Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 19
    Dün: 23
    Toplam: 90348

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1216
    Üye: 1
    Toplam: 1217

Şu An Bağlı:
    01 : markedgesture29

FrpWorld.Com :: View topic - sizofren multi-class?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

sizofren multi-class? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    gregorian
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 03, 2004 10:36 am Reply with quoteBack to top

slmlar,

yeni kurulan partimizde bir oyuncum multi-class(cleric&mage) bir karakter yonetmek istiyor..ancak karakter sizofren olacak yani cleric, mage karakterden habersiz, mage karakter ise cleric'ten gizli gizli guclenmeyi amacliyor..buraya kadar bir sorun yok ancak multi-class karakterlerin xp dagilimi secmis oldugu class'a gidiyor..e rp geregi bu adam iki karakterli oldugundan bi haber??yai xpler direk iki classa mi dagitacak, xp bolunecekmi yada iki classda ayni xpyimi alacak?xp penaltisi mi versem??

cikmazdayim, yardim edin!!!

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 03, 2004 11:44 am Reply with quoteBack to top

Hmm...bence şöle olsun..mesela savaşa girmeden önce bu adam mage karakterinde mi yoksa cleric mi?eğer hangisindeyse ona verirsin exp yi..eğer savaş sırasında karakter i birden değişirse exp yi ikiye bölersin(yuh)saçma oldu ama olsun Very Happy Very Happy
    Back to top View user's profileSend private message
    Dilbao
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Sep 03, 2004 7:51 pm Reply with quoteBack to top

Ben olsam iki ayrı sheet hazırlardım. Birisi Cleric olan diğeri Wizard olan.
    Bunların STR, DEX ve CON skorlarını aynı tutmak gerekir. Ama duruma göre INT, WIS, CHA farklılık gösterebilir. Mesela Wizar karakterin için Int 18, Wis 12 iken, Cleric karakterde Int 12, Wis 18 olabilir.
    Ayrıca Level olarak da iki karakteri yapılması gereken seviyenin 2/3 katı seviyede yaptırırdım. Yani 6 seviye karakter yapılacaksa 3 Wizard/3 Cleric diil; 4 Wizard/4 Cleric şekilnde yaptırırdım. Çünkü karakter iki class ı efektif olarak kullanamayacak. Toplamda 8. seviye gibi görünse de oynanımda 4. seviye gibi kullanılabilecek.

Karakter o an kangi kişiliğinde ise o sheet kullanılır ve ne kadar süre o halde kaldığı not edilir(mesela gün yada saat şeklinde). Daha sonra XP dağıtımı sırasında kişiliklerin oynandığı süreye göre orantılı şekilde XP dağıtılır.

Yani özetle hani karakter çok oynanırsa o daha çok XP alcak. Ayrıca bi XP Penalty vermezdim ben çünkü XP zaten bölünecek, paramparça olacak. Bu ona yeterli bi Penalty olur zaten.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Fri Sep 03, 2004 9:13 pm Reply with quoteBack to top

Zor bişey aslında karakter kağıtları hem ayrı hem aynı olmalı. Bazı özellikler bilinçli yapılmaz. Bu yüzden şizofren bile olsa bu iki karakterde değişmez. Mesela refleksler. Değişir mi sizce ya da dayanıklılık.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Türklider
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri Sep 03, 2004 10:34 pm Reply with quoteBack to top

Çok güzel fikirler Very Happy Hem şizofren karakter hem de Dilbao'nun yöntemi...

Tebrik ettim...

Saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Sep 03, 2004 10:37 pm Reply with quoteBack to top

Doğru bunlar değişmez. Ayrıca şizofren karakterin will save'e bonus alması gerekir bence. Çünkü iki ayrı irade.
    Dilbao
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Sep 03, 2004 11:08 pm Reply with quoteBack to top

Dilbao wrote:
    ...Bunların STR, DEX ve CON skorlarını aynı tutmak gerekir. Ama duruma göre INT, WIS, CHA farklılık gösterebilir...

Konuyu açıkladım zaten...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 01, 2004 11:22 pm Reply with quoteBack to top

İşin aslı ben tam anlamadım. şimdi bu herif mesela savaşın ortasında kendini mage zannederken , ne biliyim cleric büyüsü mü çekecek bilinçsizce... şizofrenin bu türüne çok az rastlanır zaten , yani gözümde canlandıramıyorum ki... Ama Stanislaw Lem babanın Dünyada barışı bence bu konuda ideal kaynak kitap... Tam karşılamaz isteklerini ama bir fikir verir. Onun dışında A.E.Van Vogt'tan Null-A Dünyası olabilir ( ama ben pek bişey anlamadım işin aslı.. anlarsan bana da anlatırsın ). Ve azıcık da İnsandan öte. Sorun dediğim gibi bu tür şizofreniyi gözümde canlandıramamam , ki ben de akut şizofrenim. Ha benim tavsiyem ( ne kadar önemsersen artıkın ). Dm'nin ipleri eline alması gerekiyor biraz. Karakterin Backgroundu ( böyle yazılmıyordu herhalde ama anladın işte ) çok önemli. Olayın nasıl yansıdığı , kendini ne kadar tanıdığı filan çok+ önemli , ve bence gidilecek yol bunlara göre seçilmeli. Ne biliyim , öncelikle kendinin anormal olduğunu biliyor mu , bilmiyor mu... Diğer karakteri tam bir karakter mi yoksa sadece kısıtlı durumlarda etkisini gösteren bir şey( ney? güzel soru) mi? kısa keseyim. Ha exp dağıtımı meselesini vurgulamışsın... Bildiğim kadarıyla tamın tamı şizofrenide( ki bu konuda bildiğim tek durum yarı küreler arası bağlantının kopması... Hah,,, Philip K. Dick'ten Karanlığı Taramak'ı unutmuşum, bu konuda Dünyada Barış'la Yarışabilecek bir kitap... Bunun azıcığıda yine Dick'ten Albemut Çzgür Radyosu olur) bir kişilik ötekinden bihaber olur , böyleyse kandini mage zannederken aldığı exp diğerinin işine yaramaz....derdim eğer AD&D nin adam gibi bir exp sistemi olsaydı. Halbuki AD&D'de kılıçla öldürerek kazandığım tecrübe bana yeni büyülerin yönünü açabiliyor ( ki bence saçmalık). Bu durumda exp sistemiyle biraz oynaman şart gibi geliyor bana. Yok oynamam filan diyorsan o zaman exp normal dağıtılır , ama oyuncu zor durumda kalır , roleplay açısından. Ciddi zor iş lan , tebrik ederim.

LourdesTr wrote:
    Doğru bunlar değişmez. Ayrıca şizofren karakterin will save'e bonus alması gerekir bence. Çünkü iki ayrı irade.
    Drizzt sersinden yola çıkıyon herhal. Belki de frpdeki bir meselede sadece frp kitaplarını baz almak gerekir , böyleyse haklısın. Ama böyle değilse... iki irade dışarıdan hiç etkilenmemeyi de getirebilir , dış etkenlerin zihni alt-üst etmesini de... Hatta duruma göre ikisinden biri de gerçekleşebilir , vehatta ikisinin aynı anda olmasını da ( abartmıyorum , kendimce tabii ( örnek de oldu)) Çünki (yine bildiğim kadarıyla ) iki ayrı irade her zaman iki ayrı nehir gibi değildir

Efla wrote:
    Zor bişey aslında karakter kağıtları hem ayrı hem aynı olmalı. Bazı özellikler bilinçli yapılmaz. Bu yüzden şizofren bile olsa bu iki karakterde değişmez. Mesela refleksler. Değişir mi sizce ya da dayanıklılık.
    Fiziksel dayanıklılığın değişeceğini sanmıyorum ( hatta değişmez derim , işin işine beyin girmedikce). Ama dex değişmeli bence... Göz-zihin-el koordinesi değil mi bu... ve bazı şeyler bir tarafın öncelik alanındayken diğerinin önceliğinde olmayabilir... reflekste aynı...

Edit: Ayrı mesajlar (Dilbao)
    burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 03, 2004 12:39 pm Reply with quoteBack to top

dilbao kurala yönelik kısma gerçekten çok şık bi çözüm getirmiş; ancak bence esas düşünmen gereken, şizofren bi kıleriğe hangi tanrının güç vereceği konusu.

meyc olarak levıl almasına engel olmayan inanışların kılerikleri, genel olarak büyü tanrılarının kılerikleridir ve o tanrılar da zihnen problemli kıleriklere pek hoş bakmazlar die düşünüorum.

kural konusundaki sorunnarı çözdkten soona bi de bu konuya el atarsan hakkaten başarılı bi karaktere sahip bi oyunun olabilir. kolay gelsin...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 03, 2004 3:35 pm Reply with quoteBack to top

bana göre öncelikle şizrofeni hakkında bilgi toplamalısın. netekim "abi bugün cleric karakterim var, bi ara mage karakter devreye girip iki fireball atıcak" şeklinde iğrenç geyiklere yelken açabilir karakter. netekim şizofreni durumunda karakter farklılıkları her an görülebilir durumdadır, hatta bazen ayırt edilmesi neredeyse imkansız olurlar. mühim durumlarda(combat, önemli biriyle karşılaşma vb) oyuncudan gizli yahut oyuncunun atacağı bir zar ile o an hangi karakterin baskın olacağına karar verebilirsiniz. kural konusunda pek bişey diyemem ama mage/cleric seçerek oyuncu zaten çok şeyi kolaylaştırmış. netekim aşağı yukarı aynı score tablosunu kullanan iki class'tır bu görülecek en bariz değişim belki int-wis farklılığı olabilir. bir ihtimal cha-dex ve str değişimide olabilir ancak sanmıyorum. lakin genel olarak çift kişilikli karakterlerde karakter kağıdındaki değişmez tek unsurların hitpoint ve con. olduğunu belirtmek isterim. bunun dışındaki tüm score ve save'ler bölünmüş kişilikteki karakterden karaktere ve hatta o an karakterin ne kadar baskın olduğuna bağlı olarak değişir.
    bir başka değişle gerek sen gerekse karakterin experience dağılımından öte role-play üzerine çok düşünmelisiniz.

bir başka noktaya da değinmem gerekirse, niye experience point diye dert ettinki? kafadan dağıt işte. yani challange rating uygulamasına biraz dikkat et ama oyuncuların kazandıkları exp.i nasıl uygun görüyorsan ona göre dağıt. şahsi tercihim dm'in kendince yeterli olduğuna inandığı bir noktada hiç exp. filan kasmadan "level atladınız" diye oyun sonunda belirtmesidir hatta. yeterince matematik işlemi çözülüyo iki saat oyun oynamak için, birde experience point'e kasmayın bence.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Nov 04, 2004 3:29 pm Reply with quoteBack to top

valla dm olarak çok sorun çıkartabilirsin bu konuda altından kalkabilecekmi bu işin? bu karakterin rpsi zor olur bence ha yapabilirse iyi xp alır ama yapamazsa ben olsam xp bile kırarım Dil
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN MessengerICQ Number
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Nov 18, 2004 9:11 pm Reply with quoteBack to top

Bana da mesela Charisma değişmez gibi geldi. Charismayı adamın güzelliği falan etkilemiyor mu?
    Ne olursa olsun bence XP ayrı ayrı verilmeli. Rahip 20. level ken büyücü 5. level kalabilir bence.. Bunda sakınca yok şizofreni de de olan bi şey. Ama level atlanınca bazı özellikleri ikisi de kazanmalı.. Çrneğin refleks. (kasları bunu uygun hale geliyor ya da mesela ağırlığı) ya da hp.. Daha çok fiziksel özellikler. Ancak yine de büyü dayanıklılığı gibi özellikler de aktarılabilir belki.

burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 19, 2004 7:55 am Reply with quoteBack to top

bu karakterin değişmeyecek özellikleri -dilbaonun da dediği gibi- fiziksel özellikleridir. Bu da bildiiniz üzere 3 tane (STR, DEX, CON). bunun dışında kalan 3 temel özellik, farklı karakterlerde farklılık gösterir. Karizma da sadece dış görünüşle ilgili olmadıından dolayı karakterler arasında farklılık göstermesi mümkündür.

Bunnarın dışında kalan ikincil diye tabir edilebilecek özelliklerin (sıpel rezistıns gibi) değişip değişmeyeceği de, bu özelliklerin kaynağına bağlıdır. Yine sıpel rezistıns özelliğini ele alacak olursak, karakterin kişiliğinin değişmesi sırasında bu özelliği muhafaza edip etmeyeceği, bu özelliği hangi yolla kazandığına bağlıdır. Mesela eer üzerine giydii bi aytım sayesinde bu koruma varsa, bu tabii ki kişilikler arasında deişmez. Ama eer bu özellik, kişiliklerden birinin sınıfsal olarak sahip olduu bi özellikten geliyosa o zaman illa ki deişecektir.

Bu istatistik kısmı bi şekilde hallolur da ben olayı repe yönüne çekmeyi düşünüyorum tekrar. bu karakter meyc kişiliine büründüünde ve üzerinde kılerik kişiliğinin inancına ait kutsal sembolü gördüünde bunun ne olduunu araştırmak istiycektir mutlaka ve başka hiçbir neden olmasa da sırf bu nedenle dier kişiliini keşfetmeye yaklaşacaktır. diemin buna da hazırlıklı olması gerekli.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Nov 19, 2004 8:04 am Reply with quoteBack to top

Büyük ihtimalle sorun çıkacak.. Er Geç birbirlerinin farkına varacaklar. Asıl sorun karakterler birbirlerini tanıdıkça ne düşünecek. Ben bir defasında bir şizofren karakter yaratmıştım. Bir kişiliği Caotik Evil Çbürü lawful good du biri rahip öbürü Anti Paladindi. : ) Zor bir durum bir de söz konusu bedeni ele geçirmek için uğraşacaklardı. Ama oynatacak DM bulamamıştım :.. (

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum