Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 19
    Dün: 23
    Toplam: 90348

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 947
    Üye: 1
    Toplam: 948

Şu An Bağlı:
    01 : markedgesture29

FrpWorld.Com :: View topic - Tapınak Binaları
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Tapınak Binaları View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    raini
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Mar 17, 2004 6:07 pm Reply with quoteBack to top

Tapınak binalarının sizce tanrılar açısından önemi nedir? Bina olarak sıradan bir yer seçilebilir mi yoksa farklı dinler için faklı yerler gerekiyor mu? Ve bir Tymora inananı olarak birkaç başka Tymora inanı ile tapınak kuabilir miyiz? Yoksa bir rahibin olması mı gerekiyor?
    Back to top View user's profileSend private message
    burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Mar 18, 2004 7:55 am Reply with quoteBack to top

"tapınak binalarının önemi -benim dinimde- tanrımın karargahlarından biri olmasıdır. burda cemaat toplanır, gerekli eğitimlere tabi tutulur düzenli olarak. böylece vücudu her daim hazır tutulur. onun haricinde daimi olarak savaş planları yapılır, stratejiler geliştirilir. tüm tapınakların birbiriyle uyum içinde olması şart diildir, çoğunlukla da olmaz zaten. en iyi savaşçıların kim olduğunu, yani tempusa kimin daha iyi hizmet ettiğini belirlemek için bazen yarışmalar, bazen savaşlar yapılır. ama her şey en güçlüye, en mükemmele ulaşmak içindir...."
    Tefas - lady cleric of Tempus

Tefas -ki benim karakterim olur kendisi- böyle der.

kurulacak bi tapınakta bi rahibin olması gerekir diye düşünüyorum. rahip olmadan da bi topluluk kurulabilir (cemaat) ve inanılan tanrının en yakın tapınağından bir din görevlisi atanması istenebilir.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Mar 19, 2004 7:40 pm Reply with quoteBack to top

Bence tapınakların peek de önemi yok. Bence öyle.... İnsan inanıyorsa tanrısı için bina yapmaya ne gerek var. Her bina bu iş için kullanılabilir ya da açık havada neden bu yapılmasın?
    Aeron
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Mar 19, 2004 10:47 pm Reply with quoteBack to top

Bu iş tanrıdan tanrıya değişir. Binaya, adaklara, vs. önem vermeyenler de vardır, bunlardan çok hoşlananlar da.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Mar 20, 2004 7:08 am Reply with quoteBack to top

Aslında bu da bir soru hangi tanrılar binalardan daha çok hoşlanıyor. Benim gözlemim Kaotik olanlar geelde pek de hoşlanmıyor gibi. Tabii bu konuda çok da bilgim yok.
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Mar 20, 2004 7:11 am Reply with quoteBack to top

Bir tanrı neden binalardan hoslanır bilmiyorum. Binanın ne önemi var ki. Eğer gerçekten güçlü ise bence bunu kanıtlamanın yolu bina olmamalı.
    Aeron
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Mar 20, 2004 10:50 am Reply with quoteBack to top

Bir tapınak, bölgesindekilere tanrının varlığını duyurur, misyonerler için bir merkez oluşturur. Daha fazla inanan toplar, daha fazla takipçisi olan tanrı, daha güçlüdür. Sıradan halk, tanrısıyla özdeşleştirecek bir şeyler arar, tapınaklar onlara bunu verir. Tanrılarını kendilerine daha yakın hissederler.

Bu arada bazı tanrılar arasında içten içe bir çekişme yaşanıyor olabilir mi?
    "En çok tapınağa ben sahibim"
    "Olsun, en büyük tapınak da bende"

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Mar 21, 2004 8:53 am Reply with quoteBack to top

Bildiğim kadarı ile tanrıların asıl gücü onlar adına yapılan binalkara değil onların felsefesini benimseyenlerin sayısına bağlıdır. Acaba Tanrılar kendilerini kandırıyor olabilirler mi?
    yeorda
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Mar 21, 2004 10:43 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar tapınaklar çoğu tanrıda gösteriş amacı ile yapılmaz bu konuda ciddi bir yanlış anlama mevcud. Bir inananın tanrısı ile bütünleşebilmesi ve onu duyabilmesi için bazı koşullar gerekir en azından sessizlik özellikle rahipseniz. Bir kavramın tamamını oluşturan bir varlıkla bütünleşmek sizin için kolay değildir. Bunun dışında tanrının hediyelerini (en azından iksirler) saklayacak yerler. İnsanları bilinçlendirmek için saklanacak kitaplar tapınağa yardım için veya eğitim için gelenler için gerekli koşullar evet bunlar belki doğada da sağlanabilir ama doğada bile basit bazı şeyleri (uyumak gibi olanlar bile) bir çatı kurulduğunu unutmayın tabii bu her zaman çok görkemli bir bina olmak zorunda değil bazen derme çatma görünen bir yer bile olabilir veya doğa ile bütünleşmiş aslında her tanrının tapınağı biraz da onun temsil ettiği özü yansıtır.

burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 22, 2004 7:31 am Reply with quoteBack to top

konu güzel gelişiyo. hemen bikaç ekleme de ben yapıyım...

kaotik inanışların binalardan hoşlanmaması bence doğru diil. kaotik inanışlara mensup din adamları, sadece bilinen anlamda bi hiyerarşi içinde bulunmayan ve merkezi bi otoriteye (vatikan gibi) bağlı bulunmayan yapılanmalara sahiptir. Çoğunlukla her inanç merkezinin kendi hedefleri, idealleri vardır (tabii ki hepsi tanrılarıyla ilgilidir Wink ). hedeflerinin çakıştığı durumlarda ise bazen savaş kaçınılmaz olur...

bunun haricinde, inananların biraraya gelmesi ve bir din adamından inanışı hakkında bilgi alması birçok din için çok gereklidir. Ayrıca bu binalarda yukarda söylendiği gibi tanrının armağanları saklanır, stratejiler ve hedefler belirlenir.

ayrıca, FR dünyası için konuşursak, tanrıların güçlerini belirleyen, inananlarının sayısıdır. Bu, tapınaktaki başka bi başlıkta norti ve scythe tarafından dile getirilmişti evvelden. ani olay salt bi gösterişten ibaret diil. aslında tanrılar, inananlarının gönüllerini hoş tutmak mecburiyetindeler biraz da...

burock wrote:
    yazmayı unuttum... inanışlar, tapınaklar ve bunların yapılanmaları hakkında Defenders of Faith'i okumanızı tavsiye ederim...

altalta msjlar birleştirilmiştir... //Sturm_Ardeth

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 22, 2004 7:02 pm Reply with quoteBack to top

Defendes of faith i ilk defa duyuyorum. Galiba tapınakların anlamını da çözdüm bir çeşit karargah gibiler din için.
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 7:35 am Reply with quoteBack to top

Yine de değişik geldi ya İsteseler hediye denen şeylerin hepsini bir rahibin ya da inananlarının evine koyabilirler gibi geliyor. Ayinleri yapmak içinse hayatın kendisinden (şehir ya da orman) niye uzak durma zorunluluğu hissediyorlar. Hayattan uzaklaşan bir din nasıl gerçekçi olabilir?
    burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 8:03 am Reply with quoteBack to top

karargah kelimesini biraz fazla kullandım, kusura bakmayın ama bu benim inancımda bu şekilde diğer inanışlarda bu binalara daha çok cemaatin toplandığı yer demek daha doğru olur sanırım.

tanrıların armağanlarını inananların evlerinde saklamak pek mantıklı bi çözüm diil. bu basit bi güven sorununun ötesindedir.Çnemli olan nokta o armağanlara ihtiyacı olan kimselerin onlara çabuk şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bu durum hayattan uzaklaşmak değildir.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 12:39 pm Reply with quoteBack to top

Ama niye insanların evlerinde bir köşe olamaz mı? Hem koskaca şehirdeki tek bir noktadaki tapınakta bulunacağına ilaçlar şehirin her yerine acil ihtiyaçta bulunacak şekilde dağılır.
    burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Mar 23, 2004 12:41 pm Reply with quoteBack to top

olay sadece ilaçlarla biten bi şey diil. ayrıca müşkül duramdaki insanlara ilaç satmaya çalışanlarla da karşılaşabiliriz bu durumda. benim fikrim bu tabi

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum