Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: HallieTheo
    Bugün: 23
    Dün: 23
    Toplam: 90352

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1078
    Ãœye: 1
    Toplam: 1079

Şu An Bağlı:
    01 : yxeqivyb

FrpWorld.Com :: View topic - Fallout Serisi!
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Fallout Serisi! View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 4:43 pm Reply with quoteBack to top

.
    Tabii grafikler zamanında güzel (hep öyle değil midir? Razz ) Yok ses efektleri felan da berbat Razz Bu zamanın şartlarına alışık biri daha oyun ekranını görür görmez "ıyy bu ne yaa!" diyecektir kesinlikle; hiç kandırmayalım kendimizi. Ama oyun bence "senaryo ve RP bakımından" şimdiki zamanda milyon dolarlar harcanarak yapılan oyunlara beş basar! Nitekim verdiğim en bariz örnek güzelim Might & Magic FRP serilerinin ardından, Dark Mesiah diye bir FSP oyunu çıkarmaları (ve Fallout-3 de öyle imiş) Daha birkaç sahne oynadım Dark Mesiah'ı iğrendim; adam beni sağa sola koşturuyor başka bir numara yok; halbuki ondan önceki 6-7-8. serileri oynamıştırm (gerçi onlar da first person görüşlüydü) o dünyanın içinde kayboluyorduk resmen.
    Yeni nesilin gitgide grafik ağırlıklı ve fazla beyin kasmadan önüne geleni çatır çatır vuracağı, senaryosu sıfır oyunlara alıştırıldığını görüyoruz. Artık bu bir dayatma mıdır yoksa hiperaktif kaotik neslin arzusunu beslemek midir, yoksa ikisi de mi tartışılabilir.

.......

Detayların bazılarını kaçırıyor insan, o yüzden Fallout-2 birden fazla oynanabilir rahatlıkla. (mesela omletçi Rose'un omletleri iyileştiriyomuş ama ben kümesteki yaratığı öldürdüm bile) Her seferinde değişik konsep ağırlıkları olan bir karakter seçmek lazım tabii, hatta yönelim bile iyi-kötü gibi farklı olabilir. Beni artık ilk defa gittiğim yerlerde bile tanıyorlar; "ben Dean Winch!" dediğimde Mr.Green "aaa sen o musun; karavancılar seni anlattı, insanlara iyilik yapan bir kahramanmışsın!" filan diyorlar. Very Happy Hoş ya...

......

Bir de bu bizim köyün şamanı durmadan rüyama girip, "çabuk!" filan deyip duruyor; strese sokuyor beni. Oyunun belli bir sürede bitirilmesi mi gerekiyor yoksa? Neutral

.
    Back to top View user's profileSend private message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 6:12 pm Reply with quoteBack to top

Haklısın Dwaxer. Yani bizim nesilde oyunlar tamamen grafikler üzerine yoğunlaşmış durumda. Dolayısıyla dediğin gibi ben yaşıtlarıma "Lan bakın süper oyun lan!" diyerek Fallout 2'yi gösterdiğimde "Maryo mu?" demeleri bile mümkün oluyor.

Ve senin de dediğin gibi senaryo ve RP bakımından gerçekten de çoğu oyuna bin basıyor.

Hoş Max Payne'ime, Battle Realms'ıma laf söyletmem Very Happy Ama onlar RP oyunu değiller.

Ama suç bir dayatma yapan yapımcılarda falan değil, suç tembel, düşünmeyi istemeyen oyuncularda.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Sep 09, 2009 9:55 pm Reply with quoteBack to top

Ben tam tersini düşünüyorum. Fallout tarzı bir oyun yine yapılsa yine çok tutar. Grafikelrini çok daha iyi ve çok daha iyi seslendirmeler ile renklendirebilirler. Aynı miktarda zahmet ve zaman içinde yapabilirler bunu. Ama oyun yapımcıları tutabieceğini düşüncükleri küçücük bir fikir ile oyun yapma arayışına giriyorlar.

"Abi mesela biz kötü olalım ve goblinlere komuta edelim. Fantastik büyülü felan olsun. Nasıl fikir?"

Hoop hemen oyunun yapımı başlatılıyor. değişik konulu diye ilgi çekiyor ancak bir süre sonra daha çoğunu görmüş oyuncular tarafından sıkıcı olarak nitelenecek hale geliyor. Yukarıdaki fikir sadece bir Fallout sahnesi olabilir...

Başka pek çok önek var ki bana bunların en önde gideni World of Warcraft gibi geliyor.

"Abi bak birde kurt adamlar ve goblinleri ekleyelim, ejderha çıkartıp dünya kaos içinde felan diyelim. Çimler arasında yükselmiş yanar dağlar filan olsun..."

Lafım buların düşünülmeden kafadan sallanarak yapıldığı değil. elbetteki bunlara emek verilmiştir ama bir atmosfer, bir hikaye, bir ortam, gerçek bir macera yaratmak için yeterince emek harcamayan tasarımcılar, bilgisayar oyunlarına düşkün gençliğin bu açlığını çok fazla kullanıyorlar.

Fallout 3 çıktı ve seenleri de oldukça çok. Sadece bir FPS olduğunu düşünemem. Oblivion sadece FPS değildi ve onu yapan adamlar büyük baskıla altında yaptılar bu oyunu. Daha iyisi de yapılabilirdi ama adamlara tek baskı ne yazık ki sadece "Fallout1 ve 2 kadar derin konulu ve geniş mekanlı olmalı" baskısı deildi bu. "Bir an önce yapında onca senelik besleyişimizi üstünüze kusmayalım" baskısı da vardı. Sanırım bu baskıya en iyi dayanabilen şirket Blizzard, ki onlara karşı nefret bile uyandırıyor bu dirençleri.

"Blizzard seneyemi dedi. O zaman 5 sene daha bekleyeceÄŸiz. Muhahahhaha...."

Very Happy

Oyun firmaları bu yarış içerisinde daha fikir aşamasındaki oyunları bile bir kaç rederlenmiş görüntü ile millete tanıtıyor. Başkalarının fikri kapmasından veya fikrin eskimesinden korkuyor olabilirler. Unreal için kaç sene beklediğimi düşünüyorum da adamlar onun tanıtımını yaptıklarında dahi pek çok kısmı bitmişti. Yeni oyun şirketleri burada oyunculara çok eziyet ediyorlar. Ya senelerce bekleyecekler bu müthiş fikri öğrenmek için ya da ellerinde daha tamamlanmamış bir oyun olacak.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 3:40 pm Reply with quoteBack to top

.
    ÅŸu oyunun grafikleri Temple of Elemantel Evil kadar olsa ne kadar hoÅŸ olurdu.

........

şimdi benim başımda iki yeni sorun var arkadaşlar yardı9m lütfen!

1-Durmadan (nedense) radyasyon hastalığına kapılıyorum, şu anda 22 level radyasyon kaptım, pis ghoulların kasabasına filan gitmiştim zaten. Ama radyasyon serumu kullanınca da bağımlı oluyorum! Rolling Eyes Bağımlı olmak istemiyorum, nasıl kurtulacam bu radyasyon illetinden. şu anda Vault Citydeyim.

2-Moloc muydu bir kasabada kuyuya düşen jhonny isimli kayıp çocuğu bir türlü bulamayınca hile yapıp çözümlere baktım ama bir de ne göreyim meğerse kasabanın storundaki adamla en başta yaptığım bir diyalog olmuştu; "GECK diye bir şey duydun mu?" gibisinden sorunca "benim için bir şey yap bakalım önce!" dedi ben de "sen yerini söylesen de ben gidip alsam" deyince konuyu kapattı. Yorgunluk sersemi olayı umursamadım, nasılsa yine ziyaret ederim diye başka görevlere daldım ama meğerse bu kayıp çocuk jhonny'i bulabilmek için bu adamla anlaşıp Ghost Farm diye bir görevi bitirmem lazımmış (sonradan hatırladım çiftliğin altında ghoullar filan yaşıyordu) Saveleri de sık sık yaptığımdan başa dönemedim artık bu adamdan o görevi alamıyorum yani 2 görev birden kaybolup gitti. Bunu düzeltmenin bir yolunu bilen varsa?..

.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 5:05 pm Reply with quoteBack to top

Kasabayı yok etmediysen ghost farmın bulunduğu topraklara git ve ortalığı karıştır. Belki çocuğu ne olursa olsun bulabilirsin. O görev sadece çocuk ile ilgili değil zaten sadece çocuk orada. Sanırım Ghost farm için kasaba dükkanındaki vali ile konuşman gerekiyordu. Silah ya da erzak satıyordu. Çocuğu bulduğunda zırh yapımcısı seninle yine konuşacak ve sana teelkkür edecektir.

RAD-X senin radyasyona maruz kaldığında hastalanmanı önlüyor. RAD-away ise sen radyasyondan hastalanmışsan iyileşmeni saplıyor. Ancak keşke başında radyasyonnu kapmasaydın. Rad away oldukça pahalıydı yanlış hatırlamıyorsam ve bir yan görevi bitirmeye de gerekiyordu en az 2 tane. Ama merak etme yan görev fazla bir şey getirmiyor Very Happy

Radyas hastalığı ile ilgili:
    Spoiler:
    Tam çözümde görmüştüm. Sanırım radyasyon hastalığı ile Vaut City içine girersen orada bir doktor seni iyileştiriyor ve üstüne senin radyasyona olan direncini artırıyordu. Nerede nasıldı ben yapmadığım için bilmeyeceğim. Çokta ahım şahım bir şey değil zaten.

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 6:14 pm Reply with quoteBack to top

.
    Ya bende "Rad-away" bir sürü var Mr.Green (evet pahalı; 2500$) ama bağımlılık yapıyor diye kullanamıyorum mereti. Radyasyon neden kaptığım da belli değil, yeşil fosforlu bir yere basmadım Razz gerçi ghoulların kasabada içkiler bile fosur fosur parlıyor ama daha oraya gelmeden başlamıştı bende rad hastalığı.

O kasabanın bir kare çevresini dolaştım ama ghost farmı bulamadım yoksa 2 kare mi uzaktaydı? Adam görevi vermeden de ghost farm'a gidilebiliyor mu acaba; o zaman bir ümidim olur, geç kalmadıysam tabii.

Bir de şu meşhur Cassdy ile karşılaştım. Biraz daha gaz versem benimle yollara düşecek ama bu adam kalp hastasıymış, ilacını alamazsa ölebilir, ben bunu yanıma nasıl alayım ki? Rolling Eyes

.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 7:19 pm Reply with quoteBack to top

Korkma sen al onu yanına. Dğerlerinde daha sağlam adam Very Happy

Ghostfarm'ın yeri adamın koordinatlarla açılıyor. Kasabaya gidip behasettiğim adamla bir konuş bence.

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 7:21 pm Reply with quoteBack to top

Darkgnome wrote:
    Korkma sen al onu yanına. Dğerlerinde daha sağlam adam Very Happy

Ghostfarm'ın yeri adamın koordinatlarla açılıyor. Kasabaya gidip behasettiğim adamla bir konuş bence.

Ya işte o adamla konuştum ama ilk defasında teklifini kabul etmediğim için görevi vermedi bir daha da o konuyu açmıyor artık.

.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 7:32 pm Reply with quoteBack to top

Zenci bir adam olacaktı. Kırmızı giysili bir zenci sanırım. HImm. Ben her gördüğüme atladığımda bu duruma düşmemiştim hiç Very Happy

devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 8:24 pm Reply with quoteBack to top

Çabuk bağımlı oluyorsun, radyasyondan zarar görüyorsun demek ki Endurance'yi düşük tutmuşsun.

Save-load ederek bağımlılık sorununu aşabilirsin, tesadüfi bir zar atıyor her kullandığında.
    Vaultcitydeki doktor radyasyondan temizleyebiliyordu diye hatırlıyorum ayrıca radyasyondan 6. parmağın çıkmaya başladıysa onu da kesiyor.
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 8:36 am Reply with quoteBack to top

.

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Dur sayim bakiim kaç parnağım var.

Endurans vs 6'dan düşük hiçbir değerim yok aslında hepsi good ve very good ama ilacı çok kullanmış olabilirim tabii.

Cassdy'de kattım gruba. Durmadan, "kalbim teklemez inşallah," deyip duruyor ilginç bir ekip olduk; birimiz radyasyonlu, birimiz kalp hastası, birimiz yerli diğeri tamirci. (bu arada Vic artık isabetli atışlar yapmaya başladı, tabanca kullana kullana eli alıştı resmen; gelişmeyi görmek güzel oluyor, başlangıçta hep karavana çekiyordu)

.
    devrimk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 8:41 am Reply with quoteBack to top

Vic yanılmıyorsam enerji silahlarını da kullanabiliyordu. Bir de oyunda ufak bir arıza vardı. Yanınızdaki insanlar siz her 3 seviye atladığınızda gelişiyorlar. Bunu belirtirler genelde, Sulik "I feel much stronger now." diyordu yanılmıyorsam.

Arıza şu yardımcının atlayacağı seviyede seviye atmayı savaşta yaparsanız yardımcı da seviye atlıyor, görevden aldığınız deneyimle seviye atlarsanız yardımcı seviye atlamıyor ve bir dahaki seviyeye sarkıyor.
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 9:32 am Reply with quoteBack to top

devrimk wrote:
    Vic yanılmıyorsam enerji silahlarını da kullanabiliyordu. Bir de oyunda ufak bir arıza vardı. Yanınızdaki insanlar siz her 3 seviye atladığınızda gelişiyorlar. Bunu belirtirler genelde, Sulik "I feel much stronger now." diyordu yanılmıyorsam.

Arıza şu yardımcının atlayacağı seviyede seviye atmayı savaşta yaparsanız yardımcı da seviye atlıyor, görevden aldığınız deneyimle seviye atlarsanız yardımcı seviye atlamıyor ve bir dahaki seviyeye sarkıyor.

Evet adamlar söylüyor dediğin gibi. Bunu öğrendiğim iyi oldu seviye atlamaları savaşa denk getireyim. Mr.Green Hemen araziye çıkıp bir encounter'a rast gelebiliyoruz ne de olsa.

.
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 9:41 am Reply with quoteBack to top

.
    "Bu arada kendine Kral Arthur diyen ve yanında 4 yardımcısıyla 5 full-plateli adama denk geldim acayip tırstım, herifler hakkatten de görünüşleriyle bile otomatik intimidate ediyorlar. Güya çok öldürücü bir silahı arıyorlarmış ki başkalarının eline geçmesin ve masumlar ölmesinmiş. Diyecektim ki "sen manyak mısın; Kral Arthur Merlin dizisinde!" Mr.Green Yok herif kral babasının ismini bile doğru söyledi. (izlediniz mi Merlin'i cnbce'de)

Yavaş yavaş kendimi çorak topraklardaki güç soğuk savaşının ortasında bulmaya başladım. Çrneğin madende bulduğum çipi Brotherhoodçuların tarafını tutan madenciye satarak bir şeylere sebep oldum (sanırım iyi bir şey yaptım ama emin değilim) şimdi de Vault city ile Gecko ghoul kasabasının arasını bulmaya çalışıyorum. İnsan kendini önemli filan hissediyor yahu. Razz

.
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 11, 2009 8:15 pm Reply with quoteBack to top

dwaxer wrote:
    .
    Tabii grafikler zamanında güzel (hep öyle değil midir? Razz ) Yok ses efektleri felan da berbat Razz Bu zamanın şartlarına alışık biri daha oyun ekranını görür görmez "ıyy bu ne yaa!" diyecektir kesinlikle; hiç kandırmayalım kendimizi. Ama oyun bence "senaryo ve RP bakımından" şimdiki zamanda milyon dolarlar harcanarak yapılan oyunlara beş basar! Nitekim verdiğim en bariz örnek güzelim Might & Magic FRP serilerinin ardından, Dark Mesiah diye bir FSP oyunu çıkarmaları (ve Fallout-3 de öyle imiş) Daha birkaç sahne oynadım Dark Mesiah'ı iğrendim; adam beni sağa sola koşturuyor başka bir numara yok; halbuki ondan önceki 6-7-8. serileri oynamıştırm (gerçi onlar da first person görüşlüydü) o dünyanın içinde kayboluyorduk resmen.
    Yeni nesilin gitgide grafik ağırlıklı ve fazla beyin kasmadan önüne geleni çatır çatır vuracağı, senaryosu sıfır oyunlara alıştırıldığını görüyoruz. Artık bu bir dayatma mıdır yoksa hiperaktif kaotik neslin arzusunu beslemek midir, yoksa ikisi de mi tartışılabilir.

.......

Detayların bazılarını kaçırıyor insan, o yüzden Fallout-2 birden fazla oynanabilir rahatlıkla. (mesela omletçi Rose'un omletleri iyileştiriyomuş ama ben kümesteki yaratığı öldürdüm bile) Her seferinde değişik konsep ağırlıkları olan bir karakter seçmek lazım tabii, hatta yönelim bile iyi-kötü gibi farklı olabilir. Beni artık ilk defa gittiğim yerlerde bile tanıyorlar; "ben Dean Winch!" dediğimde Mr.Green "aaa sen o musun; karavancılar seni anlattı, insanlara iyilik yapan bir kahramanmışsın!" filan diyorlar. Very Happy Hoş ya...

......

Bir de bu bizim köyün şamanı durmadan rüyama girip, "çabuk!" filan deyip duruyor; strese sokuyor beni. Oyunun belli bir sürede bitirilmesi mi gerekiyor yoksa? Neutral

.

ya mesela Bioware'in oyunlarında da öyle oldu hep, Baldur's Gate ve Planescape çok kafa yoran oyunlardı mesela, her adımınızı önceden planlamanız gerekiyordu, Baldur's Gate 2'de zordu mesela ama savaş yerleri daha rahattı en azından eskisine göre, daha çok seçeneğimiz ve taktiğimiz vardı. Icewind Dale 1 ve 2 ile Diablo'nun yaptığı saçma sapan Hack'n Slash olayına geçildi yavaştan, sonra NWN falan malum zaten. Fakat Fallout 3 o kadar da vur kır parçala değildi yani ben çok sevdim. Hele tam Vampire: The Masquerade'i oynadıktan sonra oynayınca çok güzel gelmişti.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum