Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 33
    Dün: 23
    Toplam: 90362

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1841
    Üye: 0
    Toplam: 1841

FrpWorld.Com :: View topic - Rol yapma oyunlarına bakış açısı - Steve Jackson Games
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Rol yapma oyunlarına bakış açısı - Steve Jackson Games View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Androner
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 28, 2008 1:27 pm Reply with quoteBack to top

Steve Jackson Games, Gurps ile rol yapma oyunlarına farklı bir bakış açısı sunuyor.

Gurps dünyalarının anlatıldığı settinglerde bile rpg olayına geniş açıdan bakmayı başarmıştır.

Gurps'un temel setting'i olan Infinite Worlds kitabı, 211. sayfasına kadar kendi infinite worlds dünyalarını bize anlatır. Dostları, düşmanları ve çok sayıdaki gezegenleriyle tam bir setting oluşturmuştur.

Fakat 212. sayfayı açtığımızda bambaşka bir şeyle karşılaşırız "Alternate Infinities".
    Steve Jackson, 211 sayfa boyunca anlatılan setting'i adeta bir kenara koyar. ve "bakın biz o kadar infinite worlds yazdık ama isterseniz böyle bir şey de olabilir" der. Açıkçası ben bunu fark ettiğimde çok şaşırmıştım. Çünkü şimdiye kadarki rpg hayatımda böyle bir bakış açısıyla karşılaşmadım.

Gurps Rpg'ye değişik ve analiz edici bir şekilde bakıyor. Çrneğin Infinite Worlds de Infinity'nin düşmanlarını incelerken Centrumdan bahsediyor. Centrum'un tarihi farklı elbet, ama esas önemli olan yani Centrum'u infinity'e düşman kılan, onların hayata bakış açıları. Bu bakış açısı ve motivasyonları, onları infinity ile sadece çıkarları çatışan bir rakip olmaktan çıkarıp, karakterli ve derinliğe sahiip bir düşman haline getiriyor.

Centrum'u tanıtırken, sayfada gördüğümüz "Centrum Dark Centrum Light" kutucuğunda ise, Centrum ile Infinity'nin farklı bakış açılarına sahip olsalar bile daha tehlikeli bir düşmana karşı oluşturdukları birlikteliği anlatan bir senaryo yazılabileceği belirtilir ve bununla ilgili bazı hikaye konuları serpiştirir.

Ayrıca Kitapta genel olarak infinity unlimited'ın şirket yapısından ve oyuncu karakterleri olarak düşünülen infinity ajanlardan bahseder. Fakat campaign hakkında detaylı bilgi verilen kısımda böyle bir zorlama olmadığını, oyuncuların isterse centrum tarafında, istersen kaçakçı vs oynayabileceğini söyler. bu konuyla ilgili olarak da yönlendirmede bulunur.

Ayrıca Infinite Campaigns kısmında bir infinity oyununun nasıl olabileceğini, ne gibi etkenlerden oluşabileceğinden bahseder. Kısaca setting'in ruhuna değinir. ama bu ruh katı ve değişmez değil, gm tarafından değiştirilebilir bir durumdadır. gene kitabın içinde değişkenlik ile ilgili ipuçları verilir.

Fantasy kitabında ise Fantasy çeşitlerinden bahsedilir. Low Fantasy, High Fantasy, Light Fantasy, Dark Fantasy, Sword and Sorcery, fantasy'e yakın türler gibi.
    Bu kitapta da fantasy öğelerini, büyü, doğaüstü yaratıklar, dünyalar, tarihler, mekanlar ve hikaye yapıları gibi gm'lerin senaryolarını yazmalarında yardımcı olacak yön gösterici yazılar mevcuttur. Kitabı gurps'tan tamamen hariç düşünüp okuyabilir, ve kendi fantasy dünyanızı oluşturmakta rahatlıkla kullanabilirsiniz. Burada da Steve Jackson, fantasy roleplaying'in gurps'a özgü hale getirmeye çalışmak ya da "gurps'ta fantasy nasıl olur?"u anlatmaktan çok yetişmekte olan yeni nesil gm'lere öğretici bir kaynak sunmuş oluyor.

Steve Jackson, rpg'ye getirmiş olduğu bu bakış açısıyla gerçekten onun gelişimine ve kalitesinin yükselmesine çok ciddi bir katkıda bulunmuş oluyor.
    Yılların bana vermiş olduğu rpg deneyimime rağmen beni şaşırtan ve etkileyen bir bakış açısına sahip oldukları ve beni rpg hakkında tekrar tekrar heyecanlandırdıkları için Steve Jackson games'i tebrik ediyorum.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN MessengerICQ Number
    Dura
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:05 pm Reply with quoteBack to top

hmm.. alâ..
    bu iş ilginçleşmeye başladı..

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Mar 28, 2009 11:29 am Reply with quoteBack to top

Steve Jackson Games'in en beğendiğim yanı eğlendirici olması, ciddiyet gibi bir amaçları yok ama eminim ciddi olmak isteseler de çok iyi olurlardı.

Steve Jackson Games'in başarılarının devamını diliyorum, Türkiye'deki MIB sayıları kaç oldu acaba?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Mar 28, 2009 12:46 pm Reply with quoteBack to top

MIB sayısı sanıyorum şu an 8. Biri süper deaktif, haber bile alınamıyor. Dolayısıyla 7 sayılabilir.
    Bir de örneğin GURPS bir hayli ciddi bir oyun. Doğru SJG'nin aşağı yukarı tüm kutu ve kart oyunları (car wars, ogre filan hariç misal) gayri ciddi. Ama istisnaları var. Bu gayri ciddi imajının arkasında da sanıyorum Munchkin'in ciddi bir etkisi var.

Ehm... Ne diyorduk? SJG oyunlarını oynayın, oynatın Smile

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum