynıları, bütün Antik Amerika uygarlıklarında mevcuttur.

Bütün bunların ıÅ?ıÄ?ında, tüm dünyaya yayılmıÅ? Siriüsyen bir kültürün varlıÄ?ı Ã…?üphesizdir. Ve bu kültüre göre Tanrı’nın sembolü Kurt’tur. Atalarımız kurdu bu yüzden kutsal saymıÅ?lardır.

Dünyaya Mu ile Atlantis’ten yayılan insanlıÄ?ın kullandıÄ?ı dil, inÃ…?a ettikleri yapılar, alfabeleri ve rünleri, destanları… Kısacası her Ã…?eyleri birbirine çok benzemektedir. Aradaki az farklılıkların nedeni ise binyıllar içerisinde farklı coÄ?rafyalardaki kardeÃ…? halkların tradisyonlarının farklılaÃ…?masıdır. Ã?rnek verelim; Odysea destanı ile OÄ?uz KaÄ?an destanındaki tepegöz olayı neredeyse aynıdır. Mısırdaki Ra (YozlaÃ…?mıÅ? ismi güneÃ…? tanrısı, aslı ise Ra-Mu’dur. GüneÃ…?(tanrı) tarafından, Mu kıtasına atanan kral anlamındadır) kültürü neredeyse aynı halde Mayalardada bulunmaktadır. Arap, Latin, Ä°brani alfabelerinin aynı yere dayanıÅ?ı, Mısır’da Amerika’da ve Orta-Asya’da görülen piramitler…

VarıÅ? noktasına geliyoruz: Tüm bu kültür neden Ã?n-Türk kültürü olarak adlandırıldı???

Bunu Ã…?u yüzdendir diye kestirip atmak yanlıÅ? olur. Ama en büyük sebepleri Ã…?unlardır: Mu ile Atlantis göçlerinin en büyük kolu olan atalarımız, Asya’ya gelip binyıllar içerisinde biyolojik ve ruhsal deÄ?iÃ…?imler sonucu kardeÃ…? uygarlıklarından farklı bir kimliÄ?e bürünmüÅ?lerdir. Bize M.Ã?.200 lerde baÃ…?ladı diye öÄ?retilen Avrupaya akınlar ise taa o dönemlerde baÃ…?lamıÅ?tır. Bunun sonucu Ä°skandinavlar, Keltler oluÃ…?muÃ…?tur. O kültürlerin hepsinde Mu ile Atlantis’in en büyük kolunun etkisi gözükür. O koldan birçok grup Mezopotamya’ya Anadolu’ya göç etmiÃ…?tir bunun sonucu ise Anadolu Mezopotamya uygarlıklarının temelleri atılmıÅ?tır. Tüm bu kültürlerin dibinde aynı izler gözükür. Peki neden bu kültürün ismi Ã?n-Türk kültürü.

Asya’ya ulaÃ…?an büyük kol Türk ismini almıÅ?tır arkadaÃ…?lar. Kimileri bunun, Nuh’un tufandan kurtulması(Atlantis ile Mu’nun batıÅ?ı) sonucu oÄ?ullarına bölüÅ?türdüÄ?ü topraklarının bir kısmını Türk isimli oÄ?luna vermesiyle sembolize edildiÄ?ini söyler. Kimileriyse zaman içinde kendilerine verdikleri ismin Türk olduÄ?una inanırlar… Fakat neden ‘’Türk’’ bunu inanın bende bilmiyorum… Neden 4 harfli baÃ…?ka bir sözcük deÄ?ilde neden Türk bunu bende bilmiyorum… Fakat Sirius öÄ?retisine göre her Ã…?eyin olmuÃ…? olan,var olan herÃ…?eyin bir nedeni vardır…
    Rhalazarn
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 25, 2008 12:13 am Reply with quoteBack to top

Ä°skandinavlar ve Keltler... Ancak Ä°skandinavlar M.Ã?. 200 lü yıllarda göç etmediler ki, arkeolojik kazılar sonucu ispatlanan bir Å?ey bu. Vikingler ilk asrın ikinci yarısında Azerbaycan'dan Ä°skandinavya'ya göç ettiler. Merak edenler google a Thor Heyerdahl yazıp öÄ?renebilirler.

Ancak tarihin daha eski bir zamanında onlar da Orta Asya'daydı. Yine de Türk deÄ?illerdi. Yani Orta Asya nüfusunun çoÄ?unun Türk olması, hepsinin Türk olduÄ?unu da göstermez, diÄ?er kültürlerin Türk kültüründen etkilendiÄ?ini de. Ayrıca Arap, Latin ve Ä°brani alfabelerinin aynı kökenden geldiÄ?i doÄ?ru ve sebebi de açıkça biliniyor, Fenikeliler. Yunanlılar Fenikelilerin alfabesini geliÅ?tirerek Latin alfabesini keÅ?fettiler hepsi bu.

Ayrıca tüm insanlıÄ?ın mitolojisi ortak ya da hepsi benzer deÄ?ildir. Hepsinde ortak noktalar vardır elbette ancak bu sadece hepimizde olan insansı bir psikolojinin anne-baba arayan yönünden kaynaklanır. Genel olarak baktıÄ?ımızda, dil aileleri, ırkları farklı olan milletlerin mitolojileri de farklıdır. Å?öyle söyleyelim; Hint-Avrupa dili konuÅ?an insanların mitolojisi Hint-Avrupa mitolojisidir. Misal olarak Ruslar, Ä°ranlılar ve Norveçliler. Biri Slav, biri Iranian ve diÄ?eri German kollarından olsa da hepsi de Ari ırka mensuplar. Dilleri yine aynı Å?ekilde hepsininki Hint-Avrupa kökenli. Å?imdi de mitolojilerine bakalım:

Simurgla(Slavic)-Simürg(Iranian)
    Ogni(Slavic)-Agni(Hint)-Ignis(Roman)-Athar ya da Asha(Iranian)
    Dyaus(Hint)-Deus(Latin)-Zeus(Yunan)-Tiwaz(Germanic)-Tawus(Kurdic)
    Thor(Germanic)-Tarhun(Hurrian-Hittitian)-Perun(Slavic)-Indra(Hint)-Andra(Iranian) (Indra'nın diÄ?er adı Perkunos'a oldukça benziyor.)
    Svarog(Slavic)-Uranos(Yunan)-Ormuzd(Iranian)-Varuna(Hint)
    Dionysos(Yunan)-Homa(Iranian)-Soma(Hint)

Ä°simleri benzer buldunuz mu? Bulduysanız tek sebebi ortak ırksal kökenleri ve Hint-Avrupa mitolojisidir. Ancak kimse bunların Türkçe birebir karÅ?ılıÄ?ını veremez. Ã?ünkü Türkler Ural-Altay milletleriyle akrabadır. Bu durumda dilleri de, mitolojileri de onlarınkine benzer.

Ya da Araplar. Araplarınkiyle Perslerin mitolojisi arasında da hiçbir baÄ? bulamazsınız. Ã?ünkü kan olarak da birbirlerinden çok farklıdırlar. (Her ne kadar Å?u anda Araplar tarafından asimile tehlikesiyle karÅ?ı karÅ?ıya olsalar da.)

Sadece isim benzerliÄ?i de deÄ?ildir hani. Genel olarak bütün Arilerin mitleri benzer. Persler de, Yunanlılar da savaÅ?ta düÅ?mana uÄ?ursuzluk getirmesi için atlarının baÅ?ını düÅ?man orduya çevirirler. Ä°kisinin de fal bakma yöntemleri aynıdır. Germenlerde de, Perslerde de ölüme gülerek giden karakterler ön plandadır. Bu mitolojilerde sadece ufak farklılıklar vardır. Ancak Türk Mitolojisi'yle bunlar arasındaki benzerlik de bir o kadar ufaktır.

Kurta gelelim. Evet, Türk mitolojisinde kurt büyük bir yer tutar. Birçok mitolojide olduÄ?u gibi. Kurtu kutsal sayan sadece Türkler deÄ?ildir ve eÄ?er birçok kavim kurdu kutsal sayıyorsa, bu da onların bunu Türklerden aldıÄ?ını göstermez. Ancak gerçek olan birÅ?ey de vardır ki Amerika yerlilerinin bir bölümü öz be öz Türktürler. Dilleri de Türkçeye oldukça benzer.

Ama mesela sıklıkla iddia edilen bir diÄ?er Å?ey Etrüsklerin Türk olduÄ?udur ki buna pek de inanasım gelmiyor. Etrüsklerin genetik olarak Anadolulularla aynı geni taÅ?ıdıÄ?ı ispatlanmıÅ?, ancak Anadoluya Türkler çok geç geldiler. Evet Haluk Tarcan 15 bin yıldır burada Türklerin olduÄ?unu iddia ediyor ama aynı kiÅ?ilik Kürtlerin de Türk olduÄ?unu iddia ediyor. Oysa Kürtlerin hem genetik hem de dil yapısı bakımından Ä°ranlılarla aynı köklere sahip olduÄ?u bilinmekle beraber, günümüz Türkiyesinin nüfusunun sadece %9 unun orjinal Orta Asya Türk genine sahip olduÄ?u ispatlandı. Bu durumda Etrüskler Anadolulu olsalardı bile, Türk olmayacaklardı. Gerçi Arkeologlar tarafından Hint-Avrupa dili konuÅ?madıkları belirlendi, bu sebeple Kürt falan da olamazlar ki zaten hiç ihtimal vermemiÅ?tim, ancak Ã?erkes falan olabileceklerine yani Kafkas kökenli olabileceklerine ihtimal veriyorum. Yine de Etrüsklerin Türk olma ihtimallerini tamamen yadırgadıÄ?ım söylenemez. Bundan emin deÄ?ilim.

BaÅ?ka bir kavmi ele alalım. Yine sıklıkla Türk olduÄ?u iddia edilen Sarmatlar var ama onların da Ä°ran kökenli olduÄ?u tüm dünya arkeologları tarafından biliniyor.

Å?unu demek istiyorum: Ã?Ä?renilen bir Å?ey tek bir kaynaÄ?a baÄ?lanmamalı ve yine hiçbir Å?ekilde emin konuÅ?ulmamalı.

Not: Bu da dahil her genelleme yanlıÅ?tır. -Friedrich Nietzsche

Ayrıca hala neden Ã?n-Türk denildiÄ?ini anlayamadım. Ve Å?u Sirius öÄ?retisi... Neden insanlarda çoktanrılı inançları hep tektanrıcılıÄ?ın yanlıÅ? yorumu biçiminde anlama duygusu var zamanımızda? Tam tersi olmasın sakın?

"Gerçek, benim ölümüm bundan olacak, eÅ?ekleri esrik gördükçe, gece bekçilerinin Tanrıdan kuÅ?kulandıklarını iÅ?ittikçe katılasıya gülmekten.

Bütün bu kuÅ?kuların çaÄ?ı çoktan geçmedi mi? Böyle eski, uyuklayan, ıÅ?ıktan çekinen Å?eyleri artık kim uyandırabilir ki!

Eski Tanrıların sonu çoktan geldi: Güzel, sevinçli, tanrıca bir son doÄ?rusu!

Bir alacakaranlık içre son bulmalıdır, insanların uydurmasıdır o! Tersine: Bir zamanlar güle güle öldürdüler kendilerini!

Bu, bir tanrının aÄ?zından en tanrıya aykırı söz çıktıÄ?ı zaman oldu, o söz Å?udur: 'Bir tek tanrı vardır! Benden baÅ?ka tanrın olmayacaktır!'

YaÅ?lı, kabasakal, kıskanç bir tanrı böyle unuttu kendini:

Derken, bütün tanrılar gülüÅ?tüler,tahtlarında sallandılar ve baÄ?ırıÅ?tılar: 'Tanrının deÄ?il, tanrıların olması, tanrılıÄ?ın ta kendisi deÄ?il midir?'

-KulaÄ?ı olan iÅ?itsin!"

(Son bölüm Nietzsche'nin Böyle Buyurdu ZerdüÅ?t'ünden alıntıdır Very Happy NietzscheciliÄ?im tuttu yine.)

-Ragnar Lodbrok
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum