Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: PilarCharl
    Bugün: 24
    Dün: 23
    Toplam: 90353

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1274
    Ãœye: 1
    Toplam: 1275

Şu An Bağlı:
    01 : yxeqivyb

FrpWorld.Com :: View topic - wizard mı sorcerer mı
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

wizard mı sorcerer mı View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Poll :: wizard mı sorcerer mı

wizard
    66%
     66%  [ 14 ]
    sorcerer
    23%
     23%  [ 5 ]
    hiç biri
    9%
     9%  [ 2 ]
    Total Votes : 21

Author Message
    siliterin
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Thu Aug 24, 2006 5:28 pm Reply with quoteBack to top

siz hangi calassı tercih ederdiniz. neden? açıklamalarınızı cevap daha çok önemsediğimi belirtiyim.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 10:58 am Reply with quoteBack to top

Elbette sorcerer çünkü onlar büyüyü kanında hissediyorlar.Hiçbir dış etkene gerek duymuyorlar.Sorcererlar çok özeller.Büyücülük sonradan olan bir şeydir.Sorcerer ise doğuştan gelir.Sorcerer olunmaz doğulur
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    siliterin
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:06 am Reply with quoteBack to top

teşekkürler Edmond açıklaman çok güzel. AlkıÅ?

BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:50 am Reply with quoteBack to top

Edmond wrote:
    Elbette sorcerer çünkü onlar büyüyü kanında hissediyorlar.Hiçbir dış etkene gerek duymuyorlar.Sorcererlar çok özeller.Büyücülük sonradan olan bir şeydir.Sorcerer ise doğuştan gelir.Sorcerer olunmaz doğulur

Demişsin Edmond ama bir şeyi göz ardı etmişsin. Sorcerer'lar sınırlı büyülü yetenekleriyle wizard'lar tarafından bir çok kez ti'ye alınırlar. Bunun dışından güçlerini keşfedene kadar belki de yıllarca çiftçi olarak çalışabillirler. Onun dışında bir wizard kadar büyü hafızasına ve kapasitesine sahip değillerdir. Aynı seviyedeki bir wizard neredeyse bir sorcerer'ın iki katı belki de daha fazla büyüye sahip olarak sürekli yeni birşeyler öğrenebilir bunun için de seviye atlaması gerekmez. Bunun dışında keskin zekasıyla bir çok şeyin üstesinden gelebilir. Bir çok sınıf tarafından bilge olarak nitelendirilmeleri de buna bağlıdır. Aynı seviyedeki bir wizard büyülü aletleri bırak teşhis etmek yapabilirken sorcerer belki de aval aval bakacaktır.

Bunun dışında siliterin, bu soruyu sorma amacın tam olarak nedir. Her iki sınıfın da birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları olmasına rağmen daha üst level'larda wizard'ın ezici bir üstünlüğe kavuştuğu da bir çok oyuncu ve dm tarafından kabul edilmiştir.

Benim fikrimse kesinlikle wizard yönündedir. Çünkü wizard'lar bu güce kavuşabilmek için büyük bir özveri ve çalışmalara gömülerek türlü tehlikeler atlatarak bu güce kavuşurken sorcerer'ların bunu daha çok bir yardımcı bir hobi olarak görmeleri olabilir.

Ä°nsan labirentte, içgüdülerini ince, keskin bir uç gibi bilemelidir, neredeyse bir hançerin, bir kılıcın aÄ?zı kadar keskin, çünkü içgüdüler de hayatta kalmak için kullanılan silahlardır ve sık sık en az çelik kadar faydalı olduklar
    Back to top View user's profileSend private message
    Aredheliquas
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 12:05 pm Reply with quoteBack to top

sorcerer...
    edmondunda dediÄŸi gbi birÅŸey oalrak doÄŸmak cok daha iidir bence...
    ayrıca sorcererler daha güçlüdürler bana göre...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 12:12 pm Reply with quoteBack to top

Ancak bir sorcerer kesinlikle silah kullanabilirken Wizard'lar sadece büyü ile uğraştıkları için hiçbir silah gücünee sahip değildirler.Oysa Sorcerer olmak bir ek özellik gibidir.örn;

Adam Monk'lukla uğraşıyor.Monk oluyor.Sonra gücünün farkına varıyor.Bu durumda adamın gücünü düşünür müsünüz?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Yılmax
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 12:22 pm Reply with quoteBack to top

Sorcerer'ın büyü kapasitesi sınırlıdır arkadaşlar. Gerçekten çok güçlü sorcerer'lar olabilir ancak aynı seviyedeki bir wizard'la karşılaştırmak bile mantıksızdır.

Edmond wrote:
    Adam Monk'lukla uğraşıyor.Monk oluyor.Sonra gücünün farkına varıyor.Bu durumda adamın gücünü düşünür müsünüz?

Monk olarak doğulmaz. Monk daha sonradan Monk olduğunu keşfetmesi gibi birşey de mümkün değildir. Monk'lar manastırlarda uzun süre ağır bir disiplinden geçerek kendilerine bir dövüş sitili geliştirirler birden hatırlamazlar. Tüm sınıflarda bu böyledir sorcerer hariç ona havadan gelir büyüler. Aslında bu da D&D sistemindeki bir hatadır.

Ayrıca büyücüler silaha ihtiyaç duymazlar. Büyü zaten başlı bvaşına bir silahtır herkeste bulunmayan bir silah. Eğer multiclass bir karakter oluşturulacaksa class olarak sorcerer seçmek wizard seçmekten daha akıl işidir. Çünkü bir wizard büyünün doğasını keşfetmek için büyük bir özveriyle uzun süreler boyunca çalışmalıdır ancak bu şekilde sanatına tam anlamıyla hakim olur.

Saygılarımla...

Ä°nsan labirentte, içgüdülerini ince, keskin bir uç gibi bilemelidir, neredeyse bir hançerin, bir kılıcın aÄ?zı kadar keskin, çünkü içgüdüler de hayatta kalmak için kullanılan silahlardır ve sık sık en az çelik kadar faydalı olduklar
    Squan
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 12:55 pm Reply with quoteBack to top

yılmax ında dediği gibi her iki clasında birbirine göre avantaj ve dezavantajları vrdır. Ama ben bir konuda yılmax a katılamayacağım. Her şeyin mantıklısı yapıldığı yada düzenli götürüldüğü zaman her şey iyidir. Aynı seviyede olan sorcerer ve wzard ın seçtiği büyülere göre güçleri belirlenir. Akıl konusuna gelince büyücüler konusunda haklısın ama sorcerer ında kendine has bazı şeyleri vardır.

Ben sorcerer ları her zaman daha fazla beğenmişimdir. Büyü güçleri içten geldiği için.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 2:11 pm Reply with quoteBack to top

ben wizard diorum neden dicek olursanız...

wizardlık kişinin seçtiği bişeydir.bu yola kendi isteği ile baş koyar. istekleri wizardlıktadır.
    bildiğim kadarıyla sorcerer eğitimleri genelde kazaya belaya yol açmasın die verilmeye başlanıyo bi zaman sonra da adamın başka şansı kalmıyo bişey hani..bilmem anlatabildim mi

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 2:22 pm Reply with quoteBack to top

Yilmax wrote:
    Sorcerer'ın büyü kapasitesi sınırlıdır arkadaşlar. Gerçekten çok güçlü sorcerer'lar olabilir ancak aynı seviyedeki bir wizard'la karşılaştırmak bile mantıksızdır.

Edmond wrote:

Monk olarak doğulmaz. Monk daha sonradan Monk olduğunu keşfetmesi gibi birşey de mümkün değildir. Monk'lar manastırlarda uzun süre ağır bir disiplinden geçerek kendilerine bir dövüş sitili geliştirirler birden hatırlamazlar. Tüm sınıflarda bu böyledir sorcerer hariç ona havadan gelir büyüler. Aslında bu da D&D sistemindeki bir hatadır.

Ayrıca büyücüler silaha ihtiyaç duymazlar. Büyü zaten başlı bvaşına bir silahtır herkeste bulunmayan bir silah. Eğer multiclass bir karakter oluşturulacaksa class olarak sorcerer seçmek wizard seçmekten daha akıl işidir. Çünkü bir wizard büyünün doğasını keşfetmek için büyük bir özveriyle uzun süreler boyunca çalışmalıdır ancak bu şekilde sanatına tam anlamıyla hakim olur.

Saygılarımla...

Pardon Yilmax sen beni yanlış anlamışsın.Ben onu demedim.Diyelim ki bir adam çoook uzun süre uğraşıp Monk oluyor.Bu doğru ancak ben gücünün farkına varıyor dememden kastım yani Sorcerer gücünün farkına varıyor.Monk olduğunun değil.Bir daha açıklayayım:

Bir adam Sorcerer olduğunu bilmiyor.Bu yüzden Monk olmak istiyor.Uğraşıyor uğraşıyor en sonunda oluyor.Artık güçlü iyisinden taze bir Monk.Sonra içindeki Sorcerer gücünün farkına varıyor.Gücünü düşünün Smile
    Yılmax
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 2:27 pm Reply with quoteBack to top

Edmond wrote:
    Pardon Yilmax sen beni yanlış anlamışsın.Ben onu demedim.Diyelim ki bir adam çoook uzun süre uğraşıp Monk oluyor.Bu doğru ancak ben gücünün farkına varıyor dememden kastım yani Sorcerer gücünün farkına varıyor.Monk olduğunun değil.Bir daha açıklayayım:

Bir adam Sorcerer olduğunu bilmiyor.Bu yüzden Monk olmak istiyor.Uğraşıyor uğraşıyor en sonunda oluyor.Artık güçlü iyisinden taze bir Monk.Sonra içindeki Sorcerer gücünün farkına varıyor.Gücünü düşünün

Bende bu konuda senle hemfikirim zaten. Yalnız şöyle bir konu var monk olarak oyuna başlayan bir oyuncu, multiclass yaptıktan sonra örneğin konuyla alakalı olduğu için sorcerer oldu 1 seviye daha atladığında artık monk seviyesini arttıramaz sorcerer olarak sevye atlamaya devam eder ya da başka bir sınıf alabilir.

Bunun dışında multiclass olayı konusunu zaten yazmıştım herhalde dikkatinden kaçtı o anlık Smile

Yilmax wrote:
    Eğer multiclass bir karakter oluşturulacaksa class olarak sorcerer seçmek wizard seçmekten daha akıl işidir. Çünkü bir wizard büyünün doğasını keşfetmek için büyük bir özveriyle uzun süreler boyunca çalışmalıdır ancak bu şekilde sanatına tam anlamıyla hakim olur.

Saygılarımla...

Darktimes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 25, 2006 7:49 pm Reply with quoteBack to top

Wizard lar açıkçası daha bilge ve zeki olan bir sınıf.Yüce olmayı sevenler için.Ama ben sorcerer derim çünkü hergün bütün büyüleri hatim etmenin mantığı yok eğer yapabiliyorsam bunu spellbook okumadan yapmam gerektiğine inanıyorum.Sorcerer RulazZ Smile derim ben..

Gölge Ustası

PostPosted: Tue Aug 29, 2006 3:33 pm Reply with quoteBack to top

Bu tür bir başlık var gibi hatırlıyordum ve forumu biraz didikleyince yanılmadığımı gördüm.

http://www.frpworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4334

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 29, 2006 3:53 pm Reply with quoteBack to top

FrontsideAir wrote:
    Bu tür bir başlık var gibi hatırlıyordum ve forumu biraz didikleyince yanılmadığımı gördüm.

http://www.frpworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4334

Evet doğru bir tespit olmuş, bende tam yorumu mu yazacaktım buraya, Nos. benden hızlı davranıp benzer başlığı ortaya çıkarmış esasında arkadaşlar öbür başlığada bakarsanız orada pek çok şeyin açıklamasıda verilmiş zaten, bence o başlıktaki bütün postları okuyup seçeneğinizi orada yazın, yorumunuzu orada yapın.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Aug 29, 2006 4:06 pm Reply with quoteBack to top

Bence wizard lar gelisime acık bir sınıf ve buyu uretebiliyorlar ama sorcererlar icin bu durum cok daha zor hatta bence sacma. Cunku onlara malum oluyor vahiy gelir gibi. Ancak wizardlar okuyup ogreniyorlar. Zaten bakın tarihe hep wizardlar yukselmistir...
    Tabii bunda sorcerer ın 3rd editionda gelmesinin payı buyuk...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum