Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 33
    Dün: 23
    Toplam: 90362

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1621
    Üye: 0
    Toplam: 1621

FrpWorld.Com :: View topic - Mitoloji Tanrıları
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Mitoloji Tanrıları View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Mitolojinin en etkileyici tanrıların tanrısı hangisi?

Zeus/Jupiter (Roma-yunan mitolojisi)
    26%
     26%  [ 27 ]
    Ra (Mısır mitolojisi)
    34%
     34%  [ 36 ]
    Tor (Ä°skandinav Mitolojisi)
    19%
     19%  [ 20 ]
    DiÄ?er (belirtin)
    19%
     19%  [ 20 ]
    Total Votes : 103

Author Message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun May 02, 2004 7:59 am Reply with quoteBack to top

Etrafıma mı. Bir odanın içindeyim. Yanımda yataım var. Çzerinde bi sürrü yasyık var.. Çzerimde topraktan oluşan tavan.. Yaaa ben bi şey annamadım yaaa.

Back to top View user's profileSend private message
    Kayra-Khan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun May 02, 2004 6:02 pm Reply with quoteBack to top

zeus şeyinden başka pek bişey düşünmeyen hiç sevmediğim bi tanrı. amerika'ya benziyo herif.
    ra mısır mitolojisinde öyle çok hikayesi olan bi tanrı diil o yüzden pek bi fikir sahibi değilim. isis ya da osiris olsaydı onları seçebilirdim.
    thor ise çok babacan bi tanrı. öyküleri falan da çok güzel. thor'un çekicinin çalınış hikayesini bilenler hak verecektir. kadın kılığına falan girer.
    yalnız seçenekler çok az. age of mythology'den üç tane tanrı seçilip konmuş gibi.
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon May 03, 2004 4:19 pm Reply with quoteBack to top

Thor hakkında hakkaten çok az şey biliyom ama Tokienin ondan esinlendiini duymuştum. Bi de galiba bi sürü hayranları var anlatsana biraz çekici bi de üç mitoloji elenince geriye benim bildiğim tek güçlü mitoloji babil. orda da bildiğim bir tek güçlü tanrı yok tabii bir de hindistan ve çin var ama orada da galiba tek tanrı mantığına yakın bir inanış vardı. Tek bir tanrı on iki farklı avatara bürünüyodu galiba hatta avatar sözü ordan geliyomuş .

Dragonfly
    KutsanmıÅ? KiÅ?i

PostPosted: Mon May 03, 2004 10:40 pm Reply with quoteBack to top

Doğa Firble Doğa senın etrafını saran yegane,mucizelerle dolu tek tanrı...

DoÄ?anın TapınaÄ?ı
    Back to top View user's profileSend private messageMSN MessengerICQ Number
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 04, 2004 6:47 am Reply with quoteBack to top

ama doğanın tek tanrı olduunu nassı söleyebiliriz. belki onun büyüklüğü tartışılmaz ama doğa içinde onlarca tanrıyı barındırır bence.. hele doğayı sadece ormanlarla sınırlamayıp da denizleri gökyüzünü her yeri doğa sayarsak.

Dragonfly
    KutsanmıÅ? KiÅ?i

PostPosted: Wed May 05, 2004 10:28 pm Reply with quoteBack to top

İçinde onlarca tanrıyı barındıran şey sence daha kudretli değilmidri.
    Senın sozune karsı bu ornegı verdım çünki tabıatın içinde bir çok tanrı yoktur tabıatın tek bır tanrısı vardır oda....

DoÄ?anın TapınaÄ?ı
    Back to top View user's profileSend private messageMSN MessengerICQ Number
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu May 06, 2004 3:44 pm Reply with quoteBack to top

Belki haklısın doğa büyüktür. Doğadan da büyük bir kavramı barındıran bir tanrıya bile inanılabilir. (Geri ben Doğa rahiplerinin genel bir doğa kavramından çok doğadaki ufak güçlere taptıklarını sanırdım örneğin doğadaki ufak taşın bile bir ruhu olduğunu ve onun da kendilerine güç verebileceğini düşündüklerini) ama ben hem çok genel olmayan hem de sevdiğim bir kavramı birleştirebilen bir tanrıyı tercih ederim ve benim durumumda bu Pan oluyo sanırım. Ama gezgin bir ozan olarak doğanın büyüklüğünü birçok defa gördüm ve doğadaki her varlığın nehrin rüzgarın kayaların ruhu olduğunu biliyorum o nedenle druidlere de sonsuz saygı duyarım.

ceskan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 07, 2004 9:47 pm Reply with quoteBack to top

Genel olarak yunan mitolojisine bayılırım ama yine de favori tanrım thor. Onun dışında poseidon da karizmatik bulduğum bir tanrıdır. Ayrıca bence Zeus şeyinden başka bir şey düşünmeyen biri değildir. Bence akıllı ve bir hayli adildir.Ama yine de çok hoşlanmam.
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat May 08, 2004 6:33 am Reply with quoteBack to top

Thoru biraz anlatsana iskandinav mitoloji tanrısı olduunu biliyom bi de çekicinin meşhur olduunu.. Bunun dışında fazla bi şey olduunu duymadım. Nasıl bir tanrı Zeus gibi karısı özel yaşamı felan var mı ya da ihtilalle migelmiş yoksa Ra gibi gizemli bi tanrı mı ? Biraz annatsan süper olur.

ceskan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat May 08, 2004 11:40 pm Reply with quoteBack to top

Thor ihtilalle gelmemiştir zaten thor en büyük tanrı değildi.Kendisi İskandinav tanrıların en büyüğü olan Odin'in oğludur. İngilicede'ki Tuesday thor'un günü anlamına gelmetedir.Wednesday ise Odin'in günü anlamına gelmektedir.
    Dediğim gibi Thor Odin'in oğluydu ve en büyük ikinci tanrıydı. Tanrılar içinde en güçlüsü ve en cesaretlisiydi.Gökgürültüsü ve şimşekler Tanrısıydı. Devlerle ve canavarlarla savaşırdı. VE tabiki o meşhur çekici, adı mjolnir( ya da o tip birşey) olan bu çekiç en tehlikeli silahtı. Thor onu attığı zaman ona geri dönerdi ve thor onun boyunu istediği şekilde büyütüp küçültebilirdi. Thorun savaş arabası iki oğlaktarafından çekilirdi ve acıktığında thor onları yerdi ve kemiklerine dokunmasıyla onlar canlanırdı( karizmaya bak be Cool ).
    Thor bir tsne karısı vardı ve çok güzeldi ama onun hakkında fazla birşey bilmem o yüzden o konuyu geçiyorum.
    Thor halk tarafından çok sevilirdi ne de olsa onları canavarlarden, trollerden ve devlerden korurdu.
    Ne yazıkki o da diğer tanrılar gibi dünyanın sonunda ölecektir. BEnim bildiklerim bu kadar. Bu da benim onu favori olarak görmem için yeter heralde.
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon May 10, 2004 6:57 am Reply with quoteBack to top

Vaay bee Thor hakkaten hoş bi tanrı imiş peki onunda yaşadıı bi yer var mı?? şu yunanistan da ki Zeus gibi bu arada wendsdayın venüz günü anlamına geldiini sanırdım ii oldu söledin vallah.. Odini de ilk defa senden duydum bi ara müsait olduunda belki onu da bi annatırsın..

Kayra-Khan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 10, 2004 1:18 pm Reply with quoteBack to top

[quote="ceskan"]Thor ihtilalle gelmemiştir zaten thor en büyük tanrı değildi.Kendisi İskandinav tanrıların en büyüğü olan Odin'in oğludur. İngilicede'ki Tuesday thor'un günü anlamına gelmetedir.Wednesday ise Odin'in günü anlamına gelmektedir.
    .[/quote]

tuesday thor'dan gelmez. thursday Thor'dan gelir. Alman mitolojisinde odin'in karşılığı wotan, thor'un karşılığı Donner'dir. Almanca'da ki donnerstag(perşembe) de aynı şekilde Donner yani Thor'dan gelir.

Thor, Odin, Freja, Njord gibi kuzey tanrılarının hepsi Valhalla'da yaşarlar. İnsanların dünyası Midgard'dır(Orta Dünya), devlerin ki ise Jotunheim. Ve evet Thor da diğer tüm tanrılar gibi Ragnarok'da(Hüküm Günü) ölecektir. Görüldüğü gibi Tolkien bir çok terimi kuzey mitolojisinden almış.
    ceskan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 10, 2004 2:44 pm Reply with quoteBack to top

Gecenin o saatinden yazmamdan kaynaklanan bir gün hatası olmuş özür dilerim :oops: . Zaten o ikisini ilkokuldan beri karıştırırım. Bu arada hatamı düzelttiğin için teşekkürler. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam friday frejadan geliyordu. Bide çarşambanın odinden gelip gelmediği konusunda birşeyler yazarsan sevinirim.
    ceskan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 10, 2004 2:49 pm Reply with quoteBack to top

Unutmadan iskandinav mitolojisiyle ilgili ayrıntılı şeyler öğrenebileceğimiz bildiğin bir site ya da herhangi bir kaynak var mı?
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 11, 2004 6:51 am Reply with quoteBack to top

Hi ho ben de friday in ingilizcedeki free den geldiini sanıyodum. Hani tanrı evreni altı günde yaratıp o gün de tatil yapmış die duymuştum. Ama o da çok hoş geliyo. Yaa İskandinav mitolojisinde hakkikaten çok tanrı varmış.. Bizi bilgilendirenlere bir defa daa teşşekkür etmek istiyom. Hakkında en az şey bildiim mitoloji belki hakkaten üstelikde sanırım Tolkienin birinci esin kaynaı olmasına ragmen. Daa çok mısıra mı yunana mı benzediini bile bilmiyom.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum