Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 28
    Dün: 23
    Toplam: 90357

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1381
    Üye: 1
    Toplam: 1382

Şu An Bağlı:
    01 : riabovasb4t5

FrpWorld.Com :: View topic - En başarılı Fantazi Yazarı sizce kim?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

En başarılı Fantazi Yazarı sizce kim? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Mon Aug 18, 2003 1:32 pm Reply with quoteBack to top

Ben Margeret Weis ya da Robert E. Howard diyorum.
    Nedenleri basit: Margeret Weis muhteşem bir karakter olan Raistlin'i tüm kişiliğini en ince ayrıntılarına kadar işleyip şüphelerinden korkularına kendine güvendiği konulardan zayıflıklarına ve davranış eğilimine kadar bize bir karakter değil dokunabileceğimiz hissedebileceğim hatta tanıdığımız bir karakter yaratabilecek kadar yetenekli.

Robert E. Howard'a gelince: Conan'ın yaratıcı olması bir yana nasıl bir gaz nasıl bir heyecanla bu kitapları yazmış olduğunu aklım hala almıyor. Nasıl bir heves ve şevkle yazmış ki aynısını okurken bana da yaşatmayı başarıyor aklım ermiyor. Ben onları örnek alıyorum desem yeridir Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Strahd
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 18, 2003 5:00 pm Reply with quoteBack to top

Hepsini okumadan aslında bişey söylemek hata olur ama ben Tolkien derim.Adam herşeyi kendi yaratmış ama diğerleri varolan bişeyin üzerine kurmuşlar hikayelerini.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Mon Aug 18, 2003 6:31 pm Reply with quoteBack to top

Ben Tolkien'in yalnızca "Lord of the Rings" serisini okudum. 1. kitabı o kadar sıkıcıydıki okumayı bıraktım (ormanda kayboldukları bölümde koptum. Adam 60 sayfa orman anlatmış).
    2. kitabı mükemmel buldum (ingilizce okumamın da büyük bir etkisi var)
    3. kitabı ise 200 küsurunca sayfada gollum yüzükle beraber lavlara düşünce bütün hevesim kırıldı ve kalan 100 küsur sayfayı okumadım. Nedense beni pek sarmadı Lord of the Rings. Sanırım kitabın başından ne yapılması gerektiği ortada olduğu için ve sonuna kadar hiç sürprizler olmadığı için sıkıldım. Ama bilemiyorum kendisi yaratmış olsa da, yazarlık yeteneği biraz daha farklı kanımca...
    zaman_gezgini
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Aug 20, 2003 9:32 pm Reply with quoteBack to top

Tolkien'in üzerine yazar tanımam bu alanda. Muhteşem bir dünya dilleri,coğrafyası, heşeyiyle. Sürprizler var kitapta belki bi kısmını okumadığından görmemişsindir. Bi de tabii sürpriz anlayıışı kişiden kişiye değişir. Gandalf'ın düşmesi beni şartırken seni şaşırtmayabilir tabii. Bir de zevk meselesi. Mesela ilk kitapta 100. sayfada daha Shire da olmaları fazla olayın olmamış olması benim hoşuma gittiği halde Güz Alaca Karanlığı Ejderhaları'nda 100. sayfada bir sürü olayın geçmiş olması sürükleyici olsa da pek güzle değildi.

Margaret Weis, Tracy Hickmann uslupları ve hikayeleri hoşuma gitmedi.

Robert E. Howard konusunda ise tamamen katılıyorum Tolkien'den sonra o geliyor bence.
    Back to top View user's profileSend private message
    MaNiak
    Gölge Ustası

PostPosted: Wed Aug 20, 2003 10:02 pm Reply with quoteBack to top

ben salvator derim tolkien de salamdır ama salvator bir drizzt yarattı yani o mükemmel biri iyi bir dost ve bence sanatının en salamını yapıyo artı başka bir dünya yarattı adam kara elfleri yarattı neler kattı dünyaya bu arada silmarilion hobbit güç yüzüklerine dairi okudum ama yüzüklerin efendisi serisini okumadım heralde okumamda sonuçta bildiğim bir şeyi nie okuyayım ki işte tolkien burda kaybediyo bence
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    zaman_gezgini
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Aug 20, 2003 11:01 pm Reply with quoteBack to top

Bildiğim bi şey derken ne demek istedin anlayamadım.

Bu arada Salvatore'un hakkını teslim etmke lazım tabii. Robert E. Howard'dan sonra o gelir benim listemde de.
    Wuroldar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 21, 2003 8:02 am Reply with quoteBack to top

Kesinlikle R.A. Salvatore.

Ben bu kadarını görmedim kardeşim. bilmiyorum aslında Margeret Weis ve Tracy Hickman'ın anlatım kalitesi çok süper. Ama yani tomanlarını byuna ejderhalarla doldurmuşlar o yüzden soğudum bu adamlardan. Haa Tolkien'e gelince o adama saygı duyarım hatta deli derecede ama yazarlığına pek bişey diyemeyeceğim. Yani benim bir kitaptaki haz isteğimi karşılayamıyor. Ayrıca LoTR serisinden bşka diğer kitapları pek sürükleyici değil. Yani ne bleem bunlar benim görüşüm.
    Strahd
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Aug 24, 2003 12:18 am Reply with quoteBack to top

MaNiak wrote:
    ben salvator derim tolkien de salamdır ama salvator bir drizzt yarattı yani o mükemmel biri iyi bir dost ve bence sanatının en salamını yapıyo artı başka bir dünya yarattı adam kara elfleri yarattı neler kattı dünyaya bu arada silmarilion hobbit güç yüzüklerine dairi okudum ama yüzüklerin efendisi serisini okumadım heralde okumamda sonuçta bildiğim bir şeyi nie okuyayım ki işte tolkien burda kaybediyo bence

doğru tolkiende hep sonunda ne olacağını biliyosun ama bence salvator da farklı değil mesela buzyeli vadisinde hepimiz 3 kitabın sonundada dostların kazanacağını bilmiyomuyduk?Onun için bu konuda ikisi arasında fazla fark göremiyorum
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    MaNiak
    Gölge Ustası

PostPosted: Sun Aug 24, 2003 1:15 pm Reply with quoteBack to top

buz yelinin son kitabının sonu harbiden bayıyo okumak istemiyo insan yani harabeler o kadar açıkki
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Mon Aug 25, 2003 3:10 pm Reply with quoteBack to top

Madem ejderha mızrakları çok kötü hangimiz Raistlin'in tanrılıktan vazgeçeceğini, Tanis'in öleceğini, Raistlin'in büyüsnü kaybedip delirmiş aç bir dilenci olarak Krynn'de acınacak halde dolaşacağını. Daha ilk kitapta Caramon'un 3 oğlundan 2'sinin öleceğini biliyorduk?

Hangimiz Karanlık Kraliçe'nin dünyayı fethedeceğini (ki hiç bir kitapta bu kadar güçlenmemiştir kötüler...) Kaos'un dünyaya saldıracağını bütün krynn'deki ırkların Kaos'a karşı birleşeceğini. Sturm'un oğlu Steel'in kötü bir şovalye olacağını biliyorduk sorarım size.

Margret Weis'i 1-2 kitaba bakarak yargılarsanız en büyük hatayı o noktada yaparsınız zaten...
    Quel-Shin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 26, 2003 9:25 pm Reply with quoteBack to top

Bence kitapları böyle "boşlukta" deperlendimek yanlış olur. Ne okuduğunuzun yanında ne arayarak okuduğunuz önemlidir. Tolkienin kitaplarında tasvirler mükemmeldir.Salvatorede dünya tarafından kabul edilmiş o gerçekçi savaş sahneleri ve anlatımları vardır. Margeret ve Tracy de ise olaylar vardır ağır basan. kim karaelf üçlemesindeki Drizztin iç dünyasında ki volkanik patlamaların nasılda ustaca işlendiğini inkar edebilirki o dövüş sahneleri? Ya ejderha mızrağı? Sisli bi gece gibi bi sayfa ötesini bile göremezsiniz. Ya Yüzüklerin Efendisine nedemeli mekanları anlatımı o kadar etkilki üçüncü kitabı okurken etrafıma daha bi acayip bakmaya başlamıştım. Yani şin kısası bi kitapta ne aradığınız önemli. Bence hepsinin yeri farklı hepsi birbirinden iyi, hepsi birbirini tamamlayan bi bütün.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN MessengerICQ Number
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Aug 27, 2003 9:01 am Reply with quoteBack to top

Ben herkesin kendi beğendiği yazarın bir yönünü övmesini bekliyordum sanırım. Quel-Shin bunu tek başına yapmış bile...

Evet kesinlikle katılıyorum. Ben biraz daha aksiyon ve süreklilik istiyorum kitaplardan sanırım. Bu yüzden Tolkien'den sıkılmış, Dragon Lance serisinden hoşlanmış olabilirim. Yine de bir çokf arklı yazarın yazdığı Dragon Lance serisinden Margret ve Tracy ikilisinin ayzdıkları favorim olmuştur. Salvatore'yi ise daha çok kitabını okuyarak değerlendirmek isiyorum...
    Quel-Shin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 28, 2003 8:33 pm Reply with quoteBack to top

Bilmeden yargılamıtorsun. İyi bir özellik. çok insan var sürmesini bilmeden uçağa binen. Sonu malum.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN MessengerICQ Number
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri Aug 29, 2003 12:24 pm Reply with quoteBack to top

Yok ona uçak değil araba diyelim çünkü aynı hataları yapmak için bir çok şansları oluyor. Uçakla yalnızca bir şansları olurdu biz de rahat ederdik. Ama arabayla yapıyorlar kazayı ve akıllanmıyorlar sürekli yapmaya devam ediyorlar 8O
    Quel-Shin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 29, 2003 7:50 pm Reply with quoteBack to top

sonunda son ve bitirici hata tüm hatalarını silmeye gelene kadar.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum