Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: usotuvy
    Bugün: 2
    Dün: 35
    Toplam: 90366

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1584
    Ãœye: 1
    Toplam: 1585

Şu An Bağlı:
    01 : usotuvy

FrpWorld.Com :: View topic - Karanlık şövalye - (The Dark Knight)
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Karanlık şövalye - (The Dark Knight) View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Artemis Entreri
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 28, 2008 7:55 pm Reply with quoteBack to top

Image

Bir filmden beklentileriniz nelerdir? Aksiyon? Heyecan? Belki biraz kendinizi bulmak istersiniz, belki biraz kendinizden uzaklaşmak? Kahraman olsun mu? Sizi korkutsun mu? Peki ya gözyaşı? Sizi ağlatsın mı? Çzendirsin mi sizi? Güldürsün mü, üzsün mü?

Kısaca bir filmden bekleyeceklerimiz içimizde uyandırdığı birbirinden farklı duygulardır. Benim için duygunun ne çeşit olduğu önemli değildir. Eğer yoğun yaşanmışsa bir aksiyon filmi de, komedi filmi de, dram filmi de etkiler beni. Bazıları derinden etkiler, bazıları ise tam anlamıyla bir iz bırakır.

Batman benim çocukluğumun kahramanıydı. Her zaman onda diğer kahramanlardan çok daha farklı bir karakter bulmuşumdur. Onun verdiği kararları, kadınlara karşı duygularını, yaşam tarzını hep takdir etmişimdir. "Hiçbir zaman olmak istemeyeceğim bir 'idol'dür kendisi." Hayranlıkla izlersin, ama kendini yerine koyamazsın.

Fazla canınızı sıkmak istemiyorum, ayrıca filmle ilgili detaya da girmeyeceğim. Kesinlikle izlemeniz gereken bir şaheser olduğunu söyleyeceğim sadece. Ve bunu söyleyen ben, çizgi roman uyarlamalarına pek sıcak bakmayan ve bu tarz filmlerden, yaşattığı duygular yoğun olamadığı için haz etmeyen birisiyim. Ama Karanlık şövalyeyi izlerken gözüm de doldu, boğazım da tıkandı, heyecan titredim de, kalbim gümbür gümbür attı da, nefret te ettim, aşık da oldum.

Sinemadan çıktığımda hayat benim için çok değişmişti.

Tür : Dram / Macera / Aksiyon / Suç / Gizem / Çizgi Roman
    Gösterim Tarihi : 25 Temmuz 2008
    Yönetmen : Christopher Nolan
    Senaryo : Jonathan Nolan , Christopher Nolan , David S. Goyer , Bob Kane
    Görüntü Yönetmeni : Wally Pfister
    Müzik : Hans Zimmer
    Yapım : 2008, ABD , 152 dk.

Oyuncular
    Christian Bale (Bruce Wayne/Batman) , Heath Ledger (The Joker) , Gary Oldman (Lt. James Gordon) , Michael Caine (Alfred Pennyworth) , Morgan Freeman (Lucius Fox) , Maggie Gyllenhaal (Rachel Dawes) , Aaron Eckhart (Harvey Dent/Two-Face) , Aaron Eckhart (Harvey Dent/Two-Face)

Site Ã?izeri

PostPosted: Mon Jul 28, 2008 11:30 pm Reply with quoteBack to top

Ne güzel yazmışsın Artemis Entreri, aynen katılıyorum sana...

Ben de çok yazmak istemiyorum ama biraz gördüklerimi paylaşmak istiyorum.

Batman'in çizgi romanlarını da okudum, filmlerini de izledim, çizgi filmlerini de seyrettim; ama bu filmde gerçek Batman'i gördüm. Batman kahraman değil, bir polis memuru gibi suçlularla savaşıyor. Gerçekte yaşasa aynen böyle olurdu. Batman'i çok güzel işlemişler, klasik kahraman modelini hiç sevmem zaten.

Joker... Vay be! Bazen tanrıya kızıyorum, Ledger neden öldü! Bir karakter bu kadar güzel oynanır! Joker'in o psikopatlığını, deliliğini, manyaklığını bize muhteşem aktarıyor. Acayip bir zekası var, herkesi parmağında oynatıyor, insanları zor seçimlere zorluyor. Bunların hepsini de zevk için yapıyor, hiçbir çıkarı yok. şu anda yaşamamasına rağmen Oskar'ı kesinlikle hak etmiş Ledger. Anısına bir Joker resmi yapmak istiyorum aslında... O derece etkiledi beni. Süper bir oyunculuk. Kostümü de gördüğüm en iyi kostümlerden biriydi, süper oturmuş karaktere.

Senaryo muhteşem, biraz aksiyondan kaçınılmış gibi. Sahneler biraz hızlı ilerliyor, dövüşün keyfini tam çıkaramıyorsunuz. Ama olaylar çok sürükleyici, filmi takip etmek çok zevkli!

Tek rahatsız olduğum nokta, ben karanlık bir film bekliyordum. Yani simsiyah geceler, uzun kasvetli gökdelenler, sisli sokaklar... Çizgi romanlarındaki "Karanlık Gotham" yoktu. Onun yerine alternatif New York vardı. "Batman Başlıyor"a gitmemiştim; ama Nolan'ın Batman'i gerçekçi yorumladığını biliyordum, çok sarsılmadım o yüzden. Gene de beklentim daha fantastik mekanlardı.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 28, 2008 11:38 pm Reply with quoteBack to top

Son söylediğinde sana katılıyorum. Ama dikkat ettiysen filmde de "değişmiş", "iyiye giden" bir Gotham söz konusuydu. Ve Joker'le ilk buluşması değil, yeniden karşılaşması anlatılıyordu. Yani çizgi filmlerinden ve çizgi romanlarından ayrı tutmak gerekir hikayenin akışı açısından. Filmdeki Gotham, doğru yolu bulmuş, iyileşmeye çalışan bir Gotham'ın tekrar bozuluşunu anlatıyordu.

Spoiler:
    Sonlara doğru Joker'in tekrardan ortaya çıkardığı kaos ortamı, Karanlık Gotham'ı iyi yansıtmış bence.

Ve Joker kahramanı konusunda da sana katılıyorum, nasıl katılmayayım ki? Zeki karakterler, ne kadar kötü olursa olsun bende bir hayranlık uyandırmıştır. Hangimiz testerede ki psikopatı sevmedi? Ya da Hannibaldaki manyağı? Losttaki Ben'i? Klasik çizgi romanlardaki "Süper Güçlü Düşman!" modeli yerine Batman'in uğraşması gereken, "Süper Zeki" bir düşman var. Joker'in resmini çizersen koy buraya da yorum yapalım. Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 29, 2008 11:59 am Reply with quoteBack to top

Normalde Batman'i sevmem, zengin süper kahramanlara gıcığım var benim. Ama tabii Batman bir de DC'nin olduğu için kaybediyordu. İlk filmi çok beğenmemiştim; ama bu hayatımda izlediğim en güzel filmdi.

Yani, hem kendi türünde(çizgi roman uyarlaalırında yani,) hem de genel anlamda inanılmazdı.

Bir kere her süper kahraman filmindeki gibi odak kahramanda değildi. Çzellikle Joker'i ço0k güzel oynamış bay Ledger Very Happy

Süper kahramanlardan nefret eden birinin bile izlemesi gereken bir film.

Bu arada:
    Spoiler:
    Bir sonraki filmde Joker'i Johnny Depp oynayacakmış. Film başlarken öndeki üç gencin konuşmasına kulak misafiri oldum, ondan :D
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Artemis Entreri
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 29, 2008 3:12 pm Reply with quoteBack to top

Ledger was found dead on January 22, 2008 in his apartment in the Manhattan neighborhood of SoHo, with a bottle of prescription sleeping pills nearby. It was concluded weeks later that he died of an accidental overdose of prescription drugs that included painkillers, sleeping pills and anti-anxiety medication.

Sebebi bu olmasın? Gerçekten büyük kayıp. Kendisi inanılmaz bir aktördü.

Site Ã?izeri

PostPosted: Thu Jul 31, 2008 11:56 pm Reply with quoteBack to top

Evet evet, aşırı dozdan ölmüş. The Dark Knight'tan sonra başka bir film projesiyle uğraşmaya başlamış. Hiç mola vermemiş, günde 2 saat falan uyuyormuş, bir sürü ilaç kullanmış dinç olabilmek için.. Ve sonuç... Yazık, çok üzüldüm açıkçası. Büyük bir aktör olma yolunda ilerliyordu.

Lydonk, (spoiler doğruysa) o da iyi oyuncudur da, Ledger'dan sonra kim oynarsa oynasın, Joker'in kendisi bile gelip oynasa önyargıyla bakarım.

Artemis Entreri, "Joker'in resmini çizersen koy buraya da yorum yapalım" demiştin, buyur:
    Image

Büyük boyutuna buradan bakabilirsin -> http://egek.deviantart.com/art/Tonight-s-Entertainment-93415234

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 01, 2008 12:18 am Reply with quoteBack to top

Evet süper olmuş eline sağlık. Bende o gece gaza gelip birşeyler çizmiştim (kara kalemle) ama tabi ki buraya koymayacağım çünkü kendim bakarken bile utanıyorum. Very Happy

Resim çizebilmeyi isterdim.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 01, 2008 7:23 am Reply with quoteBack to top

Possessed wrote:

Image

Abi işte benim sana sormaya çalıştığım bu gölgelendirmeler nasıl yapılıyo Very Happy bana bi söylesen şu işin sırrını çok sevinicem o renkler fln çok hoş. Bide şimdi sen önce bunu elle çizip sonra Pc ye mi attın ?? Tüm bunlara cevap verirsen acayip sevindirik olcam Very Happy
    Back to top View user's profileSend private message
    Starfell
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 01, 2008 7:32 am Reply with quoteBack to top

Possessed verdiğim tüm rahatsılık için özür dilerim deviantart taki galerine baktım da Sen aşmış bir karaktersin AlkıÅ? benim öyle şeyler yapmam imkansız gibiduruyo Very Happy
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Aug 01, 2008 11:09 pm Reply with quoteBack to top

Batman Başlıyorun devamı olan bu Kara şövalye filminde ilk filmin sonudna Batman ilk defa Joker karakterini duyuyordu ve bu filmde ilk defa karşılaşıyorlardı. Yani bu ilk karşılaşmaları, artemis.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Aug 02, 2008 10:46 am Reply with quoteBack to top

Bir önceki filmin sonundfa Jim Gordon gelip diyordu Batman'e, şöyle şöyle bir adam varmış, suç işledikten sonra kart bırakıyormuş falan. Yani Batman önce de duymuştu Joker'i, sadece ilk kez görüyor.

Quote:
    Klasik çizgi romanlardaki "Süper Güçlü Düşman!" modeli yerine Batman'in uğraşması gereken, "Süper Zeki" bir düşman var.

Bilmiyorum sizde ne izlenim uyandırdı Joker ama ben Joker'i tanımlayacak olsam kesinlikle ilk aklıma gelen şey zekası olmaz. Pis(insan olarak yani), zayıf karakterli, deli. Ve tabii, bu özellikleri filme çok iyi yansıtmışlar.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Aug 03, 2008 11:08 pm Reply with quoteBack to top

Bence Joker muhteşem zeki biri yahu. Yani o yaptığı şeyleri aptal bir insanın gerçekleştirmesi bana oldukça yalan geliyor. İnsanları birbirine karşı kullanabilme ve maniplasyon yeteneği de öyle aptal bir insanda olabilecek bir şey değil. Joker bir de zayıf karakterli filan değil, yalnızca ağır psikopat...

WizardOfQuarks
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Aug 06, 2008 7:10 pm Reply with quoteBack to top

Joker karakterinde ilk olarak gözlenen şey zekası bence. En azından bende bıraktığı izlenim öyle. Kesinlikle zayıf falan değil.

Çok zevk alarak izledim bu filmi ve buradaki Joker başlı başına muhteşem olmuştu bana göre. Heath Ledger tarafından tekrar canlandırılmayacak olması üzücü gerçekten de.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Aug 06, 2008 7:32 pm Reply with quoteBack to top

Kendilerini daha bügün izleme fırsatı buldum. Jokeri tek geçerim. Hayatımda gördüğüm en iyi "kötü adamlar" listesine 2. sıradan girdi. Bencede zekası son derece dışa vurulmuş. Ancak filmde bazı dövüş sahnelerinin kamera açılarını beğenmedim. Çok şey kaybettiğim sahneler var. Ayrıca bruce wayne karakteride benim için özeldir.

Spoiler:
    Çzellikle Rachel ile savcı yemek yerken yanında Rus baletle gelip :"masaları birleştirelim mi?" diye sormuş ve savcının "izin verceklerini sanmıyorum" sözüne karşılık. "İzin verirler. Burası benim" bu diyolog bittiğim noktaydı.

Yani genel olarak başarılıydı. Ancak fikrimce yönetmen çok başarılı değildi.

şimdi siz merak etmişsinizdir. 1. kim diye Very HappyVery Happy hemen söyleyeyim:

Bir coen biraderler filmi olan "No country for old men" filminde oynayan javier bardem. Filmdeki ismi yanlış hatırlamıyorsam "anton chigurh(anton şigur)" diye yazılıyor.
    bittersweet
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 11, 2008 8:47 pm Reply with quoteBack to top

Film çok iyi de dublaj katletmiş .Dublajsız izleyip Why so serious ? dedikçe ürperemedim çok yazık oldu. Heath Ledger 'ın muhteşşem sesinden mahrum kalınca film değerinden çok şey kaybetti.Yine de dublaja rağmen 4 -4 lüktü sinemada izlemek bambaşka güzel ama izlemeyenler mutlaka evde de olsa izlemeli.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum