Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 12
    Dün: 23
    Toplam: 90341

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1531
    Üye: 0
    Toplam: 1531

FrpWorld.Com :: View topic - 4E iyi ve Kötü Yanları
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

4E iyi ve Kötü Yanları View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 5:15 am Reply with quoteBack to top

Evet arkdaşlar artık tam anlamıyla oturmuş olan bir sistem oldu 4E. Tartışmanın zamanı geldi de geçiyor bile..
    Sizce nedir iyi ve kötü yanları???

İyi: Oyuncunun kafasında soru bırakmyana bir sistem. Herşey açık ve net.

Kötü: Bazı yönlerden hareket ve feat eksikliği...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 6:46 am Reply with quoteBack to top

4E hakkında fazla bilgim olmadığından sadece göz gezdirmem ile elde ettiğim fikirlerimi belirteceğim.

İyi yönleri:
    1. Rune casting büyüleri ile diğer anlık büyüleri ayırmaları. Büyüye farklı bir hava getirmiş.
    2. Sadece saldırıyorum olayından oyunu çıkartmak için ayrı bir çaba harcamışlar.
    3. Artık silahların hasarda daha etkin rol oynaması.
    4. Tek oturumluk oyunlar için güzel bir sistem. Matematiğiniz kuvvetliyse tabi.

Kötü yönleri:
    1. Çok savaş tabanalı. Yaratıklar yaşayan canlı değil sanki.
    2. Karakter yaratımında çok kısıtlıyor. Değişikliğe açık değil.
    3. Çok fazla matematiksel. Gerçekçilikten uzaklaştırıyor.
    4. Artı ve eksileri sadece -2/+2 olarak almışlar. Savunmasız (Uyuyan) bir karakter dex. artılarını kaybetmiyor. Sadece -2 alıyor. Yani uyuyan karaktere ölümcül saldırı yapılamıyor. Elleri ayakları bağlı, idamını bekleyen karakter dahi öldürülemiyor.
    5. Can puanları çok arttı.
    6. Çok zeki ama çok hantal bir karakter nasıl oluyorsa vurulması zor ve büyülerden daha kolay kaçabilen biri olabiliyor. Steven Hawking, tekerlekli sandalyesinde benden daha zor vurulabilir biri.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 10:15 am Reply with quoteBack to top

Darkgonome sadece kötü yanlarında 6 dakinde sana katılmıyorum. Diğer yiönerlinde ise savaş tabanlı olması evet orda haklsın çünkü 4E tam bir War Game haline gelmiş. Oyundan daha çok zevk almak için Evil Campaign tavsiye ederim.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 11:20 am Reply with quoteBack to top

Katılmama kısmını biraz daha açabilirsen?

4E bilen biri elimizden tutup göstermiyorki. MSN'den istedim bilen birinden ama adam kaale bile almadı (Anlayan anladı!). Ben ona daha çok 3,5E anlattım adeta. Yani şu gözle bakında iyi oluşturulmuş bir karakter ile 3,5E savaş taktiklerindeki zenginliği ile de 4E den daha iyi gibi.

Mesela yakınına gelipte özel vuruşunuzu yaparak birisinin başını döndürerek her zarına -2 almasını sağlarken, ardından karizmanızı kullanarak onun size karşı tüm saldırılarını daha kötü yapmasını sağlayabilirsiniz.

Karşınızdaki kişi ise buna karşılık olarak size çift kılıcı ile aynı anda vurarak fazladan hasar vermeyi ve ardından hiç beklemediğiniz bir anda ayaklarınızı yerden kesmeyi deneyebilir.

Yukarıdaki anlatılanların "Flying fist of the rising drang" ya da "Kick the balls of a behemmoth" gibi isimleri olamayabilir ama savaşları bu isimlerin renklendirdiğini de sanmıyorum.

Yapmak istediğim 3,5E, 4E'ı döver demek değil ama 4E de benim anlattığım mücadeleyi yapabilecek birisi var mı?

4Ede bir diğer kusur da sadece tek saldırıya kalmanız. Action point filan gibi sayılı özelliklerini kullanamzsanız 6 saniyede 1 adet saldırı yapabiliyorsunuz.

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 11:52 am Reply with quoteBack to top

Darkgnome 4E de senin saydığın özellikler bir power da toplanmış. Çrneğin bir minor action power la hedefi yere düşürüp zarlarına penalty almasını saglayabilir ardından bir standart action ile ona daha saglam saldırabilirsiniz...
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 11:53 am Reply with quoteBack to top

Bir turda,

1 move action
    1 minor aciton
    1 standart action yapma şansın vardır.

Bunları kullanarak kendi taktiklerini powerlar doğrultusunda oluşturabilmen mümkün...
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 16, 2009 8:59 pm Reply with quoteBack to top

karakter yaratımı çok kısıtlı, oyun çok matematiksel, yani tamam zarlar atılıyor, hesaplar yapılıyor normalde de ama çok fazla hesaplama var oyunda, açıkçası düzgün bir hesaplama programı yada çok iyi bir işlem ustası dm olmadan oynamak çok sıkıcı. Intelligence'in kaçmayı sağlaması çok saçma birşey, Stephen Hawking örneği çok güzeldi mesela bu konuyla ilgili, bir de dragonborn olayı çok saçma olmuş, dragonborn olayı şu ana kadar hiç bir kitapta yoktu bir anda çıkması çok dengesiz bir durum.
    Back to top View user's profileSend private message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 4:32 am Reply with quoteBack to top

Peki fena mı oldu Dragonborn? Very Happy
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 8:39 am Reply with quoteBack to top

Bence evet, ilk başta çok sevmiştim dragonborn'u ama oynun başında bir ejder kırması (güçsüz bir ejder kırması) ile başlamak sıkıcı oluyormuş.Ben Dragon Disciple olana kadar imanım gevriyordu ve o Dragon Breath'ın her 3 seviyemle bir daha da güçlenmesini seyrediyordum! Böyle zevk alabiliyordum.Ayrıca Dragonbreath'ı ejder nefesinden çocuk sümkürmesine çevirmişler sanki.Çnüne gelen ejder nefesi atıyor, sigara dumanı gibi her yerde karşımıza çıkar oldu.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 9:46 am Reply with quoteBack to top

Düşüncelerime tercüman olmuşsun. 4E rol kısmından uzaklaştırıyor sanki. Tüm mistik, ulaşılamaz,hayranlık oluşturması gereken güçler karakterlerin elinin altına veriliyor. şehirlerde iblis kırmaları, ejder kırmaları, elementsel kırmaları gibi yaratıkların dolaşması ve bunun normal olması zaten garipti, üstüne birde bunları normalmişçesine önümüze koymak...

şu eski zamnalardaki karakterlerin ölümden korktukları, hareketlerini yaparken iki kere düşündükleri ve savaştan önce başka bir yolla çözüme ulaşmanın yolunu aradıkları rol yapma oyunları bana bundan daha çekici geliyor.

Ama kafa dağıtmaya, tek sıkımlık, "Hobaaa!" seslerinin yükseldiği oyunlar için de 4E biçilmiş kaftan. Ciddiyetten uzak ve biraz kurallara hakim olunarak oynanabilecek bir oyun.

lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 8:35 pm Reply with quoteBack to top

benim bildiğim dragonborn denilen şey pek öyle ölecek birşey değil çünkü, dragonborn olan bir karakterle herhangi bir kavgaya girmeniz sizi çok zorlayabiliyor.
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 9:19 pm Reply with quoteBack to top

lightflarer wrote:
    benim bildiğim dragonborn denilen şey pek öyle ölecek birşey değil çünkü, dragonborn olan bir karakterle herhangi bir kavgaya girmeniz sizi çok zorlayabiliyor.

O oyundaki gücüne baglı yoksa karakterin ırkı ile yenlebilirliği arasında doğrudan bir bağ kurmak doğru değil bence..
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jun 21, 2009 7:12 pm Reply with quoteBack to top

Aegron wrote:
    lightflarer wrote:

O oyundaki gücüne baglı yoksa karakterin ırkı ile yenlebilirliği arasında doğrudan bir bağ kurmak doğru değil bence..

ama ejder kanı taşıyan bir yaratıkla normal bir insan aynı mı sence? Yani gidip bana bir dragonborn'un karşısına Artemis Entreri verenler falan çıkmasın da, aynı seviyedeki bir dragonborn savaşçı ile insan savaşçı kapıştığında dragonborn'un büyük bir avantajı var, kanında taşıdığı güçten dolayı. Yani bir zamanlar Baldur's Gate'de ki Bhaalspawn'lardan pek bir farkı yok gibi oluyor açıkçası. Mutlaka diğer ırklar arasından Dragonborn'lardan çok daha güçlü olanlar çıkacaktır misal bir Elminster Aumar bunlardan yüzlercesini çatır çutur öldürebilir, ya da Drizzt Do'Urden her birini teker teker katledebilir fakat çok uç noktalardaki karakterler onlar.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jun 21, 2009 7:27 pm Reply with quoteBack to top

Sistem çakışmasından kaynaklanan bir anlaşmazlık. Yani aslında ikiniz farklı konulardan bahsediyorsunuz bence.

Birinizinki bence ile olurken, diğerinizinki kural sistemine göre bir düşünce.

Normalde o kadar büyü dolu bir kandan gelenin diğerlerine göre çok daha üstün olması gerektiğini düşünüyorum ben de ama Dragonlance'de hatırladığım kadarıyla Dragonspawnlar o kadar da güçlü değillerdi. Ancak kendilerine özgü bazı güçleri vardı ki ordular onlara saldırıken iki kere düşünürlerdi.

Daha açık oalrak söylemem gerekirse 2E den 3E ye geçiş sırasında oyuna başlamış olan lightflarer ile 4E ile başlamış Aegron arasındaki anlaşmazlık 2E ile 4E arasındaki farkı da ortaya koyuyor sanırım.

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jun 21, 2009 9:28 pm Reply with quoteBack to top

Lightflarer zaten Dragonborn ve bir insan arasında oyundaki farklar belli. İri cüsseli bir dragonbornun yapabilecekleri ile bir insanın yapabilecekleri aynı oranda değil. Savaş bölümüne gelincede Dragonborn vs Human hmmm.... Bu konuda biraz hak verebilirim ama ırktan gelen bonusları zaten mevcut olan Dragonbornlar ile bir insanın kapışmasında mantıken bile ille Dragonborn yenecek diye birşey yok... İkisininde zayıf noktaları oyunda bellidir.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum