Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1736
    Üye: 1
    Toplam: 1737

Şu An Bağlı:
    01 : yqiqufa

FrpWorld.Com :: View topic - Irklar ve Uygun Adım Yerinde Saaay!
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Irklar ve Uygun Adım Yerinde Saaay! View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    feverbeast
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 3:49 pm Reply with quoteBack to top

şu mevcut ırkların ve ırk yaratımının kısır döngüye girdiğini düşünüyorum. Paso deri boyadılar... Boy uzatıp/kısaltıp, kulak sivrilttiler. Sonra iyice çirkinleştirip, yabandomuzu dişleri taktılar. Sonra yarı hayvan humanoidler filan derken, durdu kaldı... Belki de yanılıyorumdur. Bütün bu zırıltım, yeni ırklar görmek istememdendir. Yoksa beğenmiyor değilim.

Bir zamanlar Tolkien Usta'nın ırkları yetiyor da artıyordu. Hobbitler hakkında birşeyler öğrendiğim ilk zamanlarda, kısa boylu şişmanları (hele de pipo içiyorsa yada tıkınıyorsa) hobbitlere benzetirdim. Uzun boylu (sivri kulakları olmasa da) sarışın, sivri yüzlü insanlara farklı bakardım. Hatta okul müdürüne "orc" derdik... Bunlar o zaman için heyecan vericiydi. Hatta hala da öyle.

Sonra bir gnome'la (ama frp'dekinden çok farklı) tanıştık. Kısa süre sonra da bir kenderle. Gülmekten gözümüzden yaşlar boşaltan bir kenderle. Ama hobbitlere ne kadar da benziyordu (dış görünüm) değil mi?

Kimin fikriydi bilmiyorum ama birisi bu ırkları kaynaştırdı, çiftleştirdi. Ben ilk Dl'de okudum. Her ne kadar oynatmak güzel olsa da, gerçekliğe yakınlığı açısından bana her zaman saçma gelmiştir -yine de yadırgamam.

Sonra ve sonra, birileri elfleri aldı, evirdi çevirdi ve bin türlü şekle soktu. Ama sonuçta elftiler.

Demek istediğim şu ki, birkaç ana ırk var. Gerisi hep bunların değiştirlmiş/geliştirilmiş versiyonu. Neden kimsenin aklına daha önce hiç yapılmamış bir ana ırk gelmiyor?

şimdi "çok istiyorsan sen yap," lafını duyar gibi oldum Very Happy Ama malesef, ben tüketen kesimdenim. Ha, bir gün sayfaları dolduran, üreten kesimden olacağım ama daha 40 fırın ekmek var -2. ekmeğimdeyim.

Not: Çok mu extreme birşey bekliyorum, çok mu açgözlüyüm? EVET! Ama istemeden alamazsın...

feverbeast
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 3:59 pm Reply with quoteBack to top

Sorumu sormayı unuttum Very Happy

Sizin yaratılan ırklara bakış açınız nedir?
    Mitolojiden gelen eski ırklar mı yoksa yeni versiyonları mı daha çekici?
    Ve n'olcak bu dünya/ırk yazarlarının hali?

Dilbao
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 4:32 pm Reply with quoteBack to top

Tam olarak neyi sorduğunu anlamadım. Daha çok eleştirmişsin. Irklar yeter geldi daha fazlasını mı isterim diyosun yoksa tüm ırklar birbirine benziyo mu diyosun??

Player's Handbook da Human, Elf, Dwarf, Halfling, Gnome ve Half-Orc ırklarını oynanılabilir ırk olarak göstermişler. Bu ırklardan hiçbiri bir diğerine birebir benzermez, hepsinin kendince özelikleri ve tarzları vardır. Ama mesela Forgotten Realms CS kitabına bakarsan orda bu ırkların alt veriyonlarını da bulabilirsin. Mesela Elf için Sun Elf, Moon Elf, Wild Elf, Drow gibi... Bunlarda temelde elflere benzerler ama kurallar açısından da çok benzerlerdir ama tarzları farklıdır. Tarzdan kastım RolePlay deki farklar...

Irk az geldi, oynanmamış birşey oynamak istiyorum dersen o zmn Monster Manual daki ırkları bak. Neredeyse tümünü oynanılabilir hale getirme olanağı var. Ama tabiki DM izni ile. Sonuçta DM benmi oyunu dwarf yok derse dwarf bile oynayamazsınız.
    Monsterous ırkların oynanılabilir hale getirilmesi sayesinde oyanılabilir ırk sayısı 100 civarında bir sayıya ulaşıyor. Ama daha dwarf nası oynanılır onu bile tam keşfetmeden gidip de "ben bu kıllı şeyi oynicam" diyip Hound Archon oynatmaya çalışmayın. Daha temel ırkların ne olduğunu tam olarak öğrenmeden ne olduğu belirsiz şeylere bulaşmayın...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jun 15, 2004 6:33 pm Reply with quoteBack to top

İyi dedin ama ben edebî açıdan, hatta ve hatta hayal gücüne besin olmaları açısından demiştim. Ama baktım da iyi anlatamamışım.

Bazı ırklar copy paste (ve sonra azıcık değiştirme) sonucu çıkmış gibi geliyor. Alt versiyon da çok fazla. Yeni birşeyler yapan yok demek istedim. Nedenini merak ettim.

Bunun dışında, frp'deki ırkların geçmişlerine bakıyorum. Doğum yerlerine. Hangi mitolojiler filan. Bilen var mı?

FreyaImplorer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 17, 2004 1:17 pm Reply with quoteBack to top

Eleştiri yapıyorsan katılıyorum evet,artık çoğu ırk baydı özellikle FR'deki ırkların alt türleri garip kaçtı.Tamam bir yerde iyi güzel birşey ama FRP'ci yeni ırk ister.Bunun için sana David Eddings'in kitaplarını tavsiye ederim değişik ırklar bulabilirsin Zemoch,Elene falan yeni güzel ırklar var....

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 17, 2004 1:27 pm Reply with quoteBack to top

Evet, Eddings'i alternatiften çok yenilik olarak görüyorum. Eleneler'i (tanrılarını sevmem ama) okudukça, insanlardaki çıplak gözle görülmeyen güzellikleri ve çirkinlikleri görüyorum. Bence kesin birilerinden etkilendi de yarattı; çok güzeller. Zemochlar ise ayrı konu. Yerim ben onları, abigibidibiguuu, diyerekten sevesim geliyor.

Sephrenia geldi aklıma... Çyle bir ablam olsun, 99999999999 katrilyar borcum olsun Smile

Azalin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jun 18, 2004 8:21 am Reply with quoteBack to top

valla bir "parıldayan insan" olmak isterdim..

Tanrıların getirdiÄ?i çaresizliÄ?e tanık olun...
    Back to top View user's profileSend private message
    jesterthedoommaker
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jun 20, 2004 1:02 pm Reply with quoteBack to top

yaa eyvallah çok güzel demişin yenilik isterim diede bide şöle düşün sonuçta kaynk aynı tek bir kaynaktan ne kadar farklı şey çıkartabilirsin ki tamam çıkarttında diyelim aslında mayak kasışda değil ama en zor kısmı kabullendirmek insanların içine sinmesi aslında adam olana insan cüce elf fazla bile ama işte insanoğlu doyumsuz oluyo.........

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum