Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: ibocaju
    Bugün: 14
    Dün: 23
    Toplam: 90343

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 773
    Ãœye: 2
    Toplam: 775

Şu An Bağlı:
    01 : ywyquki
    02 : ibocaju

FrpWorld.Com :: View topic - Ticari Sistemlerin Alternatifleri
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Ticari Sistemlerin Alternatifleri View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Jul 02, 2006 5:40 pm Reply with quoteBack to top

Eldarin abi ben basılıp da herkese satılacak bir sistemden bahsetmiyorum ki. Bizim beraber oynayabileceğimiz bir sistemden bahsediyorum.

Elbette bu işle ticari olarak ilgilenmek isteyenler de olabilir. Ve olsa ne iyi olur. Çrneğin sadece fantastik kitap basacak kadar fantastik kurguya kendini adayan ekiplerini birleştirip keşke böyle bir şey yaratmayı deneseler... En azından basıp da satılmama riskine girmeyip de sadece internet üzerinden böyle bir şey deneseler...

Hiçbir iş de kar etme amacı ile diğer hedeflerin amacını çok açarak büyük başarı elde edileceğini düşünmüyorum. Bazen sırf hoşuna gittiği için ya da genel olarak aynı zevki paylaşanlara bir şeyler katmak için de bir şeyler yapılmalı.

Sorun sadece Türkçe bir sistem yaratmak değil, frp yi ticari olmaktan kurtarmak...

Ama bu da Türkçe FRP yapmak kadar zor görünüyor sanırım.

Back to top View user's profileSend private message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Jul 02, 2006 7:22 pm Reply with quoteBack to top

frpyi ticari olmaktan kurtarmak... Ticari olmayan sistem. Eğer amacımız türk olması değil de kar amacı gidmeyen özgür bir sistemse böyle birşey var esasında. Biraz inceleme fırsatı buldum. Dominion kitapları bedava çoğaltılması daşıtılması da tamamen yasal. Kuralalr gayet makul yapılacak her şeye uyarlamak mümkün. eski çağlar günümüz çağı bilim kurgu farketmez. Bi inceleyin derim internetten aratarak sanırm ulaşabilirsiniz.

Aslıdan siteye de dökümanları koyaibliriz bir ara yasal sorun olacağını sanmam.

Naeni
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jul 02, 2006 7:28 pm Reply with quoteBack to top

Burada konuşmak çok haddime düşer mi bilmiyorum ama benim arkadaşım 4 yıldır dediğiniz tarzda bir sistem yaratıyor. Sürekli bir şeyleri değiştirip, bir şeyler çıkarıp, bir şeyler ekliyor. Genel anlamda oldukça başarılı bir sistem oldu aslında. Sonuçta her şeyi tek başına yaptı.
    DM e ve oyuncuya müthiş özgürlük sağlayan, oynaması çok zevli bir sistem. Bazı eksik yanları yok mu? Evet, var ama zaman içinde onlarda ortadan kalkıyor, çünkü adam uğraşıyor daha iyisini yapabilmek için.
    Ama ingilizce oynamaya alıştıysanız türkçe çok tuhaf geliyor başlarda.
    Onun sisteminde istediğim gibi karakter yaratmaya o kadar alıştım ki artık DnD oynarken karakter yaratımın da çok zorlanıyorum.
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jul 02, 2006 8:21 pm Reply with quoteBack to top

Valla hakikaten bi kamyon "generic" olarak adlandırılan ücretsiz rpg sistemi ve dünyası mevcut. Hatta ben Eskişehir'de generic sistemlerle uğraşan bir arkadaşa bendekileri çektim götürüyorum.
    Generic RPG yapılır. Oynanır da. Ben bazılarını çok seviyorum mesela.
    şimdilerde ücretli olmuş vakti zamanında ücretsiz olan Lycadican diye bir sistem vardı mesela, dünyadaki ırklardan SADECE biri için 10 sayfalık tablo yerleştirmişlerdi. Ekstra açıklamaları filan da var. Tablo sadece tipini belirlemek için atılacak zarlardan ibaret.
    Ama iÅŸte bu iÅŸ sadece gazla olmaz.
    şimdi kaçınız "Circle of Five"ı duydunuz?
    Yok büyük ihtimalle. Bu oyun WoD sistemine bir grup Türk'ün yazdığı ilginç bir oyundu. Kim biliyo? Çç beş kişi. Olay o. Biz Türkler birbirlerimizin yaptığı işlere (çok afetersiniz) b.k atmaktan başka bir şey yapan bir toplum değiliz.
    O yüzden de bu iş "birazcık" yalandır abi. Ben yarın d20 kadar iyi olabilecek bir sistem yapsam bile, kimse bunu beğenmeyip d20 oynamaya devam edecektir.

Naeni birader, o GM arkadaşının mail adresini bana PM olarak ulaştırırsan kendisiyle iletişime geçmek isterim. Teşekkürler.

FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Mon Jul 03, 2006 11:54 am Reply with quoteBack to top

Bu konuda Eldarin'e katılıyorum, önemli olan çeviriye olan alışkanlıktır. Ben FRP'yi OEK'den öğrendiğim için hiç yadırgamadım neredeyse.

Bu arada ben de kural yaratımıyla uğraştım bir süre ve tamamen Türkçe yazılar yazdım. Naeni, o arkadaşınla ben de görüşmek isterdim.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jul 04, 2006 5:44 pm Reply with quoteBack to top

Sanırım oldukça tartışmalı geçen bu başlıkta sonunda anlaşmaya vardık...

Bu arada bu arkadaşı da sitemize beklerim.

Biraz megolamanlıkla suçlayabilirsiniz belki ama FRP alanında başarılanlardan birisinin de bu site olduğunu düşünüyorum. Yaratmayı seven insanlar birbirine destek olmalı bence...

Naeni
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jul 06, 2006 9:14 am Reply with quoteBack to top

Kendisi de üye olmak isterdi ama evin de internet bağlantısı yok. Kafelerden de zor oluyor girmek, hatta hiç olamıyor, çünkü sitenin sayfası uygun içerik içermiyor nedeniyle açılmıyor. Ben bir iki defa denedim olmuyor.

Sistemi hakkinda daha fazla şey anlatmak isterdim ama bana düşmez diye düşünüyorum. Ama mail'ını yolladım isteyenlere oradan ulaşabilirsiniz ona.
    Hatta aranızda izmirli olan varsa oyun oynatmaktan zevk alacaktır. Bir sistemi öğrenmenin en iyi yolu onu kullanmaktır diye düşünüyorum.
    Rhuben
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 1:20 am Reply with quoteBack to top

Selam ben Rhuben ne zamandır bu siteye de üye olmayı düşünüyordum ama zaman....

Naeni (benim kız arkadaşım) biraz bahseetmiş sistem konusunda. frontside ile de msnde konuştum. elimden geldiğince var olan sistemlerin karışımı olan sürekli bişeyler eklenen çıkarılan yada değiştirilen bi sistem yapmaya çalışıyorum ki şu anda yeni değişiklikler peşindeyim. oynayan yada sistemi anlattığım arkadaşlarımla fikir alış verişinde bulunarak ki en fazla naeni ile daha iyiye götürmeye alışıyorum. bir süre önce de türkçe yapmaya başladım biraz yadırgasak ta zamanla alışıyoruz.
    izmirde oturmaktayım bu konuyla ilgilenen izmirli arkadaşlarla fırsat bulup konuşmaya her zaman hazırım.

ayrıca burada ya da kendi balına sistem yaratmak isteyenlerle de fikir paylaşımına açığım yardımcı olacağıma emin olabilirsiniz.

saygılar...
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Jul 11, 2006 5:29 am Reply with quoteBack to top

Çye olmana çok sevindim Naeni... Belki sana katılmak isteyenler bile çıkabilir değil mi? Başlığı bölüyorum. Çünkü bence bu başlık kendi başına varolabilmeli...

occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 10:21 pm Reply with quoteBack to top

Ben generic denilen sistemlerin hastasıyım.
    şöyle ki, bilgisayarımda bir kamyon(yaklaşık bir cd-ki çoklukla text olduğu düşünülürse ne kadar büyük olduğu fark edilecektir) ücretsiz (ve evet, alternatif) sisteme sahibim. Eskişehir'deki bir arkadaşım dünya üzerine ben bir sistem ve bir grup setting üzerine kafa yoruyorum ara sıra.
    Çok inandırıcı bulmayabilirsiniz, itimat etmeyebilirsiniz belki ama generic sistemlerden muhteşem şeyler çıktığını gördüm. Gerçekten o kadar başarılı sistemler çıkıyor ki. Ama bu sistemlerin problemi yaygınlaşamamak. Çünkü çok kuvvetli bir dnd monopolü var. şimdi buna "bık bık" etmek bana mantıklı gelmiyor çünkü adamlar ayda birden fazla kitap çıkarıyorlar. Herhangi bir amatör yayımcının böyle bir şey yapma ihtimali yok. Çok fazla support'ı olmayan sistem de yavaş yavaş çöküyor.
    Ama eğer burada bu cins sistemlerle ilgilenen arkadaşlar varsa bir birlik kuruverelim. Türkçe Cenerik Asoşieyşın filan(bunu Eskişehir'deki arkadaşımla mesajlaşırken düşünmüştüm, ilginç olabilir). Bir adres vardı bu tür cenerik sistemler için darkshire.net diye başlayıp saçma salak giden, onu bulup ben göndereyim de bir kısmını inceleyin isterseniz.
    GENERÄ°C SEVÄ°YORUM!!!

FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 1:01 am Reply with quoteBack to top

Bana generic sistemlerde en çekici gelen noktalardan biri de karşıma bir yaratık çıktığında -olması gerektiği gibi- apışıp boş gözlerle bakabilmem. D&D'yi belki de gereğinden fazla tanıdığımız için karşımıza ağzında dokunaçları olan ucubik bir yaratık çıktığında "Aaa, ilithid bu canım, beyin yiyor, hit point'i de şu kadar. Döveriz biz bunu yaa, ne ki.." dememiz oyunda olması gereken mistikliği kaçırıyor.

Ben de bu generic tayfasına seve seve katılır ve elimden geldiği kadar da destek veririm.

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Rhuben
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 9:05 pm Reply with quoteBack to top

ilerde tam olarak kendi generik sistemimi bitirdiğimde, daha bitmedi her an yeni şeyler eklenebiliyor, yayınlamayı düşünüyorum..

ayrıca başkalarıyla başka sistem ve setinler yaratmayı da isterim kuralım bu grubu...
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 10:56 pm Reply with quoteBack to top

benm de arkadasla yaratmaya calıstıgımız bir sistem war. adına G&G diyoruz Dil Very Happy aslında D&D ye benzesin istemedik, oyle ki sistemi tamamen değiştirmeye çalışıyoruz, özgün yapmaya çalışıyoruz. yaratıkların çoğu çıktı ortaya yaklaşık 50-60 tane war şimdilik elimizde, sayı da artıyor gun gectikçe.
    adına gelince.. aslında once turkce dusundum : Tanrılar ve Devler. cünkü hikaye, insanların tanrılar ve devler arasındaki yaşam mücadelesi. ismi ingilizceye çevirince komik bir durumla karşılaştık. Gods and Giants (G&G) Very Happy
    nyse galerime bakarsanız kendi diyarımızdan tipler görebilirsiniz..
    arkadasla oynuyoruz simdi kendi sistemimizi, acayip zevkli şimdilik. D&D dışı diyarlar hakkaten daha zevkli oluyor, içinde daha çok bilinmeyen oldugu için..

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Jul 19, 2006 9:09 am Reply with quoteBack to top

Değişik bir isim olmuş. Peki sistemin arka planını oluşturan düşünce ne bir fantastik Dünyaya göre mi sistemi kuracaksınız? Yoksa farklı Dünyalarda oynanabilecek ama oynama açısında bazı kolaylıklar sağlayabilecek bir sistem mi olacak ?

Rhuben
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jul 19, 2006 6:10 pm Reply with quoteBack to top

sadece yeni bir dünya mı bahsettiğin şey yoksa oyun sistemini de değiştirdiniz mi...
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum