Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 21
    Dün: 23
    Toplam: 90350

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1755
    Üye: 0
    Toplam: 1755

FrpWorld.Com :: View topic - Kara Elf ve Kara Cüce nedir?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Kara Elf ve Kara Cüce nedir? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 27, 2005 9:30 am Reply with quoteBack to top

bu ırklar nasıl türemişler isimlerindeki gibi kötümüdürler ne iş yaparlar??? :? bu ırkları FRP oynarken seçebilir miyiz??? elf ve cücelerden ne gibi farkları vardır??? :?

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Jan 27, 2005 1:23 pm Reply with quoteBack to top

esasında bu soruya sayfalarca cevap yazılabilir ama biraz daha basite indirgemeye çalışacağım.
    öncelikle bu ırkları hangi oyun dünyasında kullanacağınız önemli, forgotten realms, dnd greyhawk ya da kendi uyarlamanız olan dnd dünyaları olabilir. Forgotten realms te hikayeleri baya bi uzundur ama şöyle kısaca anlatmaya çalışayım.
    Forgotten realms te Irk tanrıları farklı düzlemlerden gelmişlerdir, elfler cüceler vs de bunların haklarıdır. Tabii ki aralarında soy farklılıkları vardır nasıl ki aslan, kaplan, çita vs... hayvanlarda olduğu gibi.
    Kara elfler elf ırklarından birisi, Ay elfleri, yüce elfler, gri elfler, yeşil elfler, orman elfleri gibi farklı elfler var. Bunlar farklı elf tanrılarının seçilmiş ırkları. Zamanın birinde Arushnae (yanlış telaffuz etmiş olabilirim) isimli elflerin bir tanrısı (ki kendisi o zamanlar elflerin baş tanrısı Corellon Larethian ın eşi olurdu) içindeki hırs ve kötülüğü fazla biriktirip yanına alabildiği başka kötü tanrılar ve kendi kanından olan kandırdığı diğer daha genç elf tanrıları ile Seldarine adı verilen elf tanrıları birliğine yani Corellon a baş kaldırırlar. Bunun sonucunda bir çok olay gelişir ve Arushnae yi Corellon bizzat Abbys yani cehennem e sürer. Orada Arushnae Lolth adını alır, onun takipçisi olan kara elfler de bu başkaldırışta ona yardımcı oldukları için diğer elfler tarafından avlanırlar, son çara olarak yer altına saklanıp yerleşirler ve başta yüzey elfleri olamk üzere bir çok yaşayan ırkın en büyük korkusu haline gelirler
    Esasında kara elflerle ilgili çok iyi bir kaynak istiyorsan Drizzt dourden in maceralrı ülkemizde çevrili orada herşeyi bulabilirsin.

Kara cücelerin de epey uzundur hikayeleri ama benzerlikler vardır. Onlar da yasak sanatlara (psişik sanatlar) düşkündürler yer altında yaşarlar ve ırklarına göre daha kötü tabiatlıdırlar.

Bu ırklar oyunlarda seçilebilir, zaten genel olarak oyunda her şey seçilebilir, Ejderha, şeytan, melek, ateş elemanteli vs vs... ma gerekli altbilgiler farklı oyun bilgisi kitaplarındadır (dms guide, fiend folio, savage species vs.)

Dediğim gibi günlerce yazmakla bitmez bu tip kitapları edinirseniz çok rahat bilgi sahibi olursunuz.. kolay gelsin
    Back to top View user's profileSend private message
    Yılmax
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Mon May 16, 2005 1:20 pm Reply with quoteBack to top

Drowlar favori ırkım elflerin çimenler üzerinde dans etmeleri daldan dala konmaları bana göre değil drowlar ve duergarlar. dark elfler elflerin kötü tabiatı olan akrabaları bu akrabalaıkları sadece soylarından geliyor yoksa birbirlerinden gerçekten nefret ederler. ve drowlar dünya üzerindeki birçok yaratığın korktuğu ırktır... Dark kelimesi ise deri rengini değil yönelimlerini anlatmak için kullanılmıştır. Orcların yönelimleri zaten evil olduğundan dark orc demenin bir alemi yoktur... frp'de her ırk seçilebilir tabii ki hakkını verebilmek önemli
    Ustalara saygılarla

--------------------------------------------------------------
    Yilmax The Drow
    Black Robe Mage
    sonique
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 2:08 pm Reply with quoteBack to top

Kara elf ve kara cüce bu ırkların kötülüğe yönelmiş olan karakterlerine verilen isimlerdir.

Kara Elf(Dark Elf)

Karanlık elf olabilmek için bir elfin başka bir elfi öldürmesi gerekir.Bu şekilde lanetlenen elf bir dönüşüme uğrar ve artık karanlık elf olur.Bu dönüşüm birkaç gün sürebilir ama hiçbir zaman hemen olmaz.Bunun için karanlık elf olmaya karar vermiş biri olduğu mekanı iyi seçmek zorundadır.Çünkü değişime uğrarken uyur halde olurlar.Bu da onların en zayıf anı olacaktır.Değişim sırasında vücud rengi,göz rengi değişir ve saçlar dökülür.Yerine tekrardan beyaz saçlar çıkar.Değişim her zaman kusursuz bitmez.Bazen ölümler de gerçekleşebilir.Bunu genelde zar belirler ama Dayanıklılığa da bakılabilinir.Karanlık elflerin büyü güçleri artar ve kara büyüleri iyi kullanır hale gelebilirler ama bu karakterin sınıfına da bağlı olabilir.Büyücü bir karakter ise çok üst düzey bir büyücü olabilir.Ayrıca karanlık elfler geceleri gündüz gibi görürler.

Kara Cüce

Cüceler hayatlarında genelde nötr olmayı seçerler ama sadece kötülüğe ya da sadece iyiliğe yönelen cüceler de vardır.Kara cüce de kötülüğe yönelen taraftadır.Cücelerin büyüye karşı dirençleri vardır.Balta ve arbalet kullanabilirler.Arbaleti yaratan ırk cücelerdir.Çok iyi demir ve tahta işleyebilirler.İçki içmeyi çok severler.Smile
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Beckett
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 2:53 pm Reply with quoteBack to top

Kara Elf ( Drow veya Dark Elf )

Drowlar lanetlenmiş elflerdir.Kara bir tene ve bembeyaz şaçlara sahiptirler.Gözlerinin renkleri ise kırmızı,mor,sarı,gri ve mavi tonlarındadır.Irkdaşlarına göre arasında en ölümcül ve en acımasız olanıdır.Büyü konusunda en becerikli olan ırktır.Drowlar veya dark elfler sadece kendi çıkarları için ve kaos tanrıçası Lolth için yaşarlar.Aralarında sürekli bir mevki kapma yarışı vardır.Yeryüzüne yaşamlarını sürdürmeleri çok zordur.Güneş ışınları kara tenine ve büyü gücüne zara verir.Yeraltında,Underdark'ta yaşarlar kaos yönetim sistemi vardır.şehirleri en güçlü ilk sekiz evin Lolth rahibeleri tarafından yönetitlir.Yönetim hakkına yalnızca dişi ve rahibe olan drowlar sahiptir.Erkeklerin yönetim üzerinde ve daha bir çok şey üzerinde sözü geçmez.Yüzeyde yaşayan elflerden nefret ederler.

Yaşadıkları Bölgeler: Underdark
    Favori Sınıfı: Wizard ( Erkek ),Cleric ( Kadın )
    Lisan: Elfçe,yeraltı dili,Abyssal, Ortak lisan,Draconic,Goblin,Illuskan ve drow işaret dili

Bu da olumun
    ..... Bilmen gereken bunlar.....
    Geliyor zamanı Tanrıların;
    Hayatın ve Olumun...
    FaRaSTu
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 3:55 pm Reply with quoteBack to top

Sonique in yaptıgı kara elf tanımını ilk defa duyuyorum öyle elf öldürüp bi çeşit rituelden geçip dark elf olması bu hangi diyarda var acaba beni biraz aydınlatabilir misiniz??
    Back to top View user's profileSend private messageICQ Number
    sonique
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 6:18 pm Reply with quoteBack to top

Çoğu OrtaDünya'da ve ROTD(Bizimkurduğumuz dünya)'da böyledir.www.rotd.forumkurdu.com'dan bizim dünya hakkında bilgi alabilirsin.Yakında dünyayı orada yayınlayacağız.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 6:25 pm Reply with quoteBack to top

Çoğu orta dünya olayını açıklarmısın. Orta dünye diyerek yüzüklerin efendisindeki dünyayımı kastediyorsun. Sanmıyorum ama anlamıyorumda.

sonique
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 12, 2005 7:29 pm Reply with quoteBack to top

Orta Dünya'da sadece Yüzüklerin Efendisi yoktur önce bunu söyliyeyim.Yüzüklerin Efendisi'nde Elf iken Karanlık Elf olan görmediğim için kesin bişey diyemem ama zaten Yüzüklerin Efendisi'nin resmi bir oyunu yok.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Nov 13, 2005 12:32 pm Reply with quoteBack to top

Orta dünyada ayrıca peçetelerin efendisi sepetlerin efendisi ve efendilerin efendiside olabilir ben buna bir şey demiyorum. Ama ben orada "Yüzüklerin efendisindeki orta dünyamı" yazdım.

Sadece yüzüklerin efendisindeki dünyaya "middlearth" yani arta dünya deniyor. Başka orta dünya var ise bunu birileri kafasından sallamıştır.

Yüzüklerin efendisininde resm,i bir oyunu vardır. Bilgisayar oyunudur ama gayette resmidir. Son çıkandan bahsetmiyorum ultima online tarzı eskiden ççıkan bir oyundan bahsediyorum.

Eğer sen kendi dünyan hakkında yazacaksan ilk önce benim kendi oluşturduğm dünya da şöyledir diyerek başlamalısın. Burada konuşulan kural sistemi başka belirtilmediğinde 3.5E D&D sistemidir. Sonra burada soran arkadaşları yanlış yönlendirebilirsin.

sonique
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Nov 13, 2005 12:39 pm Reply with quoteBack to top

Bak şöyle diyeyim o zaman.RPG'deki sistemler ile FRP'deki sistemler farklı.Zaten o yüzden karmaşıklık çıkıyor çoğu zaman.Mesela oyundaki paladinin,büyücünün özelliklerini internette okuyup(çok yerde frp yazarsan RPG sistemleri çıkıyor) karşına çıkıyorlar.Bir Kara Cüce'nin paladin olması mantığı ile sana hesap soruyor.
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Nov 13, 2005 12:47 pm Reply with quoteBack to top

Bu konuya takılmışsınız ama orjinal kaynakların birinden kara cüce paladin yazabilirim çok istiyorsanız.
    Konuya geri dönerse burada tersi belirtilmedikçe "dnd tabanlı dünyalar" konuşulur. Bunlarda kabaca dnd greyhawk, forgotten realms, dragonlance ve frpworld dünyasıdır.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Nov 13, 2005 12:52 pm Reply with quoteBack to top

FRP, RPGnin bir alt dalıdır. Rol yapma ol-yunlarının tümüne RPG deniyorken içinde fantastik öğelerinde bulunduğu yani daha büyülü oyunlara FRP denir. Buradan yola çıkarak şöyle söyleyebiliriz. FRP oyunları için yazılmış kuralların hepsi, RPG kuralları içinde de vardır.

Eğer bir oyunun içinde elfler ve cüceler gibi büyülü yaratıklar varsa bu oyun FRP alannına girer.

Çoğu FRP sitesi aslında RPG sistemlerinide içlerine alabilirler. Çünkü her ne kadar RPG daha büyük bir alanı kapsıyorsa da FRP daha çok tanınır. Bu sebeple FRP yazdığında RPG oyunlarının da çıkması normaldir. Çoğu kişi FRP olarak arayacaktır çünkü.

Senin yazdığın bu karmaşanın sebebi işte sistem farklılığını belirtmeden yazılan yazılar oluyor. Senin burada yazdığın yazıyı birisi okusa ve sonra sitede herkesin 3.5E hakkında konuştuğunu görse o zman diyecektirki demekki kara elfler bunlarmış. Ama yanlış bilecek. Sonradan da bahsettiğin paladin kara cücenin büyücüye saldırırken sen benim yanımda yalan söyleyemezsin hissettim deme olayı çıkacak.

Bilmem anlatabildimmi yada senin yazdığını anlayabilmişmiyim. Çünkü son mesajın gerçekten çok karışık.

sonique
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Nov 13, 2005 12:59 pm Reply with quoteBack to top

Hayır,hayır.Biraz anlamışsın biraz da anlamamışsın diyeyim.Smile

İlk FRP'ye başladığımda internetten bilgi toplamaya çalışırdım ama bu bilgiler genelde RPG oyunlarından alınan bilgilerdi.Oynadığımız oyun ile fazla bir ilgisi yoktu.Hatta o bilgileri halen tutuyorum elimde birazını yazayım.Aramam gerekiyor ama.Biraz zaman verirseniz.FRP ile RPG'deki sistem karışıklığını gösterip,yazacağım.
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Nov 13, 2005 1:05 pm Reply with quoteBack to top

Tamam o zman sen mesajını atana kadar ben başka mesaj atmayacağım. Heyecanla bekliyorum. Very Happy

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum