Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 39
    Dün: 35
    Toplam: 90403

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 2153
    Üye: 0
    Toplam: 2153

FrpWorld.Com :: View topic - Assassin's Creed 2
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Assassin's Creed 2 View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Walter
    Yönetici

PostPosted: Fri May 21, 2010 6:38 pm Reply with quoteBack to top

Çncelikle bu video'yu izleyelim.....

http://www.donanimhaber.com/Assassins_Creed_2_inceleme_Videosu-16924.htm

Ben eski Price of Persia geleneğinden gelen bir oyuncu olduğumdan, bu oyunun ilk versiyonu için bilgisayarı yeniletmiş ikincisini de hemen almıştım lakin Crack sorunu olduğundan, bir süre bekledim hatta bir yandan da orjinalini bulmuştum ama arkadaş yüklediği için çalışmadı bir kere daha ,

Neyse en sonunda yükledim şimdi sonlarındayım, genel olarak hikaye muhteşem, atmosfer şahane gerek atlı arabalar gerek gondollarla gezmek gerçekten çok hoş o eski bayat dövüşsistemine de renk katmışlar güzel combolar geliştirmişler, npclerin tepkileri çok iyi yansıtılmış.Oyunun gizemli derinlikleri çok çok fazla bunun için fazladan iki kez bile bitirilebilir bu oyun.

Genel olarak ilk oyunu başarılı olan yapımların devam oyunları ilkini aratır. Fakat Ubisoft çalışanları ödevlerine iyi çalışmışlar ve ilk AssassinÂ?s Creed oyunundaki eksikleri giderdikleri gibi oyuna birçok yenilik eklemeyi de ihmal etmemişler. Gezdiğimiz İtalyan şehirlerine, yaşayan bir hava vermişler. Grafiksel ve görsel yönden de son derece başarılı bir yapım olan AssassinÂ?s Creed 2 gerçekten alınıp oynanması gereken yapımlardan biri. Müziklerinin bile Rönesans İtalyaÂ?sından özenle seçildiği yapım, bizleri o döneme götürmeyi başarıyor doğrusu. Genel ve teknik olarak inceleme yapmış bir arkadaşın incelemesini buraya yazıyorum.

Quote:
    Ubisoft, AssassinÂ?s CreedÂ?i piyasaya sürdüğü 2007 yılında birçok kesim, bu oyunun sonlanan Prince of Persia üçlemesinin yerini doldurmak için yapılmış bir hamle olduğunu düşünmüştü. Fakat zamanla bu düşünceler yerini AssassinÂ?s CreedÂ?in kendi tarzında bir yapım olduğu düşüncesine bıraktı. Çünkü yapım genel olarak incelendiğinde Prince of Persia serisine en çok benzetilen oradan oraya atlama sisteminin bile bir hayli farklı olduğu anlaşıldı. Kendine has bir hikâyesi, oynayış tarzı olan yapım çok beğenildi. UbisoftÂ?ta bu beğenileri karşılıksız bırakmadı ve AssassinÂ?s Creed 2 için kolları sıvadı. İlk oyundaki hataların giderilmesi ve oyuncuların en çok şikâyetçi olduğu tek düze oynayışın giderildiği AssassinÂ?s Creed 2 gecikmelide olsa pc oyuncuları için raflardaki yerini aldı. şimdi Rönesans İtalyaÂ?sına gidelim ve bakalım Ubisoft bizlere nasıl bir dünya sunmuş bunu değerlendirelim.

Yürek Burkan Bir Hikâye

Hatırlanacağı gibi ilk AssassinÂ?s Creed oyunu bizleri 1191 yılına götürmüştü. AssassinÂ?s Creed 2Â?de ise Rönesans İtalyaÂ?sına gidiyoruz. AssassinÂ?s Creed 2 ilk oyunun sonlandığı yerden devam ediyor. Laboratuarda gözlerini açan karakterimiz, orandan kaçıyor ve hikayesinin devamı için gizlice geliştirilen Animus 2.0 cihazına giriyor. Animus 2.0 cihazı bizleri Ezio ile Rönesans FloransaÂ?sına götürüyor. İlk oyunumuzda bilindiği gibi, Altair karakterini yönetmiştik. Altair bizim elimize direk katil olarak veriliyordu. Ezio ise oyuna ilk başladığımızda Altair gibi bir katil değil. Oyunda ilerledikçe EzioÂ?nun nasıl kusursuz bir katil olduğunu da öğreniyoruz. Peki, gayet varlıklı bir aileden gelen Ezio ne oluyordu da bir katile dönüşüyordu. Aslın Ubisoft, oyunun hikâyesini klasik olarak sinematiklerle sunmak yerine, bu iş için ayrı bir bütçe ayırmış ve Lineage adında bir film yapmıştı. Bu filmi izleyerek EzioÂ?nun hikâyesi hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Ben yinede oyunun temel hikayesi hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Varlıklı bir aileye sahip olan EzioÂ?nun güçlü dostları olduğu gibi birçok düşmanı da bulunmaktadır. Bu düşmanlardan en önemlisi aile dostu olarak bildiğimiz VieriÂ?dir. Ezio ailesine yapılan büyük bir ihanet sonucunda babasını ve kardeşlerini acı bir şekilde kaybeder. Bu acı kayıp sonrasında ailesinin intikamını alma planları yapmaya başlayan Ezio intikamını normal yollardan alamayacağını anlayınca usta katillerin bulunduğu AssassinÂ?s grubuna katılmaya karar verir.

Usta Bir Katilin Doğuşu

Ezio ile oyuna başladığımızda usta bir katil değiliz. Dolayısıyla ilk oyunda AltairÂ?in giyindiği beyaz elbiselere sahip değildir. EzioÂ?nun üzerinde o zamanın İtalyaÂ?sından ezgiler sunan kıyafetler bulunuyor. AssassinÂ?s grubuna ilk katıldığımızda bize posta mektup taşıma gibi pasif görevler veriyorlar. Yapacağımız görevleri ekranımızın sol alt köşesinde bulunan haritadan görebiliyoruz. Böylece görev yerimizi ve hedefimizi zorlanmadan bulabiliyoruz. Oyundaki harita sistemi ilk oyundakiyle aynı şekilde diyebilirim. Harita üzerinde yardımımıza ihtiyacı olan insanları ve yan görevlerimizi de görebiliyoruz. AssassinÂ?s Creed 2Â?de yan görevler ilk oyuna nazaran bir hayli azaltılmış ve senaryoya daha fazla ağırlık verilmiş. AssassinÂ?s Creed 2Â?ye gelen yenilikler sadece senaryo modunun uzatılmasıyla kısıtlı değil. Bilindiği gibi ilk oyunda hırsızlık tarzında bazı görevlerimiz vardı. Fakat bu özelliğimizi belirli görevler dışında kullanamıyorduk. AssassinÂ?s Creed 2Â?de ise yapımcılar karakterimizin bu özelliğini biraz daha serbest bırakmışlar. Ezio ile sokakta serbest bir şekilde dolaşırken de yerli halkın ve askerlerin paralarını çalabiliyor. Tabi oyunda para kazanmanın tek yolu çalmak değil. Bitirdiğimiz görevlerin ardından da para alabiliyoruz. Bunun dışında şehrin bazı noktalarında bulacağımız gizli sandıkların içinden de para çıkıyor.
    Oyuna para sistemini getiren yapımcılar, bu sistem üzerinden yenilikler eklemeyi de unutmamışlar. Oyunda kazandığımız paralarla EzioÂ?ya yeni kıyafetler yeni silahlar ve yeni envartörler alabiliyoruz. Eğer yeni elbiseleri bütçemiz kaldırmıyorsa, üzerimizde yıpranan elbise ve ayakkabılarımızı tamir ettirebiliyoruz. Diyelim ki, bir çift çizme aldınız, fakat bir süre sonra EzioÂ?nun durduk yere tökezlemeye başladığını, duvarlara tırmanırken kayıp düştüğünü gördünüz. Hemen şehirdeki ayakkabı dükkânına gidip bir çift yeni çizme alabilirsiniz. Eğer paranız çizme almaya yetmezse yıpranan çizmelerinizi çok daha ucuza tamir ettirebilir ve onları kullanmaya devam edebilirsiniz. AssassinÂ?s Creed 2Â?de paranın kullanım alanı bir hayli geniş tutulmuş diyebilirim. Bu alanlardan biriside sağlık. Oyunda sağlığımız azaldığında bir doktora gidip para karşılığında tedavi olabilir yada sonradan kullanmak için iğneler alabilirsiniz. İlk AssassinÂ?s Creed oyununda hatırlayacağınız üzere can barımız kendi kendine doluyordu. AssassinÂ?s Creed 2Â?de de bu durum böyle. Fakat ilk oyunda X saniyede dolan can barımız AssassinÂ?s Creed 2Â?de 5X saniyede doluyor diyebilirim. O yüzden cimrilik yapmayıp, sağlığınız azaldığında doktora gitmekte fayda var. Çünkü EzioÂ?nun şehirde bir çok düşmanı var. Bizi farkeden askerlerin haricinde, düşmanımızı olan VieriÂ?nin adamları sürekli olarak peşimizdeler. Ayrıca sokakta gezerken en ufak agresif bir hareketinizde askerler kılıçlarını çekip üzerimize saldırıyorlar. O yüzden siz siz olun her önünüze geleni itip kakmayın.

Devir Para Devri

AssassinÂ?s Creed 2Â?de paranın etkisi sadece bir şeyler satın almak veya doktora gitmekle de sınırlı değil. Diyelim ki, zorlu bir görev aldınız ve yardıma ihtiyacınız var. Gireceğiniz yerin kapısında 10 tane asker sizi bekliyor. Bu kadar askeri tek başınıza alaşağı edemeyeceğiniz gibi alternatif bir giriş yolunuzda yok. Böyle bir durumda paramızla adam kiralayabilir ve onları kapıda duran askerlerin üzerlerine saldırtıp içeri girebiliriz. Fakat ben gürültü patırtı istemem derseniz paranızla adam yerine son derece güzel kızlar kiralayıp onları içeri girmek için kullanabilirsiniz. Kızları kapıdaki askerlere yollayıp, onlar askerleri oyalarken sizde gizlice içeri girebilirsiniz. Eğer askerler tarafından fark edilirsek onlardan rahatça kaçabilmek için elimizdeki parayı sağa sola fırlatarak ufak bir kargaşa yaratabiliriz. Oyunda da gerçek hayatta olduğu gibi parayı gören insanlar birbirlerine düşüyorlar. Bizde bu kargaşadan yararlanıp peşimizdeki askerlerden kaçabiliyoruz. İşte para AssassinÂ?s Creed 2Â?de bu kadar önemli. EzioÂ?nun varlıklı bir aileden geldiğini sizlere yazımın başında da söylemiştim. EzioÂ?nun amcasının da ufak bir kasabası var. Aile düşmanlarımız bu kasabaya da zaman zaman saldırılar düzenleyebiliyorlar. Bizde gücümüz yettiğince paramızla amcamızın şehrindeki yapıları güçlendirebiliyor ve oraya paralı askerler yollayabiliyoruz. Görüldüğü üzere yapımcılar ilk oyunda eleştirilen tek düze oynanış tarzını aşabilmek için ellerinden geleni yapmışlar. Bana kalırsa bunu da iyi bir şekilde başarmışlar diyebilirim.

İtalya Kanatlarımızın Altında

Son olarak AssassinÂ?s Creed 2Â?de ki oynanış sisteminden de bahsedelim. Oyundaki karakterimiz Ezio ilk oyundaki Altair gibi oradan oraya ustalıkla atlayabiliyor. AssassinÂ?s Creed 2Â?deki binalara tırmanma sistemi, oradan oraya atlama sistemi ilk oyundakiyle hemen hemen aynı diyebilirim. Düşmanlarımızdan kaçarken yine hızlı bir şekilde binalara tırmanabiliyor ve kendimizi yüksek bir yerden saman arabasına bırakabiliyoruz. AssassinÂ?s Creed 2Â?de ki diğer bir yenilik ise artık düşmanlarımızdan kaçarken sularda da saklanabiliyor olmamız. Peşimize düşen askerlerden suya atlayıp dibe dalarak saklanabiliyoruz. Eğer saklanmak bana göre değil, ben kıran kırana dövüş isterim derseniz, kaçmadan gelen bütün askerleri haklayabilirsiniz. Zira Ezio, AltairÂ?e nazaran balta, mızrak, bıçak gibi farklı silahlarda kullanabiliyor. Tabi yinede kalabalık düşman kitlelerine karşı kılıç kullanmanızı tavsiye ederim. Zaten EzioÂ?nun en iyi kullanabildiği silahta kılıç. Yazımın başlarında sizlere, iyi dostlarımızın olduğundan bahsetmiştim. AssassinÂ?s Creed 2Â?de alacağımız bazı görevlerde bu dostlarımızın yardımını isteyebiliyoruz. Bu dostlarımız arasında ünlü bir sima olan, ressam Leonardo Da VinciÂ?de bulunuyor. AssassinÂ?s Creed 2Â?de bu şekilde hoş sürprizlerle de karşılaşabiliyoruz.
    Oyundaki son değinmek istediğim nokta ise ulaşım. AssassinÂ?s Creed 2Â?de ünlü İtalya şehirleri Floransa ve Venedik haricinde birkaç ufak yerleşim alanına da yolumuz düşüyor. Bu uzun mesafeleri ilk oyunda olduğu gibi atla kat edebiliyoruz. Ya da uçmamızı sağlayan kanatlarımızla kendimizi yüksek bir yerden bırakıp, kuş misali gitmek istediğimiz yere süzülebiliyoruz. Eğer gideceğimiz yer Venedik şehrinin diğer bir ucundaysa gondollardan da faydalanabiliyoruz. Aslında gondolu bir ulaşım aracından çok askerlerden kaçıp saklanmak için kullanmamız daha isabetli bir hamle olur. Bu özellikleri düşündüğümüzde bile AssassinÂ?s Creed 2Â?nin tek düzelikten çok uzakta bir yapım olduğunu söylememiz mümkün.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 21, 2010 7:15 pm Reply with quoteBack to top

Ben oyunu bitirdiğimde ağzım açık kaldım "Nayır bitmiş olamaz aman Tanrım!" havasındaydım. Dolayısıyla 3. oyunu daha bir merakla bekliyorum.

Ama ilk oyunun sonundaki gibi bilmecelerle değil de Ezio ile kasabada bırakmaları kötü olmuş.

Yine de 3. oyunu deli gibi bekliyorum.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri May 21, 2010 7:31 pm Reply with quoteBack to top

Vallahi ilk oyunu oynadığımda ağzımın suları akmıştı ve "MOAAR, MOOAAAAR" -More = Daha (fazla)- diyerek dolaşmıştım. Ama nedense ilgim söndü ve çıksa da oynasam demedim yani. Oyunu hala da oynamadım açıkcası Smile Ama duyduğum kadarıyla çok büyük yeniliikler yokmuş hani. Sadece küçük bir kaç şey düzeltilmiş ama onun dışında aynı oyun denildi. Yenilik getirmeselerdi de oyun hakkında kötü düşünmezdim açıkcası, şikayetçi değilim. Bakalım, vaktim olduğunda bunu da oynarım. Ama ne yalan söyleyeyim, Ubisoft'un AC2 kadar satamamamış yaşlı kuzeni, Splintercell: Conviction bence çok daha başarılı olmuş. E tabii, Tom Clancy farkıyla Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 24, 2010 3:19 pm Reply with quoteBack to top

Ben crack sorununu hala halledebilmiş değilim Confused Walter bana bu konuda yardımcı olursan çok mutlu olurum ya da herhangi yapabilen biri.

Walter
    Yönetici

PostPosted: Mon May 24, 2010 8:08 pm Reply with quoteBack to top

Ben satan kişiden aldığımda hiç crack falan yoktu direkt yükleniyordu halletmişler adamlar bence yeni bir tane almanı tavsiye ederim.

Ayrıca sonu çok güzeldi, bu oyundan bir film çıkar aynı Prince of Persia gibi.....

Site Ã?izeri

PostPosted: Tue May 25, 2010 12:09 pm Reply with quoteBack to top

Cık cık! Crack mrack felan, nedir o, gidin orijinalini alın Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 25, 2010 6:51 pm Reply with quoteBack to top

ilk oyundan en büyük farkı, kıyafetin kol yenlerinde bir yerine iki bıçak olması bence Very Happy
    Back to top View user's profileSend private message
    Walter
    Yönetici

PostPosted: Tue May 25, 2010 7:30 pm Reply with quoteBack to top

Aslında atmosfer ve genel olarak dövüş sisteminin iyi olması bence....

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 25, 2010 7:45 pm Reply with quoteBack to top

İkinci oyun ile ilk oyun arasındaki farklar (SPOILER FALAN YOK Very Happy ):

1-) Yüzme, ayrıca basit bir yüzme de değil, hoş olmuş bence, dalma falan.

2-) Saklandığın yerden adam öldürmenin incelikleri, otların içinden falan. Ya da kuleden aşağı indirme.

3-) Silah sistemi. En büyük fark bu olsa gerek. Karşımdakinin baltasını kapıp, kafamın etrafında çevirip onun kafasına geçirmek kadar güzel bir duygu yok.

4-) Dükkan sistemi. Çzellikle terzi falan, hoş olmuş Very Happy

5-) Villamız, köyümüzü sürekli olarak geliştirmek, bunlara karşı topladığımız verginin artması, bu büyük bir olay bence.

6-) Uçmak Very Happy Da Vinci'nin aleti ile uçmak, uçarken tekme atmak Very Happy

7-) Tabanca, tek başına aşmış bir olay Very Happy

Cool Desmond'un da aktif bir rol alması.

9-) Bulmacaların gelişmesi, sürekli bulmacalarla karşılaşmak (görev içinde değil, yan görev olarak, gözler, Adem ve Havva'nın hikayesi)

10-) şehirlerdeki aranılırlık durumumuz, bu durumun giydiğimiz pelerine göre (torpillilik) değişmesi. Aranırılık durumumuzu belirli kişilere rüşvet vererek, ya da hakkımızda çıkan ilanları yırtarak indirmemiz.

Bence yeterli bu 10 sebep AC2'nin AC'den iyi olması için Smile

3. oyunu da merakla bekliyorum şahsen.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed Dec 22, 2010 8:26 pm Reply with quoteBack to top

Steamde bugün için 15$ arkadaşlar. Alsam mı almasam mı diye kararsız kaldım ama herkes olumlu yorum yazmış burada.

Kim bilir ne zaman oynayabileceğim. N'olcak benim bu halim Very Happy

Walter
    Yönetici

PostPosted: Wed Dec 22, 2010 8:35 pm Reply with quoteBack to top

Orjinalini ben gördüm arkadaşta vardı. İçi falan çok güzel bence alınması gerekli 22 liraya falan denk geliyor şu durumda..

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum