Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 14
    Dün: 23
    Toplam: 90343

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1163
    Üye: 2
    Toplam: 1165

Şu An Bağlı:
    01 : ywyquki
    02 : ibocaju

FrpWorld.Com :: View topic - 1st ed, 2nd ed, 3rd ed...
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

1st ed, 2nd ed, 3rd ed... View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    writer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jun 19, 2004 10:27 am Reply with quoteBack to top

selam millet... ben frpye yeni başladım sayılır... sadece 3 aydır falan oynuorum. bi sorum olcak. first edition veya second edition diye bi olay var. bunlar ne demek? yani aralarında bi fark var mı??? varsa büyük farklarmı? ve ben istanbulda oturuyorum.. siz genelde nerede toplanıyorsunuz? benide aranıza alabilir misiniz? valla oynicak çok ama çok az çevrem var...
    şimdiden teşekkürler...
    Back to top View user's profileSend private messageICQ Number
    Azalin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jun 19, 2004 11:36 am Reply with quoteBack to top

"first edition veya second edition diye bi olay var. bunlar ne demek?"

şimdi bunlar aynı oyunun çeşitli farklı zar mekanikleri ve sistemleri ile oynanmasıdır. bildiğimiz DND oyunu aslında 1970 lerde çıkmıştır. D&D( dungeons and dragons) adı altında çıkan oyun bugün oynadığımız oyunun atasıdır. gayette amatörce yapılmıştır. gene elf, dwarf, orc gibi PC yada NPC lerden oluşmuştur. ancak oyun sırasında kullanılan sistem, karakter yaratımı atılan zarların ne anlama geldiği hangi tablolara bakılacağı yada bir karakterin özellikleri yada yetenekleri farklı adlandırılmakta ve bunlarında sınama zarları farklı tablolardan bakılmaktaydı. zaman içinde oyun düşünüldüğünden fazla ilgi görünce revize edilmiştir.

ve 1980 lerde revize edilmiş 2E olan ADND( advanced dungeons and dragons) çıkmıştır. ama çok daha profesyonel ve tutarlı hale getirilmiştir. gene yukarda bahsettiğim konularda minör ve majör değişikliker yapılmış oyun farklı bir çehreye kavuşmuştur. amcak 2E i ADND çok fazla tutmuş. ve 2e hakkında ciltlerce kural kitabı, diyarları(dl, fr, rl, gh, ps...vs vs) anlatan kitaplar, romanlar , hazır maceralar yazılmıştır. ve bu oyunu bu kadar hale de 2E sitemi getirmiştir.

sanırım 1995 den sonrada 3E DND olarak tekrar çıkmış ve bugün herkesin genel olarak bildiği oyun doğmuştur. ve popülerliğini de kaybetmemiştir.

ha bunlar arasında neden bu kadar fark var.. yada bazen tartışmalarda nie fırtınalar kopuor? çünkü 2e ve 3e de gerçekten farklılıkar çok büyük. iksininde kendine göre iyi, kötü yada saçma yanları var. kişiler buna göre bir seçim yapıyorlar ve oynuorlar.

mesela 3ê da featler skiller varken, 2E da weapon ve non-weapon profiency ler var.

3e de alınan lvl dağıtırlırken, 2e da alınan exp dağıtılır.

başka bir örnek, 2e multiclass oynamak istiorsan bunu en baştan belirtirsin( yani oyun başında ben fighter/mage olacağım dersin) ve o classlara exp dağıtarak karakterin lvl atlar.

ama 3e da istediğin gibi başlayıp istediğin class dan lvl alabilirsin.

bunlar aklıma gelen en kısa ve major örnekler. daha tabii çok fazla farklılıklar var ama buraya yazmaya sayfalar yetmez.

seni forumu biraz daha incelemeye davet ediyorum. bu konuda gerçekten ateşli ve öğretici tartışmalar geçti daha önceleri. bayağı bişiler öğrenebilirsin

şimdi bütün 3e ciler başıma çıkacak ama Dil Dil bence her zaman :

2E RRRRuulleeezzzzzzzzzzz!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

görüşmek üzere

ps: 2E hakkında bilgi almak istersen icq nom aşağıda.

Tanrıların getirdiÄ?i çaresizliÄ?e tanık olun...
    Back to top View user's profileSend private message
    writer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jun 19, 2004 3:52 pm Reply with quoteBack to top

çok saol azalin... sitede bana yardımcı olucak birilerini beklioduma am bu kadar kapsamlısını beklemiodum Smile harbiden çok saol... forumları da gezmeye başladım yawaş yawaş... görüşmek üzere...

The_KiRaTh
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Jun 19, 2004 4:07 pm Reply with quoteBack to top

Hoşgeldin writer;

Editionlar konusunu Azalin çok güsel anlatmış, aklına takılan herhangi birşeyi sitedeki herkese sorabilirsin, herkes seve seve yardımcı olucaktır. Genelde 2e-3e tartışması sürekli mevcuttur, herkes sana kendi görüşüne göre bir editionun daha iyi olduğunu söyliyecektir.

Ancak bence ikisini de öğren, incele, bu oyunu uzun süredir oynayanların fikirlerini al, ve kendine sana daha çok hitap eden editionı seç.

3e konusunda Dilbao ya, 2e konusunda bana istediğin abartı soruyu sorabilirsin, cevaplamaktan mutluluk duyarız...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jun 19, 2004 4:42 pm Reply with quoteBack to top

çok saol kirath... gerçekten çok yardımcı oluyo sitedekiler. bu kadar iyi olabileceğini tahmin edememiştim. forumu da çok beğendim. harbiden tam bir diyar olmuş burası. hanlardan birkaçına uğradım bile Smile bide level olayı gelirse süper olucak...

AresMajere
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 12, 2004 10:11 am Reply with quoteBack to top

Yakında 4th edition çıkacağı söyleniyor.Sanırım komple değişikliklerin yapılacağı bir sistem olacak..Çünkü 3rd edition 2nd taki bazı yanlışları düzeltirken kendi içinde bazı tutarsızlıklara sebebiyet verdi..Zaten adamlar hemen ardından 3.5 gibi bir yeni edition çıkardılar ki bu ilk defa olan birşey..

Onlarda bazı şeylerin tutmadığının farkında..Bakalım 4th edition neler getirip neler götürecek
    TheoDorus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 12, 2004 10:54 am Reply with quoteBack to top

4th eidtion mı abi söyle cıkarmasınlar yaw ben daha yeni ısındım bircok seyi ögrendim. 8O

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 6:35 pm Reply with quoteBack to top

4th Edition için en az üç sene var, Wizards bunu kendi söylemiştir. WOTC dışında bir kaynağa nasıl inanıldığı ise bir soru işareti.

Ama 4th Edition'ın çoktan yapıldığına inanıyorum. Böyle basit mantık hataları koyarak WOTC bir dahaki editionın daha iyi olacağına dair örnekler veriyor. Mesela 3rd Editiondaki mantık hataları, özellikle hazırlanmıştır diye bir komplo teorim var, eğer mantık hatası olmazsa 4th Edition'ın çıkması için bir ortam olmayacaktır, haliyle, 4th Editionda da sorunlar olacaktır diyorum.

Bunlar tabii komplo teorileri.

For you are my blade and my rope
    You are my
    Lethe
    Fallen
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 6:48 pm Reply with quoteBack to top

Haklısın Shadowmaster aynı şey bilgisayar parçaları içinde geçerli aslında adamlar pentium 2.4'leri 2.8'leri yıllar önce çıkarabilirlerdi ama seviye seviye arttırarak çıkardılar böylece paraya para demediler.
    Aslında aklıma bir fikir geldi ama ne kadar sıcak karşılanır bilemiyorum...
    neden D&D kurallarını baz alarak kendimiz bir sistem oluşturmuyoruz?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 6:52 pm Reply with quoteBack to top

Esasında biz de böyle düşünmüştük üç sene evvel, o zamanlar tam velet sayılırdık, ve kafa patlata patlata ortaya güvenilirliği tartışılır bazı home rulelar dışında birşey çıkartamadık, çıkartsaydık bile şunu fark ettik ki bu iş oldukça emek, zaman ve en önemlisi tecrübe istiyor. Sanırım bu kuralları hazırlayanlar belli alanlarda uzman. Bu yüzden amatör ruhla yapsak bile pek iyi birşeyin ortaya çıkacağını sanmıyorum. Ama bu denemeyin anlamına gelmiyor. Sadece ben bu konuda umutsuzum.

For you are my blade and my rope
    You are my
    Lethe
    Fallen
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 7:10 pm Reply with quoteBack to top

Aslında bahsettiğim tüm kuralların değiştirilmesi değil, mesela biz oyunlarımızda büyü ve Hp üzerinde oynamalar yaptık nasıl diye sorarsan şöyle; öncelikle büyüler hazır değil büyücü büyüleri Magic Missile, Flame Arrow vb. şekillerde ezberlemiyor Büyücünün Con ve Int puanlarına bakarak bir Fatigue puanı oluşturuyoruz ve büyücü yapmak istediği büyüyü DM'e tarif ediyor DM'de büyünün zorluğuna göre büyücünün Fatigue puanından düşüyor, ayrıca kaynak rün adını verdiğimiz bir sistemle pek çok büyü çeşidi yaratmak kolaylaşıyor hatta büyülerin sözleri bile oluşuyor, HP işine gelince biz HP diye bir özellik kullanmıyoruz bir kılıcın bir yaratığa ne kadar Damage verdiği DM'in insiyatifine kalmış durumda yani bir ogre kafasına yediği tek bir okla ölebiliyor böylece oyunlar daha gerçekçi bir boyut kazanıyor...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 13, 2004 7:19 pm Reply with quoteBack to top

hımmm aslında kurallar degismicekse ve sadece hatalar giderilcekse o zaman cıkmasını isterim Very Happy

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum