Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 25
    Dün: 35
    Toplam: 90389

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1940
    Üye: 0
    Toplam: 1940

FrpWorld.Com :: View topic - deck of many things
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

deck of many things View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    blademaster361
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 2:12 pm Reply with quoteBack to top

Oynattığım bir oyunda oyuna biraz renk getirmek amacıyla, oyuncuların karşısına deck of many things adındaki artifacti çıkardım. Oyunculardan birine (kendisi oldun) balance kartı çıktı. Bu karta göre oyuncunun alignment'ı o anda değişiyor ve eğer oyuncu bu farklı alignmentta oynayamazsa bir level kaybediyor.
    şimdi bu durumda cevaplayamadığımız bazı sorular var;
    1. Lawful Good bir monk olan arkadaş direk ex-monk olur mu?
    2. Alignmenti değişince oyuncu, yeni alignmentinde oynamaya çalışmalımıdır, yoksa direk bir level kaybetmeyi seçebilir mi?
    3. Bir level kaybederse, bu kayıp level restoration, limited wish, miracle veya wish ile geri kazanılabilir mi?
    Bu soruların cevabı oynadığımız oyunun gidişatını çok büyük ölçüde değiştirecek, bu nedenle yardımcı olursanız sevinirim.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 2:28 pm Reply with quoteBack to top

1. soruya verebileceğim cevpa sanırsam ex-monk değil hiç bişi olmuyo sanırım yani monkluk özelliklerinin tamamını kaybediyor.
    2. soru zaten biraz saçma geldi çünkü aligmentini oynayamazsan bir level kaybedersin gibi birşey duymadım ama karakter o aligmentte oynamak zorundadır.
    3.eğer böyle bir şey yaparsanız saçma olur izin verilirse bile bir effectten dolayı olan bir olay olmaz bizzat Dmin düşürdüğü bir leveldir o yüzden geri kazanılmaz gibime geliyor.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 2:36 pm Reply with quoteBack to top

böyle bir durumda -kurban- oyuncu, mümkün mertebe kartın gereğini yapmalıdır. Yalnız, senin verdiğin örnekteki gibi, alignment-class uyumu gerektiren, yani alignment değişiminin class (ve dolayısıyla dünya görüşü, davranış kodu, yaşam tarzı, vs..) üzerinde belirleyici etkisi olduğu durumlarda (paladin, monk gibi...) bu konuda bir istisna yapılabilir. Buna rağmen, LG bir monk, CE alignmentine dönmeyi kabul eder ve buna göre oynarsa tartışmasız ex-monk olur, bu su götürmez bir durumdur.

deck of many things'in tanımında tam olarak, alignment değişimine uymayan karakter 1 negative level kazanır dediği için, negative level etkilerini yok eden herhangi bir büyüyle bu etkiden kurtulunabilir. Ancak bence rp açısından bu kuralı zorlaştırmakta fayda var.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 2:56 pm Reply with quoteBack to top

Burock, yazdıkların aklımdan geçenlere oldukça yakın ama yine de aklımı karıştıran şeyler var. Alignment'in aniden değişmesi çok sakat bir durum. Sonuçta karakter geçmişte yaptıklarını bilecek, nasıl bir dünya görüşü olduğunu bilecek ve buna rağmen yaşamını zıt bir alignmentla nasıl sürdürebilir? Bunun yanında Monk'un CE olup olmamayı seçme gibi bir hakkı var mı?
    İstisnai durum yaklaşımın da güzel, buna örnek verebilirmisin?
    Bir de eğer monk CE olup da, henüz hiç bir kötülük yapmadıysa yine de ex-monk olur mu?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jul 17, 2006 11:00 pm Reply with quoteBack to top

Çok sakat bir şey yapmışsın hacım kolay gelsin, ne deyim.
    İstediğimiz sorudan başlayabiliyoruz, değil mi?
    Tamam o zaman:
    2 - Bence hiçbir oyuncu oynamayı istediği bir şeyi oynamak zorunda bırakılmamalıdır, kişi babalar gibi "ben oynamıyorum" diyerek, yine babalar gibi levelını kaybedebilir.
    1 - Bu bağlamda, kişi oynamayı seçerse ve LG'den CE'ye geçerse hadi bi de monk'sa pekala ki ex-monk olabilir. Ammaaaaa, monklar hakkındaki geyik şöyle bir şeydi sanırım: "bu elemanlar acayip mental disiplin filan kasmış olduklarından elinmıntları eni lovful olmalıdır" gibi bir şey vardı(şimdi kitap açmaya üşeniyorum). Bu yüzden, monk'un hödö senelik disiplini dolayısıyla LA'dan CE'ye değil de LE'ye geçişi yapılabilir. Sonuçta adam artık kötü olabilir ama disiplini lawfulluktan kaotikliğe geçişi engelleyebilir bence bence.
    3 - Bu konu hakkında yorum yapmak için ne isteğim ne yeterli bilgim var. Takılın Very Happy

burock
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 5:17 am Reply with quoteBack to top

blademaster361 wrote:
    Burock, yazdıkların aklımdan geçenlere oldukça yakın ama yine de aklımı karıştıran şeyler var. Alignment'in aniden değişmesi çok sakat bir durum. Sonuçta karakter geçmişte yaptıklarını bilecek, nasıl bir dünya görüşü olduğunu bilecek ve buna rağmen yaşamını zıt bir alignmentla nasıl sürdürebilir? Bunun yanında Monk'un CE olup olmamayı seçme gibi bir hakkı var mı?
    İstisnai durum yaklaşımın da güzel, buna örnek verebilirmisin?
    Bir de eğer monk CE olup da, henüz hiç bir kötülük yapmadıysa yine de ex-monk olur mu?

dediğin gibi, alignment değişimi çok ciddi bir durum. çünkü alignment, karakterin dünyaya bakışını, çevresindeki olayları yorumlayışını kategorize eder ve dahi eylemlerine yön verir. Bu nedenle bu hassas durumu nasıl ele alacağına karar vermen lazım. Demek istediğim şu, karakterde meydana gelen bu değişim, yukarda yazdığım gibi anlık mı gerçekleşecek, yoksa bunu belli bir zaman içinde hikayenin akışına yedirerek mi yapmak lazımdır? rp olarak tercih edilmesi gereken -zannımca- ikinci seçenektir; ama bunu uygulamak oldukça zordur. hem DM hem oyuncu kem de parti bazında emek gerektirir. diğer metodun uygulanması ise daha basit bir çözüm olmasına rağmen, sanki uyuyup uyandığında farklı bir insan olmak gibi bir duruma sebebiyet verdiğinden biraz tepeden inme ve oyuncu-karakter bağını zedeleme ihtimali olan bir metottur. Çünkü senin de msjında belirttiğin gibi, bu karakterin alignmenti değiştiğinde, geçmişi, anıları, arkadaşları, yaşam tarzı, vs... bu karakteri terketmeyecek, aksine onu yeni yöneliminde en çok zorlayacak etmenler olacaktır.

istisnai örnek konusuna daha önceki msjımda ucundan değinmiştim. Çrneğin paladin, monk, assassin, vs... gibi alignment zorunlululuğu olan sınıflarda alignmentin değişimi çok ama çok daha zordur; çünkü karakter sadece yukarda belirttiğim zorlayıcı dış etmenlerle muhatap olmayacak, üstüne üstlük ex-class member olacak. yani kocaman dünyada ufacık bir toz zerresi gibi hissedecek kendini. Çrneğin bir paladini düşünürsek, alignmenti değiştiği anda işlediği en ufak kusurun lafı yayılacak, kendisine duyulan saygı ve takdir azalacak hatta bitecek, zamanla kimseden yardım görememeye ve yalnız kalmaya başlayacak, vs... diye uzatırsak bunun sonu lord soth olur Very Happy bu durum ayrıca, zaman içinde alignment değişimine de bir örnek oldu bu arada.

ayrıca, occultsearcher'in değindiği, "belli bir alignmente dayanan sınıflarda kısmî değişim" önerisi de hoşuma gitti. yani LG monku, alignment değişiminden sonra da monk olarak koruyabilmek için LE yapmak oyun akışı açısından daha faydalı olabilir (tabi bunun kararı da sana ait).

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 9:59 am Reply with quoteBack to top

LE önerisi gerçekten güzel AlkıÅ? , aniden alignment değiştirmek gibi kasış bir olayı biraz da olsa mantık çerçevesine sokabilir. Yardımlarınız için çok sağolun, bir de negatif level sizce düzeltilebilir olmalı mı, olcaksa nasıl olmalı?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 10:29 am Reply with quoteBack to top

blademaster361 wrote:
    LE önerisi gerçekten güzel AlkıÅ? , aniden alignment değiştirmek gibi kasış bir olayı biraz da olsa mantık çerçevesine sokabilir. Yardımlarınız için çok sağolun, bir de negatif level sizce düzeltilebilir olmalı mı, olcaksa nasıl olmalı?

bu konuya da 2 önceki msjımda değinmiştim ucundan. Çncelikle tam metni yazayım.

Deck of Many Things'de Balance kartı wrote:

Change alignment instantly. If the character fails to act according to the new alignment, she gains a negative level.

yani, "yönelim anında değişir. şayet karakter yeni yönelimine uygun davranmakta başarısız olursa negatif level kazanır."

"negative level" terimi, dnd sisteminde varolan, tanımlı bir istatistik olduğundan, bu durumun çözümünü bulmak kolaydır. PHB büyü listesinde, büyülerin tanımına baktığımız zaman görürüz ki, restoration (clr4), greater restoration (clr7), limited wish (sor7 / wiz7) (restoration büyüsünü duplicate etmek yeterli olur) büyüleri, yapılan kişiyi negative level illetinden kurtarabilecek büyülerdir. wish ve miracle ile zaten hemen her şey yapılabilir. Lesser Restoration (clr2) ise bu iş için yetersiz kalacaktır.

ha bi de, restoration ve greater restoration büyülerinin negative level etkisini yok edebilmesi için belli bir süre içinde yapılması gerekiyor, buna da dikkat etmek gerekir.

Bu kadar kuraldan bahsettim, biraz da yorum yapayım. Eğer oyuncun, kuralı kötüye kullanmaya çalışırsa, yani mesela yeni alignmentine bilinçli olarak geçmez, sonra da partinin clericine bi restoration yaptırıp bu illetten kurtulma yolunu seçerse buna izin vermemen lazım; çünkü bu durumda deck of many things gibi güzide bir nesnenin tüm gizemi gitmiş olur.

benim yorumlarım bu şekilde...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 10:44 am Reply with quoteBack to top

Kuralci iyi bir kesissin ve karsina --''deck of many things''-- cikti. Bir anda kafana dank ediyo ve ''Lan ben burda ne yapiyorum !! Butun hayatm boyunca kurallara, duzene inandim.. Peki ne icin?? HIC!! KOCA BIR HIC !!'' Ve belki tam o anda kesislikten vazgecip en yaknda gordugun bir bicagi alip dostuna arkadan sapliyosun.. '' Sana Jessicadan uzak durmani soylemistim dostum.. O kiz benimdi...'' Ve dier dostlarin sana buyuk bir hayretle bakiyor.. Yani bence bunu kabul etmemek gibi bir sey cok sacma' cunku bu bir cesit lanet. Yani diyelimki lanetli bir kilic buldun, kilicin laneti onu hic elinden birakmak istememen. Diyemezsinki kilici biraktim gidiyorum. Yani bu sacma. Frp de bazi kurallar var buna uymak zorundasin. Tabiiki ya ben kustum oynamiyorum diyip kalkadabilrsin ama bu biraz cocukca olur. Lanetin kaldirlmasina gelince restoration buyuleri filan.. Burockun dedklerine katiliyorum bence oyunculari o yolu secmelerine izin vermemn lazim. Eger elignmentlarini deistirmezlerse exp kaybi yasat negative level deilde kotu rp den xp kaybi yasasinlar surekli.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    blademaster361
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 11:28 am Reply with quoteBack to top

Tam olarak anlatmaya çalıştığım şeye değinmişsin Burock. Aslında negatif level restoration ile bile düzeltilebiliyor ve partide de restoration çekebilen bir cleric de var. Ama eğer bunu yapıp negatif leveli düzeltirlerse, bence bu da senin de dediğin gibi kartlara hakaret olur.
    şimdi aklıma şöyle bir şey geliyor. Monk'un alignmentini değiştirmediği durum şu şekilde gerçekleşirse doğru olur mu?
    Balance kartı çekilir, kart LG olan monk'un içine kötülük tohumları yerleştirir, geçmişinin, yaptıklarının farkında olan, tüm hayatı belli bir disiplin altında geçmiş olan monk, bilgeliğinin ve disiplininin yardımıyla bu illeti reddetmesini bilmiştir. Ancak daha level 1 ken (ya da çocukluğundan beri) LG olduğuna emin olan bu monk, aklına evil olma düşüncesi geldiği için disiplininden bir nebze de olsa uzaklaşmış olur(işte bu da level kaybı anlamına gelir).
    şimdi bir karakter tüm grubunun hayatını kurtardığı zaman ya da alignmentini çok iyi oynadığı zaman ona ödül olarak XP verilebiliyor ve dolayısıyla DM'in yorumuna göre level bile kazanabiliyor. Monk'un başına gelenleri de bunun tersi gibi düşünüp ona geri dönüşümü olmayan bir level kaybettirmek yanlış olur mu? (ya da "ödüller roleplaying için verilir, bunun kötü roleplayingle alakası yok, olmaz öle şey" mi demeliyiz?) Eğer yanlış olmasa bile bu ağır bir kararmıdır(ki kişisel olarak artifactin saygınlığı açısından çok da ağır olduğunu düşünmüyorum)?
    Monk evil olmayı seçerse de LE olabilecek, çünkü disiplini onu evil olmaktan kurtaramaz ama lawful kalmasını sağlayabilir, yani bu problem çözüldü.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 11:37 am Reply with quoteBack to top

bence alignment değişiminin yorumlamasını sen yapmaya çalışma, o iş oyuncunun işi.

XP kaybettirme ise benim kişisel olarak tasvip etmediğim bir yöntem. hem kuralda zaten açıkça negative lvl kazanır demiş. koşulları ağırlaştırmak istiyorsan, negative level miktarını arttırabilirsin mesela. Bunun şöyle bir artısı da olur, restoration (Clr4) büyüsü, her yapıldığında tek bir negative leveli geri kazandırabilir. Bu nedenle, oyuncunun karraı değişebilir. ya da, negative leveli permanent yaparsın, kimse de sana bişiy diyemez; ama xp kaybı bana hoş gelmiyor.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 11:47 am Reply with quoteBack to top

Artemis Entreri, yazdıklarında haklısın ama bence bu lanet diğerlerinden biraz daha farklı bir statüde incelenmeli, çünkü bu lanette oyuncu hiç oynamak istemediği bir karakteri oynamak zorunda kalıyor. Bu karar oyuncuyu oyundan soğutabilir, oyundan soğuyan oyuncu da tüm oyunu kötü şekilde etkileyebilir. Buradaki amacımız kuralından şaşmadan, mantık çerçevesinde bir çözüm elde etmek.
    Ama tekrarlıyorum, evil olup olmamak konusunda, seçim yapıp yapamayacağı konusunda, oyunun genel kurallarına göre baktığımızda bana göre haklısın, ama bu istisnai bir durum olarak da değerlendirilebilir. İşte bu nedenle sizlerdenyardım istiyorum zaten Smile

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 12:46 pm Reply with quoteBack to top

şimdi dmler oyuncuların kendi işlerine karışmasını istemezler hatta buna çok kızarlar ama şöyle bir durum da var ki dm de oyunculara karışmamalı. Nası karışmıcak yaa oyunu o oynatıyo. diyebilirisizin. DEmek istediğim karakterlere karışmyacak derken karakteristik özelliklerine karışmamalı. Yani senin aligmentin değişti demek biraz saçma oluyor. Bunu bir anda yapmak da çok garip oluyor. Rpsel bir oalya bağlamak gerekir bence en azından bir süreye yayılabilir bu değişim oyuncuyla anlaşarak. Yoksa şahsen ben negatif level falan dinlemem aligmentimi oynamaya devam ederim sanırm. Birden bire bi değişim saçma geliyor.

occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 1:02 pm Reply with quoteBack to top

Çeeee, güzel bir fikir geldi sanırım aklıma, yazayım dedim:
    şimdi tamam, deck of many things'te balans çıktı diyelim, eleman da birden evil olcak. İyi peki de, bu nasıl olacak?
    Benim nacizane fikrim şu yönde:
    Karakter (illa "malum" monk olması gerekmiyor, herhangi bir karakter) bu deck'ten karakteri (özellikle de alignment'ı) doğrudan etkileyecek bir kart çektiğinde(3e'de deck of many things'e ne koydular, bilmiyorum), o kişiyi al, başka bir odaya götür, diğer oyuncularına da "işte şu kişi desteden bi kart çekti, mal mal bakıyo" de, sonra da "siz takılın, biz birazdan döncez" de. Sonra git diğer odadaki "talihsiz" arkadaşın yanına, ona o karakter değişimini gerçekleştiren bir oyun oynat. Bu macera tamamen kişinin kendi kafasında geçen olaylardan oluşsun. Ona bir sürü bir sürü bir sürü karakter özelliklerini değiştirici challange çıkar ve hepsinde de (örneğin) LG niteliğini korursa, bırak öyle kalsın(yaşadığı olaylardan dolayı negatif level'ını alsın tabii). Yok ama bu arada LG'likten çıkarsa da çıksın, değişsin özelliği. Bu "gerçek hayatta" tek saniye, ama karakter için "onlarca gün/ay/yıl" almış olabilir. Yani aslında karakter yönelimi bir saniyede ve bir yılda değişmiş olabilir.
    Ne bileyim, uygulaması biraz zor, diğer oyuncuları biraz oyun dışına itiyor filan ama en azından o oyuncu karakterine o noktadan sonra artık daha farklı bakacaktır, ona garanti ediyorum.

oldun
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Jul 18, 2006 5:45 pm Reply with quoteBack to top

occultsearcher ın dediği bence güzel bana uyar ( ben kimim => bahsi gecen monk )
    böyle bir alignment testinden gene LG cıkacagıma eminim kac level götürecegide o kadar önemli degil yada negative olup olmadıgı eflanın dediğide dogru bu güne kadar iyilik temsilcisi gibi dolasıp bundanda mutlugunu hep dile getirmiş birini simdi CE yada LE oynatabilecegimi sanmıyorum ama occultsearcher ın dediği gibi bişey yada içime şizofren (böle mi yazılıyordu) bir CE bir theif koymak (ki uzak bir ihtimal degil ) gibi daha anlasılır seylere açığım ama ctonk! efektiyle beraber evil olamam
    Artemis Entreri dediğini düşündüm ama karakter zaten thieflerin arasından gelip monkların yanında dogru yolu bulan bir adam ve iki hayatını karsılartırdığında arasında ucurum var monkluktan cok mutlu ayrıca lanet o kadar güçlü olsa oyuncu oynayamazsa bir negativ level alır yazmaz bunu oynamak zorunda derdi lanetli yüzük veya kılıclarda bu sey elden düşmez yada cıkmaz die kesin ibareler var bu kartta işler biraz daha bulanık sword of kas gibi degil

bide TN birinin alignment nın tersi nedir
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum