Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: ibocaju
    Bugün: 14
    Dün: 23
    Toplam: 90343

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1438
    Ãœye: 2
    Toplam: 1440

Şu An Bağlı:
    01 : ywyquki
    02 : ibocaju

FrpWorld.Com :: View topic - Bütün cüceler böylemi?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Bütün cüceler böylemi? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    blindguardian
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 12:01 am Reply with quoteBack to top

Dikkatinizi çekmiştir. Cüceler hep gaza gelir , hep kendilerini sözle savunma mekanizmaları hazırdadır. İki en sevdiğim cüce olan LOTR Gimli ve EjderhaMızrağı'ndan Flint Fireforge
    Spoiler:
     (kitabı okurken öldüğü anda aÄŸlamıştım :).  )

Biri en yakın arkadası oldugunu bildigi halde elf oldugu için kabullenmiyormus gibi davranan Gimli , biride durmadan öldürmek istercesine yanındaki başbelası Tasslehoff'a bağıran , ama onu her an koruyan flint.
    Cücelerin özelliklerimi böyle belirlenmiş. Yoksa Tolkienden sonra gelen yazarlar daha iyi bir cüce kalıbı bulamadıkları için Gimli benzeri cücelermi yaratmışlar..

düşüncelerinizi paylasırsanız sevinirim Smile

//Efla tarafından değiştirilmiştir.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    CLiCKs
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 12:32 am Reply with quoteBack to top

Spoiler:
    Ama dikkatini çekerim Pikel Bouldershoulder türünün tek örneği galiba :) Gaza gelmeyen bir druid bu arkadaş. Kelime haznesi epey düşük olsa da örnek biridir buna.

Ayrıca ejderhamızrağı müpdelası (flinte ağladın için söylüyorum :) ) olduğundan direk tanıdığın bir örnek vermek istiyorum.

Kharas... Cücekapısı savaşlarında da vardı ve sanırım şuana kadar görülmüş en uzun boylu cüce. Bu arkadaşta bilindiği gibi yerinde konuşan gaza gelmeyen biri. Bu arada ejderhamızrağında bile gaza gelmeyen cüce bulduysak emin ol daha bulabiliriz :D

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 7:55 am Reply with quoteBack to top

blindguardian wrote:
    Spoiler:
    ...i ve EjderhaMızrağı'ndan Flint Fireforge (kitabı okurken öldüğü anda ağlamıştım)

Teşekkürler spoiler için; artık bunu unutmak için bir 40 sene daha beklemem lazım Ejderha Mızrğı serisine başlamadan önce.

.

Back to top View user's profileSend private message
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 2:25 pm Reply with quoteBack to top

tolkien'in kitabında olan şeyler üzerinde ve etrafında yazılan şeylerle fantastik ortaçağ edebiyatı ilerledi daha çok. Bakarsanız d&d settingsindeki senaryolara, Forgotten Realms, Dragonlance hep LOTR üzerinden ırklara ve yapılara sahiptir. Sonradan yazılmış olmaları açık kalan, mantıksız noktaları kendi diyarlarında kapatma olasılığı sağlasada (kötü karakterlerin sadece kontenjan doldurmak için konmuş olmaması mesela) tabii ki çok fazla şey içermektedir LOTR'dan bu diyarlar. Mesela FR'da bir sürü elf tü vardır; altın elf, gümüş (ay) elf, drow, avariel, deniz elfi, vahşi elf, yarı-elf(gerçi yarı-elfler LOTR'da da vardı ama orada yarı-elfler elf yada insan olarak yaşamayı seçmek zorundaydılar) ama sonuçta hepsi elftir yani. Cüceler için de aynısı geçerlidir, altın cüce, kalkan cücesi, duergar falan hepsi cücedir sonuçta. O yüzden karakter çeşitleride ufak tefek değişiklikler ve istisnalar dışında aynı alınmıştır hep. Cüceler bütün diyarlarda kaba, sert, aç gözlü olma özelliklerini korurlar mesela, aynı şekilde elflerde hep çok nazik, sakin karakterler olmuşlardır genelde (drowlar tabii ki istisna, tabii onlarında istisnası var Very Happy )

Bir de spoiler verecekseniz spoiler tuşu var tepede lütfen onu kullanalım, bende çok okumamıştım mesela kitaplarını DL'nin (gerçi okumayıda düşünmüyorum) ama bunu öğrenmiş oldum.
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 5:47 pm Reply with quoteBack to top

Bir ihtimal zaten cücelerin esinlenildiği kuzey mitolojisindeki karakterlerin ve zamanında oradaki insanların özelliği olduğu için olabilir bence.

mesela beawulf izlediyseniz oradaki karakterlerde de benzer davranışlar var.

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 10:09 pm Reply with quoteBack to top

dwaxer wrote:
    blindguardian wrote:
    Spoiler:
    ...i ve EjderhaMızrağı'ndan Flint Fireforge (kitabı okurken öldüğü anda ağlamıştım)

Teşekkürler spoiler için; artık bunu unutmak için bir 40 sene daha beklemem lazım Ejderha Mızrğı serisine başlamadan önce.

.

Haha müthiş xD

(Konudışı olacak ama) Gerçi bazı insanlar ilk kitapların sonunu açıp kim öldü kim kaldı ona bakar sonra öyküyü okur Very Happy Tarantino filmleri gibi Razz

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Jul 05, 2009 11:48 pm Reply with quoteBack to top

Possessed wrote:
    (Konudışı olacak ama) Gerçi bazı insanlar ilk kitapların sonunu açıp kim öldü kim kaldı ona bakar sonra öyküyü okur Very Happy Tarantino filmleri gibi Razz

Aman sinir olurum öylelerine! Very Happy Küçükken ben de yapardım ama sonunu okuyunca insan hiç bir şey anlamaz ki (gerçi ben sadece son paragrafı okuyordum). Ne bileyim saçma bence. Çizgiroman okurken bile iki kare sonrasını gördüğümde sinir olurum Dil

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon Jul 06, 2009 12:05 am Reply with quoteBack to top

ve konu tamamen deÄŸiÅŸir.... Very Happy

ben o haltı ilk defa harry potter kitabında yemiştim, son bölümün ilk cümlesine bakıvermiştim taa bir kaç bölüm önce ve bir şeyi öğrendiğim için de birazcık bozulmuştu kendime ne diye spoiler veriyorsun diye... Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Mon Jul 06, 2009 11:30 am Reply with quoteBack to top

Başlığa ufak bi operasyon yaptım arkadaşlar başkalarını da kurban etmeyelim.

Arada oluyor böyle sıkıntılar hele ki ejderha mızrağı yüzüklerin efendisi falan gibi şeyler konuşulunca bazen okumamış olanların olabileceğini unutabiliyor insan. Bu bağlıktan sonra herkes daha dikkatli olacaktır sanıyorum.

Bu arada bence unutmak için o kadar bekleme bence dwaxer. Unutulmuyor malesef =). Hem ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyorsun. Merak ettirecek birçok olay daha var.

İnsanlar bir ara msn iletilerinde facebook mesajlarında filmlerin sonunu yazma furyasına kapılmıştı. Çok şükür geçti.

konuyu cücelere bağlamak için size bir şarkı armağan ediyorum Very Happy
    http://www.youtube.com/watch?v=LTn_zf9OFhs

blindguardian
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jul 10, 2009 1:10 pm Reply with quoteBack to top

Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Greyspirit
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 15, 2009 11:44 pm Reply with quoteBack to top

Sanırım bildiğimiz cüce kalıbını Tolkien başlattı. Silmarillion'u hatırlayın : "Cüceler, hemen düşman veya hemen dost olurlar."

belki de huysuz ama canayakın karakterleri böyle başlamıştır. Ama Tolkien amca kuzey Kalavela destanlarından falan etkilendiğine göre, onun da bir etkisi vardır heralde.
    MeseKalkan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 1:16 pm Reply with quoteBack to top

tolkein cüceleri ilk başta şeytanımsı kötücül yaratıklar olarak göstermiştir ve bunu norgod cücelerinde görmekteyiz.Sillmaril için koskoca Tinwenin elf krallığını goblinlerle anlaşıp yıkmışlardi.Ama ilerleyen zamanda üç klandan biri olan durinin cüceleri Khazad dumlularda iyi bir cüce profli sunmuştur bizlere.
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 2:09 pm Reply with quoteBack to top

MeşeKalkan dediklerin Sikmarillin'un ilk taslak halindedir ve sonradan cücelerin geçmişi tamamen değişirilmiştir Tolkien tarafından.

Not: Bunun yanında kitabı okumak isteyenler olabilir, Silmarillion'u fantezi sever herkesin okuduğunu düşünsek de yine de spoiler altında yazsak daha iyi olur... Smile
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    MeseKalkan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 03, 2009 2:39 pm Reply with quoteBack to top

silmarillionun ilk taslağıydı evet ama tolkein sadece durinin klanını iyi bir şekilde göstermişti ve ama nogrod clanı goblinlerle anlaşmıştı.Sonuç olarak silmarilin hikayesi bu doğrultuda değilmidir?Cüceler sadece nogrodludur ve tinwelint bir elf kazığına uğramamışmıdır.Eğer bu tolkienin hikayesinde yoksa eğer mablurng, huan ve pek çok kişi böylece yok olur.Bu bakımdan cücelerin geçmişi değiştirlmemiş bence karışmıştır.
    Xerxes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 13, 2009 5:38 pm Reply with quoteBack to top

bence cüceler çok kompleksli yaratıklardır, herşeye karışırlar. Bezine işeyen bebeklerden farkları yoktur Very Happy , ayrıca tolkien' ın yaptıklarından bahsetmekten sıkıldım, artık biraz ilginç şeyler yazmanın zamanı geldi bence. Yeni ırklar ve yeni dünyalar vs. arık büyücü yaratan raistlini taklit ediyo, cüce yaratan gimliyi, kabuklarımızı kırarsak içinden daha güzel şeyler çıkabilir. Saygılar. . .
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum