Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 21
    Dün: 23
    Toplam: 90350

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1742
    Üye: 0
    Toplam: 1742

FrpWorld.Com :: View topic - Sanatmı bilim mi?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Sanatmı bilim mi? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Moonwhisper
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 6:47 pm Reply with quoteBack to top

Büyünün sanat olduğunu düşünüyorum çünkü oynadığım tüm oyunlarda büyü yaparken birincil amacım kendime ve yoldaşlarıma faydalı etkiler yaratmaktan ziyade büyünün vuku bulmasını, onun zarif özünün damarlarımdan akıp geçmesini, dilimde ve parmak uçlarımda şekil almasını ve madde boyutunda hayranlık uyandıracak etkiler yaratmasını sağlamak olmuştur.

Büyüyü araç değil amaç olarak gördüğümden onun sanat olduğu iddiasına sıkıca sarılıyorum.
    Büyü sözleri, jestleri asla değişmez doğrudur.Peki en ilgili olduğum sanat dalı olan müziği ele alalım.Notalar, gitarın tutuş şekli, akor kalıpları, vs.Bunlar dünyanın her yerinde aynı değil midir?Bence bir şeyin değeri, onun sizin için ne ifade ettiği ile ölçülür.Dünyanın hiçbir yerinde değişmeyen temellere sahip olsa bile sanat, sizin o temellerle ne yaptığınıza göre anlam kazanır.Sanata değerini insan kazandırır.

Kanımca oynanan ırkların bu görüşe önemli bir etkisi var.Mesela ben hayatım boyunca büyücü oynayacağım zaman kesinlikle elf karakterlerle oynadım.İnsan bir büyücü olsa idim pekala büyüyü bir bilim olarak görebilirdim.Kendime yediremesem de belki büyüye bir silah gözü ile bile bakabilirdim Smile O yüzden büyünün bilim olduğunu iddia eden arkadaşlara katılmasamda tezlerini ve gerekçelerini kesinlikle anlayabiliyorum.Demek istediğim o ki büyü, siz ne olduğunu söylüyorsanız odur.Benim için sanat, kimileri için bilim, kimileri için kafirlik...
    Back to top View user's profileSend private message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 10:16 pm Reply with quoteBack to top

Sanat bence de doğru çünkü büyünün araştırılmasında arkasındaki sırları öğrenmeye çalışan kişiler sayıca oldukça az.

Back to top View user's profileSend private message
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Apr 05, 2009 12:07 am Reply with quoteBack to top

İkisi de olmamalı diyen sadece benim sanırım Crying or Very sad

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Apr 05, 2009 3:30 am Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    İkisi de olmamalı diyen sadece benim sanırım Crying or Very sad

Bende varım Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Apr 05, 2009 6:01 am Reply with quoteBack to top

Ben saconun dediğine katılıyorum artıkın. Büyü bilim yada sanat değil, Zanaattir.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Apr 05, 2009 8:27 am Reply with quoteBack to top

Bence büyü bir çeşit bilimdir. Zeka gerektirir, çalışmak gerektirir. Tabiî sebepler bunlar değil ama bir şeyleri araştırmak, öğrenmek gerekir. Yani büyü okulları vs. , ne bileyim hep bir çeşit bilimi andırıyor bana.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Sun Apr 05, 2009 8:06 pm Reply with quoteBack to top

Başlığı ilk görünce şaşırdım, "genel olarak sanatı mı tercih edersiniz yoksa bilimi mi" gibi anladım Very Happy O baya zor bir soru olurdu.

Neyse konuya dönersek... Büyü bilimdir. Her şey bir kurallar çerçevesinde yapılır. Doğada kurallar belirlenmiştir, insan bunu keşfederek uygular. Büyüyü oluşturan hareketlerin, malzemelerin ya da sözlerin hepsi aslında birer matematik denklemlerdir. Siz kuraldışı bir eylem yapamazsınız, istediğiniz büyüyü kullanabilmek için doğru sözü, doğru hareketi veya doğru malzemeleri kullanmak zorundasınız. Ama sanat böyle değildir, sanatın kuralı yoktur. Sanatta tanrı sizsiniz; ama büyü doğa gibidir, kontrolcüsü biz değiliz. Oyunu kurallarına göre oynamak zorundayız yani. Sanat eseri yaratılır, bir büyü ise yapılır.

Sanatın da bir bilim olup olmadığına girmeyelim, çıkamayız Very Happy

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum