Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: yqiqufa
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1085
    Ãœye: 2
    Toplam: 1087

Şu An Bağlı:
    01 : ofine
    02 : yqiqufa

FrpWorld.Com :: View topic - Sanatmı bilim mi?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Sanatmı bilim mi? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 8:41 pm Reply with quoteBack to top

Aslında başlıktanda anlaşılacağı üzere sorayım dedim büyü sizce daha çok sanatmıdır bilimmidir? Ben kullanılan componentlere ve yapılıştaki araştırmalara bakıyorum, büyülü alet yapılırken kullanımlara bakıyorum ve sonunda diyoumki magelerin yaptığı büyü daha çok bilimdir.

Pek çok kişi büyüye sanat diyor ama neden sanat diyorlar anlamıyorum. Bance aslında bilimde sanatta değildir ama en zandan bilime daha yakındır. Bir araştırma gerçeği kavrama olayı vardır.

Sizce nedir peki. Hadi bakalım sanat diyenler açıklasın burada büyü neden sanattır.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    mefistofeles
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 8:57 pm Reply with quoteBack to top

işte benim bildiğim ve anladığım bir konu bunu sitede daha öncede yazmış olsamda tekrar ediyorum büyü yaparken yada büyülü alet yaratırken fark etmez büyünüzün yada yaptığınız aletin güzel etkileyici hoş olmasını amaçlarsanız yaptığınız sanattır sizde sanatçısınızdır.Büyüye sanat diye bakanları kınamamak yada kızmamak gerekir sanat kavramı özneldir yani sana göre olmasada bana göre sanat olabilir çünkü senin güzel bulduğunu ben bulmayabilirim benim güzel bulduğumuda sen güzel bulmayabilirsin ...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 9:29 pm Reply with quoteBack to top

bence büyücülerin yaptığı sanat değil zanaattır çünkü bir estetik yoktur.ama ne bilim bardların yaptığı büyü her ne kadar ikiside arcane sayılsa da daha çok estetik içerdiği için bence sanattır.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 10:25 pm Reply with quoteBack to top

Büyü bir bilimdir. Çünkü belirli yöntemler izlemek gerekir sistematik olmak gerekir. Araştırmak gerekir. Gözlem ve deney yapmak gerekir.

Büyü bir sanattır. Çünkü ilham gerektirir. Yaratıcılık gerektirir. Bilginin yaanında yetenek de gerektirir. Meydana çıkan şeye büyücü kendinden de bir parça koymuş olur.

Neden sadece biri olmak zorunda olsun ki Kavramları sınırlamaya gerek yok;)

SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 11:47 pm Reply with quoteBack to top

Efla wrote:
    Büyü bir sanattır. Çünkü ilham gerektirir. Yaratıcılık gerektirir. Bilginin yaanında yetenek de gerektirir. Meydana çıkan şeye büyücü kendinden de bir parça koymuş olur.

Neden sadece biri olmak zorunda olsun ki Kavramları sınırlamaya gerek yok;)

E ama öyle dersek bilim de sanattır yani çünkü bilimde de yaratıcılık lazım, ilham gerektirir çünkü hiçbişey durup dururken icat edilmez, ayrıca kendinden birşey katmak da gerekir örnek madam curie, işte günlük hayatta biz bunları zanaat olarak adlandırıyoruz.yoksa çok kolay olarak bilime sanat diyebiliriz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 12:47 am Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:

E ama öyle dersek bilim de sanattır yani çünkü bilimde de yaratıcılık lazım, ilham gerektirir çünkü hiçbişey durup dururken icat edilmez, ayrıca kendinden birşey katmak da gerekir örnek madam curie, işte günlük hayatta biz bunları zanaat olarak adlandırıyoruz.yoksa çok kolay olarak bilime sanat diyebiliriz.

Müzik de bir bilimdir arkadaşım bakış açısına bağlı bilimle sanat bir çok yönden benzemesine rağmen gerçek ayraç iki noktada ortaya çıkar bir güzellik fenomeni iki amaç fenomeni amaç fenomenini açarsak sanatta etik olarak doğru olanı anlatmak yada yapmak zorunda değilsindir ama bilimde yaptıklarının yararlı olması için bir amaç vardır..
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 6:37 am Reply with quoteBack to top

Sana göre o zaman Afgan kızı fotoğrafı bilim için çekilmiş bir resimdir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 8:22 am Reply with quoteBack to top

Aslında bu tür bilimmi yoksa sanatmı tartışmaları baya göreceli kavramlar.Çrneğin siyah olan bir kalemi yüz kişiye bunun rengi ne diye sorarsanız yüzüde siyah diyecektir(bu sorduğunuz 100 kişi mantıklı insanlar olmalı tabi biri içlerinden çıkıpta kıllığına bu kalem beyaz dememeli Dil ).Yani bazı şeylerin kesinliği vardır tıpkı fiziğin,biyolojinin,kimyanın birer bilim olması gibi kimse çıkıpta bunlara sanattır diyemez şimdi.Bazı şeylerinde bilim olup olmadığı tartışılır tıpkı felsefeninde bilim olup olmadığının hala tartışılması gibi(bence felsefe bir bilim ve sanattır).

şimdi buradan büyünün bir sanatmı yoksa bir bilimmi konusuna gelirsek bence her ikisidirde.
    Eflanın söylediklerine katılıyorum bencede büyü, sanattanda bilimdende yararlanmaktadır.
    Tıpkı felsefeninde her ikisindende yararlandığı gibi zaten büyüyle felsefe arasındada çok büyük benzerlikler var.

Efla çok güzel kısa ve net açıklamış bence ekstaradan bişeylerdaha eklememe gerek yok .

Bu arada darkgnome çok güzel bir başlık açmışsın.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 12:51 pm Reply with quoteBack to top

Büyünün bilim mi sanat mı olduğu konusunda yorum yapmadan önce bilim ne? sanat ne?Onu açıklamak istiyorum.
    Bilim:Tarafsız deney ve gözlemle elde olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kuran düzenli bilgi birikimidir
    Sanat:"İnsanların, tabiat karşısındaki duygu ve düşüncelerini çizgi, renk, biçim, ses, söz ve ritm gibi unsurlarla güzel ve etkili bir biçimde ve kişisel bir üslûpla ifade etme çabasından doğan ruhsal bir faaliyettir." ( bu biraz alıntı oldu Smile )Halk arasında sanatın tanımı ise bi işte uzmanlaşan insanları yaptıkları işin aldığı addır.
    Ana konuya gelirsek büyüyü iki başlığın altınada koyamıyorum.
    Büyü ikisininde öğelerini barındırırken ikisininde uzakta duruyo gibi ama sanki halkın gözündeki sanat anlayışına daha yakın duruyo.Bence yazarların da ısrarla büyü sanatı demelerinin nedeni bu.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 1:14 pm Reply with quoteBack to top

Görüşüm biraz abes gelebilir. Benim görüşümde ne bilimdir ne de sanattır büyü, sadece bir araçtır. İstediğime ulaşmamı sağlayan bir araç.

En basidinden bir cantrip yapalım. Light yaptım mesela. Ben bu lightı yaptığımda ortaya yeni bir şey koymadım. Her çırak benden önce sayısız yıldır bunu yapıyordu zaten. Çzgün bir şey de olmadı, çok kez yapıldı. Neresi sanat neresi bilim?

Büyü bana göre nerede sanatlaşır yada nerede bilimleşir?

Eğer kişi yepyeni, daha önce uygulanmamış bir büyü keşfettiyse burada büyü bilim halini almıştır.

Eğer kişi bir büyüyü sadece kendisinin yapabileceği bir şekilde modofiye ederse veya sadece kendisinin yapabileceği yeni bir büyü bulursa bu durumda sanattır.

Benim görüşümde epic spells, bu ikisini de birleştirir. Epic büyülerin çekirdekleri belli olsa da araştırma ister ve bilimdir. Ama herkesin araştırması ve sonuç olarak epic büyüyü yapış tarzı farklı olduğu için özneldir ve sanattır.

Ama bunun dışında magic missile atmışım, wail of the banshee basmışım, legend lore çalışmışım... Bunlar bence sadece araçtır.

Power demands sacrifice.
    Back to top View user's profileSend private message
    Shevarash
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 2:28 pm Reply with quoteBack to top

Bence de bunlar çok derin muvzuular ama tek şudur diyemem bende sanırım. Seçenkeler sadece bilim-sanat çevresinde ise bence ikisi de birdendir. Sebeplerini saymaya gerek yok herkes yeterince güzel açıklamış zaten.
    Back to top View user's profileSend private message
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 3:10 pm Reply with quoteBack to top

Bu büyüyü yaoana göre değişir.

Büyücümüz normal bir büyücüyse (benim gibi), büyüyü anlamaya, kurallarını belirlemeye ve geliştirmeye çalışacaktır ki bu açıkça bir bilimdir. Ama büyü yaparken, büyünün ritüellerini yerine getirirken ve büyülü eşya yaparken güzele ulaşmaya çalışıyorsa bu sanat felsefesine göre sanattır.

Tabii ikisinin de ististansı vardır. Hödük bir büyücü sadece büyü yapıyorsa, büyüyü bir araç olarak kullanıyorsa (bazı battle mageler gibi) onlar bilim yapmaz. Aynı şekilde büyücüde bir güzel arayışı yoksa, önemli olan işlevi Dil diyorsa o da sanat olamaz.

Saygılar..

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 9:08 pm Reply with quoteBack to top

Aslında bence herşey bilim oluğu için büyüde bilimdir. Ama büyü sanat değildir bence. Son derece belirli kuralları vardır. Belli bileşenler, belli sözler ve belli hareketler ile yapılır büyüler. Bunları ortadan kaldırmak içinde alternatif yolların araştırılması gerekir. Yine bu da bilimdir.

Sanat daha özgür yapıttır. Büyünün kullanımı ile sanat ortaya çıkabilir. Büyünün yapımındaki hareketler çok fazla sanata benzeyebilir ama büyü temelde bilgi ve tecrübe gerektirir. Büyünün içine duygularını katarak onu olduğundan farklı bir hale getiremezsin. Sanatçı ise yaptığı eserlerinde farklılklara sebep olabilir. Bir gün sinirli olduğundan fırçasını daha sert vuran bir ressam, bir gün sinirli olduğu için tellere daha acımasızca vuran bir gitarist, hatta ve hatta şarkının sözlerinde değişim yapan bir vokalist.

Ama büyüde "Ben sürekli aynı sözleri söylemekten sıkıldım bu gün bülbül değil saksağan diyeyim" yada "Ben bu büyüyü ilk yaptığımda sevgilim sarışındı şimdi esmer, esmer güzeli iyeyim burasında" diyemezsiniz. Derseniz ayıp olur.

vıdı vıdı...

Buradaki bilgileri hep D&D kitaplarına göre yazdım. Ancak başka bir sistemde bu kadar kısıtlam olmaz ise büyü pek tabiiki sanat olacaktır. Mesela bende büynün öyle olmasını tercih ederim. Very Happy

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 9:39 pm Reply with quoteBack to top

Büyünün hareketlerinin belli olması onun sanat olmasını engellemez. Sanattaki yöntemler elbette değiştirilebilir hatta radikal değişikliklerle bambaşka sanatlar da oluşturulabilir ama sanat olması için değiştirilebilmesi gerekli değildir. Yani siz hep fırçayı aynı şekilde vurursanız hep sanat olur çünkü sanatı sanat yapan güzeli arama isteğidir.

Sonuçta büyü sadece ışık çıkarmak ya da ateş topu atmak da değildir. Büyücüler kitaplar yazarlar, iksirler yaparlar, büyülü eşyalar oluşturur, giysiler dikerler. Hepsi de büyüdür ve hepsinde de bir sanat, bir güzele yöneliş vardır.

Yani büyünün kuralları olması onun sanat olmasına engel değildir. Bir sanatla örnek vermek gerekirse, Katana sanatı. Adamlar 30 yıl aynı hareketleri yapmalarına rağmen yaptıkları iş yine de sanattır, güzeli arayıştır.

Saygılar..

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Türklider
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Thu Dec 29, 2005 1:22 pm Reply with quoteBack to top

Büyünün etkilerini değiştirmek için çeşitli "etik olmayan" eklemeler yapabiliyorsunuz. Güzel olması da şart değil aslına bakarsanız. Misal, yaşayan bir tekboynuzdan zorla koparttığınız boynuzu ufalayıp büyüye eklediğinizde ya da demon kanı ekleyip bişiler yaptığınızda büyünüzün efektleri de HİÇ hem de HİÇ estetik olmuyor Smile Bu durumda kötüye de kullanılabilmesi açısından bence Büyü bir sanat değil. Zira sanat kötüye kullanılamaz. En fazla kendi görüşünüzü başkalarına benimsetecek eserler üretirsiniz ki bu da alakasız bir örnek Very Happy

Büyü bilim midir bilmem ama sanat değil orası kesin...

Saygılarımla...

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum