Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 9
    Dün: 23
    Toplam: 90338

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1503
    Üye: 0
    Toplam: 1503

FrpWorld.Com :: View topic - Bilinmeyen Güç (Yorum)
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Bilinmeyen Güç (Yorum) View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Oct 17, 2009 11:52 pm Reply with quoteBack to top

Fazla uzun sürmemesi için uğraşacağım bir öykü olacak umarım, ilk bölüm için yorumlarınızı bekliyorum. Artık bunu da okursunuz herhalde değil mi, daha ilk bölümü... Smile
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 12:50 am Reply with quoteBack to top

bu kadar tribal yaklaşma catboy Very Happy sanki yazdığın hiçbişeyi kimsecikler okumuyormuş gibi acıtasyon yapmışsın. okuyoruz Very Happy

Bu seferki sinan bana daha çok benzeyen bi sinan sanırım. Mühendis en azından. Bilgisayar elektronik yakın birbirine.

Değişik bir konusu var gibi ilerde daha net ortaya çıkacak ama heyecanlı bir sahneden girmiş.

İşin edebi kısmına gelecek olursak. Her zaman dediğim gibi hikaye konusunda pek uzman değilim ama illa bir tavsiyede bulunmak gerekirsem şey diyebilirim:

sanki bazı yerlede cümlelerin kısa olması erken bitmesi anlatımı basitleştirir gibi düşünmüşsün hissine kapıldım. Yani gerçekten de basitleştirebilir ama bu her zaman kötü değildir. Bazı yerlerde birkaç tane bağlı cümle yerine ayrı ayrı cümeleler belki daha etkili olabilirdi.

Artık gözünde canlandırması daha kolay oluyor hikayeleri daha çok betimleme var çünkü güzel bişey. Hatta belki biraz daha gereksiz ayrıntı verebilirsin. Yani hikayenin gidişatına etkisi olmasa da ambiyans katan şeyler...

şimdilik yorum bu kadar güzel olmuş eline sağlık.

Illyra
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 7:26 pm Reply with quoteBack to top

yine karışık bir şeyler görüyorum efendim. catboy kızmasın ama biraz prison break kokusu alıyorum. hem neden her şey böyle gizli ki ? adı bile yok karakterin, eras-tus ne ayrıca? askeri bir birlik olduğu belli ama...

neyse diğer bölümlerde öğreneceğiz. ama bizi çok merakra bırakma..

tasvirlere gelince, daha çok tasvir daha iyi olurdu. mesela çocuğun yüz hatları, duruşu vs..

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 7:33 pm Reply with quoteBack to top

neden en büyük korkularım taa anında geliyor ki başıma, aklıma gelmediği halde öykümü alakasız bir diziye, filme veya kitaba benzetmek o kadar sık başıma geliyor ki. ejderha varsa eragon, büyücü varsa harry potter, her ikizler geçene (günümüzde geçmesi de fark etmez) ejderha mızrağındaki raistlin ve dombili ikizi...

neyse inanın öykü yazmaktan soğutuyor alakasız başka bir şeye bir öyküme şöyle bir koku aldım diye yorumda bulununca insanlar... neyse yine de sağolun yorumlar için, ama bana bayağı acımasız bir yorum gibi geldi belirteyim...
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 9:19 pm Reply with quoteBack to top

Bence sen de yorumları yorumlarken biraz acımasız davranıyorsun catboy.

Yani birisi bi koku aldığında "ahanda kopyasını yapmışsın" demek istemiyor. Onda hissettiği havanın benzerini burada da hissettiğini söylemek istiyor. Yani önceki x-world mevzularında da mesela x-men ya da heroes konusu alırsak. kopyasını mı yaptın biraz yaratıcı ol demek istemiyor kimse. Benzer bir konseptle yazdığını okurken benzer bir tat aldığını belirtiyor.

Daha önce de söylemiştim. Hiç alakan olmayabilir hatta sadece adını duyudğun halde benzetebilir insanlar ya da sen izlemişsindir doğrudan aklına gelmez ama beyin ilginç çalışan bi organdır bi şekilde izlediklerin okudukların kafanda bişeyler oluşmasına yardımcı olur ya da direk bilerek ve isteyerek bişeye benzetmek isteyebilirsin. Bunların hepsi olabilir ve hiçbiri de utanmanı gerektirecek bişey değil bence.

Yazarlığın sıkıntıları yazmakla bitmiyor. Aldığın olumlu olumsuz ya da nötr yorumlar da bu işin bir parçası. Duygusal tepkiler vememek şiddetle tavsiye edilir =)

Çzetlemek gerekirse insanlar yazdığı beğeniyor iyi bişeyler söylüyor ama sen hassas olduğu için olumsuz etkileniyosun bence.

Illyra
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 4:52 am Reply with quoteBack to top

Efla wrote:
    Bence sen de yorumları yorumlarken biraz acımasız davranıyorsun catboy.

Yani birisi bi koku aldığında "ahanda kopyasını yapmışsın" demek istemiyor. Onda hissettiği havanın benzerini burada da hissettiğini söylemek istiyor. Yani önceki x-world mevzularında da mesela x-men ya da heroes konusu alırsak. kopyasını mı yaptın biraz yaratıcı ol demek istemiyor kimse. Benzer bir konseptle yazdığını okurken benzer bir tat aldığını belirtiyor.

Daha önce de söylemiştim. Hiç alakan olmayabilir hatta sadece adını duyudğun halde benzetebilir insanlar ya da sen izlemişsindir doğrudan aklına gelmez ama beyin ilginç çalışan bi organdır bi şekilde izlediklerin okudukların kafanda bişeyler oluşmasına yardımcı olur ya da direk bilerek ve isteyerek bişeye benzetmek isteyebilirsin. Bunların hepsi olabilir ve hiçbiri de utanmanı gerektirecek bişey değil bence.

Yazarlığın sıkıntıları yazmakla bitmiyor. Aldığın olumlu olumsuz ya da nötr yorumlar da bu işin bir parçası. Duygusal tepkiler vememek şiddetle tavsiye edilir =)

Çzetlemek gerekirse insanlar yazdığı beğeniyor iyi bişeyler söylüyor ama sen hassas olduğu için olumsuz etkileniyosun bence.

Kesinlikle Efla'ya katılıyorum. Hassas olduğun için yorumları tarafsız bir gözle değerlendiremiyorsun, halbuki en iyi senin bilmen gerekir, hikaye yazarken bir çok insandan bir çok yorum gelir. Bunları hemen bir eleştiri olarak almak yerine kendi eksi ve artılarını bunlara göre çıkartmaya çalışman senin için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Ama sadece düşünüyorum, sen ne diyorsun bilmiyorum Razz

Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 3:14 pm Reply with quoteBack to top

En kısa zamanda muhtemelen bu akşam okuyup yorum yazacağım. Ama elimdeki zamanı yorumları okuyarak değerlendireyim dedim.

Bence bir öykünün başka bir öykü ya da filmle benzerliklerinin olması kötü bir şey değil. Yazı yazan, müzik yapan, resim yapan herkes sonuçta esinlenecektir. Çnüne başka bir yazarın ya da sanatçının eserini koyup tamamen benzerini yapmaya çalışmak belki bir parça ters olabilir. Ama onun bile ne derece ters olduğundan emin değilim.

Sonuçta gölge bile onu yaratan cisim ve ışıktan ayrı bir varlığa sahiptir. Bakın aklıma bir şiir konusu geldi. Evden çıkmadan yazayım. : ) ) )

Back to top View user's profileSend private message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 4:42 pm Reply with quoteBack to top

Acikcasi nasil yardim edecegimi merak ettim. Bir ekonomistin her halde yapacagi fazla bir sey yoktur. Bir ozanin belki vardir, ya da makine muhendisinin.. : ) ) ) )

Neyse daha kesin bir degerlendirme icin erken.. Ancak ilk etapta yazacagim sey. Ayrintilar son derece renkli.... Ozellikle oldukca hareketli bri sahnede bile karakterin duygularini yildizlar gibi ayrintilari anlatmissin.

Belki bir elestiri noktam su... Bu bir elestiri degil aslinda bir tesbit. Anladigim kadari ile Catboy. Sen hikayelerinde hep karakterlerin gozunden bakiyorsun olaylara. Zaman zaman gozunden baktigin karakterler degisebiliyor ama genellikle daha ustten olaylari izleyen bir bakis acisini hic gormuyorum.

Bu sonuc olarak kullanilmasi tercih edilen anlatim tarzlarindan birisi... Hatta bunu senin kullandigindan da daha siki kullananlar da var.... Ama iste bazen oykulere yukaridan bakmak da guzel olabiliyor, gerci sonucta onemli olan senin nereden bakmamizi istedigin.

Oykunun konusunu anlamak icin henuz cok erken... Okurken ne olabilecegine iliskin fikrim durmadan degisti. O nedenle konu hakkinda yorum yapmak icin sanirim konunun netlesmesini beklemek lazim.

Back to top View user's profileSend private message
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum