Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1752
    Üye: 2
    Toplam: 1754

Şu An Bağlı:
    01 : ofine
    02 : yqiqufa

FrpWorld.Com :: View topic - WoD Rpsi neden yok??
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

WoD Rpsi neden yok?? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    AZaZ3L
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 29, 2006 7:49 pm Reply with quoteBack to top

Sitede hep Dnd üstüne oyunlar oynanıyor neden hiç WOD üstüne oynanmıyor??
    Eminim ki Wod u seven ve oynamak isteyen bir sürü kişi wardır..Bence böle bi girişim yapılsa hiçte fena olmaz..Saygılar...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 30, 2006 9:05 am Reply with quoteBack to top

Eee, sanırım bunun sebebi işlerin çığırından çıkabilme olasılığı.
    Hani D&D gibi ortamlarda alabileceğin karakterler/ırklar/classlar vb çoklukla bellidir. Çstüne de GM'lere tavsiyeler verilir, şu ırk oynanacaksa abilitileri şudur filan diye. Halbusu temel olarak eski WoD'daki tüm oyunlar ayrı ayrı varlıklar. Yani şöyle ki, evet aynı dünyada geçiyorlar ama bütün kitapların "Antagonists" kısmında karşınıza çıkabilecek yaratıkların yeteneklerinin neler olduğu saçma salak şekilde anlatılıyor. Hunter kitabında magelerin büyüyü willpower point harcayarak yaptığı filan gibi şeyler var. Temel yoksunu olduğu için böyle bir global sistem zor.

Ancak yeni WoD'la yapılabilir, ki onda da topu topu oynayabileceğin 3 varlık kaldı zaten. Eski WoD'un çeşitliliği nerede kaldı şimdi?..

Eldarin_

PostPosted: Tue May 30, 2006 5:32 pm Reply with quoteBack to top

Hmm...

Doğru, D&D daha esnek ve anlaşılabilir bir sisteme sahiptir ve çoğunluğa hitap edebilme gibi bir özelliği de var. Bu yüzden D&D oynatılması daha olası oluyor.

Ama WoD ın sorunu antagonistler olmasagerek Occultsearcher. Çünkü antagonists kısmında yazan supernatural yetenek kullanımları zaten yeni ST lere kolaylık sağlamak amacıyla konulmuş şeyler (Hunter kitabında Mage Willpower ile büyü yapar, Vampire kitabında Mage in büyüsü Disiplin benzeri bir etki gösterir gibi...). Yani aslında bunu yaparkenki amaçta ST lerin oyunda antagonist kullanmak için birsürü ek kitap almasını önlemek. Yani senin benim için yapılmış şeyler değil aslında, ama amaç oyunu yeni öğrenenler ve oynayanlar için oyunlarda esneklik yaratmak.

NWoD da ise üzerine pek vakıf olamasamda edindiğim genel izlenimim; evet aslında sistemi (her yönüyle sistemden bahsediyorum) daha bi açmışlar ve çeşitli supernatural ları OWoD salt özellikleri ile birbirlerine bağlamayı başarmışlar gibi. Yine de henüz yeni bir sistem ve üzerine vakıf olabilmek için epey bir zaman geçmesi gerekiyor, bu benim görüşüm.

Yine de dediğin doğru. Çünkü WoD konsept olarak geniş bir sistematiğe sahip ve bunu oyunlarda ortaya koyabilmek esas mesele.

Azazel in esas sormak istediği neden FRPWorld forumlarında WoD RPG si oynanmadığı sanırım.
    Maalesef buna benim kendi açımdan verebileceğim cevap aşırı sıkışık olmam ve internet üzerinde WoD ın oynanabilip oynanabilemeyeceği.
    Genele yayarsak ise sorun şu şekle bürünebilir. Sitemizde WoD Ehli ve oyun oynatabilecek pek arkadaş yok gibi gözüküyor. Olanlarında belli ki bazı sorunları var ki oynatamıyorlar.

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir
    Back to top View user's profileSend private message
    erethan
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Tue May 30, 2006 5:58 pm Reply with quoteBack to top

Mesela ben bir zamanlar bir WOD rp'si açmayı düşünmüştüm ama sonra forum rp'sinden keyif almadığımı fark ederek vazgeçtim bu düşünceden.
    Birde WOD'un meraklısı çok bileni az'dır genellikle ve öğrenmesi doğal olarakta öğretmesi DnD'ye göre çok daha zor.DnD'deki gibi kesin ve net kurallarla belirlenmiş bir çerçevesi yok.Bu sebeple böyle bir rp'ye girmeden önce oyunu öğretmek gerekecektir ve bu öğrenme işide baya bir vakit alabiliyor bazen.
    Bu bahsi geçen vakit olayının olmamasıda oynatmamamdaki ikinci neden oldu.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 30, 2006 6:38 pm Reply with quoteBack to top

Quote:
    Azazel in esas sormak istediği neden FRPWorld forumlarında WoD RPG si oynanmadığı sanırım.

Ben de öyle yorumlamıştım ama tam anlatamamışım. Sonuçta bir WoD RP'si açılacak olsa 10 kişiden 8'i vampir olmak isteyecek(sorun değil, olsunlar) geri kalan 2 kişi de kafalarına göre takılacaklar. Bunları tek sistemde birleştirmek zor olacak. Çünkü dediğim gibi Eski WoD'un birleşimsel problemleri var.
    Quote:
    Ama WoD ın sorunu antagonistler olmasagerek Occultsearcher. Çünkü antagonists kısmında yazan supernatural yetenek kullanımları zaten yeni ST lere kolaylık sağlamak amacıyla konulmuş şeyler (Hunter kitabında Mage Willpower ile büyü yapar, Vampire kitabında Mage in büyüsü Disiplin benzeri bir etki gösterir gibi...).

Kastettiğim temel olarak kural bağlantısızlığıydı, antagonist örneğini de o yüzden vermiştim. şimdi bu oyunlar komple ayrı ayrı şeyler ya. Aslında bütün oyunları inceleyince çoklukla birbirine oturan puzzle parçaları gibi, ama bir yerden sonra birbirinin üstüne binen, hangisini dikkate alman gerektiğini tam olarak bilemediğin şeylere varıyor. Aynı olay için iki farklı oyun iki farklı açıklama veriyor vb. Bu durumda hangisini göz önüne alacaksın(aklıma gelen en basit örnek uzay/umbra mantığı, hangisi gerçek?)
    Yeni sistemde tek ana kitap onun üzerine binen oyun kitapları mantığı olduğu için daha problemsiz olabilir gibi geliyor bana. Ben de çok incelemedim o sistemi, iyice bir dürtmek lazım.
    Quote:
    Birde WOD'un meraklısı çok bileni az'dır genellikle ve öğrenmesi doğal olarakta öğretmesi DnD'ye göre çok daha zor.

Bilenler öğretmekten kaçındığı sürece de bu böyle kalacaktır, başka türlü olabilemez. Sonuçta birilerinin çıkıp bu oyunu öğretmesi lazım. Birkaç makaleyle temel mantık öğretilebilir. Sonra oyunların herbiri için de 1-2 makale yazılırsa mis gibi bir "compendium of world of darkness" tadında bir şey olur. Neden olmasın?..
    Bana WoD'u Çstadım Onur öğretmişti. O öğretmese şimdi belki yine öğrenmiş olurdum ama bu kadar iyi olmazdı belki durumum.

Eldarin_

PostPosted: Tue May 30, 2006 7:52 pm Reply with quoteBack to top

Doğrusun abi, sistematik boyutu işi zora sokuyor mutlaka ki. Ama zaten forumda bi oyun oynanacaksa Hunter grubu, Vampire grubu, Mage grubu gibi birşey olur yani. Ya da en fazla iki bilemedin üç supernatural girer işin içine, efektif birşeyler çıkartılır belki. Fazlasını idare edebilen ST de zor bulunur zaten piyasada.
    Eh bunu oynamak içinde oynayacak supernatural ların ilgili core kitapları açılıp okunur, incelenir(Yoksa da "Bak bu özellik ayrı bi kitapta anlatılıyor ama sende yoksa o kitap ona denk birşeyde burada var. Böylesini kullanabilirsin" diyorlar). Gerekliyse detaylandırılmış kitaplar alınır, okunur, hatmedilir.
    Kural bağıntısızlığı apayrı birşey, bundan belki de tüm OWoD oyuncuları muzdarip olmuştur(ya da olmamıştır bilemem orasını). İşin içine farklı supernatural lar girince analiz ve uygulama zorlaşıyor tabi.
    Ama zaten senelerce oynanmadı mı bu oyunlar. Bence oyun çok afilli uçar kaçar birsürü yaratık olmadığı sürece oynanmasında sistem açısından bir sorun olmaz gibi(belki de olur kimbilir).

Bilemeyenlere öğretme fikrine ise katılıyorum elbette. WoD compedium fikri gerçekten çok güzel olurdu. Zaman buldukça bizde karalıyoruz işte bişeyler...

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir
    Eldarin_

PostPosted: Tue May 30, 2006 7:59 pm Reply with quoteBack to top

Bir not daha:

John Constantine bana yeni sistemin eskisindevarolan sistematik açıkları kapattığını söyledi. Dediğine göre 4 kitapta halledilmiş mesele Smile . Bende ona söz verdim, yenisini en kısa sürede ciddi ciddi incelemeye başlayacağım.

Ama supernatural ların birbirleri ile ilişkileri düzenlenmiş -dedi bana Constantine-. Açıklamalar birbirleri ile örtüşüyormuş. Bilemiyorum doğru mudur daha inceleme safhasına yeni yeni adım atıyorum. şimdilik onun yalancısıyım yani Very Happy...

John
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 31, 2006 1:18 pm Reply with quoteBack to top

Evet doğru nWOD la birlikte tüm mekanik hataları ortadan kaldırıldı. Discipline kullanan bir vampirin karşısına çıkan mage artık kendi arcanaları ile buna karşı koyabilir hale geldi. Oyun hızlandırıldı, combatlar daha çabuk biter hale getirildi.

Çğrenmek isteyenler, öğrenmek istedikleri konu hakkında bir başlık açıp, forum kavramının doğasını oluşturan konu hakkında bilgi almak şeklinde, öğrenmek istedikleri bilgiyi bilen birinden talep edebilirler. Amaç tartışmak değil, farklı fikirlerin belirtilmesi olmalıdır.

Erethan'ın söylediklerine katılmamak elde değildir, forumda rp mantığına büyük karşıyım, bu sebeple herhangi bir rpsel faaliyete zaten girmem. Bana göre oyun masabaşında oynanır.

Saying mean things about the Almighty isn't going to hurt God, it just hurts you and corrodes the world around you.It's like spitting at the sky. The sky isn't bothered, and there's a good chance you hit your own face in the bargain
    AZaZ3L
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 31, 2006 1:29 pm Reply with quoteBack to top

Açıkçası Ben eski Wod hakkında bilgi sahibi olsam da nWod u ne oynama nede görüp anlama şansım oldu..nWod da clanlar deişmiş ,disiplinler değişmiş açıkçası kafam baya bi karıştı böyle kökten bir değişiklik ile..
    En azından özet şeklinde şu değişikliklerden (sistemden bağsetmiyorum..Sözel taraftan)
    bağsederseniz çok iyi olur..Saygılar.....

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 31, 2006 1:30 pm Reply with quoteBack to top

Bu arada bağsettiğim ''Vampire:the Requiem'' deki clan,disiplin vb. gibi değişikler..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 31, 2006 1:53 pm Reply with quoteBack to top

Herşeyden önce oyunların hepsi World of Darkness'a dayanır ana kural kitabı bu kitaptır. Karakter yaratımı aşamasında bu kitap kullanılır, vampire, mage, werewolf ya da lesser templateler arasında yer alan ghoul, psychic gibiler template olarak bu karakterlerin üstüne yerleştirilir.

Requiem'de eskiye göre gerçekleştirlen temel değişiklikler kısaca şöyledir;
    5 clan , 5 covenant vardır. Clanlar gangrel, ventrue, mekhet, nosferatu, daeva olarak isimlendirilir. Bu clanlar vampir mitinin içinde barındırdığı 5 ayrı özelliği simgeler( tabi düşünürseniz bin özellik yüklersiniz ama 5 ile sınırlandırılmıştır). Bunlar yukarıdaki sıraya göre ele alırsak vahşi(gangrel), yönetici/dominatör(ventrue), gölgelerden hareket eden/sinsi(mekhet), ürkütücü(nosferatu), erotik(daeva) şeklinde sıralanabilir.

Covenantlar eski oyunda vampirin çıkış mitosuna farklı bakış açılarını ifade etmektedir. Eski oyunda herkesin Caine'den geldiğine olan inanç bu oyunda yoktur. Covenantların çeşitli çıkış mitosları vardır. Ordo Dracul vampirlerin Drakuladan geldiğini ve bir şeklide bu durumdan kurtulmaları vampirizmi yenmeleri gerektiğini söyler. Circle of the Crone çıkış kökenini crone denen ana tanrıça mitosuna bağlar, pagan tanrılara olan inanç ve mistisizm bu covenantın özelliğidir. Lancea Sanctum kökenin Longinusa dayandığını söyler, Longinus Hz. İsaya mızrak saplayan roma askeridir ve bu hareketi ile sonsuza kadar yaşamakla cezalandırılmıştır. Lancea sanctumcularda Longinusun öğretilerini benimseyen dindar gibi gözüken vampirlerdir. Invictus çıkış kökeninden çok vampirlerin nasıl yönetileceğini, güçlü olanın yönetmesi gerektiğini savunan bir covenanttır. Carthians ise tam tersine vampirlerin seçimle demokratik olarak birbirlerini yönetmesi gerektiğini savunan bir covenanttır.

Kısaca bu şekilde açıklanan covenantlar oyuna politik ayrılık özelliğini katmıştır.
    Hmm disciplinelerin genelde aynı olduğunu söyleyebiliriz. Sadece celeritynin uçuk özellikleri hafifletilmiş. Bunu dışında pek bi fark yok ama yine de mekanik açısından daha kanon olmuşlar.

Sonuç olarak STnin istediği gibi bir oyun oynatması için tüm serbesti tanınmıştır. Çok kızanı vardır ama bana göre eski sistemden ve hikayeden daha güzeldir. Vampir olmanın aslında bir ağıt olduğunu ve belirli bir hüzün içinde olması gerektiğini anlatır....

Saying mean things about the Almighty isn't going to hurt God, it just hurts you and corrodes the world around you.It's like spitting at the sky. The sky isn't bothered, and there's a good chance you hit your own face in the bargain
    AZaZ3L
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 31, 2006 1:59 pm Reply with quoteBack to top

Bu arada Generation larda kaldırılmış sanırım yani böyle olunca Diablerie demi kaldırılmış oluyo? Plotting

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 31, 2006 2:13 pm Reply with quoteBack to top

Hayır generation Caine'in kanına ne kadar yakın olduğunu ölçtüğü ve Caine bu oyunda olmadığı için bu sistem "blood potency" ile değiştirilmiştir. Diableri vardır hala ve hala aynı şekilde tabudur, yine aynı şekilde elder olunduğu vakit vampir kanına ihtiyaç duyulmaktadır.

John
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 31, 2006 2:14 pm Reply with quoteBack to top

Bu arada blood potency kanın ne kadar güçlü olduğunu ölçmektedir.

Eldarin_

PostPosted: Wed May 31, 2006 5:21 pm Reply with quoteBack to top

Ve yanılmıyorsam blood potency tüm supernatural larda mevcut.

Bir bakıma supernatural ın sahip olduğu güç potansiyelini belli ediyor. Büyülere, disiplinlere, giftlere her supernatural sahip olduğu blood potency ile karşı koyuyordu sanırım. Aşağı yukarı mantığı bu olsagerek.

Yanlış mıyım Constantine?

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum