Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 20
    Dün: 35
    Toplam: 90384

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1863
    Üye: 1
    Toplam: 1864

Şu An Bağlı:
    01 : ixowukuta

FrpWorld.Com :: View topic - Yazarlar ile Söyleşiler
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Yazarlar ile Söyleşiler View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Illyra
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jun 15, 2010 4:39 pm Reply with quoteBack to top

İlk bölümümüz de Formumuzun değerli yazarı Firble ile bir söyleşi yaptık.

Illyra
    İstanbulÂ?dan nemi bir gece yarısından merhaba Firble.

Firble
    Eh o zaman sıcak bir New York aksam üstünden merhaba diyeyim... Son üç haftam bu şehirde yaşadığım en azından şimdilikÂ?

Illyra
    Nasılsın bu aralar?

Firble
    İyi yani son bir yıldır olmadığım kadar iyiyim. Yani iyi kötü derslerim düzenli gibi görünüyor, doktoraya da gidecekmişim gibi, sorun yokmuş gibi görünüyor.

Illyra
    Neler ile uğraşıyorsun son zamanlarda? Çzel bir proje var mı şiirlerin üzerine?

Firble
    Aslında bugünden itibaren ansiklopediye yeniden başlamayı düşünüyorum.
    O bitince de eski bir hikâyem var PanÂ?ın fludu ona devam etmeyi düşünüyorum. Bir de New York günlükleri bitecek gibi birkaç gün içinde, biraz daha yoğunlaşabilirim o nedenle o başlığa.

Illyra
    Peki, son zamanlar da neleri okuyorsun? Çok beğendiğin bir şeyler var mı yenilerden?

Firble
    Yeni derken fantastik romanları mı kastediyorsun?

Illyra
    Hem fantastik hem de güncel olanları.

Firble
    Illyra farklı türde kitapları okumayı severim, aynı türden çok sayıda kitabi art arda okuyunca o türden hikayelerin sürükleyicilikleri biraz azalıyor.

Illyra
    En son hangi kitabı okudun peki ve bu kitabı beğendin mi?

Firble
    Vallahi İngiltere tarihini adım adım okuyorum, ama birkaç kitaptan takip ediyorum, biraz fantastik öğeleri olan bir öykü kitabi var, farklı dönemlerde gecen öyküler içeren oradan tarihini okuduğum dönemle ilgili öyküleri okuyorum. Robin Hood döneminin hemen sonrasındayım. Druidlerle de ilgili epey şey öğrenmiş oldum. : ) ) Zamanında sitede tartışmıştık.

Illyra
    Peki, en ilgini çeken ne oldu bu kitaplar da?

Firble
    Aslında yasadığım yerin tarihini ve orada gecen hikâyeleri merak ederim, New YorkÂ?un da tarihi ile ilgili epey kitap okumuştum, ama sonuçta buranın tarihi İngiltere ile de bağlantılı o nedenle İngiltere tarihini de merak ettim. Ama özellikle okuduğum öykü kitabında binlerce yıl boyunca yaşanan birbirinden bağımsız öyküleri gerçekten çok güzel bağlamış, hem farklı dönemlerde yasamış birbirinden bağımsız birçok insanin duyguları yasadıklarını gerçekten bir hikâye gibi anlatıyor. Hem de İngiltereÂ?nin tarihi sanki gözlerinin önünden akıyormuş gibi hissediyor insan... Bir de tabii fantastik edebiyatta birçok öğenin aslında İngiliz tarihinden esinlenilerek yaratıldığını bir daha anladım.

Illyra
    Kral Arthur, Merlin, Camelot mesela?

Firble
    O dönemden bahsediyor... Ama şu gerçek öyküyü anlatan hikâyelerle bahsediyor, 4. yüzyılın sonunda İngiltere Saksonlar tarafından işgal edilmiş, adamlar o dönemde İngiltereÂ?de yasayan insanların neredeyse tamamını öldürmüşler. Bir bölümü kalan Roma askerlerinin öncülüğünde direnmiş... Sanırım bugünkü Galler o günlerde direnip sağ kalan eski Britanyalılardan oluşuyor. Ama güzel yani yıllar sonra 1000li yıllarda hikâyede gecen bir karakter Kral Arthur döneminin hikâyesini okuyor. Orada gerçek hikâyenin nasıl dönüştüğünü de görmek mümkün oluyor.

Illyra
    Bayağı severek okumuşsun bu kitapları anlaşılan : )

Firble
    Evet, severek okudum... Son bir yıldır okuduğum kitapları genellikle sevdim.

Illyra
    Peki, en beğendiğin anlatım hangi yazara ait?

Firble
    Mmmm hayatım boyunca okuduğum tüm romanları mı soruyorsun. Yoksa yakın zamanda okuduklarımı mı?

Illyra
    Hepsini.

Firble
    İlk basta aklıma gelen yazar Halikarnas Balıkçısıdır... Anlatımı o kadar güzel ki, anlattıklarını gözümün önünde canlandırabiliyorum. Kitaplarını en rahat okuduğum yazardır.

Illyra
    Peki son zamanların fantastikleri hakkında ne düşünüyorsun?

Firble
    Bu konuda sitede çok tartışmıştık, bir zamanlar DnD temelli fantastik hikâyeleri severdim, ama sonra bu hikâyelerin belli kurallara çok bağlı kalıp kendilerini sınırladığını düşünmeye başladım. Simdi bağımsız fantastik kitapları daha çok seviyorum. Çrneğin Bartimeus Ççlemesini çok sevmiştim.
    Percy ve Olimposlular serisini de çok sevdim, kolay okunan kitaplar... Çzellikle burada İngilizcelerini okuduğumdan bu daha da önemli oluyor... Ama şaşırtıcı derecede ayrıntılı hikâyelerdi.

Illyra
    Forum hikayeleri ile aran nasıl peki? Çzellikle takip ettiklerin var mı bizim yazarlarımızdan?

Firble
    Senin hikâyeni takip ediyorum ama daha yazmadın sanırım. CatboyÂ?un hikâyesini baştan sona okudum. WalterÂ?ın hikâyesi daha çok başında ama onu da okuyorum.
    Genel olarak amatör edebiyatı seviyorum, profesyonelden daha fazla tat veriyor. Okuyacak kitap seçerken de en meşhur kitapları genellikle seçmem

Illyra
    Sanırım anlatım daha içten oluyor?

Firble
    Bu işin bir yönü... İkincisi daha cesurca yazılıyorlar, daha farklı şeyleri zorluyorlar.

Illyra
    Nasıl mesela?

Firble
    Bazen yapılan hatalar bile hikâyeyi daha ilginç hale getirebiliyor. şimdi aklıma özel bir örnek gelmedi... Ama şunu söyleyebilirim. Mesela Artemis EntreriÂ?nin bir hikâyesinde, rüyaların içine girip de insanları öldüren bir tarikattan bahsediyordu. Bu bir profesyonel romanda yazılsa, üzerinde iyice çalışılıp öğe sonuna kadar kullanılırdı, tabii o öğenin yanına birçok klasik sahne eklenirdi. ArtemisÂ?in hikâyesinde ise bu öğe saf bir tür deneme gibiydi. Yani bir yazarın eskiz çalışması gibi etkileyici ama üzerine daha bir şeyler eklenebilecek. Tam da bu nedenle güzeldi, değişik bir öğe sonuna kadar zorlanmadan, hayal gücümle o öğe üzerinde düşünmeme, belki o öğeyi geliştirmeme izin verecek şekilde hikâyede yer alması. Profesyonelliği çok sevmiyorum Illyra açıkçası.

Illyra
    Sana katı mı geliyor?

Firble
    Hmmm katinin ötesinde bir şey. İnsan sanki kendini zorluyormuş gibi profesyonellikte yaptığından tat almıyormuş gibiÂ?

Illyra
    Belli kriterlerin içine kaybolmuş gibi mi?

Firble
    Profesyonellik denen şey sonuçta bir standart belirtiyor. Evet, tam da öyle, o standardı aşmaya çalışıyor, oysa hayatta standartlar sürekli değişiyor. Hele sanat spor gibi alanlarda, mühendislik gibi kati alanlarda bile... Evet, doğal olarak belli standartlar koymak gerek ama çalışma yönteminin fazla profesyonel olması insanin farklı şeyleri keşfetmesini, yaratmasını önlüyor bence... Belki belli standartlarının olması iyi ama standartları hiçbir zaman gereğinden fazla katılaştırmamak lazım.

Illyra
    Haklısın tabii ki, çünkü o kadar standardın içine sıkışmış yazılar da, histen yoksun oluyor. Peki, forumumuzdaki bitmiş bir öykü üzerine soru sorayım, sence Çlüm Zamanı nasıldı?

Firble
    Güzeldi, Catboy ile çok tartıştık, dolayısı ile Illyra, beni çok düşündürdü... Yani hikâye olarak güzel bulmanın yanı sıra kendi yasam felsefemi geliştirmeme de katkısı oldu.

Illyra
    Peki yazarken sana neler ilham verir?

Firble
    Bilmiyorum, yani tam olarak tanımlayabileceğim ilham veren bir şey yok... Gerçi çoğunlukla kendi yasadığım duygular... Ama bazen bir tartışmada gecen bir fikir, ya da duygu, okuduğum bir kitap, dinlediğim bir hikâye de ilham verebiliyor. Ya da bazen sadece bir konu aklıma takılıyor düşünmeye başlıyorum ve o şekilde bir şiir geliştirebiliyorum aklımda, ya da bazen ilk basta aklıma gelen basit bir fikri geliştirerek bir hikâye taslağı yaratabiliyorum. Aslında bu şekilde epey bir hikaye taslağı yaratmışımdır sanırım.

Illyra
    Umarım yeni şiirlerini yakın zamanda forumda görebiliriz. Zaman ayırdığın için çok teşekkürler : )

Firble
    şiir yazmaya devam ederim zaten... Toprağın şarkısına sadece daha büyük projeler olduğunda ara veriyorum. Aslında özlüyorum da Toprağın şarkısına birseller yazmayı. Diğer konularda da yazım yine biraz belirsiz. Ama elimden geldiğince daha planlı şeyleri de yazmaya çalışacağım.
    Sonuçta yazmayı seviyorum.

Illyra
    Bence en önemlisi de bu. şimdilik iyi akşamlar Firble , bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim.

Firble
    Sana da iyi geceler Illyra : ) )

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Nov 26, 2010 7:29 pm Reply with quoteBack to top

Illyra :
    Soğuk bir İstanbul akşamından Merhaba Walter. Nasılsın bu aralar?
    Walter :
    İyiyim teşekkür ederim. Sen nasılsın ?
    Illyra :
    Ben de iyiyim Smile Çnce biraz kendinden bahsedermisin peki ?
    Walter :
    Aslında, kendimden bahsetmek her zaman zor gelmiştir bana, kısaca bahsedersek, okuyan, yazan, frp oynayan, anime izleyen, film ve oyun konusunu çok seven. Ayrıca Manga ve çizgiromana bayılan hobileri geniş oln biri diyebiliriz.. Eylem değil fikir adamı olan ben, eylem olarak de masa tenisini severim, o da ayrı bir durum tabi...
    Illyra :
    Yazarken nelerden esinleniyorsun ?
    Walter :
    Yukarıda yazdığım şeyoleri yapmamın etkisi büyük aslında. Bir anime izlerken bir karakter dikkatimi çekiyor, onun bir özelliğini kullanıyorum mesela. Çrnek olarak bir karakterin çok sigara içmesi, dövüşürken bile ağzında olabilmesi... Bu ufak bir detaydır, ama karakterleri karakter yapar.
    Daha önce yazdığım gibi, beynimiz bir kayıt cihazı bütün izlediğimiz okuduğumuz karakter olaylar, yaşananlar dinlenilenleri alıp harmanlar böylece hikaye gelir, kurgu akar benim düşüncem böyle...
    Illyra :
    Peki neler okuyorsun son zamanlar da, hoşuna giden bir şeyler var mı ?
    Walter :
    Fallout konsepti, Metro 2033 kitabını okudum yakın zamanda ayrıca yolculuklarda okuduğum Bernard Cronwell'in eserleri de var. Ama Fallout konsepti bugünlerde ne kadar israfkar olduğumuzu gösteren bir olgu bence, daha önce tanışmamış olduğuma yanıyorum açıkcası...
    Illyra :
    Nerelere yolculuk yapıyorsun, ya da en çok gezmeyi ve görmeyi sevdiğin yerler neresi ?
    Walter :
    Evime memeleketime gidiyorum Zonguldak'ın bir ilçesi orman ile denizin birleştiği güzel bir kent. Roman yazmama o yerin etkisi çok büyüktür. Ormanlarda yürüyüşlerimin çok etkisi olmuştur yazmamada. Ayrıca, Samsun'a, Eskişehir'e gidiyorum, Yakında İstanbul, Sakarya gibi yerlere de gideceğim. Arkadaşar her yere dağıldılar toplamak zor oluyor bazen ...
    Illyra :
    Doğaya yakın olmanın yazılara katkısı gerçekten çok büyük oluyor. şu sıralar nasıl yazılar üzerinde çalışıyorsun. Devam eden ya da yeni yazmaya başladığın bir şeyler var mı ?
    Walter :
    Çlülerin Bekçisi, Çzgür Bir Adam. hikayesi çalışmam var forumda yayınlanıyor bildiğiniz üzere. Bir de Ortak öykü var Valcardo Rafuj: Kanla yazılan bir iktidarın öyküsü bunlar yeni başladığım bir yıldır yazdığım Çç Avcılar: Son Kuşatma adlı romanım var. Az daha unutyordum bir de kulaktan kulağa bölümüne Dört Atlı adlı hikayeye yazılar yazıyorum...
    Illyra :
    Peki forumdan takip ettiğin ya da beğendiğin hikayeler var mı ?
    Walter :
    Büyücüler ilgimi çekiyor, açıkcası Walter adlı karakterin yıldırım yapabilecek mi avatardaki ateşbükenler gibi onu merak ediyorum Very Happy şaka bir yana güzel bir konsepte Mage the Awekennig konsepti bu yazılan forumdaki tanıdık yüzleri gördüğümüz bir hikaye bu. Hoş devamını da bekliyorum. Ayrıca yazdığınız bir hakaye var, Profösörün ne kadar iyi bir insan çıkacağına inansam da bir yanım kötü olabileceğini söylüyor, ayrıca hocanın bir çeşit ilüzyon ya da büyü yaptığı aşikar gibi, ama neden Arthur neden o kelt eski ingiliz dönemi? Bu sorulara cevap bekliyorum hikayende. Alenthas'ın yazılarıda güzel oluyor ama düzene pek dikkat etmediğinden bazen zor okunabiliyor hikayeleri. Genelde bölümdeki pek çok hikayeye dikkat etmeye çalışırım..
    Illyra :
    Söyleşimizi sonlandırmadan önce, okuyuculara söylemek istediğin bir şey var mıSmile
    Walter :
    Biraz kısa olmadı mı =) şaka şaka, Söylenecek son söz her zaman söylenecek bir şey, yazılacak bir yaşam, anlatılacak bir hikaye olduğudur.
    Illyra :
    Yeni hikayelerini de forum da görmeyi çok isteriz Wink Sevilerek okunan yazarlarımızdan birisin ne de olsa.
    Walter :
    Teşekkürler =) Aslına bakılırsa yazdığım hikayeler, yeni sayılır. şu sıralar yeni bir proje olmaz gibi. Okuyuclardan isteğim, yorum ve eleştiridir, her yorum ve eleştir, yazarı ileriye taşır. İyi kötü tüm eleştrileri görmek beni mutlu eder açıkcası..
    Illyra :
    Zaman ayırdığın için teşekkürler, seninle söyleşi yapmak çok zevkliydi.
    Walter :
    Rica Ederim, asıl bu tip söyleşilere katılmanın zevki bambaşkadır...
    Illyra :
    İyi akşamlar Walter, hikayelerini sık sık Ocakbaşın'da görme dileğiyle Smile
    Walter :
    İyi akşamlar Illyra, yazarların nice öykülerini Ocakbaşı'nda görmek dileğile =)

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 09, 2010 2:51 pm Reply with quoteBack to top

Illyra:
    Merhaba Alènthas, nasılsın bakalım ?
    Alènthas:
    İyilik, sizi sormalı?
    Illyra:
    Ben de iyiyim teşekkür ederim. Neler yapıyorsun son zamanalarda ?
    Alènthas:
    şu son zamanlarda Aqualung adını seçtiğim bir hikaye üzerinde çalışıyorum.
    Illyra:
    şu 18+ olan değil mi? Peki neden böyle 18+ bir hikaye yazmaya karar verdin, yani seni buna çeken sebepler neydi Smile
    Alènthas:
    Aslında illa da 18+ olsun diye uğraşmadım. Gerçekler hakkında yazmak istedim, dışarıda, sokakta ne olduğuyla ilgili. E sokağın durumu bu olunca mecruben 18+ bir hâl aldı. Tabii ben de biraz abarttım ama... Sanırım biraz Charles Bukowski'den etkilendim.
    Illyra:
    Neden Auqalung ismini seçtin, özel bir anlamı var mı ?
    Alènthas:
    Aqualung hakkında açtığım başlıkta da bahsettiğim gibi "Aqualung" aslında Jethro Tull adındaki İngiliz Folk Rock grubunun patlama şarkısıdır. şarkıda sapık ve aciz bir dilenciden bahsetmekte. Ben de bu adın uygun olacağını düşündüm.
    Illyra:
    Değişik bir isim olmuş Smile Neleri okuyorsun peki son zamanlar da ?
    Alènthas:
    Dördüncüsünü okuduktan sonra iki-üç yıl gibi uzun bir ara verdiğim Belgariad serisinin son kitabını okuyorum şu an. Onu bitirir bitirmez H.P. Lovecraft'ın öykülerinin derlendiği bir kitaba başlayacağım.
    Illyra:
    Nasıl peki son kitap hoşuna gitti mi?
    Alènthas:
    Açıkcası fantezi edebiyatından biraz soğumuştum. Artık böyle romanlar pek ilgimi çekmiyor. Sırf sonunu öğrenmek için okuyorum hatta. Yalnız kitabın başındaki Torak yazıtlarından alıntı hoşuma gitti. Eğer kitabın sonunda bir twist olmazsa büyük hayal kırıklığına uğrayacağım. Bakalım.
    Illyra:
    Peki ne tür edebiyata yöneldin son zamanlarda ? Lovecraft dediğine göre gotik ve ya korku mu ?
    Alènthas:
    Aslında hayır. Lovecraft'ı uzun zamandır okumak istiyordum, hakkında duyduğum şeyler de sadece beni daha çok meraklandırmaya yaradı. Lovecraft'tan esinlenilen oyunlar, çizgi romanlar derken (ki hepsi tüylerimi ürpertmiştir) kitabını bucak bucak ararken buldum kendimi. Yalnız son zamanlarda klasiklere yönelmeye başladım yavaş yavaş. Geçen sene zaten Halid Ziya'dan Mai ve Siyah'ı okumuştum. Sonra Moby Dick okumaya başladım (ki maalesef yarım bıraktım). Onlardan biraz ara verip Stephen King'in Kara Kule serisine devam ettim. Ççüncü kitabı bitirdikten sonra da Charles Bukowski'nin "Pulp" ve "Factotum" adında iki kitabını okudum. Uzun lafın kısası belirli bir türe kısıtlamıyorum kendimi. Sonuçta başaralı bir şeyler yazabilmek için farklı dallardan da okumak gerek =)
    Illyra:
    Bu konuda haklısın işte Smile Müzikle bayağı içli dışlısın, hiç sana ilham veren başka bir şarkı oldumu, ya da müzik dinlemek sana hikaye yazarken yardımcı oluyor mu ?
    Alènthas:
    Olmaz mı! şu ana kadar yazdığım hemen hemen her hikayeyi bir şarkıdan esinlenmişimdir. Mesela Lantari e' HelRos'u (eski adıyla "Kara Gül") Opeth'in "Black Rose Immortal" şarkısından esinlenmiştim. Dediğim gibi Aqualung'u şarkıdaki karakteri hayata geçireyim diyerek yola çıkmadıysam da bilinçaltımda mutlaka etkilemiştir. şimdi o hikayeyi Blackfoot adındaki bir grubun "Diary of a Working Man" şarkısından edindiğim fikirle birleştirmeye çalışacağım.
    Illyra:
    Yani müzik kültürünle harmanlanmış bir edebiyat seninkisi Smile
    Alènthas:
    Çyle de diyebiliriz. Blind Guardian grubunun yaptığının tam tersini yapıyorum yani, onlar romanlar hakkında şarkılar yaparken ben şarkılar hakkında romanlar planlıyorum =)
    Illyra:
    Peki her söyleşi de sorduğum soruyu sorayım sana da Smile Forumdan takip ettiğin hikayeler hangileri?
    Alènthas:
    Son zamanlarda siteye fazla girmiyorum ama catboy'un Büyücüler adlı hikayesini arada takip ediyorum.
    Illyra:
    Söyleşimizi bitirirken, beni kırmayıp söyleşi yaptığın için teşekkür ederim.
    Alènthas:
    Benim için zevkti =)
    Illyra:
    Benim için de. Hoşçakal derken ekliyorum; yeni bölümlerini forum da görmek için sabırsızlanıyoruz.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum