Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 0
    Dün: 0
    Toplam: 33545

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 256
    Üye: 0
    Toplam: 256

FrpWorld.Com :: View topic - yeni sayılırım sorularıma yanıt arıyorum?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

yeni sayılırım sorularıma yanıt arıyorum? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Zindan ve Ejderha sizde var mı?

Gerek duymadım
    61%
     61%  [ 8 ]
    tabiki aldımm ama almasan olur..
    38%
     38%  [ 5 ]
    Total Votes : 13

Author Message
    melih5454
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 3:03 pm Reply with quoteBack to top

öncelikle herkez Zindan ve Ejderhanın masaüstü oyunu biliyor dimi
    ben ilk kez böyle bir site gördüm pek çok şeyi anlamadım bana yardımcı olabilecek birini arıyorum Zindan ve Ejderhanın masaüstü oyununu alacaktım ama kalmamış pzt veya salı gelebilir dediler uyuz oldum almam gerekli mi bu oyunlara katılmam için sitedeki oyunu anlatabilecek biri yada bir link var mı?
    Back to top View user's profileSend private message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 3:32 pm Reply with quoteBack to top

Sitedeki oyunlara girerken oluşturacağın karakter,i hazırlama sırasında sana yardımı olacak kaynaklar tabiiki bunlar. Ancak illaki elinde bulunması gerekli değil. Sadece aktif olarak oynayacağın zaman yaratılmış bir karakter kağıdının olması gerekir.

Oyunları oynarken bilmen gereken şeyler.
    1. Rol yapma alanı ve Rol yapma alanı (diyar dışı) bölüğmlerinde belirtilen başlıklarda rol yapılıyor. Oraya gireceğin zaman önce oranın oynatan kişisinden (DM) izin alman lazım. Bundan öncede çoğunlukla aynı başlık ismi yanına yazılmış (Bilgilendirmeler) ve (Hakkında) gibi başlıklarda oyun hakkında bilgilendirmeler oluyor. Oradaki mesajlardan kimlerin katılıp katılamayacağını yada katılımların olup olamayacağını anlayabilirsin.

2. Pek çok hareketi başarıp başarmadığını anlamak için zar atılır. Bu zarlarıda oyunu oynatan kişi sizin karakterleriniz adına atmaktadır. Yürümek, koşmak yada konuşmak gibi basit eylemler için bu zarlar gerekmezken bir şeyi adamın cebinden yürütmek, bir kişiye başarılı bir tokat atmak, geriya havada takla atmak, pek çok büyük acoya dayanmak ve hatta yüzmek için zar atılması gerekmektedir. Burada rolünü yaptıktan sonra zarların atılacağı yere geldiğinde kararı oynatan kişi ve dolaysı ile zarlara bırakırsın.

Çrnek olarak: Binadan düşmekte olan melih5454 yanında gördüğü bir sarmaşığa tutundu ve kendini kurtardı.

Burada sarmaşık olduğunu oynatıcı söylemez ise sen sarmaşık olduğunu sanıp ona tutunmaya çalışmış ve ölmüş olursun. Burada ayrıca sarmaşığa tutunduktan sonra bir strength(Kuvvet) zarı atılmalıdırki sen o zarı tuttuktan sonra kendini taşıyabilecek ve düşüşünü durdurabilecekmisin.

Yani yukarıdaki örneği senin değil DMnin yazması gerekir. Eğer oynatıcı(DM) düşerken yakınındaki bir sarmaşıktan bahsetmiş ise; "melih5454 yakınıdaki sarmaşığa uzanıp tutunmaya ve bu sayede düşüşünü durdurmaya yada en azından yavaşlatmaya çalıştı. eğer durdurabilise tekrar yukarı çakmaya başlayacaktı" diye yazman gerekir.

3. Yukarıda sayılanlar dışında birde forum ortamında olduğunu unutmadan yazılarını yazman gerekir. Zaten bu gibi kuralları Rp alanlarında sağbitlenmiş başlıklarda okuyarak anlayabilirsim.

Sana tavsiyem oyunlara katılmadan önce sistem hakkında bilgi edinmen ve en azından basit karakter kağıtlarını hatırlayacak konuma gelmen olacak. Bu oyunla ilgili pek çok bilgiyi sitenin RP alanları dışındaki bölümlerinde bulabilirsin. Her bölümün altında zaten bir açıklama mevcuttur ve aradığın konuyu buna rağmen bulamıyorsan o zaman arama motorunu kullanabilisin.

Rol yapma alanı (diyar ötesi) bölümünde yeni açılmış olduğundan fazla oyun yok ancak orada açılan pek çok oyunda D&D sistemleri dışında sistemler kullanılacaktır. şu anda oynanan Zümrüt göz yaşlarında D&D benzeri bir sistem kullanılırken meleran içinde çok farklı bir sistem kullanılmaktadır. Bu sistemin açıklmasını ben yapamam çünkü bende tam olarak bilmiyorum. Ancak başlık altında ilk mesajda bu oyunun (D&D değil) kural kitabı verilmektedir.

Başka bir şey aklıma gelmiyor umarım aydınlatıcı olmuştur.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    erethan
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 9:26 pm Reply with quoteBack to top

Bu arada bahsettiğin D&D'nin şu monopoly kıvamındaki oyunu olabilrmi acaba?

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Sat Feb 18, 2006 10:02 pm Reply with quoteBack to top

erethan wrote:
    Bu arada bahsettiğin D&D'nin şu monopoly kıvamındaki oyunu olabilrmi acaba?

Evet, kafelerde falan tabu ile bir tutulan, içinde kural kitaplarının light sürümlerinin bulunduğu, minyatürlü bir oyun. Çzerinde de 3+ gibi bir yazı var :lol:

Arkadaşım, oyunu oynamak için buna ihtiyacın yok, Darkgnome gibi azimli ve yardımsever abilerin (oyun deneyimi açısından abi dedim, sakın alınma Wink) oldukça FRP'yi kolayca öğrenebilirsin. Bahsettiğin oyun yeni başlayanlar için üretilen, D&D (Dungeons and Dragons: Zindanlar ve Ejderhalar)'nin basitleştirilmiş versiyonu. FRP öğrenmek için ihtiyacın olan tek bir şey vardır: hayal gücü..

Bu arada konu açarken başlığın amacını özetlemesi daha anlaşılır olur ve daha kolay yardım alabilirsin.

Her soylunun leÅ?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    melih5454
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 11:19 pm Reply with quoteBack to top

cvp yazan herkeze çok teşekkür ediyorum
    Bunises
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 9:51 pm Reply with quoteBack to top

İgrençtir kendisi... Ben yeni frp öğrenenlere Frp'nin ne olduğunu anlattığımı kanaat getirdikten sonra o kutuyu onlara gösterip korkutuyorum.. Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 08, 2006 7:06 am Reply with quoteBack to top

eyer ankara da isen bende seve seve yardımcı olurum... Smile

Ã?LÃ?M NEREDEN VE NASÄ°L GELÄ°RSE GELSÄ°N!!! Savas NaÄ?ralarmız kulakdan kulaga yayilacaksa ve silahlarimiz elden ele gececekse ve baskalari silah sesleriyle,savas ve zafer narâlariyla cenazelerimize agit yakacaksa Ã?LÃ?M HOS GELDÄ° SEFFA
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Zortezurtek
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Apr 14, 2006 9:24 pm Reply with quoteBack to top

Geç olsun güç olmasın bu cevap diyerekten eklemek isterim. Eğer oyuna, yani gerçek masa üstü frp'ye, yeni başlayacak biri olursa edinmesi gereken ilk ve en önemli şey player's handbook olmalı bence.

Hatta herhangi bir player's handbook değil. AD&D 2nd Edition en ieal başlangıç noktasıdır kanımca. Sonradan bilgisayar oyunu sürümleri kıvamında çıkan 3rd Edition ve yaması 3,5'tan oyunu tam olarak kavrayana kadar uzak durmak daha sağlıklıdır.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum