Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 0
    Dün: 35
    Toplam: 90364

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 2126
    Üye: 0
    Toplam: 2126

FrpWorld.Com :: View topic - Derin Bir Anlamı Yok! Hakkında
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Derin Bir Anlamı Yok! Hakkında View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Apr 03, 2010 10:36 pm Reply with quoteBack to top

Gerçekten derin bir anlamı var mı yok mu diye merak ederek okumaya başladım, bu sebeple de bir yazının okunması için başlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattığın için öncelikle teşekkür etmek istiyorum... Smile

Bir kaç defa düşündüm ama sanırım gerçekten de Serhat'ın ölmeden önce dediği sözün öyle "derin" bir anlamı yok, sadece ölmeden evvel felsefi bir laf etmek istemiş. Ama doktorun dediğinden anladığım kadarıyla bir 45 dk daha dayansa yeni karaciğer mi gelecekti ne, ben öyle anladım da... Smile
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 03, 2010 10:44 pm Reply with quoteBack to top

Ah! Kısa ve çok etkili.

(Bu yorumu burada bırakmak vardı.)
    (Söylenecek başka bir şey de kalmamış gibi)
    (Bu yorumu burada bırakmalıyım o zaman)

Site Ã?izeri

PostPosted: Tue Apr 06, 2010 3:23 pm Reply with quoteBack to top

catboy wrote:
    Bir kaç defa düşündüm ama sanırım gerçekten de Serhat'ın ölmeden önce dediği sözün öyle "derin" bir anlamı yok, sadece ölmeden evvel felsefi bir laf etmek istemiş. Ama doktorun dediğinden anladığım kadarıyla bir 45 dk daha dayansa yeni karaciğer mi gelecekti ne, ben öyle anladım da... Smile

Doktorun mesaisi bitecekti 45 dakika sonra, onun için öyle diyor.

Kötü demek istemiyorum da, bana bir şey veremedi öykü. Derin bir anlam aradım herhal Smile

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Apr 07, 2010 6:09 am Reply with quoteBack to top

Yorumlar için çok teşekkür ederim.

- Possessed'in dediği gibi doktor mesaisi bitmeden Serhat öldüğü için öyle söylüyor. Biraz daha dayansa başkasının sorumluluğu olacak.

- "Derin bir anlamı yok " başlığı aslında hayatın derin bir anlamı olmadığına dikkat çekmek için, ama bunu Serhat'ın giderayak yumurtladığı cümle üzerinden anlatmaya çalıştım. Kulağa heybetli ve derin geliyor, ama yok işte derin bir anlamı.

- Diğer yandan Serhat'ın hayatının anlamı doktor için mesai bitmeden başına gelen bir tatsızlık. Bu yüzden Serhat'ın meşhur son sözü kimsenin umrunda olmuyor, ama hikayenin meşhur son sözü "45 dakika daha dayanamadı..." oluyor. Dolayısı ile Serhat'ın hayatının anlamı doktora verdiği ızdıraptan öteye gidemiyor. Ama doktorun da hayatının bir anlamı yok, o da aslında Serhat ile aynı gemide... Derdi hasta kurtarmak değil, öğretileni yapmak ve mümkün olduğu kadar sorumluluktan uzak durmak.

- Bir diğer yandan da Serhat'ın hayatına bir anlam katamadığını görüyoruz. Başında bekleyeni yok, umursayanı yok, hayatta yaptığı ve gurur duyduğu hiç bir şey yok. Dolayısı ile onun için hayatın bir anlamı zaten hiç bir zaman olmamış, ancak yine de kaybetmek üzereyken ona bir anlam kazandırmak, bu dünyaya hiç bir şey bırakamadan göçmemek istiyor.

Bence Serhat çok özlü bir söz söyleseydi de onu hiç kimse umursamayacak veya söylediklerinde derin bir anlam bulamayacaktı. Mesela "Ne olursan ol gel" dese veya "Ete kemiğe büründüm, Serhat diye göründüm" dese yine onu hiç kimse umursamayacaktı. Buradan da hayatına bir anlam verememiş insanların söyledikleri sözlerin de bir anlamı olmadığını anlıyoruz. Doktor ve Hemşire Serhat'ı umursamıyor ki söylediklerini umursasın...

Mesela aynı sözü Çin Seddine, Berlin Duvarına veya İsrail'in Filistin'e ördüğü duvara bakan birisi, bir özgürlük savaşçısı, bir Doğu Alman veya İngiliz hapisanelerinde haksız yere çürüyen Mandela, ve bunlara benzer, bir şekilde hayatını onu emellerinden ayıran duvarı yok etmeye adamış, böyle bir anlama bağlamış birisi söylese Serhat'ın son sözcükleri derin bir anlam kazanacak. Aynı söz böyle bir insanın ağzından çıktığında "Duvarların görevi korumak ve bir arada tutmaktır. Ayırmak ve hapsetmek değil" anlamını çıkaracağız.

Sonuç olarak bu hikaye ile anlatmak istediğim insanların hayatları ve bu hayatlarına sığdırdıkları ile söyledikleri sözlerin derin anlamları arasındaki bağdı...

Derin bir anlamı yok diyerek hikayede okuyucuyu biraz pesimist bir bakışa sürükledim. Kendisini Serhat ile özdeşleştirenlerin biraz korkup onun durumuna düşmemek için düşünmelerini, son ana kadar beklemeden önce çok derin olmasa da hayatlarına bir anlam verme ihtiyacı hissetmelerini istedim.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Apr 09, 2010 3:50 am Reply with quoteBack to top

Aslında, insanı nasıl olduğunu anlamadan etkileyen öykülerden birisi.

Serhat'ın tabii tek başına olması dikkatini çekiyor insanın... Gerçi, tek başına olmasının farklı sebepleri de olabilir, benim gibi farklı bir ülkede yaşıyor olabilir mesela tanıdıklarından. : ) ) ) )

Ama hayatının son anın da son bir sözle hayatına anlam katmaya çalışması hem de bunu elinden geldiğince gücünü harcayarak yapması ilginç...

Ancak belki de, o anda yaşadığı hiçbir şeyle bağlantısı olmayan derin bir cümle yerine sadece yaşadıklarını ve hissettiklerini anlatan bir cümle kurmaya çalışsa, hemşirenin de doktorun da aklında çok daha fazla yer edecekti.

En azından ben geçmişe baktığımda çok basit görünen bazı cümlelerin bile yaşadığım anla bir bağlantısı olduğu zaman aklımda yer edebildiğini hissediyorum.

Çylesine bir özlü söz olması için söylenmiş sözlerse çok fazla aklımda kalmıyor.

Back to top View user's profileSend private message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Thu Apr 22, 2010 2:41 pm Reply with quoteBack to top

Bogus'un tarzına alıştık artık sanırım. Kelimelerle çok güzel oynuyor. Bazen cümleleri öylesine okumak ible zevkli olabiliyor.

Anlam dediğimiz şeyin kişiden kişiye ne kadar farkedebilecğini düşündüm okuyunca. Belki ömrü boyunca parçalasa yapamayacağı şeyibir anda öylesine yapabiliyor inasan. Kimisinin de öylesine yaptığı bir şeyin dünya kadar anlamı oluyr. Dünya çok garip.

Çoğu kahramanın tarih yazarken tarih yazmak gibi bir amacı yoktur sanırım. Yazmaya çalışanların da yazamamasına şaşırmamalı.

O duruma düşmeden evvel kendimizi o durumda düşünmek için arada bir böyle şeylerle karşılaşmamız geek sanırım.

Eline sağlık Bogus.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum