Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 8
    Dün: 23
    Toplam: 90337

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1404
    Üye: 0
    Toplam: 1404

FrpWorld.Com :: View topic - RP Klavuzu (RP nasıl yapılır diye soranlara)
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

RP Klavuzu (RP nasıl yapılır diye soranlara) View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Oren_Dautry
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 20, 2004 9:18 pm Reply with quoteBack to top

RP Nasıl Yapılır?

RP nedir?
    RP yani Role Playing(rol yapma), sizin oyun içerisindeki karakterinizi yönlendirme biçiminizdir. Rol yapmanın kalitesi ise oynattığını karakterin yapısı ile yaptığınız hareketlerin uygunluğu ile doğru orantılıdır.
    Çrnek: Bir şovalye hırsızlık yapmaz, bir paladin onursuzca dövüşmez yada bir keşiş kaotik yapıda hareketler sergilemez.

Karakter Yaratımı
    Aşama
    1) Cinsiyet seçimi
    2) Irk seçimi (elf, cüce, insan, gnome vb.)
    3) Sınıf seçimi (savaşcı, büyücü vb.)
    4) Yönelim seçimi (iyi, kötü, nötr, kuralcı iyi vb.)
    5) Fiziksel özelliklerin seçimi (güç, çeviklik, zeka vb.)
    6) Yeteneklerin seçimi (ok kullanma, kılıç kullnama vb.)
    7) Dış görünüş tasviri
    8) Çzgeçmiş anlatımı (mantık çerçevesinde olmalıdır ve karakterin şu andaki halini desteklemelidir).
    Çrnek: İnsanların arasında büyüyen bir elf elfçe bilemez.

Canlandırma
    Bu aşamaları geçtikten sonra, bir oyuna girdiniz. RP tarzı şu olmalıdır;

Oyun yöneticisi: Size ortamı anlatır, gelişen olayları anlatır
    Siz: Olaya göre tepkinizi belirtirsiniz
    Yönetici: Yeteneklerinize göre yapılan birkaç hesaplamadan sonra size yapmak istediğiniz işi yapıp yapamadığınızı söyler

Yapmamanız gereken şeyler:
    1) Hareketinizi yaptıktan sonra bu hareket başka birini etkiliyorsa sonucunu söylemeyin.
    Çrnek: Bıçağımı adama attım ve tam anlının ortasına sapladım. //Yanlış
    Olması gereken: Bıçağını adamın kafasına atıyorum...

Bunun yanında, bardağımı aldım ve içmeye çalışıyorum demenize de gerek yok. Bu tarz işleri yapabileceğini düşünerek yazabilirsiniz.
    2) Büyülü eşyalar ya da doğa üstü hareketler yapmamalısınız.
    Çrnek: Pırıl pırıl parlayan kılıcımı çıkardım toprağa sapladım ve deprem ollmaya başladı.
    Ya da
    Tanrıma bir dua ettim ve iki tane su elementali geldi.
    3) Olmayan adamlardan bahsetmeyin.
    Çrnek: "Ben ve 30 kişilik şovalye birliğim" eğer oyun içinde size böyle bir birlik verilirse diyebilirsiniz ama öbür türlü kabul edilemez.
    4) Kimsenin karakterini yönetmeyin.
    Çrnek: "Ben kılıcımı çektim o sırada xxx de yayını gerdi ve bir ok attı" hayır atmadı, yok öyle bir şey...

Bu kurallara uyduktan sonra rp nin son rötuşları olarak
    1) Mesajlarınız açık ve net olsun, noktalama işaretlerine dikkat edin.
    2) Karakterinizin yapısına göre yazın. (adam "r" leri söyleyemiyorsa "r" yerine "v" yazın)
    3) Ayrıntılı yazın (biri okuduğunda olaylar aklında film gibi canlanabilsin)
    4) Yazıya duygu katın, biraz sanatsallık bulunsun içinde.
    Çrnek: "Bir çınlama ve ardından kılıcın havada çizdiği yaylar ve solgun bir şıngırdama... saf çeliğin ihanetiydi bu. şovalye goblinlerin karşısında silahsız kalmıştı. “Son zamanlarda bu çok oluyor” diye düşündü kendi kendine."
    Gittim yaptım geldim yazmaktan çok daha iyi...

5) Bir seferde yazacağınız mesjı on parçaya bölmeyin. Size yavsiye, fikir aklınıza parça parça geliosa word de birleştirin öyle yollayın.
    Ve son olarak yaptığınız olası bir yanlışlıkta yetkili kişiden düzeltmesini rica edin, yapacaktır.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Oren_Dautry
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 20, 2004 9:48 pm Reply with quoteBack to top

Çeşitli rp ler...

Büyü yapımı rp si:

Büyü yaptım demektense i bunu bir takım büyü sözleriyle süslemek rp ye renk katar

Turn undead rp si.

Bunda da turn etmeye çalışıorum demek yerine, Â?boynunda asılı duran , tanrısının sembolünü havaya kaldırdı ve Â? Defolun öbür dünyanın yaratıkları, gidin burdan , sizin benliğinizin bu topraklar üzerinde yürümesini yasaklıyorum- gibi bir şey yazıp yöneticinin de sonucunu yazmasını beklemek çok daha renkli bir rp yi öne çıkaracaktır..

Bard( ozan) rp si..

En zor rp dir.. bir bard rp si içinde mutlaka şarkısını söylemeli en azından sözlerini söylemelidir..( ben daha önce hakkaten elinde gitarla çalıp söyleyen bard gördüm...)
    Sitede ise Firble Ozan rp si için alınabilecek en iyi örnek...Bknz. karanlığa karşı direniş..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 31, 2006 3:26 pm Reply with quoteBack to top

peki usta dögüsler rp ekraninda nasil calisiyor.
    Back to top View user's profileSend private message
    Rosa
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 03, 2006 11:16 am Reply with quoteBack to top

FRP oynamayı öğrendim ama burda rp nasıl yapılır öğrendiğim iyi oldu.Sitenin kendi kurallarını bilmemiz gerekir doğal olarak.Herhalde yazının devamı gelir...
    findor
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Feb 13, 2006 7:22 am Reply with quoteBack to top

Demian wrote:
    peki usta dögüsler rp ekraninda nasil calisiyor.

sorunu anladığım kadarı ile cevaplıyayım..
    combat ve turn sistemi var grup halinde hareket ediliyorsa bir action anında herkes sırası ile hamlesini belirtir ama bunu güzel bir rp ile tasvir eder "zindan efendisi" ise hareketlere göre olayın seyrini belirler ve sana anlatımını yapar tamamen yazılara ve anlatıma dayalıdır.

Ve sizden yada baÅ?kasından alınması
    gereken bir intikam varsa BEN alırım.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Dreamscape
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 08, 2006 4:21 pm Reply with quoteBack to top

kardeslerim oyun ortamı gercekten etkileyicidir diye düşünüyorum biz arkadaşlarla FRP oynuyorduk ama buradaki gerçek bir FRP umarım kısa süre sonra aranıza katılırım...
    hunfeshan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jun 05, 2006 5:55 pm Reply with quoteBack to top

benim kendi rp mi yazıp birine mi yollamam gerekiyor yoksa bişeyler download etmem gerekiyormu?
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Jul 23, 2006 7:09 pm Reply with quoteBack to top

Bir Rp'yi DM başlatır ve öncelikle RP ALANI'nda başlık açar, oyuna katılan kişilerin durumlarını anlatır, siz de bu başlığı devamlı takip edersiniz ve kendi karakterinizin rpsini yazarsınız. Herhangi bir şey download etmenize gerek yoktur, sadece eğer karakter yaratmakta zorlanıyorsanız Redblade programı işinize çok yarayacaktır.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 13, 2007 11:28 am Reply with quoteBack to top

peki RP başlatıldıktan sonra mesela belli bir offline olmasüresi var mı, iki gün girmeyenler RP den atılabilir mi??
    Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu May 31, 2007 5:23 pm Reply with quoteBack to top

Kathranis wrote:
    peki RP başlatıldıktan sonra mesela belli bir offline olmasüresi var mı, iki gün girmeyenler RP den atılabilir mi??

O oyunu oynatan DM in belirlemiş olduğu ve oyunculara açıkladığı kurallara bağlıdır. Büyük ihtimalle hiç bir DM 2 gün siteye girmeyen adamı oyundan atmaz veya iki kere üst üste RP yazmayan adamıda. Ama bir mazeret bekler tabiki, eyer oyuncu mantıklı bir mazeret gösterirse sorun olmaz oyuna devam eder, ama oyuncu hiç bir mazeret göstermeyip RP yazmamaya devam ederse oyundan atılabilir. Belki karakteri oyunda NPC olarak hala devam edebilir ama oyuncu bir daha o karakteriyle devam edemeyebilir.

Tabi en başta da belirttiğim gibi DM oyunla ilgili bütün kuralları (hangi sistemde oynatacağı, ırklarda veya class larda bir sınırlama varsa, maximum oyuncu sayısı vs...) önceden açıklar ve turların ne aralıklarla döneceğini belirtir.

şu anda sitede en yetkili GM (DM) Lord Necros dur. RP lerin ilerleyişi konusunda kendisinde de gerekli ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 6:58 pm Reply with quoteBack to top

Benim de bir sorum var cevaplarsanız sevinirim.Ben genelde iyilik yönelimlerini oyuna katmam. Oyunu etkilemedini düşünüyorum,doğru değil mi?

Ve diğer sorum da şu. Mesela bir korucu 4 yarı ork haydutla karşılaştı. Peki onların kaç tanesine vurma hakkı var bir turda? Veya yalnızca bir tanesine mi vurabilir?

RPG ile FRP arasındaki farkı açıklar mısınız?Ben ikisinin de aynı olduğunu düşünüyorum.

Zırh Sınıfı belirlerken ; Zar 20 lik atılır değil mi? Ama bu rakam çok az değil mi? Çok kolaylıkla geçilir.Ac= 10+Armor+Shield+Çeviklik Modifier formül bu sanırım.Tamam işte çok kolay bir şekilde geçilir. Yoksa benim mi yanlışım var?Lütfen beni aydınlatın.

Teşekkürler,iyi günler...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 7:39 pm Reply with quoteBack to top

AlfTheMud wrote:
    Benim de bir sorum var cevaplarsanız sevinirim.Ben genelde iyilik yönelimlerini oyuna katmam. Oyunu etkilemedini düşünüyorum,doğru değil mi?

Ve diğer sorum da şu. Mesela bir korucu 4 yarı ork haydutla karşılaştı. Peki onların kaç tanesine vurma hakkı var bir turda? Veya yalnızca bir tanesine mi vurabilir?

RPG ile FRP arasındaki farkı açıklar mısınız?Ben ikisinin de aynı olduğunu düşünüyorum.

Zırh Sınıfı belirlerken ; Zar 20 lik atılır değil mi? Ama bu rakam çok az değil mi? Çok kolaylıkla geçilir.Ac= 10+Armor+Shield+Çeviklik Modifier formül bu sanırım.Tamam işte çok kolay bir şekilde geçilir. Yoksa benim mi yanlışım var?Lütfen beni aydınlatın.

Teşekkürler,iyi günler...

1- Eğer sırf kötülerden oluşan parti oynatırsanız uzun ömürlü olmayacaktır. Kısa sürede oyuncular birbirine girer.

2- Oynadığınız sisteme göre, korucunun seviyesine göre değişkendir. Çrneğin: D&D 3.5 oynuyorsanız, korucunuz 11. seviyenin üstü ise korucunuz her orka birer ok atabilir.

3- Rpg genel başlık, FRP onun alt kollarından biri, fantastik öğeler içeren rol yapma oyunu.

4- Zırh sınıfı belirlerken değil de karşıdakine saldırırken d20 atılıyor. Sisteme göre değişkenlik gösterir. D&D 4.ed'de artık kolaylıkla geçilemiyor.
    AlfTheMud
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 7:49 pm Reply with quoteBack to top

[quote]4- Zırh sınıfı belirlerken değil de karşıdakine saldırırken d20 atılıyor. Sisteme göre değişkenlik gösterir. D&D 4.ed'de artık kolaylıkla geçilemiyor.[quote]

Peki zırh sınıfı neye göre belirleniyor?

Teşekkürler...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 8:23 pm Reply with quoteBack to top

[quote="AlfTheMud"][quote]4- Zırh sınıfı belirlerken değil de karşıdakine saldırırken d20 atılıyor. Sisteme göre değişkenlik gösterir. D&D 4.ed'de artık kolaylıkla geçilemiyor.
    Quote:

Peki zırh sınıfı neye göre belirleniyor?

Teşekkürler...

Bu yazdığın formül genel olarak doğru:
    Ac= 10+Armor+Shield+Çeviklik
    Çeviklik bazı tip zırhlarda eklenmiyor. 4.ed'de zırh seviyeyle de artıyor.

Saldırıda da
    1d20 + Attack bonus (atlanan seviyeyle geliyor)+Güç + Silah
    Kullanılıyor.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 01, 2009 8:30 pm Reply with quoteBack to top

Zırh sınıfı değil de sanırım sınırı yazaktı devrimk.

Zırhın sınırı 3.5 için normal kurllar çerçevesinde sabittir. Yani herhangi bir fazladan etki olamdığı sürece aynı saldırıya savuman aynı miktardadır.

10+zırh+kalkan+çeviklik+özel

Çzel: Bunun içine karakterin marifetleri almış olduğu artılar, büyülü alet ve zırhlardan gelen artılar....

Fazladan etki: Bunlar üstünüze başkası tarafından yapılan geçici büyüler, sizin uygulayacağınız belli taktikler, dışsal bazı etkiler olabilir.

Mesela karşınızdaki kişiler size karşı oklu saldırı yapacağı sırada sizden büyük bir cismin arkasına geçerseniz cover denen olay gerçekleşir. AC değerinize +4 alırsınız.

DM'nin belirlediği bir alanda belli kişilerin daah koruma kazanmaları da dışsal etkilere girebilir.

Alternatif sistem olarak zırhlara da d20 atılması kullnılabilir ama zar atışlarını artırarak oyunu yavaşlatacağından pek tercih edilmez.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum