Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 13
    Dün: 35
    Toplam: 90377

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1749
    Üye: 1
    Toplam: 1750

Şu An Bağlı:
    01 : afabut

FrpWorld.Com :: View topic - nedir şu rp
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

nedir şu rp View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    oldun
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 8:13 pm Reply with quoteBack to top

basitbisoruolacakamaayrıntılıcevapstiyorummümkünseşusitedekirpolayınediryeniyimde
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Türklider
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Jan 02, 2005 11:15 pm Reply with quoteBack to top

Refah Partisi deeeermişim DilDil

Neden gnom gibi yazdığını da tam çözemedim ama;

Sitede forumlar üzerinden masa üstü oyunların simulasyonu olmak üzere D&D bazlı RY oyunları düzenleniyor... Kendimize ait karakterler üreterek, onların Rollerini yapıyoruz...

Ayrıntılandırılacak pek bir şey yok... Masa üstü Rol yapma oyunlarından farklı olarak, burada insanlar hikaye şeklinde yazıyor ve masaüstüne göre daha edebi bir Rol yapma ortamı oluşuyor. Ama konsept aynı...

Daha çoğunu da katılarak öğrenebilirsin...

Saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 1:05 am Reply with quoteBack to top

şimdi sen olmayan bir karakter düşün. Bu karaketeri canlandırdığını ve bunu yaparken de tamamiyle hayal gücünü kullandığını düşün. Forum bazlı roleplay de ve masaüstü oyunlarda ortak bir nokta vardır; günümüzdeki yaşamdan, tarihten, filmlerden, kitaplardan canlı davranışları ile ilgili edindiğin bilgiler ve bunların birikmesiyle oluşan tecrübeler söz konusudur. Rp iyi yapabilmek ise tamamiyle karakterin davranışları hakkındaki bilgin ve edindiğin tecrübeyle alakalıdır.

Bu iki tip oyunun farklı yanı ise birinin forum rp si diğerinin ise masaüstü rp si olmasıdır Dil Başka bir deyişle forum rp lerinde düşünüp, düşündüklerini yazıya dökersin. Masaüstü rp lerinde ise kendini bir tiyatro sahnesindeymiş gibi düşünebilirsin. Platformlar farklıdır ama yapılan iş en nihayetinde aynıdır..

Biz burada ne kadar kassakta bahsettiğimiz şeyin %50 sini anlayabilirsin. O nedenle Turkleader arkadaşımızın da dediği gibi oyunlara katılırsan ve şu an yapılmakta olan rp lere göz atarsan konuyla ilgili daha iyi bilgin olur.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 2:43 am Reply with quoteBack to top

yauv ben masaüstünü 6 yıldır oynuyom tam onu sormamıştım zaten "abü bu frp nedür yau" sorusunu pek sevmem ben şu site oynananı pek çözemedim site bi yerde karakter yapıyoz galiba onu yaptım da o yaptığım karakterle bi oyuna nasıl girecem bide karşında dm olmadan oyunu yazarak oynamak nasıl olur ya biri tane gördümde herkes hikayeyi kafasına göre çekiyo ve dikkat ettiğim konu hersey çok mistik geçiyo tamam fantastik bir dünyada oynuyoz ama bunedir ya bir köylüile iki laf etmeyi sündürmek nedir hani planescapete olsak bi türlü köylü dediğin adamdan holy avenger bilem çıkabilir ve böyle süslü laf etmeyenleri atıyorlarmış eger öyleyse bana garip geldi çünkü benim yaptığım psion telepath antisosyal bir human
    bişi daha combatlar nasıl oluyo dm kendimi sonuçlandırıyo yada combat oluyo mu
    bişi daha kişisel görüşünüz masaüstümü yoksa bu rp (adıne bilmiyom)
    lütfen birini seçin
    cevap:niyeböyleyazdındemişsinhakkattenyazarkençoksevdiğimbirgnomdruidilliusnistgeldibianelimspacegitmedi(heytbe-kısaismi=>alimdoktordeğilyeşilmüptelasışövalyesi idi)
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Titan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 12:34 pm Reply with quoteBack to top

DM yok. Aslında her oyuncu yarı-DM de denebilir. Herkes kendi hikayesini anlatıyor. Yavaş yavaş kendi karakterinle ilgili şeyleri yazmaya devam ediyorsun. Bu sırada sadece kendi karakterinle ilgili şeyleri değil, arada bir DM gibi genel olayları da şekillendiriyorsun. Tabii diğer oyunculara engel olmadan yapmaya çalışmalısın.

Combat olayına gelince. Tabii ki var combat. Eğer NPC ya da yaratıklarla savaşıyorsan dengeyi kendin kurmalısın. Yani "Onu astım, bunu da kestim" demek yerine daha makul hareket etmelisin. Abartmadan istediğin kadar başarılı olabilirsin. Eğer başka bir oyuncu ile savaşıyorsan, kendi yaptıklarını yazarsın, ama o oyuncunun yaralanmasına veya ölmesine sen karar veremezsin. Ancak her oyuncu kendisi karar verebilir bu tip olumsuzluklara. Yani eğer kendisi için "kolundan yaralandı" diyebilir veya "kalbine yediği okla öldü" derse karakterini öldürebilir. Ama örneğin sen ne kadar başarılı bir ok atışı yaptığını anlatırsan anlat, o da "kalkanımla saldırıdan korundum" gibi bir şey deme hakkına sahiptir.
    Back to top View user's profileSend private message
    Türklider
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 12:50 pm Reply with quoteBack to top

DM var bu sitede... Masaüstünde geçenleri hikaye şeklinde alıyoruz... şu sıralar sitede Adminler DM'lik görevini yerine getiriyorlar... İleride sanırım bağımsız DM'ler de ortaya çıkacak...

Bütün olaylar mantık, kronoloji ve RP açısından düzenli ilerliyor...

Saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 1:14 pm Reply with quoteBack to top

Turkleader wrote:
    DM var bu sitede... Masaüstünde geçenleri hikaye şeklinde alıyoruz... şu sıralar sitede Adminler DM'lik görevini yerine getiriyorlar... İleride sanırım bağımsız DM'ler de ortaya çıkacak...

Bütün olaylar mantık, kronoloji ve RP açısından düzenli ilerliyor...

Saygılarımla...

Hmm bu forumun yabancısı sayılırım. DM'ler olduğunu bilmiyordum. Diğer forumlarda böyle bir şey görmemiştim. Buradaki durum farklıymış.
    Back to top View user's profileSend private message
    CHANGES
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Mon Jan 03, 2005 1:24 pm Reply with quoteBack to top

her türlü combat olayı dmler tarafından yönetiliyor ayrıca ortam tasviri ve benzer şeylerde dm tarafından belirtiliyor.Oyuncular karakterlerin hareketlerini,dış görünüşlerini düşüncelerini ve sözlerini yazıyorlar.Zaman zaman kişiler mekan ve doğa betimlemelerine kendilerinden de bir şeyler katıyorlar ama bu genelde dm e danışılarak yapılıyor.Yaptığınız hareketler kombata yönelikse ne yapmaya çalıştığınızı yazarsınız dm ise başarıp başaramadığınızı uygun bir dille zarları atarak yazar.Görüldüğü üzere dm mevcuttur.Daha detaylı bilgiler için rp başlıklarını takip edin.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum