Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: riabovasb4t5
    Bugün: 26
    Dün: 23
    Toplam: 90355

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1003
    Ãœye: 1
    Toplam: 1004

Şu An Bağlı:
    01 : riabovasb4t5

FrpWorld.Com :: View topic - DnD 4th Edition...
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

DnD 4th Edition... View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    NocturnaL_Soul
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 15, 2007 6:04 pm Reply with quoteBack to top

Tabi Lostad sende haklsın Very Happy ama gerçekten masaüstü oynamak kesinlikle çok daha farklı, pc üzerinden bi yere kadar kendini oyuna adapte edebilirsn. Aynı havayı vermiycegi kesin, ama hiç olmycagına böle olsun bari diyosun heralde sende.

Bu arada 4th edition Forgotten Realms Setting' de çıkıackmış sanırım. Başkasının yalancısıyım söyleyeim şimdiden. Diyarlarda neler neler olucakmış bakalım görücez çıkarsa. Sanırım büyücülerle iligli büyük bir olay yaşanıcakmış yine :s Time of Troubles tan kalma bi yan etki gibi bişey. görücez görücez..

Ama 4th ed. kurallarına falan kesnlikle bakmaya niyetim yok, 3.5 editon var burda, gözünü seviym onun.
    Back to top View user's profileSend private message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 15, 2007 7:51 pm Reply with quoteBack to top

Evet Lostad senin sorunun bende de var Very Happy Ben de çanakkale'deyim ve oyuncu eksikliği var.Hatta artık millete öğretiyorum ve ben Dm oluyorum.Gerçi kötü değilim ancak kural bilmiyorum(Kural kullanmadığım için oyuncular çabuk ısınıyorlar, benim sayemde kaç kişi başladı Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    AnARcHisT
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 15, 2007 10:10 pm Reply with quoteBack to top

FRPye 3 ile başladık hatırlarsın Nocturnal.. Tam ahanda öğrendiğimiz vakit, arkadan bi dede omzumuzdan dürtüp evlat 3.5 çıktı sen hala burda mı kaldın dedi.. Açtık onuda başladık okumaya tabi.. şimdi bu biraz daha uzun zamanda geldi ama bu sefer bununla ilgilenmiycez sanırım Very Happy Belkide ilgileniriz kim bilir.. Kısmet.. Cool
    Lupus Nigra
    Kullanıcı
    Kullanıcı

Location: Four Corner Square No:4 Old City/Silvermoon-SILVER MARCHES

PostPosted: Sun Sep 16, 2007 12:03 am Reply with quoteBack to top

valla benim grup büyük ihtimalle 5 senede zor öğrendiği 3/3.5 Ed. den vazgeçmek istemicek ama ben gene de bi şekilde öğrenicem.

Lostad
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 20, 2007 1:51 pm Reply with quoteBack to top

Ne diym okurken bile bu kadar zevk alınabiliyorsa int oynarkende bu kadar zevk alınabilir.

Biz masaüstü oynamadığımız için aradaki farkı anlamayız Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN MessengerICQ Number
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 9:47 am Reply with quoteBack to top

Phantom'un atmış olduğu Türklider tarafından yazılmış yazıyı okudu da pek çok değişimde 2Eye bir dönüş ar sanki. Anladığım kadarıyla birden fazla sınıf seçimi olayında 2E ile 3E arası bir yol izleyecekler.

Prestij sınıflarında da 2E'nin Karakter paketleri sistemine dönecekler. Karakter paketleri herkesin her karakter paketini almasını sağlıyordu ancak bir yerden kısarak başka bir yerden avantaj elde edilmesi sayesinde daha çeşitlilikli sınıflar oluşturulabiliyordu. Yeni prestij sınıfların alınmasını hızlandırıp karakter hala karakter sınıfında gitmek ile aynı gibi. Ancak sanırım bu sefer karakter paketlerini alma konusunu daha basitleştirecek ve rolden çok matematiksel kurallara bağlayacaklar.

Yaratıklarda da eskiye bir dönüş gözüme çarptı. Zirilyon özellik yerine daha sadece özellikler anladığım kadarıyla. Ancak mantık farklı gibi geldi bana. Birinde çok büyüsellikten daha uzakken, şimdi yaratıklar kesmek için vardır, o zaman bu kadar özellik yerine karakterine uygun koyalım demişler. Eğer aynı şekilde yaratıklara bütün özellikleri vermek yerine yaratıklarında sadece seçtikleri özelliklerde gelişmesi tarzı bir yaklaşım olacaksa bu yaratıklar bakımından gerçekten bir gelişme olabilir.

Yaratıkların seviyeleri olayı bana biraz acayip geldi. Yani Orkun Ork olarak ilerlemesi. Acaba bu karakter sınıflarını kaldırmak ve ork, kara elf sınıfı koymak gibimi olacak, yoksa karakter sınıflarının ırka göre değişim göstermesi mi olacak. İkincisi daha iyi gibi geliyor bana ama, 288 sayfaya 300 yaratık sığdırmak istiyorlarsa 1.'si olacak gibi.

Büyüler konusunda da sanki2Enin günlerine bir dönüş var. Mesela Wish büyüsü 2E'de yapıldığında bünye değerinden yiyordu ve karakterin bilmem kaç gün baygın kalmasını bilmem kaç hafta halsiz kalmasına sebep oluyordu. 3E ile büyüyü kısıtlayarak bu kaybı sadece tecrübe puanı kaybına dönüştürmüşlerdi. Ancak büyülerin kullanımı nasıl olacak yine rjit büyüler içinden seçmemi yoksa bir kaç işlev için kullanıma açılan büyüler mi tercihleri olacak? Bence bu konu daha ön planda olmalı. Mesela bir büyüyü mantığından farlı bir işlev için kullanmak ancak bu sebeple geçici bünye hasarı yemek gibi güzellikler oyunda büyücüleri daha mutlu ederken oyunun havasına da artı katardı.

ECL zaten 2E'de yoktu ancak bazı zamanlar oyunlarda dengesizliğe yol açabiliyordu. Bana an mantıklı dönecekleri çözüm olarak ECL yerine alınan ırksal özelliğin artısına göre belli bir miktar XP penaltısı. Bu tabii sadece matematiksel çözüm.

DeÄŸiÅŸimleri bekliyorum ama bu adamlardan çok beklentim kalmadı gerçeÄŸi söylemek gerekirse. 2Ede uzaklaÅŸtıkları konular tekrar geri dönüş mü yapıyorlar ve bunun için aradan 1 baskı geçmesi gerekiyor. ArkadaÅŸların dediÄŸi gibi daha da cıvıtabilirler bile. Hala bakıyorum da 2Enin daha köhne ama daha geniÅŸ kuralları (Matematiksel olarak belirtilmiÅŸ saçma kurallar ancak Matematiksel olarak belirtilmemiÅŸ oyuncunun rolüne ve DM’nin kararına bırakılmış taktikler) ile oynamak ve bir ogre kesmek daha zevkliydi.

Phantom sağ olasın, bu yazıdan sonra biraz daha umutlandım 4E için. eskiden hiç umudum yoktu. Ancak;

Tüm hayal kırıklarının sebebi umuttur. Smile

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 24, 2008 4:45 pm Reply with quoteBack to top

Yahu, korkuyorum bu 4e'den.Elbette hoş yanları var ama düşünsenize. Yine üç temel kitabı beklicez. PHB çıkacak, MM çıkacak ve DMG çıkacak... Düşünün, bende 3.5e'nin kitaplarının basılı versiyonları yok! Ne yapayım şimdi. Alsam ayrı, almasan ayrı. Hayır masa başındaykan tak diye açabilsen pdfyi olur da Dil.

Sonra bir yerde okudum, warlocklar da doğrudan oynanabilir artık, tieflingler de. Warlock biraz bozucu gibi geldi. En lanet olan şeyler de, kural değişiklikleri! 3.5e'de zaten kullanmaya tenezzül etmediğim bir ton kural var. şimdi yeni kitapları al da, kuralları öğren de... Ohooo...
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 5:35 am Reply with quoteBack to top

Sınıfların base attack bonus olarak aynı şekilde level atlayacaklarını öğrenmiştim, bir de sınıflara roller verilmiş falan, ne bilim wowdaki hani warrior tank olsun, priest healer olsun olayı. Yani bir savaşçının lider özellik kazanması zorlaştırılmış sanırım. Anlayamadığım saçma yöntemler gelmeye başlamış, hafiften tırlatmaya başlıyorlar sanırım, ve bir de bu 4th edition'a 4.5th edition getirmek zorundalar öyle bir durum var bakalım, ben onu bekliyorum Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Mar 26, 2008 7:57 pm Reply with quoteBack to top

e açın nwn2'yi multi oynayım dm'de var buna gerek yok yani, iyice içine etmişler, şu sıralar çok soğudum Forgotten Realms'dan, Salvatore 2 haftada bir kitap bitiriyo, yeni tipler gelmiş yazdıkları bişiye benzemiyo garip vıcık vıcık ve ayrıca cıvık bişey oldu FR ya
    Starfell
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jul 31, 2008 3:05 pm Reply with quoteBack to top

şu anda elimde bir 4E kitabı var henuz okumaya fırsat bulamadım ama şöyle bir resimlerine baktım resimler acayip başarılı AlkıÅ?
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 14, 2009 7:26 pm Reply with quoteBack to top

Evet çok eskimiş bir başlık ama benim 4E hakkındaki düşüncelerimi gerçekten anlatan bir video. Çok bir şey beklememek lazı, sadece bir adam oturmuş amerikan ingilizcesi ile D&D 4E hakkındaki düşüncelerini söylüyor ama 4E ilk çıktığında eski kurt D&D oyuncularının "İşte D&D olması gerektiği gibi olmuş!" dediğinin ne kadar da yalan olduğunu da anlatıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Qp6EbvJ0ssM&feature=related

lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 1:01 pm Reply with quoteBack to top

NocturnaL_Soul wrote:
    Tabi Lostad sende haklsın Very Happy ama gerçekten masaüstü oynamak kesinlikle çok daha farklı, pc üzerinden bi yere kadar kendini oyuna adapte edebilirsn. Aynı havayı vermiycegi kesin, ama hiç olmycagına böle olsun bari diyosun heralde sende.

Bu arada 4th edition Forgotten Realms Setting' de çıkıackmış sanırım. Başkasının yalancısıyım söyleyeim şimdiden. Diyarlarda neler neler olucakmış bakalım görücez çıkarsa. Sanırım büyücülerle iligli büyük bir olay yaşanıcakmış yine :s Time of Troubles tan kalma bi yan etki gibi bişey. görücez görücez..

Ama 4th ed. kurallarına falan kesnlikle bakmaya niyetim yok, 3.5 editon var burda, gözünü seviym onun.

evet çıkıyor, mesela bir kaç spoiler verebilirim

Spoiler:
     Bruenor ölüyor, mind flayerların çoÄŸu Abeir-Toril'i terk edip spelljammer gemileriyle baÅŸka bir diyara göç ediyorlar, büyü iyice güvenilmez bir hale geliyor, elan ırkı toril'de kendini göstermeye baÅŸlıyor, psionlar gizli tarikatlar kurmaya baÅŸlıyor (zaten 7 tane resmi tarikatları vardı), tanrılar arasındaki savaÅŸ yeniden ÅŸiddetleniyor ve bir time of troubles yaklaşıyor sanırım. Ama sonuncusu çok mantıklı gelmedi bana.

Bence 4th edition çok saçmaydı ama FR için uygulanınca yine br güzelleşti gibi geliyor bana.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum