Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: ovoxy
    Bugün: 18
    Dün: 23
    Toplam: 90347

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1157
    Ãœye: 1
    Toplam: 1158

Şu An Bağlı:
    01 : ovoxy

FrpWorld.Com :: View topic - Hayalperest Manifestosu
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Hayalperest Manifestosu View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 17, 2006 10:40 pm Reply with quoteBack to top

Çncelikle selamlar olsun bütün hayalperestlere.

Kendim gibi olanlara ve frp başlığı adı altında binlerce düşüncesini burada dile getiren kimselere başta kafa yorup senaryo yazanlara oynayanlara ilgilenenleredir sözüm.

Yüzlerce senaryo geçti elimizden yüzlerceside bitmedi. Oynanmış veya oynanan. Yazdığımız yönettiğimiz oynadığımız okadar oyun ne olmaktadır? Bizde var olan bu potansiyel cevher nerede biriktiriliyor birikiyor harcanıyor ya da nereye gidiyor? Benden önce düşünenlerin, üstadlarımın yaşıtlarımın ve kardeşleriminde düşündüğü ve yaşadığı gibi vazgeçiyoruz yada biraz çabalayıp karşımızda bulunan zorluklar nedeniyle bırakıyoruz. Bir zaman sonra yarım bıraktıklarımız karşısında bir kaç arkadaş toplantısında ah ve vah lar arasında sözlerimiz yankılanıyor.

Diyeceğim odur ki; bir adım sadece benimki. Var olan oynanmış ama bitmemiş bir senaryonun devamını getirmek gelişimini sağlamak hatalarını gidermek yeni heyecanlar katmak ve git gide büyümesini sağlamaktır. linux...

Neden hepimizin oynayabileceği, anlaşılamayan, hatalı türkçe çevirilierden uzak bir senaryo > macera >dünya >evren geliştirmeyelim. Evet kolay değil biliyorum ama gelişim sürecine baktığınızda imkansız da değil. Planlamalar sayesinde ki bu sitede, forumda birçok üstadın üstesinden kalkacağına eminim, bu başarılabilir.

Herşey bir senaryonun gelişimi ile başlar yeni karakterler yeni görevler yeni kişiler katıldıkça bu istemeden büyüyecektir. En azından oluşturmak istediğim yapı oynadığımız oyunların karakterlerin bir veritabanını oluşturmaktır. Yaşam gücünü hayallerinden hayalgücünden alan insanlar adına bunlar yokolmasın.

Sözlerim çok havada kalabilir haklısınız fakat aklımdan çok fazla şey geçiyor bunları sizlerle paylaşmak istemekteyim.

Saygılarımla.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    chosen
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jan 17, 2006 11:06 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşımızla konuşup bu başlığın agora'ya daha uygun olduğunda karar kıldık.. Başlığın biraz havada kaldığı düşünülebilir, arkadaşımızın fikri her şeyi ile senaryoları toplayıp bir havuz oluşturmak, karakterler haritalar senaryo falan filan, hepsini yazıp, gelecek kuşaklara kalmasını sağlamak... Buna kalkışacaklar söylesin bakalım sözlerini Wink

düzeltme ve saygılarımla...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 1:15 am Reply with quoteBack to top

şu anda sitede RP yapılan bölümlerde aşağı yukarı bu tarz bir şey oluyor. Wink Oraları incelemeni tavsiye ederim...

Saygılarımla...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 3:47 am Reply with quoteBack to top

güzel olur ama bu işin çok ayrıntılı olması gerektiğinin nekadar farkındasın bilmiyorum benim anladığım kadarıyla sen bütün herkesin ortak yaşadığı bi dünyadan söz ediyoosun ve bununla birlikte geçmişte olmuş ve gelecekte olacak tüm site içi kurguların bu dünyada olmasını mümkün kılmaya çalışıyosun

saygı duyuyorum ama o iş biraz yaş gibi göründü sanki bana yine de bi yapmak istediğini açıkla iyice yani mesela sadece kurgu toplıyacaksın yoksa kurguların geçtiği yerlerde ve karakterlerde ortak mı olcak yoksa Türkliderinde dediği gibi forumda rp mi yapmayı düşünüyosun biraz açıkla bence güzelbi giriş yazısı yazmışsın ama tam olarak bişey anlamadım ben

açıkçası en başta yazdığım gibi bişey düşünüyorsan hem fikirlerimi hem emeğimi esirgemem ama iş sonunda dönüp dolaşıp forumda rp ye dönecekse kusura bakma ama o işi yapıyolar zaten girebilirsin sanırım oyunlardan birine ( oyuna nasıl giriliyo bilmiyorum ama onun açıklaması yazıyodur zb bekleme salonun da ve oyuncu bekleme salonun da ) merakla bekliyorum bi dahaki mesajı ama çok kalite fikirler çıkabilir biraz kasalım kendimizi

benim aklımda bişeyler var ama önce bu başlığın amacı bi kesinleşsin ona göre belki yeni bi başlıkta tartışabiliriz durumu
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 10:24 am Reply with quoteBack to top

Aciklamam gerekirse. Ornegin oynadiginiz oyunun haritalari, edindiginiz hazineler, konustugunuz npcler hatta krokiler (oyun bitmemisde olsa) ve oyunun girisi ile senaryosu toplanip ziplenecek ve daha sonra bu tek bir yerde toplanacak. Bunun getirileri cok. hem harita, npc, kroki, oyun girisleri, öz gecmis yazilari gibi birikimler olacaktir. Daha sonra bu birikim bir duzeye geldiginde bu senaryolarin ozgecmislerin bir ortak yonu bulunup veya secilen bir senaryoya bu diger senaryolardan alinacak az once envanterler birlestirilip genel bir oyun mantelitesi ve hikayesi cikarilmasi istedigidir benimkisi. Nerede toplanacak nasil toplanacak gibi sorular tartisilacaktir tabiki.

Hepimizin sahip oldugu kaynaklar var farkli farkli ve benimde var bu kaynaklari sizlerle diger frp severler ile paylasmak istiyorum ve onca karmasik kaynagin arasindan ancak senaryoya hikayeye bagli kaynaklarin toplanmasiyla cikabiliyorum.

Saygilarimla.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    barabus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 12:41 pm Reply with quoteBack to top

açkıçası benimde bunu benzer bi önerim olacaktı aslında ama ben kurgularla haritaların yada karakterlerin çok birleştirlmemesi taraftarıyım yani ben bi kurguyu paladin le oynamak isteyip başka biride aynı oyun içinde isterse barabar isterse büyücü oynatsın
    dolayısıyla genel olarakkurgular belirlenirse biraz daha az bağlayıcı olur diye düşünüyorum

bununla birlikte haritaları olabildiğince detaylı yapalım ve bunlar kesinlikle kurguları etkilesin haritalar konusunda özellikle katkımkoymak isterim harita mühendisliği bölümünde öğr. ciyim ama bunun için toplanıp belli konuları netleştirmek gerekir bakalım site ahalisi bi bu fikre nasıl yaklaşacak

ama ben elimden geleni esirgemem keyifli bişeyler yaparız umarım
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 2:18 pm Reply with quoteBack to top

Ben yapmak istediğinizi pek anlamadım. Eğer şimdiye kadar hazırladığımız senaryolar, haritalar ve karakterleri biriktirip diğer arkadaşların kullanması çin bir kaynak oluşturmak istiyorsanız, ben de düşünüyorum bunu. Ama eğer böyle değilse amacınızı pek anlamadım açıkçası. Bu senaryoları birleştirip bir hikaye oluşturmayı düşünüyorsanız, işiniz gerçekten zor ama. Biraz daha açık belirtirseniz sevinirim.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    barabus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 2:30 pm Reply with quoteBack to top

benim düşündüğüm site içi dışı kurguların bi kitaplıkta toplanması idi ama bunun la beraber kurguların ana hatlarıyla belli olması lazım çünkü bütün kurguyu yazarsan oynatacağın adam kalmaz

birde haritalar konusu var diyarın haritasını yapabiliriz bence önce ana bi harita çizeriz sonra bölge bölge ayırırız onları falan dolayısıyla tüm frp world sakinlerinin yaşadığı yeri fiziksel bi hale de sokabiliriz... ama bunlar karar verdikten sonra oturup konuşulması gereken şeyler böölee havada kalır ,, yinede fikir üretelim de olabilirliği varsa oturu konuşuruz
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 2:48 pm Reply with quoteBack to top

Diyarımızın zaten bir haritası var(mış). Bir aralar sitede yayınlanıyormuş ama ben kaçırmışım.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    uLtior
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 5:38 pm Reply with quoteBack to top

harita konusu acilmisken profantasy nin yayinladigi genis harita programlari mevcuttur.

Ad&D Software - Profantasy - Campaign Cartographer 2 Pro v6.12
    Campaign Cartographer 2 + dungeon designer 2 + city designer 2
    Campaign Cartographer 2 - Symbol Set 2 Fantasy Floorplans

simdi: Bir sitede oldukca genis bir harita dungeon han ev kroki arsivi bulunmakta bu programa sahip olanlar veya yoneticiler ornek haritalar yollamislar. bu ornek haritalari siteden ucretsiz yukleyebileceginiz "cc2view" adli programla bakabilir ciktilari alabilirsiniz. daha ileri gitmek istiyorsaniz yukarida verdigim programlara sahip olmalisiniz. yani cizimler vs. bu ornek haritalari meta file olarak kaydedip eger kullaniyorsaniz freehand illustrator coreldraw ve sanirim autocad programlarinda acabiliyorsunuz. harita programi gercekten iyi tasarlanmis. 1-2 saat ugrastim tam cozemesemde fazla karmasik degil ve olanaklari genis olan bir program.

Bunlari nerden edinebilirim derseniz emule dan indirebilirsiniz veya tamam ben istiyorum dersiniz bende teker teker ftpye atarim programlari. 3 program 120mb, 60mb, 12 mb gibi sigalara sahipler.

Saygilarimla.

//FalcoN: Forum içerisinde açık link verme yasağı vardır. Lütfen mesajlarınızda açık link vermeyiniz.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum