Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: ywyquki
    Bugün: 13
    Dün: 23
    Toplam: 90342

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 697
    Ãœye: 1
    Toplam: 698

Şu An Bağlı:
    01 : ywyquki

FrpWorld.Com :: View topic - Büyülerin yapılışı hakkında
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Büyülerin yapılışı hakkında View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 25, 2006 7:20 pm Reply with quoteBack to top

Sadece D&D kuralları çerçevesinde soruyorum. Büyülerin hepsinin yapım şekli belli başlı featler ile değiştirilmediyse aynı dünyada aynı mıdır? Mesela bir büyücü Fireball'u kollarını açarak ve "Firus Bolus" diye bağırarak atıyorsa başkası da o şekilde atmalımıdır?

Eğer sınafları aynı ise, bence, evet aynı şekilde atmalıdır. Ama D&D kurallarında nasıl olması gerekir?

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Jan 25, 2006 10:09 pm Reply with quoteBack to top

Aynı dünya için, ikisi de aynı class için ve featlerle değiştirilmiş değil ise evet aynıdır.

Çünkü büyü lisanı dünyalarda genelde tektir. Sözler ve hareketler standart olarak aynı olur. Tabii ki yapan kişiye göre çok ufak farklılıklar olabilir. (hareketi daha belirgin yapma, daha tok sesle söyleme gibi) ama bunlar temelde fark yaratmaz ve ancak kitaplarda çok ufak değişiklikler yaratır. Bi
    zim oynadığımız oyunlarda göze batmayacak kadar küçük ayrıntı olarak kalırlar ve hatta bahsedilmez bile.

Ama dediğin gibi featlerle değişmiş olabilir, farklı bir sınıf yapıp malzeme kullanmıyor olabilir yada bir başka yaratıgın spell like abilitysi olabilir. Böyle durumlarda doğal olarak yapılış şekli farklılık gösterir.
    Back to top View user's profileSend private message
    Türklider
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Jan 26, 2006 3:03 am Reply with quoteBack to top

Ben bu konuda biraz daha esnek davranmaktan yana bir tavır sergiliyorum (Gerçi şu ana kadar böyle bir problemle karşılaşmadım ama).

Mesela genelde büyüler draconic dilde (ejderha dilinde) yapılır ama material plane oluşmadan önce de büyü vardı, material plane yok olsa da büyü olacak. Bu durumda büyünün material plane'e bağlı bir olay olması doğru değil. Bu nedenle herhangi bir büyü kullanıcısının kendi dilinde de büyü yapmasına bir şey demem. Fakat ne bileyim bir egzotiklik yakalayalım denirse draconic kullanılabilir.

Hatta bu draconic meselesinde şu var: Oyuncular draconic bilmemelerine rağmen draconci bazı alınan büyüleri çatır çatır yapmakta ve hatta üzerine metamagicler filan ekleyebilmekte. Doğru bir yaklaşım değil yine bu. Çünkü büyü gibi önemli bir olayı o dile tam hakim olmadan kullanabilmek çok dorğu değil, hele ki eğip bükme konusunda bu görüşüm tam anlam kazanıyor.

Savunan der ki; "doktorlar da latince bilmiyo." fakat büyü biraz farklı ve ucu açık bir mesele. Doktorlar nereyi tedavi edeceklerinin isimlerini latince söyleseler de geri kalanı Türkçe devam ediyorlar. Eğer latince cümle içinde kullan, hatta latince espiri yap (metamagic) dense yapamazlar. Bu da demek oluyor ki eğer büyü dili latince olsaydı doktorlar büyü yapabilseler de metamagic filan gibi üst düzey olayları yapamazlardı. Hele ki büyü açıklamalarının okunması, onların anlaşılması gibi problemler de var.

Fakat shevarash'ın dediği gibi genelde değişen bir şey değil büyü bileşenleri. Bana sorarsanız da söz bileşeni konusunda esnek davranılmasından yanayım. Hatta eğer bi material bileşen belirtilmemişse material bileşen ve hareket belirtilmemişse hareketsel bileşenler konusunda da çeşitlilik ve betimleme açısından farklılıklara izin verilebilir bence. Fakat belirtilmemiş olması önemli. Misal fireball'da yarasa pisliği ve sülfür kullanılmak zorunda ve patlayacağı noktayı göstermeniz zorunlu. Bunlarda bir değişiklik olmaz ama yarasa pisliği ve sülfürü nasıl kullanacağınız yazmıyorsa bir diğerinden farklı kullanmanız pek sorun çıkarmaz KENDİ AÇIMDAN...

Saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 26, 2006 11:31 am Reply with quoteBack to top

peki bu bakıştan bir soru yöneltmek istiyorum:
    büyü yapabilme kabiliyetinde temel alınan nedir? yani bu varsayım üzerinden ejder dili konuşabilen herkesin büyü yapabiliyor olması gerkmezmiki buda zaten herkezin potansiyel büyücü olabileceği anlamına gelmezmi?
    -birde mana olyayı nerde devreye giriyor? olağan bakış açısında manayı zeka belirler halbuki bu ikisi çok farklı mecralar dehilmidir. manayı belirliyecek şeyin ruh olması gerkmezmi? bu tarz açmazlar oyunların genel eksiği değilmi?

birde bir ek:
    zaten elimizde yeterince bilgi birikimi ve döküman varken ve zaten yetrince oyunların eksik ve hatalarini görmüşken, sınırlarını biraz daha oynıyanların belirlediği , daha geniş ve günümüzün gelişmiş fizik ve bilim kuralları göz önüne alınarak hazırlanmış sıfır bir oyun ve kural kitapları silsilesi hazırlasak kendi standartlarımız ve bakış açılarımızı daha iyi belli etmezmi ve yurtdışından hayal ürünü ihtal ederken hayal ürünü ihraç etmeye başlamazmıyız. bunların hepsinden önemlisi daha zevkli olmazmı?

şimdiden verilecek cevaplar için teşekkür ederim. yazılarımın ve sorularımın uzun sürdüğünün farkındayım. ancak cevap verecek arkadaşlarında kelimelerde çmrilik yapmıyacağını umuyorum. tekrar teşekkürler...
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Thu Jan 26, 2006 11:52 am Reply with quoteBack to top

1) Aslında yazın o kadar da uzun değil.

2) İlk soruya daha bilgili arkadaşlar cevap verebilir ama ikinci soruna şöyle cevap vereyim. Ben ve Darkgnome zaten bu konuyla ilgileniyorum. Bu konunun yeri bu başlık değil. Diğer arkadaşlardan da bu soruyu görmemelerini istemek zorundayım. Aynı soruyu başka bir başlıkta hatta varolan başlıklardan birinde dile getirebilirsin. Orada elimden geldiğince yardımcı olabilirim. MSN'den de yardım edebilirim.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 26, 2006 4:35 pm Reply with quoteBack to top

BUrada özellikle belirttim sadece D&D diye. Bu kural sisteminin dışına çıkmayalım lütfen bu başlıkta. (Ama güzel olurdu Very Happy ) Tekrar konuya dönelim o zaman.

Büyünün sadece ejder dili ile değilde daha karmaşık bir dille olması ve ejdercede bu dilin bir kısım kelimelerinin bulunuyor olması bence daha mantıklı lurdu. Yoksa ejderhalar istedikleri gibi büyü yaparlardı ve ejderceyi bilen herkes yapardı. Ama şu bir gerçek büyücüler (wizard olanlar) ejderceji öğreniyorlar. Bence bunu aradaki bazı kelmelere hakim olmak için yapıyorlar. Ama ... neyse ben sordum zaten bilmediğim anlaşılıyor.

şİmdi soruma iki ayrıo ve aslında ortak bir noktada az da olsa çakışan cevap geldi. Yani bazı kısımları aynı olabilir bazıları ise farklı. Benim aklımı birde şu karıştırıyor ama bir parmağı kesilmiş bir büyünün bir kısmında parmağını kullanıyorsa artık o büyüyü yapamayacakmı? Bence bunun üstesinden gelebilmesi gerekir. Bu bakımdan Sheverash'ın bahsettiği kadar belki biraz daha değişim olabilir. Herşeyin üstünde belli b dünyada aynı büyünün hemen hemen aynı şekilde yapılması gerektiği konusunda hemfikiriz.

Ben bu soruyu aslında sitedeki RP için düşünmüştüm. Diyarda yapılan bir büyünnü RPsi iyi yapıldığı taktirde belli bir başlık altına bu tasfir koyulabilir. Sonrasında bir daha aynı büyü yapılacak olursa buradaki tasfirlere bakılır ve ona göre yapılır. Belki Rpyi yapan kişi kendisinden de az birşey katar ama temelde aynı hareketleri yapmak zorununda olur. Bu şekilde yapmayanların büyüleri ise başarısız olur ve büyücüye olay açıklanır.
    Fikri size bir sorayım dedim. Buradan geçerse dilak kuyusunada atmayı düşünüyorum. Ama öncelik adminlerin değil site üyelerinin olsun isterim. Sonrasında yapılıp yapılamayacağını adminler belirlerler.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri Jan 27, 2006 9:54 am Reply with quoteBack to top

Büyü ile mana konusuna da açıklık getireyim, draconic bilen herkes büyü yapabilir ama ;

1- draconic öğrenmek çok zordur
    2- herkese öğretmezler
    3- draconic konuşmak ile büyüleri ezberleyebilmek daha da önemlisi kavrayabilmek aynı şey değil. Bu da yüksek bir "zeka" istiyor. Mana olayı henüz dnd dünyaları için konuşuyorsak var olan birşey değil. Konu içsel olarak yatkın olmak ise bu "sorcerer"likten geçiyor.
    zaten büyü sadece söz değil aynı zamanda materyal, hareket vs gibi başka bileşenlerde içerdiği için dili tek başına bilmek geçerli değil. Zaten draconik llisan sadece spellcasterların (arcane) bonus dilleri arasında bulunuyor. O dili tam bilmeden de büyü yapmak mümkün.

Ama Türklider ile Drakgnome un dediklerine bir yerde bende katılıyorum. ejder dilinden farklı dil kullanmak araya serpiştirmek çeşni olabilir. Birde farklı material planelerden gelenlerin tamamen farklı şekilde yapmaları gibi bir konu söz konusu olabilir.
    monewek
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 22, 2006 9:27 am Reply with quoteBack to top

ben pek d&d oynamasmda bilgilerimn yetecegi kadar size anlatayım burda büyünün sözleri yeterlidir. eger büyünün güc kazınp istedegin gibi bir etki yaratmasını istiyosan bunu haraketler katarsın ve büynü seklini verirsin.

ben bunu biraz d&d kuralarında cıkarak anlatcam normalde büyünün sözlerini söylerken havaya sekiller cizmelisin ve büyü seni yormamasını saglarsın ama bunlar asırı güc isteyen büyüler icin gecerlidir.

simdi genel bi acıklama verdikden sonra (su ejder dili büyüleriyle ilgili bilgi verelim) asıldan burda dil savasta düsmanının senin naptıgını anlamasın diye degisik ama büyünün temel sözlerini degistirmeden söylemekdir. mesela herekesin bildigi birdile büyüyü söylersen karsı tarf sana yaptıgın büyünün koruyucu büyüsünü yapar ama sen buna baska bi dil katarak yada büyünün TEMEL SÇZLERİNİ DEGTİRMEDEN baska dile aktarırsan ne biliyim mesela cok aski bil kulanırsan unutulmus bi dil ozmn kimse ne yaptıgını anlamaz .

(galiba konunun baya bi dısına cıktım ama baska türlü acıklanamaz Sad )
    sphnx
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Apr 30, 2006 7:57 am Reply with quoteBack to top

hocam peki birisine büyü yoluyla draconic öğretsek.adam çatır çatır büyü yapar o halde.Mesela rp sırasında grubun büyücüsü barbara draconic konuşmasını sağlayan bir büyü yapıyor.(Böyle yada buna benzeyen bir büyü vardı sanırım(rp den 1 yıldır uzağımda))Sonra barbarda büyü yapıyor ve işler kolaylaşıyor.Böyle bir şeyin olabilme ihtimali varmı?(Dnd içersinde)
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 01, 2006 6:40 am Reply with quoteBack to top

sphnx wrote:
    hocam peki birisine büyü yoluyla draconic öğretsek.adam çatır çatır büyü yapar o halde.Mesela rp sırasında grubun büyücüsü barbara draconic konuşmasını sağlayan bir büyü yapıyor.(Böyle yada buna benzeyen bir büyü vardı sanırım(rp den 1 yıldır uzağımda))Sonra barbarda büyü yapıyor ve işler kolaylaşıyor.Böyle bir şeyin olabilme ihtimali varmı?(Dnd içersinde)

yukarda sheverash bu soruna yanıt vermişti. birisinin draconic bilmesi (ya da birisine büyü yoluyla öğretilmesi) durumunda o kişi, büyü yapabilme yeteneğine sahip olmaz. draconic konuşmak ayrı, büyü yapmak ayrı şeydir.

darkgınomun bahsettiği, "spell failure" uygulaması ise bana pek hoş gelmedi. neden derseniz, dnd sisteminde zaten "arcane spell failure" adında bi istatistik var. bu yüzdelik skoru modifiye eden etmenler de belli. hemen aklıma gelen çeşitli zırh ve kalkan kullanımları mesela. bu istatistik, bi arcane spellcaster için kimi zaman yaşam ile ölüm arasındaki çizgiyi belirleyecek kadar önemlidir. bu nedenle, bu stata dokunmamak gerektiği kanısındayım.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Mon May 01, 2006 8:46 am Reply with quoteBack to top

büyü yapılması anında kullanılan materyaller ve hareketler o düzlemi saran büyü ağını eğip büküp istenilen şekli vermek için kullanılır ve sözler ile de büyünün son hali tamamlanır.Dolayısı ile büyü ağına nasıl erişeceğini bilmeyen birisi istediği kadar büyü sözlerini doğru söylesin,doğru materyalleri doğru zamanda kullansın büyü ağına erişemeyeceği için yaptıkları şarlatanlıktan öteye gitmez.Bu nedenledir ki wizard olabilmek için uzun süren eğitimler ve konsantrasyon gereklidir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 01, 2006 5:51 pm Reply with quoteBack to top

Tatmin edici cevaplar oldu saÄŸolun...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    imohtep
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 12, 2006 9:23 am Reply with quoteBack to top

benbu sitedeki arkadaşlardan biraz yapıcı olmalarını istiyorum ben bir çok bilgiyi barındırmama ramen çok az şey yapabiliyorum kutsal üstün sıfat 1 30 30 5 ve meleği 66cı basamaktaki 5 20 1 10 30
    imohtep
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 12, 2006 9:34 am Reply with quoteBack to top

yukardakilere hiç katılmıyorum denemedikleri bişeyden bahsedilmez denemek gerek ben şahsım bütün alanları denedim başarı istekte ayarda iradede içderinlikte yatar bunun senbolü keçi gibi inatçı boğa gibi güçlü baykuş gibi sakin bilge aslan gibi öz güvenin cesaretli olmalısın seni başarıya götüren şey istek ve aşk gücü vebunun zıddı
    siliterin
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Aug 02, 2006 12:54 pm Reply with quoteBack to top

aynı classta da olsalar her büyücü kendi tarzını geliştirebilir ve büyüyü isdeğigibi yapar ama her büyünün belli standartları elbette vardır.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum