Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 35
    Dün: 35
    Toplam: 90399

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1407
    Üye: 1
    Toplam: 1408

Şu An Bağlı:
    01 : arosyf

FrpWorld.Com :: View topic - PANın FLÇDÇ hakkında
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

PANın FLÇDÇ hakkında View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 7:31 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar bundan sonra RP ile ilgili tartışmalarımızı buradan yapalım. Bilgilendirme bölümünü ikinci sayfadan sonra ciddi bilgilendirmelere ayıracağım.

Hadi bakalım henüz başvuru yok.

Back to top View user's profileSend private message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 9:09 am Reply with quoteBack to top

Rp deki statlar konusunda olası bir sorudan önce bir bilgiyi yazayım dedim. Statların her birinde 9-10 sıradan insan statı sayılacak artı ve eksiler ona göre değerlendirilecektir.

Level atlama yok. ( üüüüüzgüüünüüüüm.) Ama belli durumlar sizi daha güçlü daha çevik bir silahı daha iyi kullanıyor bir çalgıyı daha iyi çalıyor tanrısı ile daha iyi iletişim kuruyor vesaire hale getirebilir.

Sayı karmaşasını olabilecek en aza indirmek için elimden geleni yapacağım. Sistem karakterlerle ilgili soruları da sormaktan çekinmeyin.

mefistofeles
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 5:37 pm Reply with quoteBack to top

Dark gnome un attığı mesjlar dm oyunun seyrini değiştireceği düşüncesinde olduğu için tarafımdan silinmiştir.Ama mesajları buraya dark gnome adına yazıyor ve tartışmaya açıyorum bu aksaklıktan dolayı özür ve saygılarımla

--------------------------------------------------------------------------------
    Harika olmuş gerçekten. Bende katılmadan nce bir araştırma yapacağım ve bakalım kendime göre neler bulabilrceğim. Kendi sınıfımız derken yine D&D tarzımı olacak yoksa prestij tarzı acaip uç sınıflarda olabilirmi?

Birde karakterlerimizin seviyesi bence en azından özellikler ve ırk kadar önemlidir. Düşük seviye karakterlerin dünyayı fazla gezmemiş insanlar olması gayet normal.

İlk başında çine kadar ulaştıracağım çağrıyı demişsin ama daha sonra anadolunun tamamını bile kapsamayan bir çağrı yapmışsın. Diğer türlü acaba diyorum türkelrin ozanları ve şamanlarıda bu çağrıya gelirlermi. Türlerin şamanları yada Keltlerin Druidleri eminimki oyuna zevk katacaktır ve panla daha fazla ilgisi olan insanlar olacaktır.

Irkların statler dışında başka değişiklikleri varmı?

Skiller konusund bazı değişimlere gidilecekmi? Knowledge skilleri nasıl etkin olacak. Hangi knowledge skilleri açık?

--------------------------------------------------------------------------------
    şimdi arkadaşlar o zamanın teknolojisi hakkında bir bir kaç bilgi vereceğim. Çok kısa bir araştırma olduğundan ancak bu kadar. Ama yinede önemli olduğunu düşündüğüm bilgiler.

İlk olarak o zaamnın teknolojisi. Arkadaşlar o zamanlar da bakır var demir yok. Bakır ile yapılan eşyaların pek çoğuda sanat eseri gibi. Bakır kemer tokalrı, bakır iğneler tarzı şeyler bulunmuş.

Spartalıların kuruluşu da bundan 2500 yıl önce olmuş yani spartalılar daha yok. Ancak bundan yaklaşık 2700 sene önce kimmerler doğu anadolu üstünden oraya girmiş. Yani o topraklarda bu olaylar olurken kimmerler de toprakar üstünde geziyormuş. Karakter yaratırken işinize yarayabilr.

Kalkanlı ve hafif zırhlı askerler o zamanlarda da varmış.

Benden şimdilik ancak bu kadar. Zaten aralarından en önemli olanı demiri olmayışı oluyor sanırım.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 5:40 pm Reply with quoteBack to top

Darkgnome kardeş öncelikle sınıfların prestij sınıfları hakkında çok az bilgim var. Eğer karakteriniz özel bir D&d dili ile konuşursak kiti varsa lütfen belirtin ama özellikle büyücü ve rahipse lüüüütfeeen kit olmasın çünkü bu sınıfları uyarlamak bile zorken kitler daha da sorun yaratacaktır. Kitlerle oynayacak arkadaşlar oynadıkları kitin farklılıklarını olabildiğince sayı belirtmeden bana bildirirlerse işimi kolaylaştırırlar. Olabildiğince sistemi sayıdan arındıracağım.

şu Çin mevzusuna gelince çağrı sadece Anadoluya yayılıyor ne yazık ki. Neden böyle? Çünkü Çin e hükmeden başka bir pantheon var yine D&D deyimiyle.. Çağrı ancak Yunan Pantheonun etki alanı ile sınırlı ancak şu var ki bu oyuna bir Çinli Mısırlı Orta Asyalı hatta iyi planlanmışsa bir kızılderilinin ( kızılderili için ama talep oluşursa önce bir konuşalım. ) katılmasını engellemiyor. Yalnız bu ülkelerdeki insanlar o sırada Anadoludalarsa Çağrıyı duyup ya da Yunanca veya Elfçe biliyorlarsa okuyup gruba katılabilirler tabii ki.

Çağrı Anadolunun her yerine yayılıyor. Olabildiğince her yerini yazmaya çalıştım Unuttuğum yeri varsa da Anadlounun her yerini kapsıyor. Ama bahsettiğin noktaları Güneydoğu Ege Kıyısı kasabaları Frigya Devleti Van, Truva Asur işgalindeki Güneydoğuda çağrıyı duyup gruba katılırsanız işimi kolaylaştırısınız.

Karakterlerin seviyesini sayıların ötesinde Rp ye yansıtmayı düşünüyorum. Tecrubeli bir büyücü daha rahat büyü yapar mesela çok gerekirse asıl sisteme göre çok basit bir sayı sistemi oluşturabilir. DM lerden de yardım alabilirim.

Irkların Statlar konusundaki ana değişiklikleri olabildiğince hikayelerine yazdım. Eğer skilleri karakter yaratırken olabildiğince bu hikayeye uygun yaratırsanız daha düzgün olur. Ama statlar zaten ırklara bayağı bir damgasını vuruyor. Zaten karakteri yaratırken mantık çizgisine uygun yaratıp özellikleri sayı değil yine karakterin hikayesindeki gelişime dayandırmanızı rica edeceğim.

Yarı ırklar konusunda özgürsünüz. Yalnız çeyrek ırk yaratmayın lütfen. Yarı elf yarı cüce falan olabilir. Hangi ırkın özelliğini ne kadar aldı size bırakıyorum. Ortalama bir şey de almış olabilir. Aslında bu şekilde hemen her türlü heroic ırka ulaşabiliyorsunuz sayısal olarak. Başka yerden bedelini ödediğiniz sürece. Hikayesini mantıklı yaptığınız sürece bence sorun yok. Yalnız tabii yarı elf yarı cücenin statlarının iki ırkın ortasında olacağını unutmayın. Yani çocuk ne tüm elf sınırlarının ötesinde güzel ne de cüce sınırlarının ötesinde çirkin olabilir.

-----------------------------------------------------------------------------

Bilgilendirme konusunda Darkgnome abi. Bilgiler için çok sağol. Mümkünse bu konuyu seninle bir ara konuşalım. Çünkü tarihi açıdan doğru olan bilgileri de oyuna sokarken biraz deforme etmem gerekecek. Oyun uyarlayabildiğim kadar tarihe uygun olacak.

Mesela Kimmerleri bilmiyorum. Onları oyuna nasıl sokacağımı öğrenmem için onlar hakkında biraz okumam lazım. Ama birileri Kimmer seçerse mecburen okuyacaz artık : (

Demire gelince benim tarih bilgim muhtemelen beni yanıltıyordur. Ama Hititleri ve Mezopotamya uygarlıklarını yıkan gücün Demir olduğunu duymuştum. O nedenle Demir i oyuna dahil etmiştim. Her ne kadar para kadar önemli olamdığı için henüz yazmadıysam da.

Demirin asıl önemi Vulkan ve Cüce madenlerinin oyuna dahil olaması için gerekli olması. O nedenle oyunda olması o kadar sorun yaratmaz sanırım.

Yunanistan konusunda bilgi vermedim. Ama kısaca bahsedecek olursak. Hititleri yıkan dalga bir dönemin bütün büyük medeniyetlerini yıkmıştır. Mısır da ve Babil de buna dahildi. Mısır yeniden dirilip işgalcileri sindirmeyi başardı. Babil i yıkanlar ise Asur devletini kurdular. Bu arada aynı dalgadan Yunanistan ın ilk uygarlıkları Girit ve Miken de nasiplerini aldılar. Yunanistan ufak kasaba ve şehirlerden oluşuyor. Bu şehirlere Atina ve Spartayı da dahil ettim. Ama iki şehir de o muazzam imparatorlukların çağından henüz çok gerideler. Bunu yapmamın asıl nedeni Tanrıça Athena ya adanan şehrin varlığı gerekliydi. Hem tarih hem mitoloji olunca ister istemez uyarlamalar oluyor. Atina olunca ufak bir Sparta da olabilir diye düşündüm. Aynı şekilde öbür yakada da ufak Efes Milet ve Simirna şehirleri var.

Senaryo oturana kadar benimle o günün dünyasını ve mitolojiyi tartışıp uyarlama konusunda yardımcı olacak arkadaşları bekiyorum. Tartışalım özellikle Ankaradaysanız buluşup öyle tartışalım. Bir defa oyun başladığında tartışma oyunun tadını kaçırır sanırım. O nedenle elinizden geldiğince elinizdeki Dünyayı sorgulamamaya bakın. Açtığınız tarih veya mitoloji kitapları ile bazı farklılıkları da olabilir. Bunu da benim ilk DM lik deneyimime ve bazı ögeleri oyuna katabilmek için bazı gerçekleri değiştirmeme verin.

Oyunun bir eksiği Anadoluda gerçeğe göre daha az şehir olacak. Buna mecburum çünkü o kadar şehri sisteme dahil etmek çok zor ama en etkileyici mekanları sisteme dahil etmek için elimden geleni yapacağım.

Yardım etmek isteyen arkadaşları beklediğimi bir defa daha belirteyim.

Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 8:08 pm Reply with quoteBack to top

Yok zaten ben bir hesap hatası ile yanılmışım. MÇ 2600 gibi bir zaamna gidince tabiiki demir olmuyor ama bizim zamanımız MÇ 700ler. Zaten demir çağı MÇ 1200 lerde başlıyordu sanırım. Yani demir var ve isteyenler kafama demir sopayla vurabilirler. Ortamı karıştırdığım için üzgünüm.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 8:21 pm Reply with quoteBack to top

Abi Rp başlar başlamaz hatırlat kafana birileri tarafından vurdurtayım. Sistemi nasıl değiştiririm diye kırk kırk beş dakika düşündüm. İyi o zaman sistem aynı sistem.

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Dec 23, 2005 8:29 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar oyuna başlayacağınız şehir olan Dorleon isimli bölümü attım. Dorleon a nasıl geldiğinizi siz belirleme hakkına sahipsiniz. Kendisi de RP karakteri olan kardeşimiz de sizi nasıl alacağını belirleyecek. NPC yardımı olur tabii. İsterseniz yine de sizi Dorleon a götürme yolu bulmayı deneyebilirim. Dorleon a geliş yolunuzu anlatan RP ye mümkün olduğunca karışmayacağım. Diğer RPlerle çok kötü çakışırsa örneğin aynı yoldan geçerken biri Asurda yangın vardı öbürü yok yok orasını sel basmıştı derse veya oyun senaryomu vuran bir noktası varsa yazınızı elimden geldiğince orjinalliğini bozmadan uyarlayabilirim. Yoksa yine aklıma gelmeyen çok çok ters bir şey yoksa dokunmayacağım.

Bir defa hatırlayayım. Dorleon bugünkü Eskişehire çok yakın siz Dünyanın her yerinden gelebilirsiniz ama çağrıyı duyduysanız Anadoluda duymuş olacaksınız. Çağrıyı duymayıp Dorleon a öylesine gelip beni zorlayabilirsiniz de. Bu final döneminde ben yükü PClere atarım. Onların da finali var ama yükü paylaşalım ki hem eğlenelim hem finallerimizden çok süper not alıp çok başarılı olalım di mi?

Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 23, 2005 8:33 pm Reply with quoteBack to top

Çağrı zihinlerimizde yer alan bir şeymi yoksa başka şeillerdede gelecekmi? Birde ben farklı bir giriş yapacağım. Mesela çağrıyı mektupla gönderdiysen bende mettubu götürdüğümde ozanı ölür durumda bulacam ozan bana para verecek git haber ver gelemeyecem diyecek bende oraya gelecem. Nasıl süper değilmi.

Yada mesela beni hermes görevlendirebilirmi gitt bunada haber ver diye. Sonuçta o habercilerin tanrısı değilmi. Tamda benim yapımda. Yakışıklı, güçlü, bide haberci Very Happy

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Dec 23, 2005 8:49 pm Reply with quoteBack to top

Abi çağrı zihinsel değil. İyi söylettiniz işte. Çağrı büyük oranda ormanlar arasında çok etkili bir iletişim mekanizmasına sahip elflerce yayılıyor. Elfler gerektiğinde kentlere de giriyorlar. Bazı yerlerde ozanlardan da faydalanmış olabilirler ama çağrı her yerde yazı şeklinde yalnız eğer yazı bilmiyorsanız da çağrıyı biri okurken duymuş olabilirsiniz.

Tabii çağrıyı yapmayı deneyen ozanın ölmesi olası illa elinde parşomen olmayabilir gerçi örneğin duvara kazıyabilir hatta Pan ın verdiği büyüyü bile eğer Pan rahibi ise kullanabilir. O nedenle elinde bir kağıt olmayabilir.

Yalnız tanrılar yunan mitolojisindeki gibi öyle her an ortalıklarda dolaşmıyorlar. Bunu böyle yapmak zorunda kaldım çünkü oyun tarihten de bir şeyler alıyor. Yarışmayı gören halk muhtemelen büyülenmiş olacak iki tanrıyı gördükleri için. Bu Hermes için de geçerli. Hermesi görmek çok özel bir şey olacak. Ne kadar düşük düzeyli bir tanrı olsa da.. Hele onu sık sık görmek çok daha özel bir durum. Eğer karakterini böyle yaratacaksan. Ama istersen emirleri Hermes tapınağından alıyor da olabilirsin.

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Dec 23, 2005 11:31 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşar Ozan Herimos karakteri ile diğer karakterler oyuna girmeden kısa bir giriş oyunu oynuyoruz . Dorleon şehrine geldiğinizde böylece şehri sizin için hazırlamış oluruz siz de karakterinizin ayrıntılarını halletmeye çalışın.

Oyunun en erken başlama tarihi pazartesi günü.. O tarihe kadar karakterler yetişirse..

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 9:35 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar pazartesi oyunumuz başlayacak gibi hareket etmeye çalışırsak daha güzel olacak sanırım. Pazartesi günü karakterlerinizi bir şekilde Dorleon a sokarsınız. Açılış RP si bugün bitecek.. Yarın aksilik veya çok sayıda itiraz olmadığı sürece değişmeyecek başlama tarihi olarak pazartesiyi ilan ediyorum..

Ne cümleydi bee : ) ) ) )

Dorleon a gelme ve oradaki yuvarlak bir saatinizde yapacaklarınızı yazma işini size bırakıyorum. Hayal gücünüzle bir şeyler yaparsınız. : ) İsterseniz yapacaklarınıza göre ek bilgi isteyebilirsiniz kentle ilgili. Yardım isterseniz belirtin ama siz kendi hayalinizle Dorleon a gelirseniz sanırım daha güzel olur.

Geldikten sonra eğer çağrı nedeni ile gelmemişseniz. Sizi bir şekilde gruba sokmak gerekecek işbirliğinizi bekliyorum.

şimdiden herkese iyi eğlenceler. : )

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 25, 2005 6:08 pm Reply with quoteBack to top

şimdilik sadece mefistofeles Darkgnome ve Efla başvurdu ama oyun resmen yarın başlıyor. Yarın herkesin şehre girişi ile sınırlı tutacağım bir gün olacak. İsteyen yarın da başvurabilir. Sonra arkadaşlar önceden başvuranlara haksızlık olmasın diye sanırım oyuna başlamam gerekecek. Oyuna ortadan sizi katmaya da çalışabiliriz. Ama bu zor olur. Siz bilirsiniz.

Oynayan herkes umarım eğlenirsiniz. : )

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Dec 26, 2005 7:22 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar oyuna katılmak için son yapmanız gereken RP ye giriş mesajı atmak. Başvuruya başvuran herkesten bunu bekliyorum. Bir şekilde Dorleon a girişinizi ve bulunduğunuz yere gelişinizi RPde tasvir edin. İsterseniz yolda neler yaşadığınızı da anlatabilirsiniz ama bu size kalmış.

Galadlirim Dorleon de Apollon tapınağı yok ama Artemis var. Orada Apollona inanmış birisini de iyi karşılarlar. Oraya gidebilirsin. Kente girişini ve oraya gidişini tasvir edersin istersen ben de devamını yazarım.

Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 8:32 am Reply with quoteBack to top

Darkgnome biraz hızlı ilerlettim rpyi senin karakterinin olabildiğince insiyatifi dışında gelişti olaylar.
    Bu arada zaman zaman çok özel ayrıntılardan uzak durarak siz de hızlı ilerletebilirsiniz RP yi. Frontside Air ın yaptığı gibi mesela.

Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 9:45 pm Reply with quoteBack to top

Quote:
    Selam bayım dedi adam. Dikkatle bakıldığında gözlerinde sanki bir muziplik var gibiydi. Kayıp mı oldunuz diye sordu. Çocuğun onu incelemekte olduğunu görünce dikkatle yaklaştı. Sonra bir anda ayağı takıldı çocuğa tutundu. Sonra muzipçe gülerek üzgünüm dedi. Bir an sonra Deminiones in gözleri kararmaya başladı.

Demoines uyandığında hava kararmaya başlamıştı. Hatırladığı tek şey mezarlıkta ilerliyor olduğu. MEZARLIKTA nereden geldiğini bilmediği bu sözcük aklında yankılanıyordu. Uyuşukluktan sıyrılıp ceplerini karıştırdığında muhtemelen onu şaşırtacak başka bir şeyi farkedecekti. Mektup cebinde yoktu.

Bana son paragrafı açıklarmısınn. Ne olduğunu anlamadım. uyuşuk uyuşuk adının ne anlama geldiğini bilmediğim mezarlıktamı yürüyorum yoksa mezarlıkta yürüdüğümü rüyamda görüyorumda daha sonra yerde yatar halde uyanıyormuyum. Bunu anlamadanda RP yapamam.

Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum