Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1442
    Üye: 2
    Toplam: 1444

Şu An Bağlı:
    01 : ofine
    02 : yqiqufa

FrpWorld.Com :: View topic - savaşta her şey mübah mıdır?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

savaşta her şey mübah mıdır? View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 3:00 pm Reply with quoteBack to top

Asla ve asla, mübah değildir.Onur gerektiren olaydır savaş.Bence savaş Meydanda olur.Tuzak zaten savaş değildir, katliamdır.Sizin anlattığınız olay, katliamda her şey mübahtır'a giriyor.Savaş dediğiniz mertçe olur.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    aransayes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 3:08 pm Reply with quoteBack to top

Eğer her iki tarafta denkse dediğinde haklısın ama 1 e karşı 5 olduğunu düşün Edmond. Eğer bu şekilde doğrudan karşılarına çıkıp hadi onurluca savaşalım dersen ben buna onur değil enayilik derim.

Kötü olmak seni geri getirir mi acaba...
    Back to top View user's profileSend private message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 5:50 pm Reply with quoteBack to top

Merak etmeyin, öyle bir durumda da bir çare vardır.Bu biraz da strateji meselesi.Çrneğin, o tek kişileri de teker teker yollarsanız düşmanlara, hiç çareniz kalmaz.Ancak süvarileri bir tebeden aşağı salarsanız, o 1-5 kişi olur, 5-5, ya da tepelik bir mekanda, alanı bilen askerler, 10 kişiye bedel olur.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    aransayes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 5:57 pm Reply with quoteBack to top

Bende bundan bahsediyorum işte edmond. Tuzakla Strateji arasında ki farkı. Ki tuzak bile bence stratejidir.

Kötü olmak seni geri getirir mi acaba...
    Mustiman
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 6:30 pm Reply with quoteBack to top

Bir kere savaşı sadece mantık işi olarak görmemek lazım. İlk olarak savaştaki bir hatanın asla bir dönüşü yok.

şavaşta her şey hem mübahtır, hem de mübah değildir. Bu biraz savaşana bağlı.

Kimse bir insanı ölmemesinden dolayı suçlayamaz. Kendinden başka. Bu durumda kişi kendinin galibiyeti için yaptığı her şeyi kendine yedirebilecek durumda ise onun için her şey mübahtır.

Bu şeyleri kişi kendine yediremiyorsa yine ona her şey mübahtır. Ancak kişi bunları yapmamayı seçebileceğinden, (büyük ihtimalle seçeceğinden) dolayı onun için ise bunların mübah olmadığı söylenebilir.

Ne olursa olsun kimse bir insana neden ölmedin demez. Neden öldü der. Bu durumda savaşta her şey mübahtır. Ne de olsa hayat bir oyun değil.
    AnARcHisT
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 6:57 pm Reply with quoteBack to top

Edmond ben senin yazında bir mantık göremedim. Çzgünüm ama böyle düşünüorum. Dediğin şey tamamen tek taraflı düşünülmüş bi strateji açıkları var. Sen bayırdan aşşağı süvarileri salarken piyadeler bakıosa yada ordan çıkıyosa, bu senin başarın deil karşı tarafın salaklığıdır.. Yada çömezlik diyelim.. Bence savaşta herşey mübahtır. Savaşta her zaman güçlüler kazanmaz, bazen kafasını kullananlar kazanır. Çnemli olan da kullanabilmek değil mi zaten?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 8:08 pm Reply with quoteBack to top

Sorun değil, ben zaten, sadece örnek olsun diye söylemiştim.Yani taktik böyle olursa, kazanırsın diye bir şey söylemedim.Ancak stratejiyle savaştaki ordu farkı muazzam bir şekilde önlenebilir.

Mustiman bu arada, ben savaşı daha çok mantık ve strateji üzerine düşünüyorum nedense.Ayrıca bana kalırsa, mübahlık meselesi, göreceli bir kavram değildir.Ayrıca saldıran bir Assasin ise, elbette barbar gibi saldırmayacaktır.Tuzak kuracaktır, yakacaktır, yıkacaktır, kavga çıkaracaktır.Ancak bu bunun Mübah olduğunu değil, Yapılabildiğini gösterir.

""""""""MUSTİMAN
    Kimse bir insanı ölmemesinden dolayı suçlayamaz. Kendinden başka. Bu durumda kişi kendinin galibiyeti için yaptığı her şeyi kendine yedirebilecek durumda ise onun için her şey mübahtır.
    """"""""

Demişsin, bu onun için her şeyin mübah olduğunu değil, her şeyin bir çare olduğunu gösterir.

""""""""""ANARCHİST
    Bence savaşta herşey mübahtır. Savaşta her zaman güçlüler kazanmaz, bazen kafasını kullananlar kazanır. Çnemli olan da kullanabilmek değil mi zaten?
    """"""""""

Demişsin, ben de onu diyorum.Kafayı kullanabilmek Strateji değil midir?Mesela kafayı nasıl kullandığında zaten
    AnARcHisT
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 8:23 pm Reply with quoteBack to top

Tamam da edmond senin mübah anlayışını anlayamadım ben galiba.. Sana göre ne mübah deildir ve savaşta neden herşey mübah deildir?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 8:24 pm Reply with quoteBack to top

Bence bu tartışmayı sonuçlandırmak için yapılan herşey artık mübahdır. Katılanlar el kaldırsın?
    Çok aşırıya kaçmadıkça her şey mübahtır. Aklı kullanmak, taktik yapmak lazımdır. Düşmanını tanıman ve ona göre davranman lazımdır. Sayıya göre hareket edilmelidir. Onurlu olmak ama bunun yüzünden hayatını tehlikeye atmamak lazımdr.Tecavüz etmemek gerekir oda insan. Çldürüüp geçmen gerekir.
    Evet bir kısmını bir araya topladım. Yazdıklarımızdan bir savaşın mükemmel bir şekilde nasıl yapılması gerektiği çıkıyor. Mübahlık konusuna yine cevap bulamamışız.Daha doğrusu herkesin kendi cevabı var, ama topluluk uyuşmuyor. Biraz ksır bir döngiye girmiş.
    Aşırı olmadıkça herşey mübahtır. Kaldığımız yerden devam, okuduğunuz için teşekkür ederim. Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 8:49 pm Reply with quoteBack to top

Torm gerçekten hakikatlı adammışsın tebrik ederim Very Happy AlkıÅ? Ben el kaldırıyorum dediklerinede sonuna kadar katılıyorum

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Sep 22, 2007 8:55 pm Reply with quoteBack to top

Aslına bakılırsa, sorduğun son soruna bakınca, haksız olduğumu farkettim galiba.Mübah ne demek, Uygun olmak demek.Ancak bana göre, hiçbir şekilde, tuzak mübah değildir.Fakat bu söylediğime göre Mübah kelimesinin, göreceli olduğuna karar verdim.Demek ki ben Paladin ya da Monk muşum Very Happy

Neyse, ancak buna göre bu başlık hatalı oluyor göreceli bir kavramı tartışmak manasız Very Happy Sonuç olarak cevap yazan, Assasin'se uygun diyecektir, benim gibi Monk ise, değil diyecektir.Eğer ki bir taraf kazanırsa, anlarımki haklıy mışım.Göreceli değilmiş.Eğer ki kazanamazsa başlık gereksiz ya da hatalı oluyor.Bu ne biçim hikaye böyle
    dfunk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Sep 23, 2007 9:14 am Reply with quoteBack to top

Bu başlığı kilitlemek mübahmıdır?Evet bence mübahtır. Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum