Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: oralujyb
    Bugün: 33
    Dün: 23
    Toplam: 90362

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1654
    Ãœye: 0
    Toplam: 1654

FrpWorld.Com :: View topic - Harry Potter ve büyü
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Harry Potter ve büyü View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    IceCold
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 11, 2006 12:19 pm Reply with quoteBack to top

Bence kitapları okumayıp bikaç filmi izleyen bağzı arkadaşlar atıp tutmuşlar.

İlk şu söz olayına gelicem.Büyü yapılırken söz doğru söylenirse yapılmıyo.Bunu söylüyosanız deil kitabı filmlerini bile seyretmemişsiniz.(Çr:Ron'un biçim değiştirme dersinde faresini bardağa yarım yamalak değiştirmesi.)

Asayla büyü yapmaya gelince onuda fronsideair arkadas acıklamıs ama tüm msjları okumuyosunuz heralde.Zaten büyülü olan herkez asasızda büyü yapabiliyor fakat bunu yapmak zor bişey.Büyü yapma beceriniz arttıkça yapılabilen ve cok konsantrasyon isteyen bişey.(Çr:Harrynin amcasının kız kardeşini sinirlenerek balona çevirmesi)

Alan büyüsünede örnek veriyim oda var çünkü harry'nin patronus büyüsüyle birsürü ruh emiciyi kaçırması

Harry Potter şimdi size çocuksu geliyor olabilir fakat o daha elfli orclu hikayelerde belki orta çağ insanlarına çocuksu gelicekti.Gerçekten sevmeyenlerde olabilir ama bilmeden okumadan saçma bir kitap demek yanlış.

Bu arada bu foruma yeni geldim sadece bu konu hakkında bilgim olduğu için buraya mesaj attım.Burdaki RP olayını iyice kavramaya çalışıyoum.
    Saygılar...
    Back to top View user's profileSend private message
    xsorenz
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 10, 2006 1:50 pm Reply with quoteBack to top

Bence harry potter maynak serinin tüm kitaplarını okdum ve sinemalarına gittim harika buluyorum.Serinin ilk kitapları sarmıodu ama azkaban...ateş kadehi fln güsel olmus
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    marco
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 29, 2006 11:34 am Reply with quoteBack to top

walla hayatımda okudugum en bilincsiz yazılmıs yazi fakat ii para getirdigi kesin

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 24, 2006 6:56 am Reply with quoteBack to top

Harry Potter serisi -çoğu yerde sıkıcı ve vasat olmakla beraber- okunabilecek bir seridir duyupda cinnet geçirtecek bir seri değil sanıyorum ki.Herneyse konu Rowling'in hayal gücü veya serinin kalitesi olmadığından hemen konunun özüne geliyorum büyü sistemi vasat derecede zayıf zira bir büyücü asası olmadan tamamen normal bir insan oluyor.Sanıyorum Rowling ilk iki kitaptan sonra hatası anladı ki büyük büyücülerin asasız büyü yapmasına karar verdi genede zayıf ve çelişkilerle dolu bir sistem olduğunu kabul etmek gerekir.

Why Not Today?
    Lixer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 24, 2006 8:45 pm Reply with quoteBack to top

Dalmer wrote:
    Harry Potter serisi -çoğu yerde sıkıcı ve vasat olmakla beraber- okunabilecek bir seridir duyupda cinnet geçirtecek bir seri değil sanıyorum ki.Herneyse konu Rowling'in hayal gücü veya serinin kalitesi olmadığından hemen konunun özüne geliyorum büyü sistemi vasat derecede zayıf zira bir büyücü asası olmadan tamamen normal bir insan oluyor.Sanıyorum Rowling ilk iki kitaptan sonra hatası anladı ki büyük büyücülerin asasız büyü yapmasına karar verdi genede zayıf ve çelişkilerle dolu bir sistem olduğunu kabul etmek gerekir.

Haklısın, sadece iyi okuyanların dikkatini çeken bir nokta burası. Büyü sistemi kesinlikle çok daha zayıf. Ancak Rowling`in hedef kitlesi ve amaçladığı yazım tarzı düşünüldüğünde zaten dinamik ve olabildiğince makul bir büyü sistemi beklemek çok ta doğru değil.

Gölge Ustası

PostPosted: Wed May 24, 2006 10:39 pm Reply with quoteBack to top

Evet, büyü sistemi ilk kitaplarda açıklarla dolu. Aslında kitabı yazmaya başlaması bu kadar ani olan ve kitabının yayınlanacağına emin bile olmayan biri için bu çok normal. İşin garip yanı, kitap işi ciddileşince bu derin açıkları bu kadar ustalıkla kapatabilme yeteneği. Aslında bazı açıklar hâlâ kapanamıyor, ancak kitabın yazarı o, DM'e kim ne diyebilir ki? Very Happy

Büyü sistemi konusunda bir ricada bulunmak istiyorum: Yorum yaparken okuduğunuz diğer fantastik kitaplara bağlı kalmayın. Diğer büyü sistemleriyle karşılaştırıldığında, Harry Potter'daki büyü sistemi belki çok saçma kaçabilir; ama onlar da bize ilk onları okuduğumuz için mantıklı geliyor. Bu yüzden objektif değerlendirmenin daha sağlıklıa olacağı kanısındayım.

Bunların ardından kendi yorumum: Kitapların hiçbirinde büyünün kaynağından bahsedilmiyor. Kadim tılsımlar kitaba bonus olarak konmuş ve anlaşılamaz bir büyü olduğunda kadim tılsımlara bağlanıyor. Sistemin dünyamıza entegre edilmesi ve büyücülerin de büyüyü muggle'lardan saklayan polisler olması sisteme hoşluk katmış kanımca. Bir diğer hoşluk da masallarda geçen tüm yaratıkların aslında var olması ve büyücülerin gözünden kaçmış muggle'lar tarafından yazılmış olması. Büyücüler kendi içlerinde fazla büyü barındırmadıklarından diğer büyülü yaratıklardan faydalanıyorlar büyü yapmak için. Ancak, insanları içinde daha fazla büyü olan yaratıklardan öne geçiren, birçok kitapta olduğu gibi insanların hırsı olmuş anlaşılan. Ancak büyücülerin fazla hırslı olduğunu düşünmüyorum, çünkü muggle'lar ellerinde büyü olmadan böylesine büyük şehirler kurarken muggle'lar yerlerinde saymışlar, bunu da büyücülerin güç amacıyla kendi aralarında didişmelerien yoruyorum. Ayrıca büyücülerin büyüyü savaşta ortalığı uçuracak büyüler yerine günlük hayatta daha fazla işlerine yarayacak büyülere vermeleri, dünyaca ünlü birçok fantastik seriden daha mantıklı olmuş. şimdi bile birisine 3 dilek hakkı sorulduğunda önceliği bireysel ihtiyaçlarına verdiği düşünülürse; böyle ateştopu, büyülü silah, yaratık çağır, güç sözcüğü: öl tarzı büyülerin fazla olması bana çok saçma geliyor. Büyücülük okulunda öğretilen dersler de tamamen gündelik hayata ve mesleğe yönelik: tıpkı normal okullar gibi. Büyünün sadece asayla yapılan anlık büyüler yerine bitkibilim ve iksir gibi uzun vadeli büyüler de içermesi de ayrı bir güzellik. Büyünün kaynağını bilmediğimiz için asa sallamanın, latince kelimeler kullanmanın ya da iksiri saat yönünde 3 kez çevirmenin nasıl büyülü bir etki yarattığını da bilemiyoruz. Genel olarak bakarsak, günümüz dünyasına ve büyücülü dünyasına güzel uyan bir sistem olmuş. Açıklarla dolu olduğunu kabul ediyorum ama Rowling açıkları güzel kapatıyor ve bunu Harry'nin büyüyüp daha fazla şey öğrenmesine bağlıyor. Tebrikler.. Smile Buraya kadar okuyan arkadaşlara da teşekkürler.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    galadlirim
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Jun 08, 2006 5:23 pm Reply with quoteBack to top

Harry Potter ilk başta gerçekten de çocuklara hitap etytiğinden olsa gerek Rowling büyü sistemini pek önemsememiş kanımca.Voldemort olsun Harry sağ kalsın,okula gitsin,gerisi gelir tarzı başlanmış.Ama başarısını göz önüne alıp dallanıp budaklandırdı seriti yazar.Fakat iyi bir yazar her kitapta açıkları kapatmak yerine,baştan oluşturulmuş olan bir sistemi yavaşça açıklardı.Böyle bir şey olmadığına göre olan noktaları söyleyebiliriz sadece.

Kitapları defalarca okumuş olmama rağmen asasız büyü ypılan yeri hatırlayamadım?

Bir de Hogwartstaki büyü eğitimi Bakanlık denetiminde günlük ihtiyaçları karılayacak tehlikesiz büyülerle başlayıp,biçim değiştirme,yaratma olarak devam ediyor.Harry ateş saçan büyüler yapıyor ama fireball tarzı değil tabi,ama şöyle düşünmek de gerek,frpdeki büyülere benzer büyüler ve büyü sistemi olsaydı HPnin ne özelliği kalırdı?HPın en önemli yanı,gerçeğin büyüye,büyünün gerçeğe yakın olması ve Harrynin "neredeyse"normal bir çocuk oluşudur.Abartı şeyler uymaz bence HPye,bazen bütün o savaşları gözönüne alarak bile büyüler saçma gelmiyor mu bize,aşırı ya da?

Å?arkılara konu olmuÅ? zaferlerim,hatıralarım
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Thu Jun 08, 2006 5:43 pm Reply with quoteBack to top

galadlirim wrote:
    Kitapları defalarca okumuş olmama rağmen asasız büyü ypılan yeri hatırlayamadım?

Aslında birkaç yerde asasız büyü yapılıyor. Bazıları tam olarak büyü sayılmayabilir ama bazıları öyle:

1) Harry'nin 3. kitapta halasını şişirmesi ve aynı bölümde kapıyı büyüyle açması. (Çok sinirliyken.)

2) Voldemort'un zihnefendleri. (Voldemort, Snape'in 5. kitapta asayla yaptığı zihin okuma büyüsünü asasız yapıyor.

3) Animagusların şekil değiştirmesi. (Bunu da biçim değiştiriciler asayla yapıyor.)

Bunun dışında Rowling'in baştan bir sistem yaratmayıp da sonradan açıkları kapatarak ilerlemesini ben de pek sevmedim. Rowling Harry Potter için 7 kitaptan fazlasını yazmayacağını söylüyor. Belki bir başka seri yazarsa büyü sistemi de çok daha düzenli olabilir.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Selia
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 08, 2006 6:02 pm Reply with quoteBack to top

HP de büyü kandadır.Ve bu gücü asalarla yöneltirler.Aslında asıl marifet kendinde.Asa araç sadece
    C_Deschain
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 15, 2006 6:55 pm Reply with quoteBack to top

Atılan msjları başından itibaren okudum bazı arkadaşlarımız kitabın yazılışındaki usluba flm laf atmışlar. Bir kere aramızda kim var ki usluba laf etcek kadar bilgisi var. ben varım dien varsa onların sözlerine diyeceğim laf yoktur. haryy potter daki büyü olaylarına illa da krynn de yapılanlarla bir olmak zorunda deil zaten diğer arkadaşlarında söylediği gibi büyü kanlarında var asa sadece araç. ayrıca büyünün doğru söylenip söylenmemesi veya telaffuz edilmeside büyünün yapılışını etkilemeli bence.
    kısacası harry potter bana göre basit bir hayal gücüyle yaratılmış,daha çok çocukların ilgisini çeken,bir kaç yetişkininde okuduğu(ki bence bu insanlardan hiç birisi krynn dünyasına adım atmamışlar veya tolkienle karşılaşmamışlar:D) bir kitap serisidir. Bence rowling de kitabın devamını sırf getirdiği para için yazıyor. tşkler...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jun 18, 2006 7:30 pm Reply with quoteBack to top

arkadaşlar harry potter gocok değilim aslında bütün seriyi barındıran bir kitaplığğa sahibim evet harry potterın kurgusunda birçok eksiklik var ama filmdeki kadar değil asalar ve benzeri büyü eşyaları kitapda bu kadar basit değil harry potterı raistine veya j.r.r tolkienin dünyasındaki karakterler ile karşılaştıramssınız ama bence frpye giriş için idare eder ayrıca kurgudaki yanlışlıkları grmzsk bence sürükleyici bile olabilir
    Selia
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jun 18, 2006 9:20 pm Reply with quoteBack to top

Harry potter de büyü yaparken konsantre olma olayı yok.İstediğin kadar bağırıyorsun.Kan aileden geliyor.Anne baba yada sadece anne sadece baba büyücüyse kesin sende oluyorsun.Kardeşlerinde.Bu böyle olmamalı ya.Bana basitleşiyor gibi geliyor.Büyücülerin muggle (büyücü olmayanlar normal insanlar)lara karşı aptal tutumu olması.(Tamam büyücü dünyası ile muggle dünyası ayrı).Hikayenin hep herzaman 15 16 yaşındaki kişilerin etrafında aynı mekanda dönmesi.Aşk meşk olayının biraz fazla olması.
    Büyünün pek değeri yok yani.Asayı eline alan bir de 1 2 laf söyleyen sınırsız büyü yapıyor.Odaklanma yok.Harry potterde Dl benzerliği hafifte olsa var.Voldemortun Fisty özentisi olması(Biraz.).Dikkat edin.Ruh olayı fazlaydı.Bedenlere girme.Voldi Hortkuluk larla hayatta kaldı lanetin geri tepmesinde.Fistynin ruhsal özü.Kantaşı-felsefe taşı(Fark var ama.Benzeme de var)Neyse.Harry ile Raistlin.Fark var ama ikiside çok cılız ikiside fena halde ezilmiş.Okulda alaya alınma..Harry fark olarak iyi.Olayı Dl Harry tartışması haline getirmek istemiyorum tabii. Smile Benim düşüncelerim.Neyse devam edin Smile Very Happy
    mikael
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jun 22, 2006 9:32 pm Reply with quoteBack to top

Selia wrote:
    Harry potter de büyü yaparken konsantre olma olayı yok.İstediğin kadar bağırıyorsun.

İstediğin kadar bağır, yine de konsantre ve odaklanma olmadan büyüyü hayata geçiremiyorsun. Mesela 3. kitapta Potter, patronus büyüsünü ardarda defalarca tekrarlamasına rağmen yapamıyordu (Sonlara doğru, gölün kıyısında) çünkü etrafı büyü için gerekli konsantrasyonu sağlayabileceği bir ortam değildi (100 kadar ruh emici vardı galiba). Oysaki aynı zaman ve mekanda (Zaman döndürücü sayesinde) aynı büyüyü daha rahat bir ortamda (Gölün karşı kıyısında) kusursuz bir biçimde yapmıştı.
    Sınırsız büyü yapma olayında haklısın, o kısım biraz kusurlu. Mesela avada kedavra lanetini yapmayı yeni öğrenmiş biri bile o laneti aynı günde yüzlerce kez yapabilir. D&D kurallarındaki gibi bir büyüyü acemilerin günde 1-2, ustaların daha fazla kereler yapabilmesi zannımca daha iyi olurdu. Ama olmadı, olamadı.
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    karabochka
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 28, 2006 4:41 pm Reply with quoteBack to top

HP'nin bütün serilerini okudum. bırakın fantastik edebiyatı, genel edebiyatta bile yeri olamayacak bir dizidir HP. kurgu, karakterler, dil vasatın oldukça altındadır. bu noktada tolkeinle karsılastırılmasına acıkcası cok üzüldüm. Cünkü Tolkein herseyden önce iyi bir edebiyatcıdır. kurgu, karakterizasyon, içerik bir kenara tolkein'in dili tartısılamayacagı üzere iyininden üzerindedir. bu bağlamda Rowling bi yerde tolkein bir yerde..
    HP'nin tutulması mevzusuda konuşulmuş. iyi pazarlanan herşey zaten çok satar. bunun için çok iyi bir roman yazmanıza gerek yoktur. HP zaten edebi degeri anlasılsın die degil, satsın die piyasaya sürülmüstür. bu yüzden bu denli sükse yapması gayet normal.
    Tolkein'in okurken sıkmasından da bahsedilmiş ki, bu bakış açısı hiç de denysel değil. göreceli bir olgu. ancak çeviri konusunda pürüzler olduğuda gercek. tolkein'in okurken yorması edebiyatıyla alakalı degil; çevirideki kelime seçimleriyle alakalıdır.
    büyü sistematiklerine gelince, elbette ki fantastik edebiyat kat kat daha iyi sistemlere sahip. Büyüler Merlin'in kazanı tarzında yapıldığı için basit gelebilir. ama magical item konusunda yaratıcı olduğu kabul edilmelidir. ayrıca felsefi acıdanda vasat ve sıradan buluyorum.
    Arkadaslarım, bence HP'ye su acıdanda bakılmalı:
    ne olursa olsun HP fantastik edebiyatın yaygınlaşması için çok faydalı oldu. Geleceğin bir çok fantastik edebiyat tutkunu içinde basamak olmasında sakınca görmüyorum.

saygılar...
    Selia
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jun 28, 2006 5:21 pm Reply with quoteBack to top

Setsuna wrote:
    Selia wrote:
    Harry potter de büyü yaparken konsantre olma olayı yok.İstediğin kadar bağırıyorsun.

İstediğin kadar bağır, yine de konsantre ve odaklanma olmadan büyüyü hayata geçiremiyorsun. Mesela 3. kitapta Potter, patronus büyüsünü ardarda defalarca tekrarlamasına rağmen yapamıyordu (Sonlara doğru, gölün kıyısında) çünkü etrafı büyü için gerekli konsantrasyonu sağlayabileceği bir ortam değildi (100 kadar ruh emici vardı galiba). Oysaki aynı zaman ve mekanda (Zaman döndürücü sayesinde) aynı büyüyü daha rahat bir ortamda (Gölün karşı kıyısında) kusursuz bir biçimde yapmıştı.
    Sınırsız büyü yapma olayında haklısın, o kısım biraz kusurlu. Mesela avada kedavra lanetini yapmayı yeni öğrenmiş biri bile o laneti aynı günde yüzlerce kez yapabilir. D&D kurallarındaki gibi bir büyüyü acemilerin günde 1-2, ustaların daha fazla kereler yapabilmesi zannımca daha iyi olurdu. Ama olmadı, olamadı.

Geneli öyle.İstediğin kadar bağırıyorsun.İstediğin kadar yapıyorsun.İçinde az çok az var dediğin gibi.Crucio yu avada kedavrayı öğrenen hemen herkez yapıyor.Sadece adını yazıp normal okumak.Başka hiç birşey.Harry nin 5. kitapta crucio yapması gibi...Normal Avada Kedavra diyorsun adam gidiyor öte aleme:)
    Kitapta büyü yapılmamış.Sadece ırk yapar gibi SAFKAN,BULANIK,MELEZ ayrımı yapılmış.Başka hiçbirşey.Annen baban büyücüyse veya sadece anne sadece baba büyücüyse sende,kardeşlerinde garanti büyücü oluyorsun.Olmama da var.Çok çok nadir.(Kofti).Günümüz dünyasının teknolojisi yerine büyü basit bir büyü sistemi var.Daha çok aksiyon. Mekan hep aynı mekan.Kim kimi sevmiş,çıkmış bol.Aşk fazla var gibi.Rowling kitaplarda sır,entrika kısımlarında başarılı.Eskiden Hp yi severdim.Ama başka fantastik,mitoloji ne olursa işte okuyunca bunun biraz kötü olduğuna karar verdim. Kişiden kişiye değişir tabii.Okuyana ''Çocuksun sen.Çğk!Ayıp!'' demem de.
    Hp -dl kısmı yazmıştım.Hiç ciddiye almayın:)Oyun oynadım.şakaa.Biraz hpyi az ezeyim dedim.O anlık psikoloji işte. Very Happy Razz Razz
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum