Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 24
    Dün: 23
    Toplam: 90353

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1226
    Üye: 1
    Toplam: 1227

Şu An Bağlı:
    01 : yxeqivyb

FrpWorld.Com :: View topic - Ansiklopediciler
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Ansiklopediciler View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 4:42 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar serbest kürsüde başlayan bir tartışma üzerine bu başlığı açıyorum. Birkaç arkadaşla beraber site içinde bir fantastik edebiyat ansiklopedisi oluşturmaya karar verdik. Bu bir yıl sürecek bir çalışma ve katılan her arkadaştan iki ayda bir en az bir A4 sayfasını 12 fontla dolduracak 20 ayrı başlıkla ilgili yazı bekliyoruz. Başka bir değişle iki ay için 20 sayfa.

Çalışmayı bir yıl boyunca sürdürmeyi planlıyoruz. Bir yılın sonunda şu andaki dört kişilik kadro ile istediğimiz verimi yüzde yüz elde ederek çalışırsak 20*3*6= 360 maddelik ve sayfalık bir diyar ansiklopedisi elde etmiş olmayı umuyoruz. Elbette daha fazla katılım olursa daha fazla madde olur daha güzel olur. Bir yılın sonunda ansiklopedi çalışmasını devralmak isteyen arkadaşlara da mutluluk ile devrederiz.

Bu başlık hem çalışmamız hakkında fikirlerinizi almak, hem ansiklopedinin başlıklarına karar vermek, hem de belki bu çalışmanın yanısıra belki bizi eğlendirebilecek bir takım aktiviteler planlamak için.

şu an için sitemizin ansiklopedicileri arasında ben, Efla, Edmond var.

Back to top View user's profileSend private message
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 9:36 am Reply with quoteBack to top

Süper!! Bayıldım bu düşüncene! Wiki tarzında bir ansiklopedi çok iyi olur. Harika bir çalışma başlatmışsın Firble. AlkıÅ?

Ben de tam destek vermek isterim, ama FRP üzerine makaleler yazacak kadar bilgim yok.. Sad Sadece bazı noktalarda yardımcı olabilirim. (Bir de yazım yanlışlarını düzeltebilirim Razz böylece yazanlar geri dönüp yazım yanlışlarıyla uğraşmaz )

Aklıma ne geldi, isterseniz başlıklarınıza gereken resimleri ben çizebilirim. Çok profesyonel şeyler beklemeyin ama, amatörüm ben Rolling Eyes

Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 8:36 pm Reply with quoteBack to top

Possesed belki sana garip gelecek ama oyun olan frp ile ilgili benim de pek bilgim yok. Bu ansiklopedi daha cok fantastik edebiyatla ilgili olacak.

Aklima gelen birkac basligi yazayim:

Cinler
    Vampirler
    Deniz Kizlari
    Buyuculer
    Buyu
    Kiyamet
    Hayaketler
    Zombiler
    Mumyalar
    Kurt Adamlar
    Tilsimlar
    Lanetlenmek
    Ejderhalar
    Ozanlar ( Eee onlar olmadan olur mu)
    Periler
    Fantastik Boyutlar ( Farkli fizik kurallarinin gecerli oldugu yerler)
    Fantastik Dunyalar ( Ayni fizik kurallarinin gecerli oldugu farkli Dunyalar)
    Sovalyeler
    Elfler
    Cuceler
    Gnomlar
    Bucukluklar
    Korsanlar
    Atlar ( Kanatli Atlar ve tek boynuzlu atlar bu baslikta incelenebilir belki)
    Zumrudu Anka Kusu ( Phoneix olarak da bilinir bir zamanlar sitenin semboluydu )
    Hirsizlar
    Savascilar
    Kiliclar ( Ozel bazi kiliclari belki dahil edebiliriz)
    Runler ( Ozel bazi gucleri olan yazilar)
    Mitolojiler (Burdan birkac baslik da cikabilir)
    Rahipler
    Tapinaklar
    Kaleler
    Hanlar
    Madenler
    Buyucu Asalari
    Kehanetler
    Yildizlar
    Olumsuzluk
    Calgi Aletleri

Sanirim 40 baslik oldu. Eger dort kisi olacaksak ilk etapta 80 olacak... Aklimdakileri yazmaya devam ederim. Elbette bu basliklarin da pek cogu bolunebilir. Ama simdiden ne kadar orjinal bir seyler ekleyebilirsek tabii o kadar iyi olur...

occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 9:11 pm Reply with quoteBack to top

X kişide belirli insanın çalıştığı bir sistemden ziyade herkesin katılımına açık bir wiki sistemini kullanmanız daha iyi sonuç verebilir diye düşünüyorum. Bir göz önünde bulundurun bunu bence.

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 9:22 pm Reply with quoteBack to top

Hakli olabilirsin kardes. Ancak boyle bir sistemin nasil programlanabilecegine dair hicbir fikrim yok... Belki once bu sekilde baslayip sonra sistemi o hale de cevirebiliriz.

Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 9:51 pm Reply with quoteBack to top

Wiki makul bir sistem ama başlangıç için özellikle biraz fazla iddalı gibi.

Herkesin katılımda bulunabileceği bir gerçek bu büyük de bir avantaj ama genelde insanlar wikiyi mevcut makaleleri tarayarak değil de kendi kafasındakini arayaak kullandığı için sıkıntı yaratabilir.

Yani birsürü içerik koyduğumuz halde içeriğin boş görünmesinden çekiniyorum bu noktada

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 10:10 pm Reply with quoteBack to top

Evet ansiklopesi ilk basta kontrollu bir gelisim gosterirse sanirim daha iyi olur.

Bu arada arkadaslar bir kafa karisikligini gidermek icin bunu yaziyorum. Ansiklopedi bir edebiyat ansiklopedisi bu nedenle ornegin kiliclarla ilgili basligin fantastik edebiyatta kiliclarin yeri uzerine olmasi gerekiyor bu nedenle vurus gucu sayisal ozellikler gibi masa ustu RPlerininde gecse de bildigim hicbir fantastik edebiyat kitabinda yer almayan ozelliklerin ansiklopedide yer almasi gereksiz.

Ama bunun disinda bu basligi ustlenmis arkadas fantastik edebiyatta kiliclarin yeri konusunu diledigi gibi anlatabilir ( yalniz en az bir A4 olmasi gerekiyor)

Katilmak isteyen arkadaslar kendilerini rahat hissettikleri basliklari alabilirler rahatlikla... ( Yalniz ayni basligi iki kisinin almamasi gerekiyor.. )

Bir de mesela savascilar basligini olusturduktan sonra, ornegin fantastik Romanlardaki unlu savascilarla ilgili basliklar da olusturulabilir. Konan gibi, Dritz gibi ya da aklima gelmeyen baska isimlerle ilgili basliklar...

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Tue Nov 25, 2008 12:11 am Reply with quoteBack to top

Ha anladım Firble, daha iyiymiş böyle. Yani mesela "Vampirler" başlığı altında bir genel tanım, ardından "dnd'de vampirler", "forgotten realms'ta vampirler", "popüler kültürde vampirler" gibi alt başlıklar olacak sanırsam. Bir taslak hazırlarsan iyi olur, böylece herkes kafasına göre yazmaz.

Wiki olayında da şöyle söyleyebiliriz: Bir Firble'ın dediği gibi düzenli yazı çıkaracak bir kemik kadro olur. Düzenli olarak bu kemik kadro çalışır. Bunun yanında bir de yarı-yetkililer olabilir. Kemik kadronun yazdıklarına ekler yapabilen ve isterlerse de yeni başlık açabilen ama düzenli çalışmayan bir grup.

Tamamen halka açmak da kötü oluyor, bir düzensizlik alıyor başını gidiyor ve abuk subuk tipler gelip küfür yazıyorlar, makaleleri kafalarına göre değiştiriyorlar, yorumlar yazıyorlar. Gerçek Vikipedi'de birkaç başlık yazdım, ordan biliyorum. Ama dediğim gibi bir sistem oturtulamaz değil. Bence.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Nov 25, 2008 1:15 am Reply with quoteBack to top

Possessed bir te DnD bir oyun sistemi oldugu icin ondan bahsetmek belki dogru olmayabilir. Ancak tabii forgatten Realms, Dragonlance hatta Peter Pan in Neverland i gibi yaratilmis unlu diyarlarda vampirlerin perilerin nasil islendigini aktarabilir yazi...

Ancak ikincil basliklar olarak Forgatten Realms Vampirleri yerine ornegin Vampir tabutlari gibi daha nasil ifade edebilirim... Belirli ogeleri one ciarsak daha iyi olur.

Tabii bu arada mesela Vlad 3 ( Kont Drakula olarak da bilinir) ya da Stradt gibi edebiyatin unlu vampirleri de ayri basliklarda incelenebilir daha sonra...

Aklimda Ansilopedi projesini yaparken eglenmemizi saglayaca bir sey de var. En azindan bana eglenceli gelecek bir sey...

Kafami toplayinca bir yazayim onu da...

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Thu Nov 27, 2008 10:54 am Reply with quoteBack to top

Tamam anladım. Eğer gerekli çabayı gösterirsek muhteşem bir ansiklopedimiz olacak. Diğer yeni düşüncelerini de bekliyoruz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 28, 2008 2:28 pm Reply with quoteBack to top

Güzel bir düşünce frp hakkında pek bilgili sayılmam ama kendi yarattığım özgün bir dünya var eğer katkısı olursa bende yardımcı olmak isterim.
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 7:29 pm Reply with quoteBack to top

Peki ansiklopedi sadece frp deki yaratıklar kavramla veya kurallar uzerine mi olacak yoksa daha geniş kapsamlı bir şeymi düşünüyorsunuz?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 7:40 pm Reply with quoteBack to top

aegron17 wrote:
    Peki ansiklopedi sadece frp deki yaratıklar kavramla veya kurallar uzerine mi olacak yoksa daha geniş kapsamlı bir şeymi düşünüyorsunuz?

Biz FRP üzerine değil, kurallar üzerine değil, Fantastik Edebiyat üzerine ansiklopedi oluşturacağız Smile Zaten FRP üzerine kurulmuş ansiklopediler var, fakat Fantastik Edebiyat üzerine pek yok.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Starfell
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 8:00 pm Reply with quoteBack to top

Vaktim olsa içtenlikle katılırım ama bu sefer beni mazur görün. Firble sen düzenlersen bide bogus el atarsa 10 numara iş çıkaracağınızı düşünüyorum.

Yardıma ihtiyacınız olursa elimden geleni yaparım. Bence bu fikir tutar. Tebrik ediyorum AlkıÅ?
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 8:08 pm Reply with quoteBack to top

tamam anladım güzel bir çalışma olacağa benziyor bu iş. Herkese faydalı bir şey olur inşallah ne diyim.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum