Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 8
    Dün: 23
    Toplam: 90337

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1390
    Üye: 1
    Toplam: 1391

Şu An Bağlı:
    01 : oguvo

FrpWorld.Com :: View topic - Rol yapma oyunlarımız için GENEL yorumlar, fikirler.
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Rol yapma oyunlarımız için GENEL yorumlar, fikirler. View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Rol yapma oyunundaki tercihleriniz, sırasıyla...

Tiyatro, Combat, Skill ve Strateji, Bulmacalar.
    48%
     48%  [ 12 ]
    Combat, Tiyatro, Skill ve Strateji, Bulmacalar.
    12%
     12%  [ 3 ]
    Combat, Skill ve Strateji, Tiyatro, Bulmacalar.
    4%
     4%  [ 1 ]
    Combat, Skill ve Strateji, Bulmacalar, Tiyatro.
    20%
     20%  [ 5 ]
    Tiyatro.
    12%
     12%  [ 3 ]
    Combat!
    4%
     4%  [ 1 ]
    Total Votes : 25

Author Message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 12:32 pm Reply with quoteBack to top

Catboy'u da unutma Razz
    şaka bir yana çok güzel kaynaklar paylaşılmış zamanında... Yeni yapılacak olanında güzel olmasını umuyorum. Çnerileriniz bekliyoruz gönüllüler olarak Very Happy

dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 12:45 pm Reply with quoteBack to top

.
    Bir de catboy anladığım kadarıyla bir Star Wars hayranı; böyle bir oyun sistemi var Catboy. Ben detaylarını bilmiyorum ama birçok oyun sisteminin SW evrenine adapte edilebilmesi yanında sırf SW için yapılmış oyun sistemi de var:
    Star Wars Role Playing Game Saga Edition
    Yayıncı Kuruluş: Wizards of the Coast
    Sistem: d20 OGL

.
    Back to top View user's profileSend private message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Sep 06, 2010 12:50 pm Reply with quoteBack to top

http://www.4shared.com/document/DeKJdcPD/SAGA_EDITION_-_Star_Wars_RPG.htm

Buradan indirebilir yada beni msn den yakaladıgın zaman isteyebilirsin kitapçıgını Wink

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Sep 07, 2010 1:01 am Reply with quoteBack to top

İlgilendiğiniz için sağolun, bu işi kıvırmak istiyorsam sanırım tanıdık bir evrenden başlamak daha iyi olacaktır. Star Wars olabilir gerçekten de...

Ve ben ankette Tiyatro, Combat, Skill ve Strateji, Bulmacalar seçeneğini işlemiştim, hepsi olsun ama öncelikle bir tiyatro havası mevcut olsun diye düşünerekten ama etim ne budum ne Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Sep 07, 2010 1:01 am Reply with quoteBack to top

catboy wrote:
    İlgilendiğiniz için sağolun, bu işi kıvırmak istiyorsam sanırım tanıdık bir evrenden başlamak daha iyi olacaktır. Star Wars olabilir gerçekten de...

Ve ben ankette Tiyatro, Combat, Skill ve Strateji, Bulmacalar seçeneğini işaretlemiştim, hepsi olsun ama öncelikle bir tiyatro havası mevcut olsun diye düşünerekten ama etim ne budum ne Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Androner
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 07, 2010 12:59 pm Reply with quoteBack to top

Catboy,

Arkadaşlara katılıyorum. Oynamadan öğrenmek çok zor.
    Bence de oyunun sistematik kısmından çok rol yapma kısmıyla ilgilenirsin.

Bizim forumlarımızda, oyunlarımız genellikle zarların bol atıldığı, taktiğin ve savaşı yoğun olduğu oyunlar oluyor.

İşin ilginç yanı, forum ve/ve ya mail oyunlarında mümkün olduğunca "zar atma" olayından kaçınılması önerilir ve bu önerinin sebepleri de açıklanır. ben şimdi o sebeplere girmeyeceğim. Bizim forum oyunlarımızın yanlış olduğu gibi saçma bir çıkarımda da bulunmayacağım. Burdaki oyunlar o önerileri yazanların yanıldığının güzel bir kanıtı. (burdan forumdaki arkadaşlara sesleniyorum, yeter artık savaş savaş yau Very Happy ).

Yukarıdaki paragrafı neden yazdım? Sebebi şu, yukarıdaki örnekte belirtmeye çalışıtığım gibi, rol yapma oyunları denen aktivite o kadar geniştir ki, okyanus mübarek. Dolayısıyla "ben bu oyunu bir öğreniyim, bi kavriyim sonra girerim" gibi bir yaklaşıma girme, çünkü asla öğrenemezsin, asla kavrayamazsın. Kimse kavrayamaz, kavradım diyen de yalan söyler.

Çok geniş yelpazesi olan bir sosyal aktiviteden bahsediyoruz burda. Peki o zaman ne yapcaksın. Ecnebilerin bir sözü vardır "start small" aynen o.

Girceksin bir ortama (aslında en zor kısım bu) başlayacaksın oynamaya. Girdiğin ortamdakiler büyükbaş hayvan değilse sana her türlü yardımcı olurlar, sen yeter ki isteğini göster. Gerisi gelir.

Herhangi bir sistem oku öğren demiyorum, oynadığın sistemi bile okumana gerek yok, oyun yöneticisi zaten yardımcı olcaktır sana, detaylara da fazla girmezsin, zar at deyince zar atarsın o kadar.
    Zaten fantastik olaylarla ilgileniyorsun, bu oynaman için yeter de artar bile.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 07, 2010 2:23 pm Reply with quoteBack to top

Oku, öğren demiyorum, dm yardımcı olur kısmına katılmıyorum.

Bize de acıyın biraz okuyun öğrenin herşeyi dm den beklemeyin kardeşim Very Happy

şaka bir yana bence okuyup sistemi iyice kavramaya çalışırsan alacagın zevk de uğraştığın kadar artacaktır.

Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Sep 07, 2010 3:41 pm Reply with quoteBack to top

En güzel oyuncu oynamak için azimli ve şevkli olan ama sistemi bilmeyen oyuncudur. Yıllardır birlikte FRP oynadığım bir arkadaş grubum var. Çok nadir de olsa, bir gün birisi yepyeni bir sistem ve konsept bulup getiriyor ve her seferinde o unutmaya başladığımız heyecanı tekrar yaşıyoruz.

Hiç bir şey ifade etmeyen bir karakter kağıdı, yerden tutup taşı nasıl atacağımı bile bilmediğim bir sistem ve sanki ilk AD&D oynadığım günkü gibi bilmediğim bir deryayı keşfetmenin heyecanı.

Sonra netten bulup kitabını indirme, çok lazımmış gibi ıncığını cıncığını öğrenme ve tekrardan istatistik.

Endüstri mühendisiyim ve maalesef elime geçen sistemleri de, karakterimi ona göre yaratmasam bile -bunu zaman içinde bıkıp bıraktım- mutlaka istatistiki açıdan inceliyorum.

Valla kıymetini bil Catboy. Bu günlerini ararsın.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 07, 2010 7:27 pm Reply with quoteBack to top

.
    Ben bir grupta D&D oynadım, bir sene filan sürdü. Ancak gruptaki kişiler çeşit çeşitti:

--Ben acemi oyuncu Dwarf/Fighter ile başladım. Hiç de power play meraklısı değildim ama diğer oyuncular habire gaz verip baskı kuruyorlardı

--3 erkek oyuncu, her biri power play hastası, yok full-plate fighter elinde ince bir kılıç (hiç gözünde canlanıyor mu full metal zırh ama elinde şu eskrim kılıçlarından) çünkü silahın kritik değeri 18-20 ve bilmem kaçıncı seviyeye geldiğinde bir feat alıp kritik zarlarını 16-20'ye çekecek, bir turda 3-4 saldırı yapacak ve 1-2 kritik vuracak vs. Neleri hesap ediyorlar. Ben diyorum ki benim Dwarf Savaşçımın "unarmed Combat" feati olsun, hemen kızıyorlar, napçan yumrukla mı savaşçan, "improved Grapple" diyorum, napçan güreş mi etçen?" Yahu adama yakışır, öyle değil mi? Nitekim her gördüğüme balta sallayacak değilim ya

--Bard: Ancak bu 3 erkekten biri aynı zamanda tiyatroyu combattan daha çok seven bir tipti. Bard rolünü de bu yüzden çok iyi oynuyordu. Chaotic davranışları, kimi zaman good kimi zaman değil ama oyuna renk katıyordu. Biz (diğer erkekler) ise muhabbet bitse de savaş başlasa diyorduk. Bard'ın savaşın ortasında yan odaya geçip düşmanı güya kandırmak için kadın kılığına girdiğini biliyorum Mr.Green Makyajını filan yapana kadar bizi kesiyorlar tabii ama yaklaşım oldukça renkli, hiç kızmadık, çok eğlendik.

--Kız Oyuncu: Karakter kağıdını hiç hazırlamadı, önemli değildi gerçi ama ilgilenmedi bile. Hatta karakter kağıdını DM'in önüne atıp "ya bunu siz tutun!" derdi. Kuralları hiç bilmez ve "beni sıkmayın bu kurallarla diye" şımarık şımarık konuşurdu. Chaotic Evil bir Rogue canlanbdırıyordu ve gerçekten de çok iyi oynuyordu. Combat başladığında sıkılır gider, "kızım bari uzaktan ok at!" filan diye bizi yalvartırdı. Her adımda "gideceğimiz yere neden gidelim ki, neden kötülere saldıralım ki, bize ne?" şeklinde oyunu duraksatırdı, naz ederdi. Bardımız hemen flört ederek ikna ederdi bunu. Biz diğer oytuncular da gerçekten çok sıkılırdık, hatta uyuz olmaya başladık. Artık karşımda pembe dizi seyreder gibi bunların flörtleşmesini seyretmekten gına gelmişti. Ancak DM'in çok hoşuna giderdi bu rol yapmalar.

Çzetle o grupta gördüm, oyuncuların beğenileri çeşit çeşit. Ben FRP'nin stratejik unsurlarını beğeniyorum, rol yapma bölümleri mutlaka olsun ama hafif dozda olsun istiyorum ama bazısı da sadece ve sadece rol kısmından zevk alıyor vs, diğer şeylerle ilgilenmiyor.

şu da benim tarihe geçmiş bir sözümdür:

Herkes biraz da kendini oynar.

.
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 09, 2010 8:15 am Reply with quoteBack to top

.

Aegron bir ara D&D haritaları arıyordu. Meraklıları şu adreste paylaşımlar bulabilir oyunlarında kullanmak için:

http://www.rpglife.com/maps/

.
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Oct 12, 2010 4:33 pm Reply with quoteBack to top

dwaxer wrote:
    .

Aegron bir ara D&D haritaları arıyordu. Meraklıları şu adreste paylaşımlar bulabilir oyunlarında kullanmak için:

.

Bu site var bende kadir abi bir tane daha buldum bunun gibi de hatırlayaadım şimdi bulursam paylaşırım burada

Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Fri Oct 15, 2010 1:22 pm Reply with quoteBack to top

dwaxer wrote:
    .

.

Çok sağlam kaynakmış, ilk gördüğümde bayıldım. Yalnız bugün bir daha bakayım dedim açılmıyor site. Sizde de öyle mi, hata bende mi?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Oct 15, 2010 1:27 pm Reply with quoteBack to top

Possessed wrote:
    dwaxer wrote:
    .
    .

Çok sağlam kaynakmış, ilk gördüğümde bayıldım. Yalnız bugün bir daha bakayım dedim açılmıyor site. Sizde de öyle mi, hata bende mi?

Evet açılmıyor; bilemiyorum neden, ama siteden kaynaklanan bir arıza olduğu belli. Belki ilerde açılır tekrar.

.
    Kilndar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Oct 28, 2010 4:55 pm Reply with quoteBack to top

aRKadaşlar bir oyun da yer almak istiyorumda yeni bir oyun açabilirmiyiz DM lik yapan arkadaşlara duyrulur
    dwaxer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Oct 30, 2010 5:34 pm Reply with quoteBack to top

.
    Arkadaşlar hemen her gün giriyorum siteye, zaten hep bilgisayar başındayım. Ama artık programcılığa ciddi anlamda başladım ve zihnen yaptığım programlara odaklandığımdan forumda oyun oynatmam mümkün değil artık. Belki oynarım ama onu bile karakter kağıdı hazırlama filan çok detaylı olmayacaksa vs. Bundan sonra böyle maalesef.

..........

Çte yandan forumda oynayabileceğimiz bir iki çeşit basit kurallı oyun var aklımda ama tam oturtamadım; şuraya yazayım lütfen kafa yoradurun arkadaşlar yapalım böyle bir şey. Razz
    harfler ve kelimelerle ilgili. Zar yok, şans faktörü yok, sadece rol play ve strateji.

Çrneğin Büyücülük FRP oyunu:
    Herkes büyücüdür ve başlangıçta konseptlerine uygun bazı kelimelerin güçlerine sahiptirler (kelime kaç harften oluşuyorsa ürettiği büyü o derecede güçlü demektir) ve değişmemek üzere seçtikleri birkaç harfi de yeni kelimeler üretebilmek için joker gibi kullanabilirler

İşte size fikir, detayları düşünün artık. Mr.Green tam FORUM oyunu olur bu.

.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum