Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1202
    Üye: 1
    Toplam: 1203

Şu An Bağlı:
    01 : robert989

FrpWorld.Com :: View topic - Sauron&gandalf
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Sauron&gandalf View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Bunises
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Aug 06, 2004 11:27 am Reply with quoteBack to top

http://www.thereandbackagain.net/

Bu site olası bir şekilde sorularınızın büyük kısmına cevap bulacaktır.Site ingilizcedir;ama ingilizceniz olmasa bile siteyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.Çok başarılı çizerleri ve yazarları kendine has olan bir site.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 06, 2004 7:09 pm Reply with quoteBack to top

Blasted wrote:
    Ulu Tolkien'in bütün kitaplarını okudum ve Sauron'un Gandalfdan daha yaşlı olduğunu belirten en ufak bir cumleye rastlamadım lütfen yazmayalım. Sauron ilk ve en kötü olan0 Melkor(Morgoth)'un sağ kolu idi.
    Gandalf ise Manwe yada Ulmo da olabilir emin değilim. Onun yardımcısı idi.. Kendi Clan'ı sınırları arasında kalmış demekle neyi kastediyorsun ? Gandalf'ın Orta Dunya'ya gönderiliş amacı zaten Sauron'la tek başına savaşması değil Elfler, İnsanlar , Cüceler vs... onlara Sauron ile savaşlarında yardımcı olma konusunda.. Zaten Sauron ile ilk büyük savaş yapıldıktan sonra İsildur Tek yüzüğü Sauron'un elinden keserek almasından sonra Sauron Orta Dünyada tekarar güçlenmeye başlarken Arifler Orta dünyaya inmişlerdi..

Saygılarımla...

bu kitapları bastan oku bence hic birşey anlamamışsın mesela Silmarillion'da morgothun hizmetkarı olarak sauron gecio fakat gandalftan esame yok hani khazad-dumdaki balrog karsılasmasında gandalfın bir sözü var "Ben Gizli Ateşin bir hizmetkarıyım..." gizli ateş Gandalfın klanı oluyor.Gandalf kendi klanının öğretilerinden fazla uzaklaşmamış ama Silmarillion'da yazdığına göre Sauron karanlık tanrının hizmetkarı olmadan önce yollara düşüp bir çok kötü büyücüye ögrenci oluyo ve sınır demek istediğim şey Hüküm Sözcükleri oluyo Gandalf bu hüküm sözlerini bir tek yine khazad-dum da kullanıyo ve başka hic biyerde kullanmıyo ama Sauron orkları köle yapabilmek için hüküm sözlerini cok fazla kullanmış(isterse orta dünyadaki en güçlü büyücü olsun kimse ork ırkını tek başına boyunduruk altına alamaz)tavsiyem bastan oku tüm kitapları yada hiç okuma

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Aug 10, 2004 10:54 am Reply with quoteBack to top

Gandalf 49000 yaşında ortalama olarak.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 10, 2004 7:41 pm Reply with quoteBack to top

Nası 49000 yaşında nerde yazıyo?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Eldarin_

PostPosted: Tue Aug 10, 2004 8:05 pm Reply with quoteBack to top

evet bunises nerden duydun.''dünya varolduğundan beri gandalf vardı'' demeyemi çalışıyorsun yoksa.
    peki o zaman tolkien in dünyasının 49000 yıllık olduğunu nerden öğrendin.

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir
    Back to top View user's profileSend private message
    Bunises
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Aug 11, 2004 6:25 am Reply with quoteBack to top

Bu kişi kıbrısta ikamet etmekte olup orta-dünya hakkınnda kafayı size her türlü yedirtecek (lakin bir fan olarak ağızım açık bakıyordum.Düşünmediğim ve bilmediğim neler varmış gibisinden), ve elfçeyi çok akıcı bir şekilde konuşan birisidir. Lakin frp veya orta-dünya role yapma oyunları ile yakından uzaktan alakası yoktur... Bir çok kitap hakkında kendisinde eleştirme vasfı gören (bencede bu vasfa laik) birisidir. Zamanında kavga ettiğimizden ve şu an konuşmadığımdan dolayı (meteryalisttir) onu buraya davet etme inceliğini gösteremeyeceğim;ama saygımız her daim devam edecektir.

Cosmos'lu bir nicki vardı ve kıbrısta yaşıyor. İcq'dan biraz ararsanız ve paranoyak, umursamaz yapısını atlatırsanız ve yüzüklerin efendisi filmi seyretmeyip nefret ediyorsanız(benim gibi) "iyi" bir konu arkadaşı buldunuz demektir.

Konu hakkında fazla yardımcı olamadığım için üzgünüm. Belli bir incelemenin ürünü değildir bu yaş meselesi hakkında söylediklerim. Belli bir araştırmacıdan duyduklarımın sonucudur;eğer aksi kanıtlanırsa her türlü şekilde özür dilerim...ama sanmıyorum bu bilginin yalnış olacağını. araştırmaya başlayın buluruz bir yerden... Wink

Saygı ve sevgilerimle...

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Aug 11, 2004 6:48 am Reply with quoteBack to top

Ben biraz araştırdım ve bazı sitelerden şunları buldum. Hepsi yeni yapılmış belli bir imgenin düşüncesi. Ortak birleştikleri tek konu gandalf'ın orta dünyadan ayrılış tarihleri. Yukarıda verdiğim site ise(cidden eskidir) belli bir tarih belirtmekten özellikle kaçınmış. Forumlarına mesaj atacağım bakalım ne cevaplar gelecek.

Date of birth / death : He was immortal, he stayed in Middle-Earth from the year 1000 of the Third Age until the 29th september, 3021 of the Third Age

http://www.warofthering.net/ahobbitstale/characters/characters_gandalf.htm

Gandalf
    Race: Maia
    Date of Birth: ?
    Date of Death: ?
    General Information: He worked for nearly 2000 years trying to end the power of Sauron and is therefore named the person most responsible for Sauron's fall

http://webpages.shepherd.edu/DWILLI01/characters.htm

Race: Istari (Wizards)
    Arrived in Middle-earth: Around the year 1000
    Left Middle-earth: September 29, 3021

http://www.tuckborough.net/gandalf.html

Date of birth: FA
    Date of death: First death: January 25th, TA 3019; Second death: unknown

http://www.arwen-undomiel.com/character_bios/gandalf.html

Date of Birth: Unknown
    Date of Death: Unknown

http://www.tolkien-movies.com/people/characters/gandalf.htm

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 03, 2010 8:19 pm Reply with quoteBack to top

kocakafa wrote:
    Arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla sauron da gandalf ta maia. Eeeee peki sauronu gandalftan bu kadar kuvvetli yapan ne üstelik saoronun hizmet ettiği melkor orta dünyadan çok uzakta???

sauron un gandalf tan daha güçlü olduğunu belirten bir durum yok aslında. silmarillion da bu durum gayet iyi anlatılıyor. maiar ın en güçlüsü(kitapta en korkuncu olarak geçiyor gerçi, aynı anlama gelmeyebilir) balroglar olmalı, ya da melkor un iradesine girdikten sonra güçleniyorlar. başlangıçta insan silüetinde oldukları söyleniyor, malumunuz daha sonra değişiyorlar.

diğer taraftan sauron da aule nin bir hizmetkarıyken melkor un sağ kolu oluyor. silmarillion da sürekli gücünden dem vuruluyor ancak bu gücün tam olarak ne olduğu pek belli değil. felagund finrod la olan kapışmasında aralarında nasıl bir mücadele olduğu anlatılmıyor. finrod bir maia olmamasına rağmen sauron a iyi karşı koyuyor. daha sonra huan da hatırladığım kadarıyla bir vala(galiba yavanna) tarafından yaratılmış olduğu halde sauron u yeniyor.

gandalf konusu biraz karışık. silmarillion da maiar ın en bilgesi olduğu yazıyor, o kadar. LOTR da weathertop da 5(9 da olabilir) nazgulu kovalıyor. bir de orta dünya ile ilgili unutulmaması gereken birşey de karakterlerin yaşı ilerledikçe daha da güçleniyor oluşu, galadriel ve elrond bu olaya örnek teşkil ediyor. yalnız burada feanor ayrı bir yere konulmalı. bu adamın gücü biraz tartışmalı olmakla beraber, kendisini tüm maiar ın üzerine çıkaran bazı ayrıntılar var. yaptığı silmarillerin her biri sauron un uğruna hayatını kaydırdığı tek yüzükten daha güçlü. ayrıca history of middle earth de ölürken birçok(bir yerde 21 olduğu belirtilmişti) balrog indirdiği de yazıyor.

gandalf ın moria da karşılaştığı balrog aradan geçen yıllarda tecrübe kazanıp güçlenmiş olsa da bu durum gandalf ı feanor dan üstün yapmaya yeter mi bilinmez. aynı zamanda feanor un içinde iluvatar ın ateşi de yanıyor ki bu da onu "ainurumsu" birşey yapıyor galiba.

yeniden gandalf a dönersek iki kule den hatırlamak gereken bir bölüm var. "ben bu dünyada karşılaşabileceğin en korkunç şeyim, karanlıklar efendisi nin önüne canlı olarak götürülmek dışında" gibi birşeyler söylüyor gandalf gimli ye. belki de tüm tolkien külliyatında en net karşılaştırma bu cümlenin içindedir. gandalf(ak) sauron un kendisinden güçlü olduğunu kabul ediyor.

kısacası orta dünya da kimin kimden ne anlamda güçlü olduğu meseleleri biraz çelişkili. ancak nedenlerini düşünmek çok mantıklı değil, iluvatar kimi nasıl yarattıysa öyle olmuş işte. Very Happy

Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>Dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kişiy
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 11:50 pm Reply with quoteBack to top

kocakafa wrote:
    Arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla sauron da gandalf ta maia. Eeeee peki sauronu gandalftan bu kadar kuvvetli yapan ne üstelik saoronun hizmet ettiği melkor orta dünyadan çok uzakta???

bahsedildiği gibi hikaye yöntemlerine değinmezsek Sauron hüküm yüzüğünün gücüne sahip ayrıca orta dünyada aynı Star Wars'taki gibi karanlık yollar daha büyük güçlere daha kolay erişim sağlatıyor sanki.
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Feb 05, 2010 11:57 pm Reply with quoteBack to top

Yazıyı yazan adam öldü mü kaldı mı bilmeden kendisine makale yazmak?

Hımmm, o yoldan ben de geçmiştim ama gereksiz bir uğraş bence Very Happy
    (Merak edenlere: Aion'un çıkmasına 4 sene varken sırf grafiklerine bakarak "r0x0rb0x0r omfg lolzor bu oyn süpr olcek" diyen bir gerizekalıya yazdıydım)

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 12:05 am Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess wrote:
    Yazıyı yazan adam öldü mü kaldı mı bilmeden kendisine makale yazmak?

Hımmm, o yoldan ben de geçmiştim ama gereksiz bir uğraş bence Very Happy
    (Merak edenlere: Aion'un çıkmasına 4 sene varken sırf grafiklerine bakarak "r0x0rb0x0r omfg lolzor bu oyn süpr olcek" diyen bir gerizekalıya yazdıydım)

Bir insan oyunu sırf grafiklerine bakarak değerlendiriyor diye ona gerizekalı demiş olmanı hiç yakıştıramadım Alenthas. Onun görüşü, Aion Online çoğu yerde övgüyle bahsediliyor. Bana da hitap etmeyen bir oyun ama beğenmiyorum diye bir oyunu da kötülemek, hele hele sadece bir özelliği (bu grafik hatta sadece oyunun seslendirme kadrosu çok iyi bile olabilir) dolayısıyla seven birisinden bu şekilde bahsetmen doğru değil... Rolling Eyes

Ekleme: Buna yakın hem de yakın zamanlı başlıklar olması lazım bu başlığı açan siteye girmiyorken ona yanıt vermeniz biraz gereksiz değil mi gerçekten de? Kendi görüşünüzü yazın o ayrı, ama sırf ona yanıt veriyormuş gibi alıntı olarak sorusunu ele almanızdan bahsediyorum...
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 6:28 pm Reply with quoteBack to top

Yalnız oyun hakkında hiç bir şey yoktu ya, adam sırf grafiklere bakarak (screenshotlara bakıp bu oyun süper demek gibi bişey) "Bu oyun etrafta MMORPG oyunu bırakmicek, hepsini silip süpürücek" falan diye saçmalık yazmıştı. Ben de buna okkalı bir RPG dersi vermiştim. Kendisi benim yazımdan 1-2 sene önce mi ne foruma girmeyi bırakmış gerçi ama, bilmeden o sinirle yazdıydım işte.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Feb 06, 2010 8:52 pm Reply with quoteBack to top

benim bilgilerim daha çok forgotten realms ve world of darkness üzerine o yüzden ben sizi doğal ortamınıza bırakıyorum Very Happy
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Feb 07, 2010 1:28 am Reply with quoteBack to top

Bence böylesine anlamsız bir konuyu tartışmak, anlamsız?!

Bir önceki sayfada da biri cevaplamış.

Ben de aynısını söyleyeceğim.

Ben de insanım Bruce Lee de insan e ben onu niye dövemeyim? (öldü de ondan demeyin.)

Yani sırf aynı ırktan diye eşit güçte mi olmaları gerek?

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 8:56 pm Reply with quoteBack to top

Edmond wrote:
    Bence böylesine anlamsız bir konuyu tartışmak, anlamsız?!

Bir önceki sayfada da biri cevaplamış.

Ben de aynısını söyleyeceğim.

Ben de insanım Bruce Lee de insan e ben onu niye dövemeyim? (öldü de ondan demeyin.)

Yani sırf aynı ırktan diye eşit güçte mi olmaları gerek?

helal olsun Very Happy ama bruce lee döver o ayrı Very Happy
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum