Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: HermanG574
    Bugün: 22
    Dün: 35
    Toplam: 90386

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1867
    Ãœye: 0
    Toplam: 1867

FrpWorld.Com :: View topic - Çlüm Kapısı Serisi
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Ã‡lüm Kapısı Serisi View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Daeya
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Aug 04, 2004 1:08 pm Reply with quoteBack to top

Ejderha Mızrağı yazarlarından oluşan bu seri ne kadar tutuldu ya da ne kadar tutulur?
    Ejder kanadı 1. kitap, Elf Yıldızı 2. kitap ve 3. kitap da Ateş Denizi
    ben ejder kanadını okudum ve size yorumu yazıyorum
    Yüzyıllar önce, benzersiz bir güce sahip sihirbazlar dünyayı dört aleme ayırdılar -gök, tas, ates ve su- ve sonra yok oldular. Zaman içinde, büyücüler yalnızca kendi alemlerinde etkinlik kazanacak büyüler yapmayı ögrendiler, geri kalanlarını ise unuttular. Simdi sadece, Labirent'te hayatta kalan ve Çlüm Kapisi'ni geçen birkaç kisi dört alemin tümünün varlıgından haberdar ama onlar bile koparılmıs dünyanın gizemlerini henüz çözmüs degiller.
    Ejder Kanadı
    Gök Alemi Arianus'ta, insanlar, elfler ve cüceler, kıymetli su kaynaklarını kontrol etmek için savasıyorlar havada yüzen adaların üzerinde, elf büyülerinin etkisi altinda ve devasa ejderlerin sırtında. Ama kisa süre sonra büyü güçleri bu hassas dünyanın kumasını çözmeye baslar. Bir katil, küçük bir prensi öldürmek için tutulur hem de kralın kendisi tarafından. Bir cüce, halkının inançlarına meydan okur ve onları isyana sürükler. Kötü bir büyücü, Arianus'u hükmü altına almak için yaptıgı planı uygulamaya baslar. Gök Alemi'nin çok ötesinde ve Çlüm Kapısı'nda bile hissedilebilecek bir plan.

sizce...?
    Back to top View user's profileSend private message
    GilthonieL
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 05, 2005 11:00 pm Reply with quoteBack to top

aboo hiç cevap yokmu?bana kalırsa en orjinal dünya fikirlerini içerir bu seri..karakterlere falan özel ilgi duymazsınız(mesela bir haplo hastalığı oluşmadı bende raistlin hastalığı oluştuğu gibi) orjinaldir bence ve akla en yatkın büyü tanımını içerir benim bakış açımla...olasılıkları düşün,birini seç,ilgili rünü yaz ve hoppp!!

Gilthoniel A! Elbereth
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Dec 06, 2005 8:23 am Reply with quoteBack to top

çevrilmiş hemen hemen tüm fantastik kitapları okudum, çevrilmemiş bazı kitapları da okudum ama şahsen bu seriyi biraz zorla bitirdim. Bir çok kişinin aşırı gaza geldiğini görmüştüm ama hikaye de bana o kadar "yeni" gelmedi. Daha önce bir çok fantastik, bilimkurgu yada korku türü kitapta (ki esasında onlarda fantastiktir ya ayrı konu) benzer şeyleri okumuştum. Yazım dili de iyi olmadıgı ve karakterler de "ehhhh" oldugu için fazla hoşlanmadım. Kötü değil ancak iyi de değil ortada bana göre....
    Vampir
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 06, 2005 12:29 pm Reply with quoteBack to top

Bu seri ne kadar orjinal bir dünya tasarımına sahip olursa, bunu anlatmayı beceremeyen vasat bir seri.W&H bu kitaba bir fantastik diyarın asgari inanırlılığını yansıtamamış ki, benim bir fantastik kurguda dikkate aldığım en önemli nokta budur.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 06, 2005 12:53 pm Reply with quoteBack to top

İlk kez bir seriyi bitiremedim o da ölüm kapısı serisi kendimi çok zorlasamda 2. kitapta YETERRRR diyip bırakmıştım.Bir ara gaza gelip gene başlamayı düşünüyorum ama.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    feanin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 06, 2005 8:29 pm Reply with quoteBack to top

DİKKAT SPOİLER İÇERİR ---- arkadaşlar kitabın hikayesi ile ilgili bilgi veriyorsanız lütfen spoiler içerir diye başında belirtiniz - Shevarash

arkadaşlar,ölüm kapısı serisi zaten 4. kitapla başlar :lol: ,oraya kadar ön bilgimsi bişidir onlar,bence güzeldi en güzelien güldüüm yanıysa "Zifnab" dır Very Happy ,buarada,orda geçen dünya aslında bizim şuanda yaşadığımız dünya,ama işte,bizden sonra geçiyor,insanlar teknolojiye çok önem veriyo,sonra teknoloji kendi kendini yok ediyo ve halka kendini onarıyo falan filan böle şeyleri vardır onun,güzeldir o seride,sonunu okuduğum zaman "eee,nooldu şimdi" dedim,öle bi seri,ama boş vaktiniz varsa,okunucak bi kitap

Raistlin Majere
    Gwindor
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 07, 2005 8:07 am Reply with quoteBack to top

Çstadlar yapmayın etmeyin ya. 4 seri falan okudum en zevk aldığım ölüm kapısıydı. Gerek Haploo'nun başlardaki davasına bağlılığı ve sonradan yavaş yavaş gerçekleri anlaması ve yumuşatılması gerek bi Hugh'un ölümü gerek bi Limbeck'in olayı vs. gerçekten beni kitaba bağlanmıştır.
    Çlüm kapısının ilk kitabı çoğu okurun hoşuna gitmiyor belki bilmiyorum -benimde hoşuma gitmişti-. Ama arkadaşlarım üzerinde bizzat test edilmiştirki özellikle 3. kitapta ortam yıkılıyor. Emin olun buna. Gerçekten güzel bir atmosfer oluşturuyor yazar 3. kitapta ve sonrasında.
    Hatta aynı dünyalara tekrar dönüp Haplo'nun karıştırdığı işlerin oraları nası etkilediğini görmek içi bile okumaya değer son dere e mantıklı birbiriyle bağlantılı olaylardan oluşmuş anlatımı akıcı kendine bağlayan bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle Ejderha Mızrağından daha iyi bence...
    Arasıra olayın ciddiliğini ve basıklığını dağıtmak için zifnab -yani ölüm kapısındaki fizban- hikayeye karıştırılmıştır. hatta bazıları bunun nedeninin weis ve hickmanın karakterleri istediği olaya bağlayamaması ve etkileyici etmen olarak zifnabı kullanmaları olduğunu söylüyorlar. Olabilirde bilemiyorum..
    Ama özellikle Ejderha Mızrağını sevenlere çok tavsitye ediyorum Çlüm Kapısını, gerçekten gerek büyü sistemiyle -arasıra zorlama olduğu belli olsada- gerek dünyalar arasındaki uyum ve bağlarla gerek karakterlerin işlenmesi ve bazılarının acı sonlarıyla gerek çoğunlukla tam olarak bir iyi-kötü kavramının olmamasıyla -gerçi sonradan oluşuyor- bu seri bbeni kendine sevdirdi....
    mefistofeles
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 07, 2005 11:33 am Reply with quoteBack to top

şimdi ortak fikir nedir okunmalı mı okunmamalı mı ona göre alıp okuyacağım ejderha mızrağının 10 kitabını okudum bunu almayı düşünüyorum ama eğer güzel değilse almayacağım fikirleriniz?....
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    feanin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 07, 2005 12:52 pm Reply with quoteBack to top

al sen al,okutuyo kitap kendini Smile

Raistlin Majere
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Dec 08, 2005 9:08 am Reply with quoteBack to top

mefistotales wrote:
    şimdi ortak fikir nedir okunmalı mı okunmamalı mı ona göre alıp okuyacağım ejderha mızrağının 10 kitabını okudum bunu almayı düşünüyorum ama eğer güzel değilse almayacağım fikirleriniz?....

7 tane kitap hepside çok kalın (kalınlıgı önemli degil ama bu pahallı oldugu anlamına gelir) , o 7 kitaba o kadar para yatırana kadar başka çok daha güzel seriler alırsınız ona göre. bin sayfanın üstünde olan bir seri ve o binden fazla sayfada çok azı dolu, büyük kısmı boş geçiyor uyarmadı demeyin. iyi okurlara göre değil, ama fazla okuma deneyiminiz ve çeşitli türlerle zenginliğiniz yoksa hoşunuza gidebilir !
    ofbekar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 16, 2006 2:00 pm Reply with quoteBack to top

Bence de harika bir seri Death Gate Cycle.
    Haplo ya zaten hayran oldum. Dragonlance serisini pek sevmem bana çok klişe gelir, ama bu seri ile gerçekten saygımı kazandı MW ve TH.
    Derin karakterler, ayrıntılı ve sıradan olmayan konu, Fizban ın konuya çok güzel dahil edilip muhteşem esprilere konu olması.
    Ki zaten bu aralar 3. tekrarı ingilizcesine atmayı düşünüyorum.
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Thu Feb 16, 2006 2:38 pm Reply with quoteBack to top

Bence alın okuyun. Gerçekten değer. şu an Ejderha Mızrağı'na başladım ve yazarlardaki gelişimi açıkça gördüm. Gerçekten harika bir dünya ve olay örgüsü var. Hem satın almaya gerek yok ki, kütüphaneden ya da bir arkadaşınızdan ödünç alabilirsiniz. (Bende yok Smile )

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    feanin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Feb 19, 2006 7:57 pm Reply with quoteBack to top

ya bide bişey çok dikkatimi çekti,mw ve th nin bence ejderha takıntısı var :lol:

Raistlin Majere
    LourdesTr
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Feb 22, 2006 7:47 pm Reply with quoteBack to top

Sadece ikilinin çıkardığı kesinlikle en iyi iş olmakla kalmayıp, kesinlikle her tarafından ayrıntı akan, bunaltıcı edebi tasvirlere boğulmadığı için bolca da laf atılan bir seri.

Ayrıca bu seri öyle bir seridir ki, bazı kısımlarından bir yerine 3 kitap çıkarılabilecekken, yarım kitap sürecek yerlerden bir kitap da çıkartmışlardır, yazarlara verilmelidir.

Yine de okunmalıdır, şahsi fikrime göre, ileride klasik olarak anılacağını tahmin ettiğim serilerdendir.
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Feb 23, 2006 12:18 am Reply with quoteBack to top

Gzüel yorum Lourdes ama son notuna not eklemek istiyorum : ileride klasik olarak anılabilir ancak halihazırda klasik olmuş eserler varken varken öncelik onlara tanınmalıdır diye düşünüyorum. Az bilinen bazı klasik seriler var ; Yerdeniz, Belgariad ve Amber serisi gibi...
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum