Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1755
    Üye: 2
    Toplam: 1757

Şu An Bağlı:
    01 : ofine
    02 : yqiqufa

FrpWorld.Com :: View topic - En Güzel Anlatım
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

En Güzel Anlatım View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Illyra
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 04, 2010 2:44 pm Reply with quoteBack to top

Bir çok yazarın kitaplarında bulunan farklı anlatımlar insanın dikkatini çeker. Birinci şahıs anlatımla kendimizi karakterin yerine koyarız. Ççüncü şahıs anlatımla olayları bir film gizi izleriz. Bazen üçüncü şahıs birincil anlatımla olayların tek bir karakter etrafından nasıl akıp geçtiğini görürüz.

Ama bazen bunların ötesinde, yazarların belki de kendi ruhlarını eserlerine aktardığını görürüz. Kimi iç açıcı manzara tasvirleri ile hayal gücümüzü zorlar, kimisi bir insanı o kadar güzel tarif eder ki, gerçekten tanışmışız gibi hissederiz. Kimisi olayları öyle bir heyecanla harmanlar ki, ne tasvir ne de karakterler kalır gözümüzde.

Peki sizin, en güzel anlatımı gördüğünüz yazar hangisi?

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 04, 2010 2:54 pm Reply with quoteBack to top

George R. R. Martin'den Taht Oyunları diyeceğim. Ççüncü şahıs açısıyla karakterin gözünden anlatıyor olayları. Karakterlerin psikolojik hallerini de çok iyi anlatmış. Karakter ve mekan tasvirleri sıkmıyor, akıcı bir dili var. Karakterlerin birbirleriyle diyalogları da tek kelimeyle muhteşem. Kitapta neler olup bittiğini anlatmak yerine karakterlerine anlattırıyor, bir hikaye ya da konuşma şeklinde. Fakat bunu o kadar iyi kamufle ediyor ki hiç fark edilmiyor bile, yapmacık durmuyor asla. Ah... tekrar okuyasım geldi Smile

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 04, 2010 3:14 pm Reply with quoteBack to top

Ben de en çok David Eddings'in anlatımını seviyorum. Karakterleri öyle güzel yansıtıyor, olayların ağını çevrelerine öyle bir örüyor ki, kendimi kitaptan bir karakter gibi hissediyorum çoğunlukla. Sanki bütün maceraları yaşıyorum, karakterlerle birlikte sürüklenip gidiyorum.

Bunların yanında David Eddings kitaplarında tasvir azdır, ama hiç gözüme bile gelmemişti. Odanın içinde neler olduğundan çok, ne gibi entrikalar döndüğünü daha çok merak ediyorum çünkü.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 04, 2010 4:09 pm Reply with quoteBack to top

Ben Strahd: Azalin'le Savaş'ın yazarını hatırlamıyorum ama mükemmel bir kitap ve türkçe çevirisi de bir o kadar iyi. Yazana ve çevirene teşekkürler.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun May 16, 2010 2:23 am Reply with quoteBack to top

Hmm şimdi düşününce insanın aklına birçok başka yazar da gelebilir, ama ben hatırladığım kadarı ile bazı fantastik öyküleri de olan bir yazarın ismini yazmadan edemeyeceğim.

Halikarnas Balıkçısı... Yani adamın yazılarında duygular, kelimeler, görüntüler, insanların bakışları, doğanın her bir ögesi, balıklar, hayvanlar, deniz, rüzgar öylesine bir anlam kazanıyor ki.... Yani öyküde her bir ögenin adeta kendi yaşamının olduğunu hissediyor insan...

O açıdan ilk etapta anlatımın üstadı deyince aklıma gelen ilk ve en güçlü isim Halikarnas Balıkçısı.

Back to top View user's profileSend private message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun May 16, 2010 9:19 am Reply with quoteBack to top

Çnyargılı yaklaşıp yaklaşmadığımdan emin değilim. Çünkü en sevdiğim kitap sonuçta. Bu yüzden önyargılı yaklaşıyor olabilirim.

Monte Kristo Kontu - Alexandre Dumas

şu ana kadar gördüğüm en iyi anlatım. Zamanının etkisinden de olsa gerek, yazar sıkça kendi yorumlarını da anlatıyor. Edmond'un yaptığı her olaydan sonra tek tek çektiği acıları, etrafındakilerin hayal kırıklıklarını anlatıyor. Bir bakışmanın verdiği duygusallığı öyle bir anlatıyor ki, içinizde hissediyorsunuz.

Okurken Edmond'u nasıl tasvir ederse etsin, ben kendimi onun yerine koymuştum. Çünkü duyguları içinde hissedince insan, kitaptakinin kendisi olduğunu zannediyor.

Bunu bir de Stephen King kitaplarında görebiliyorum. Korkuyu güzel bir şekilde işleyince (genellikle kısa öykülerinde oluyor bu) sanki oradaki kendisiymiş gibi hissediyor insan.

Dolayısıyla çoğu kişi betimlemelerle kendisini olayın içindeymiş gibi hissediyor olsa da, ben mekana önem vermem, benim için psikoloji önemlidir ve o anki duygular beni oradaymış gibi hissettirir. Yani en iyi anlatım, duyguların anlatımıyla olur Smile

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum