Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: etygad
  Bugün: 2
  Dün: 1
  Toplam: 33898

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 154
  Üye: 0
  Toplam: 154

  FrpWorld.Com :: View topic - metal vs rap
  Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

   metal vs rap View next topic
  View previous topic
  Post new topicReply to topic
  Poll :: Metalmi Rapmi

  Metal!!
  81%
   81%  [ 31 ]
  rap
  18%
   18%  [ 7 ]
  Total Votes : 38


  Author Message
  Edmond
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jul 03, 2006
  Posts: 5509
  Location: Ã?anakkale

  PostPosted: Thu Jan 14, 2010 3:49 pm Reply with quoteBack to top

  Millet siz naptınız ya? Çzellikle Arabeski müzikten saymıyorum dediğiniz için sizi tebrik etmem gerek? Ve Metal dinlemediğiniz dönemi müzikten anlamadığınız dönem olarak nitelendirmişsiniz.

  Müzikten önce anlayışı anlamak gerek öyleyse.

  Ben Rap dinlemem ama dinleyenlere de bir şey demem.Metal de dinlerim arabesk de dinlerim. Kötü müzik türü yoktur, kötü icra edenler vardır. Mesela İbrahim Tatlıses'in şarkılarını sevmem ama Ferdi Tayfur'unkileri severim. Yani İbrahim Tatlıses yüzünden arabesk kötü diyebilir miyim?

  Lütfen siz dinlemeseniz de saygılı olun biraz daha.

  Ayrıca site ahalisinin %99'u metalci olduğu için ankette metal çıkması doğaldır.

  edit: Zaten bu Metal'in yanındaki iki ünlem işaretini ve Rap'in ilk harfinin küçükle yazılmasından da anlaşılıyor.

  _________________
  I always knew I was a star And now, the rest of the world seems to agree with me.

  The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

  I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

  -Freddie Mercury
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
  Alenthas
  Forum Yöneticisi

  Joined: Oct 04, 2007
  Posts: 2670
  Location: Innsmouth

  PostPosted: Thu Jan 14, 2010 5:01 pm Reply with quoteBack to top

  Demiştim Wes_Dex Dil

  Yalnız metal işaretleyenlerin dinlediklerine bakıyorum da rap dinleselermiş daha iyiymiş Very Happy
  Back to top View user's profileSend private message
  WeS_DeX
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jan 03, 2007
  Posts: 736
  Location: Grand Line

  PostPosted: Thu Jan 14, 2010 5:17 pm Reply with quoteBack to top

  Söylediğim bazı kelimeler Edmond ustayı kızdırmış sanırım ama bir iki ufak şeye değineceğim. Smile

  şöyle herkesin mesajına göz gezdirdim, kimse arabeski müzikten saymadığını belirtmemiş ve kimse metal dinlemediği dönemi, müzikten anlamadığı dönem olarak nitelendirmemiş.

  Söylediklerini üzerime alındım çünkü söylediklerine en yakın anlamı taşıyan mesajı ben atmışım.

  Bende söylemişim ki;

  -Arabeske hiç müzik gözüyle bakamadım (bakmadım değil, bakamadım, aradaki farkı söylememe gerek yok sanırım)
  -Rape de hiç müzik gözüyle baktığımı hatırlamıyorum (sonrasında belirttiğim gibi 4. sınıf yakınlarında biraz dinlediğimi söyledim)

  Metale başlamadan önceki dönemi de, müzikten anlamadığım dönem olarak belirtmedim. Söylediğim tek "saygısızca" kelimesine yakın cümle ise;

  "Bence ikisi de birbirinden beter, aralarında hangisinin üstün olduğu fark etmez. Zaten lider belli" cümlesiydi. Ankete yanıt vermediğim için, metalin açık ara fark açtığını sizlerin yorumlarınızdan, sitenin %99'unun metalci olduğunu da senin yorumundan anladım.

  Ayrıca kötü müzik yoktur, kötü icra edilen müzik vardır cümlesinde Bogus'a da Edmond'a da katılmıyorum. Kötü müzik vardır. Her zaman olacaktır.

  Söylediklerim yanlış anlaşılmasın lütfen. Saygılarımla...

  Edit: Lider belli derken tek liderden bahsettim, onuda belirteyim. Bana göre lider Oldschool Death Metal'dir. Ne Rap, Ne arabesk, Ne pop, Ne Funk, Ne Punk, ne de diğer Metal türleri vs.

  _________________
  Just because you were born a noble, you can act like God? - Griffith (the White Hawk)
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
  Lord_Feanor
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jun 11, 2007
  Posts: 629
  Location: Miklagaard

  PostPosted: Thu Jan 14, 2010 7:02 pm Reply with quoteBack to top

  Bogus wrote:
  Rap müzikten pek hazetmediğimi söylemek zorundayım ama kötü müzik yoktur. Kötü icra edilen müzik vardır.


  rap kötü müziktir anlamında söylemedim, rap gerçekten müzik değil melodi yok, enstruman yok, estetik yok, sanat yok, söz yok(onlar söz değil laf), emek yok, edep yok, kızların üzerinde kıyafet yok.

  şaka bir yana müziğin genel tanımına uymuyor, müziğin temel öğelerinden tını, frekans ve yoğunluk gibi özellikleri yok. sadece arkada basit bir ritm ve önde birşeyler geveleyen birileri.

  _________________
  Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>Dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kişiy
  Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
  Bogus
  Site Yazarı
  Site Yazarı

  Joined: Nov 29, 2006
  Posts: 864
  Location: Istanbul

  PostPosted: Thu Jan 14, 2010 8:03 pm Reply with quoteBack to top

  Gerçekten ukalalık yapmak için yazmıyorum bunları, sadece öğrendiğim şeyleri paylaşacağım. Çniversite'de mühendislik okudum ama seçmeli ders olarak JANUSZ SZPROT isimli bir polonyalı'dan Müzik Teorisi dersi almıştım. İsmini arayın isterseniz internette, camiasında oldukça bilinen bir Jazz ustası.

  Ders müzik teorisi olduğu için esasında esaslı bir müzik yeteneğine ihityaç yoktu. Genel olarak hangi müzik türlerinin nasıl ortaya çıktığını, nelerden esinlendiklerini, ve hangi ritimleri kullandıklarını öğrendik.

  Kötü Müzik yoktur, kötü icra edilen müzik vardır lafını da ilk ondan öğrendim. Duydum demiyorum, öğrendim çünkü ilk dinlediğimizde bize kötü gelen türküden, afrika tamtamlarına, arabeske, klasik müziğe, metalden popa her müzik türünün iyi ve kötü icra edilişini dinledik. İyiyi kötüsünden ayıran farkları öğrendik. Beğenmesek de müziğin türünü, iyi müziğin hakkını nasıl verebileceğimizi anladık.

  Bunu size burada yazarak anlatamam, ondan öğrenmeniz gerek ama gerçekten beni kötü müzik türünün olmadığına, kötü icra edilien müziğin olduğuna inandırmıştı. Çstelik tamamen zevklere dayalı sandığımız bir konuda...

  Ama müzik öyle değil işte. Tamam zevke hitap ediyor ama temelinde gerçekten matematiksel bir tutarlılık var. Sadece duygu yok, aynı zamanda zeka da var. Ve zeka mutlaka kendisini müzikte ön plana çıkartabiliyor.

  Çrnek olarak Ceza'yı verdim. Bence Ceza'nın solisti zeki birisi ve bunu eserlerine yansıtabiliyor. Eminem'de öyle. -iyi icra edilen rap'e örnek olarak-

  Rap'in müzik olmadığını söylüyorsunuz. Doğrudur, ortaya çıkışı müzik değildir en azından ama zamanla müziğe dönüşmüştür ve bu günümüzde halen gerçekleşmekte olduğu için aslında biz bunu anlayamıyoruz. Bundan bir 100 sene sonra baktığımızda Rap'e daha doğru yorumlarda bulunabileceğiz.

  Kendiliğinden evrimleşip müziğe dönüşen tek şey Rap değil üstelik. Mesela Blues aslında kölelerin kendi vatanlarından getirdikleri ezgileri, beyazların dünyasında çalışırken batı ritmiyle harmanlayarak oluşturdukları ve çalışırken söyledikleri şiirlerin nakaratlara, ardından da müziğe dönüşmesi.

  Ya Türküler? Sözlü edebiyatın kolay hatırlanmasını sağlayan ezgilerle başlayan, ardından müzik olarak adlandırdığımız kültürel ritüeller aslında. Kına gecelerinde söylenen, düğünlerde söylenen, cenazede, ağıtta, aşkta söylenen sözlerin zamanla ezgi, ardından ritim ve nihayet daha kompleks, müzik diye adlandırdığımız olguya dönüşmesi.

  Ve işin daha da güzeli, müzik tahmin edemeyeceğiniz kadar dile bağlı. Dil nasıl evrimleşerek oluşan bir şeyse müzik de öyle.

  Dil nasıl bizim kendimizi bir tür ifade ediş biçimimiz ise, müzik de bu ifade ediş şeklimizden yanına bazı öğeleri de alarak oluşan bir ifade ediş biçimi.

  Metal veya klasik müzik ile karşılaştırıp Rap'e müzik değil demek kolaya kaçmak olur. Metal müzik klasik müzik ile başlayıp zamanla Blues, ardından Rock'n Roll ve nihayet distortion'ın ve kuvvetli amfilerin bulunması ile arkasına 80'lerin kültürel değerleri de alan olgun bir müzik dalı. Geçmişi ve geleceği var. Bu kadar farklı alt türünün olması da olgunluğundan ve geçmişinden kaynaklanıyor.

  Hala Rap'den çok hazetmediğimi söylüyorum ama onu müzik değil diyerek kestirip atmak o kadar kolay değil. Müziğin ne olduğunu, nasıl ortaya çıkıp nasıl gelişip evrimleştiğini anlamadan bir şeye müzik değil demek doğru değil çünkü.

  Rap şu anda bile alt türlerini yaratmaya, daha çok melodi ve enstrümanla birleşmeye başladı zaten. Ve bence müzik oldu artık.

  İşte böyle, bunu paylaşmak istedim sadece.

  _________________
  <div><strong>ÇıÄ?lıkta henüz umut vardır, çıÄ?lık atmak güç ister. Tehlike, fısıltıdadır. Çünkü fısıltı bir tükeniÅ?in ifadesidir.</strong></div>
  Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
  Lord_Feanor
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jun 11, 2007
  Posts: 629
  Location: Miklagaard

  PostPosted: Thu Jan 14, 2010 8:50 pm Reply with quoteBack to top

  haksız olduğunu söyleyemem. ama rap sonuçta söze dayalı olan bir müzik(!) türü. arkasına bazen klasik müzik genellikle de bir blues parçasının konulması rap i tek başına müzik yapmaya yeter mi bilmiyorum. sonuçta müzik söze bağlı değildir. sözsüz müzik olabilir, sözlü olduğu zaman şarkı olur. bir rap şarkısından sözleri çıkardığınız zaman geriye kalan şey ya hiçbirşey yada saksafonlu clean tonda gitarlı falan bir blues parçasıdır. her müzik türü kendi enstrümanlarına sahiptir. rap in sanırım turntable dışında kendine ait bir çalgı aleti yok. oda pek alıştığımız türden değil, daha çok bilgisayar destekli. ama dediğin gibi müzik türleri evrimleşiyor ve zamanla rap de belki kendi enstrümanlarını yaratacak ya da turntable ı olağan bir müzik aleti olarak kabulleneceğiz..

  _________________
  Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>Dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kişiy
  Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
  Edmond
  Kullanıcı
  Kullanıcı

  Joined: Jul 03, 2006
  Posts: 5509
  Location: Ã?anakkale

  PostPosted: Thu Jan 14, 2010 9:40 pm Reply with quoteBack to top

  Bak bu konuda da yanıldığını söyleyeceğim Lightflarer, normalde Rap dinlemem demiştim. Ama tesadüf bu ya (CNBC-E de izlemem) Kurban Bayramı'nda Bursa'ya gittiğimizde geceleyin hiç yapacak bir şey bulamayıp saat 12:30 gibiydi yanlış hatırlamıyorsam TV açmıştım. Açtığımdaysa karşıma The Doctor'dı galiba adı, öyle bir film çıkmıştı, fantastik bir şey. İzledim, ilgimi çekti. Sonra bir film çıktı, polisiyeydi, Cold Case galiba, tam hatırlamıyorum şimdi. Zaten CNBC-E ile hiç alakam da yoktur.

  Neyse, o bölümü baya duygusaldı, en sonda üzülen bir karakterin arkasında bir şarkı çalıyordu, ölen eleman rapçiydi ve bu kişi rape karşıydı, ama eleman öldükten sonra arkasından üzülürken arkadan bunu dinliyordu duygulanıyordu falan. şarkının birkaç sözü aklıma kazınmış.

  You're Gonna Make it

  (Bu arada bu şarkıyı tekrar dinlemek ihtiyacı hissettim.İnternette aradım ve birisi ingilizce olarak bir şeyler yazmıştı. Sanırım bu şarkıyı criminal minds filminde gördüm ve çok etkliendim demişti. Böylece filmin adını öğrenmiş olduk Very Happy )

  Sonra şarkıyı buldum. Rap idi, fakat müzik gayet güzeldi. Sözler ise daha güzeldi. Yani ben normalde önyargılı biriyim. Rap'e önyargılı yaklaşırdım ama bu şarkı gerçekten güzeldi. Söyleyen KJ-52 diye bir elemandı. Asıl adı Jonah Sorrentino imiş. Ayrıca adamın bütün şarkılarında asıl önemli olan arkadaki müzik bile diyebilirim.  Ve şunu da belirtmek isterim. Küçüklüğüm geliyor da aklıma, 6-7 yaşlarında olsam gerek, babamla TV izlerken babam bir Rap şovunu gösteren haberlerde duraklamıştı. Bana "geleceğin müziği bu" demişti. Ne ki bu dediğimde savaşı protesto etmenin en güzel yolu demişti. Zaten oradaki elemanlar da savaşı protesto ediyorlardı. Rap'in başlangıç amacı da bu olsa gerek. Ama sonra absürt absürt konulara da kaymış.

  Ben Bogus'a katılıyorum. Çnyargılar kırıldığı zaman kötü müzik türü olmadığını (pop-arabesk-rock-metal-rap-blues-türkü-türk sanat müziği) ve kötü icra edilen tür olduğunu görülür.

  (Yukarıda yazdığım bütün türleri dinliyorum.)

  _________________
  I always knew I was a star And now, the rest of the world seems to agree with me.

  The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

  I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

  -Freddie Mercury
  Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
  Display posts from previous:      
  Post new topicReply to topic


   Jump to:     View next topic
  View previous topic
  You cannot post new topics in this forum
  You cannot reply to topics in this forum
  You cannot edit your posts in this forum
  You cannot delete your posts in this forum
  You cannot vote in polls in this forum


  Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

  :: HalloweenV2 phpBB Theme Exclusive ::
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.57 Saniye