Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 8
    Dün: 35
    Toplam: 90372

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1496
    Üye: 1
    Toplam: 1497

Şu An Bağlı:
    01 : expensiveartist

FrpWorld.Com :: View topic - Hasiork???
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Hasiork??? View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    shing
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 08, 2003 8:21 pm Reply with quoteBack to top

Herkese selamlar, ve saygılar.
    Çncelikle belirtmek isterimki bu mesajda amacım kesinlikle çamur atmak değil, sadece biraz aydınlanmak ve fikrimi belirtmek istiyorum.
    Birisi bana "sadece Türk yazarların bilimkurgu, fantezi, korku, gerilim ve polisiye tarzında eserlerini yayımlamak için kurulan Xasiork" un neden bu ismi aldığını açıklayabilirmi.
    Yabancı isimlere karşı bir insan değilim, türkçede fantazi romanlarının sayısının kesinlikle artması gerektiğine inanıyor ve destekliyorum, ama bu konudaki önemli bir adımın adını neden güzelim türkçemde telafuz edemiyorum?
    Fikirleirinizi belirttikten sonra birisi bana bu kelimeyi nasıl telafuz edeceğimi söylerse sevinirim.

iksasiork, hasiork, çasiork, şasiork (bu biraz daha mantıklı oldu)..
    Back to top View user's profileSend private message
    orkun
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 08, 2003 9:22 pm Reply with quoteBack to top

Çncelikle yayımevinin adı Xasiork değil "Çlümsüz Çyküler yayımevi",
    ikincisi Xasiork'un ne olduğunu öğrenmek için bir aşağıda duyurusu olan Derzulya serisini okuman gerekecek. Yalnızca fantastik dünyayla ilgili bir simge olduğunu söyleyebilirim.
    Son olarak; bizi ismimizden önce eylemlerimizle yargılasaydın keşke. Yani bugfüne kadar çeviri basmayacağız dedik de bastık mı?
    Ya da Türk yazarların kitaplarını basmadık mı?

Türk yazarları geçen sene (Barış, Doğu ve Xasiork yazarları) rüştlerini ispatladılar, son derece güzel eserler sürdüler piyasaya, peki okur sınavı geçti mi?

Çeviri hataları, üçüncü sınıf yabancı fantezi romanları ile doldu ortalık ve bunların en kötüsü kadar bile satış yapamıyor Türk yazarları.

Çlümsüz Çyküler'den önce Türk okuru kendini sorgulamalı. Çzerinde yabancı isim olunca kitap iyi diye bir önyargıdan kurtulmalı ve Türk yazarlarına da şans vermeli.

her ikisiyle de baÅ?larÂ?Â?

Kayıp Heronit Kehanet Defteri
    Mesel I - Â?MeleÄ?e AÄ?ıtÂ?
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    raini
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Aug 09, 2003 6:55 am Reply with quoteBack to top

Evet öyle ama bu yabancı kitaplar çoğunlukla bir dünya üzerinden gidiyorlar unutulmuş diyerlar veya ejderha mızrağı gibi.. Çyle olunca insanlar hem bir dünyayı daha iyi tanımak hem de piyasada bulunan sanırım sayısı artkık elliyi geçen (belki yüz bile olmuştur) fantazi kitaplarından okuyacaklarını sınırlandırmak için bir dünyanın esrlerini takip etmeye başlıyor.. Doğrusunu söyleyeyim ben de öyleyim (ve gözlemlediğim pek çok arkadaşım) şu anda unutulmuş diyarların çevrilmiş tüm kitapları elimde var ikisi hariç hepsini okudum... İçlerinde öykülerini iyi anlatamış olanlar da var.. Yine d benim artık iyiden iyiye tanıdığım bir dünya hakkından bana daha fazla bilgi veriyorlar... şu ana kadar bu seriden olmayan kitaplardan sadece tolkenin kitaplarını ve shannaranın kılıcını okudum...Onların dikkatimi çekmesi de klasikleşmeleri sayesinde oldu.. (Çzellikle shannara hakkaten çok güzel anlatıyor öyküsünü) Kısaca türkiyede de yazarlar var olan bir dünyayı takip eder veya ilgi çekici bir dünya yaratıp onun çerçeves,nde (birden fazla yazar ) yazarsa daha çok okunacaklarından eminim.. hem yeterince ilgi çekici yazarlarsa kimbilir dünyada bile okunabilirler.. Yaygın kullanılmayan (diğer yazarlar tarafından) bir dünyada başarılı olmak içinse terry brooks veya tolken kadar başarılı olmak gerekiyor... Bu da herkesin yapabildiği bir şey değil doğal olarak...
    Wuroldar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Aug 09, 2003 9:32 am Reply with quoteBack to top

Aslında haklısın ama sonuçta buda bir strateji. Bu sadece bu gibi durumlarda değil. Filmlerde, film şirketlerine , oyun şirketlerinde kullanılan bir strateji. Peki nasıl bir stratejidir bu? Çok basit. Firmaya konulacak isim ilk bakıldığında insanların ilgisini çekmelidir. Adamlar oraya gidip Xasiork değilde farzetki haydar yazsalardı garip olurdu. Bu arada onu kurken bira şekil olacaksın ama ağızından tam olark şu çıkmalı:
    - Kzasiyork!.. (ulen böyle yazıncada pek komik oluyo be birader)
    shing
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Aug 09, 2003 8:47 pm Reply with quoteBack to top

Sanırım biraz yanlış anlaşılmışım, ben kitabı okumadım sadece reklamı gördüm, ve ilk başta yabanca yazarlardan birinin yeni çıkan bir kitabı zannettim, ve eğer kaliteli bir kitap olsa ismini duyardım diye düşünüp fazla önemsemedim, sonra Türk yazarlarının hikayelerinin toplandığı kitaplar serisi olduğunu öğrendim, ve ilk düşündüğüm ismin Türkçe ye ne kadar yabancı olduğu idi, belki bende bir sorun var ama isim beni direk itti, amacım sadece ismi yargılamaktı, kitap hakkında hiç bir bilgim yok, yargılama da diyemem sadece bana ters geldi, ki benim ne düşündüğüm doğal olarak o kadar önemli değil.
    Okurun rolüne gelince, bence bir kitapta değişik yazarların kısa öykülerinin bulunması (ki Xasirok un içeriğini bile tam olarak bilmiyorum, belki bambaşkadır) kafa karıştırıcı oluyor, ben genelde bir yazarın bir serisini bi kaç ay da tamamen okuma ve onun anlatım ve yazı stiline adapte olarak romanın daha çok tadına varma taraftarıyım. Asimov un bile kısa romanlarının olduğu kitaplarda hikayeleri farklı günlerde okumaya çalışmışımdır hep.

Bunların yanında çalışmalarınızı ve gayretinizi gönülden kutluyorum, elimden geldiğince kitaplarınızı alıp size yardımcı olmaya çalışacağım.

Saygılar ve sevgiler.
    MaNiak
    Gölge Ustası

PostPosted: Mon Aug 25, 2003 9:09 pm Reply with quoteBack to top

be en kısa zamanda seriye başlıycam ama bu kısa süre iki sebepten 1 yıldan fazla olacak kitabı okuduktan sora arkasından gelecek olanı beklerken kuduruyorum biraz biriksin öle alıcam iki öss derdim var bitsin bende yazacam:))))))
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Mon Sep 01, 2003 1:38 pm Reply with quoteBack to top

şimdiye kadar hiç bu söylediğiniz Türk yazarların kitaplarına rastgelmedim... Sanırım arkadaşların söylediği gibi bizlerin bildiği dünyalara bakıyoruz genelde ve Türk yazarlarının kendi dünyaları da raflarda tozlu unutulmuş kalıyor...
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    orkun
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 02, 2003 5:53 pm Reply with quoteBack to top

Esasında durum o kadar kötü değil. Çrneğin kızıl vaiz tanıtım ve dağıtım eksiğine rağmen bugüne kadar 1.200 adet sattı. Gerçi bu kötü bir rakam ama karşımıza çıkan engelleri saymakla bitmez Smile

Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Sep 03, 2003 12:17 am Reply with quoteBack to top

Bir daha kesinlikle daha dikkatli bakacağım hatta beğenirsem arkadaşları almalırını tavsiye edeceğim ve Türk kitaplarını aramızda değiş tokuş yapmayacağım. Bu konu baya ilgimi çekti belki ben de hobi oalrak yazarlıkla ilgilenebilirim... (tabii iyice pişmem lazım önce)

orkun
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 03, 2003 12:12 pm Reply with quoteBack to top

Türk edebiyatında bilimkurgu, fantastik kurgu ve korku türlerinin olmasının kavgasını sadece kitaplar çıksın diye vermiyoruz.
    bilimkurgu edebiyatınızın olmaması gelecekte olmamanız demektir çtünkü edebiyat sadece geleceği hayal etmez aynı zamanda şekillendirir.
    Fantastik kurgu edebiyatınızın olmaması en az bu dünyamız kadar geniş bir hayal dünyasında varlığınızın olmaması demektir.
    Korku türü olmaması demek insanın en önemli yaşama içgüdülerinden b.irini dillendirememek demektir.

Crohn
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 08, 2003 9:33 pm Reply with quoteBack to top

Kızıl Vaiz ve Çlümsüzler' okudum.şuanda Kıyamet Sirki'ni okuyorum. Sırıtkan KırjmızıAy ve Venüs Bağlantısı de rafımda benim okumamı bekliyor Smile Bence oldukça başarılı kitaplar çıkıyor xasiork'tan ..
    Seni ve bu yola baş koyan arkadaşlarını tebrik ediyorum Orkun...Smile
    yeminer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Dec 11, 2003 1:09 pm Reply with quoteBack to top

abi nerede satılıyop bnu kitaplar yayın evi nerde?

Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum