Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 30
    Dün: 35
    Toplam: 90394

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1833
    Üye: 0
    Toplam: 1833

FrpWorld.Com :: View topic - türk kültürü ve fantastik kurgu
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

türk kültürü ve fantastik kurgu View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Gaiatar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 03, 2006 8:54 pm Reply with quoteBack to top

evaat..
    türkiye'de fantezi edebiyatı henüz pek oluşamamış olabilir
    ama oluşçaksa bu diyar sakinlerini ilgilendirir diil mi?
    burda iyi kötü bişeyler yazan biçok insan var..
    ben kendi çapımda bişeyler yazıorum, ilerde de adam gibi bi roman yazmayı çok istiorum mesela. e demek ki biz yapçaz bu işi..
    acaba diyorum neler yapılabilir?
    ne biliim hepimiz yabancı yazarları okuyoruz mecburen, çok da oturmuş sistemleri var..
    ben kafamda bişeyler kurgulamaya çalıştığımda aklıma hemen elfler felan geliyo çünkü onlarla büyümüşüm..bizde nerde bize türk efsaneleri anlatan dedeler?
    anca islami hikayeler.. Rolling Eyes
    yani diorum bi türk fantezi kültürü oluşturulabilir mi?
    acaba bildiğimiz sevdiğimiz yabancı fantastik unsurlar yerine kendi kültürümüze ait bişeyler konulabilir mi?
    pek ifade edemedim galiba ama siz anladınız dimi? Very Happy (güya yazar olcam bi de Dil)
    neyse sizin düşünceleriniz??

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 03, 2006 9:01 pm Reply with quoteBack to top

Yapılır. Niye yapılmasın...
    Ama işte problem biz Türk mitolojisinden biraz uzağız. Bunun sebebini konuşmaya başlamak büyük ihtimalle Milli Eritim Bakanlığına küfürle filan biter. O yüzden zorlamayalım.

Elbette bir romanda veya hikayede fon olarak Türk kültürü, efsaneleri ve mitolojisi kullanılabilir. Niye olmasın? Sağlam bir araştırma yapmak lazım ama, onu biliyorum. şahsen Türk mitolojisinden gıram anlamıyorum, bu da demek oluyor ki, özel olarak ilgilenmeyen bir insanın denk gelme olasılığı çok yok. Dur ben bi ara bi milli kütüphane yapayım ya. Evet, güsel olur...

Gaiatar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 04, 2006 12:54 pm Reply with quoteBack to top

valla ben de türk mitolojisini hiç bilmiorum.
    ama bi anda dank etti böyle..yani nie bilmiorum ki?
    araştırmak lazım..araştırıp paylaşmak lazım.
    hatta bilenler varsa fikirleriyle birlikte araştırmaya nerden başlanabilceeni de söölerlerse pek güzel olur Smile
    hm?

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Aug 04, 2006 1:16 pm Reply with quoteBack to top

barış müstecenaplıoğlu "korkak ve canavar" isimli frp kitabını türk kültüründen yaralanarak yazdığını söylüyor. ama ben kitapta türkükle ilgili birşey göremedim Shocked

Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Aug 04, 2006 1:34 pm Reply with quoteBack to top

Zaten türklükle ilgili bir şey görürsen bu onun yararlanarak değil bizzat kopya ederek yazmış olduğunu gösterir. Sonuçta diğer kitaplarda da başka mitolojilerden esinlenilir ama asla o ırkla ilgili bir bilgi yer almaz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 04, 2006 1:50 pm Reply with quoteBack to top

eh yani..biz tarihten bahsetmioruz zaten.
    fantastik kurgu bu, içinde yaşadığımız dünyayı çağrıştırması gerekmez, türküm die çığırması da gerekmez.
    bambaşka bi dünya yaratıosun sonuçta..
    (gerçi bu ayrı bi tartışma konusu)

ben o kitabı okumadım (ii oldu bu arada okiim bari Smile ) ama eğer gerçekten barış müstecaplıoğlu türk kültüründen yararlanıp da yazmışsa ve biz bunu farkedemiosak bu bizim türk mitolojisini tanımadıımızı gösterir bence..
    gerçi okumadan bişe diemem ama..dedim bile Very Happy

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Fri Aug 04, 2006 4:28 pm Reply with quoteBack to top

fantastik kurguyu klasik kalıplara yokmamak lazım illa orklar elfler olmak zorunda değil.

Dikkat çekmek isterim ki keloğlan gibi masalların çoğu zaten fantastik kurgudur. Ha günümüzde pk fazla fantastik kurgu eserinin çıkmadığı doğruama bir süre sonra çıkacak gibi zira yazaların yetiştiğini bazen gözlerimle görüyorum. Orada burada gerçekten güzel yazılar yazan insanlar var...

Bu aradakendi mitolojimizde esin kaynağı olabilecek çok güzel noktalar var. Neticede mitolojiler hayal gücü ürünü dolayısıyla uydurma diyebiliriz. Demek ki bizimkilerin pek ihtiyacı olmamış uydurmaya. Türk mitolojisinin bilindik diğerleri kadar kuvvetli olduğunu savunamayabiliriz ama yine de güzeldir.

Bir araştırıp görmek gerek.

feanin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Aug 07, 2006 10:46 am Reply with quoteBack to top

arkadaşlar benim bildiğim türkler bi rpg oyunu yapmaya başladılar bilgisayar için ve bunun dünyasının oluşturulması içinde bi 5 yıl gibi bişi harcadılar
    bunu sanırım level dergisinde okumuştum,yani türk kültürünün olduuu türklere ait bi evrende geçen bi oyun lucak tam olarak bilseydim isimleri daha ii bilgi verebilirdim bu sadece hatırladıım,bu adamlarla anlaşılıp o evrende geçen hikayeler yazılabilir aslında

Raistlin Majere
    Back to top View user's profileSend private message
    KKGB
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 17, 2006 8:32 am Reply with quoteBack to top

Maalesef Türk mitolojisi ile ilgili yazılan kitaplar çok az ve eksik...Ama Celal Beydili'nin Türk Mitolojisi Ansiklopedik Sözlük kitabını kesinlikle tavsiye ederim.
    Back to top View user's profileSend private message
    Sir Alexis
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 18, 2006 4:06 pm Reply with quoteBack to top

şimdi en başta "islami" diye adlandırılmış yazın içeriği elbette Türk mitolojisinin üzerinde olacaktır - bu asimile edilmiş her toplumda kuvvetle hissedilir - ne var ki daha eski yazın eserlerinin unutulmaya yüz tutmasının en büyük nedeni de çoğunun yazıya geçirilmemiş olmasıdır. Dede Korkut hikayeleri vb. hep kulaktan kulağa yöntemiyle kuşaklar boyu aktarılmaya çalışılmışve elbette sonunda Türk'lerin Müslüman oluşu sonucu asimilasyona uğramıştır - Milli Eğitim tarih kitaplarının aksine Emeviler, Türk'lerin "Gök Tanrı" inanışına o kadar hoşgörülü yaklaşmamışlardır. Mitoloji denen şey nerden bakılsa teolojik kökenli bir olaydır ve din asimilasyonu, ilgili edebiyatı da tahrip eder.

Türk Mitolojisiyle ilgili ansiklopedik eserler gerçekten de var ve derleyen/yazan herkesin de eline, zihnine sağlık. Ama asıl sorun bu derlemelerin yeterli olup olmaması - aslında bizim bu derlemelerden bir öykü çıkarıp çıkaramayacağımız - çünkü ne de olsa eğitim/öğretim sistemimizin hali ortada. Burda hemen "insanlar kendisini pekala geliştirebilir bunun suçu eğitim sisteminin değildir" denebilir ama basmakalıpçılıkla yetiştirilmiş, kompozisyon özürlüsü öğrenci-insan'dan daha fazlası da beklenemez.

Ciddi anlamda yaratıcılık barındıran edebi eserlerin bir de Türk Mitolojisi tabanlı fantastik eserlerin sayısındaki artışın en büyük gereksinimi zaman bence. Bir de tabii böyle eserler verecek yazarların desteklenmesi gerekiyor - en az o "sansasyonel"(!) nitelikteki polisiye/loser edebiyatı/edebiyat parçalayan sevgi pıtırcıklarına verilen destek fantezi yazarlarına da verilmeli ki teşvik arzı getirsin.

Bu tarzda oyun yapılması sürecini ben de duydum ve umarım devamı gelir. Başlangıçta çok iyi birşeyler ortaya çıkmayabilir (kafadan bir Icewind Dale beklenemez Smile ama bence destek hiçbir zaman eksik edilmemelidir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 18, 2006 5:09 pm Reply with quoteBack to top

Benim bir kaç arkadaş deli gibi Türk Mitolojisi'ni araştırmışlardı.Hatta oyun yapmaya yetecek kadar birşeyler bulmuşlardı (oyunları baya zevkli oluyordu Smile ) onlardan bilgilerini çalıp Razz ya da ikna edipte siteye üye yaptıktan sonra direkt onlardan alabilirsiniz bilgiyi.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Fri Aug 18, 2006 5:52 pm Reply with quoteBack to top

E o zaman istersen ilet arkadaşlarına dökümanlarını siteye ekleyelim. Altına da tabi onların imzasını koyarız. Emeğin sahibi de belil olur Smile

Çalışmaları daha çok kişiye yararlı olsun...

BEnim bi arkadaşım da oldukça ilgiliydi hatta ilerde oyun yapmayı da düşünüyo ama yazılı bişeyi yok kafadan söylüyo. Çşengeç bi de yazdıramazsın Smile

Gaiatar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Aug 18, 2006 7:27 pm Reply with quoteBack to top

gerçekten harika olur
    ben de araştıran birileri olsa da siteye konsa diyodum. umarım arkadaşlarını ikna edersin Murdoc.
    ben de aslında kendim araştırayım, kayda değer bişeyler öğrenince de yazıp siteye göndereyim demiştim ama bu hemen olabilcek bişey diil.. çok araştırmak lazım. okuduğum kadarıyla bilgiler çok dağınık çünkü...

bu arada Sir Alexis, durumu çok güzel özetlemişsin. keşke başka türlü olsaydı.
    umarım birgün...

Site Ã?izeri

PostPosted: Sat Aug 19, 2006 6:52 pm Reply with quoteBack to top

aslında şu sıralar hünkari senfoni isimli bir türk yapımı bilgisayar oyunu var..

her ne kadar frp dışında olsa bence türkiyede yapılmış ve yapılacak en iyi kurgu oyunu olduğunu düşünüyorum...türkiyede frp yapılamaz değil bu konuda bir çok kişi tanıyorum ve emin olun avrupayı bile sollarız hiç kimse çekingen olmasın herkes ufakta olsa yazı çizim ve benzeri uğraşlarda frp için bir şeyler pişiriyorsa bu kesinlikle bizim de bu pastada bir payımız olduğunu gösterior..

eğer frp ile ilgili bir proje yapılacaksa bu konuda çizgi ve yazı konusunda bir çok adam var önemli olan bir şeyleri yapacak topluluğa ulaşmak bir çizer bir yazar olmadan bir yazar bir çizer olmadan bir müzisyen olmadan pek bir şeyi başarması bireyselliiğin dışında bir başarıya imza atması pek mümkün olmaz..

saygılarmla..

PHARAUN
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Aug 31, 2006 11:37 am Reply with quoteBack to top

ya lotr da hani hep solerler ya orc lari almanlardan esinlenip bulmustur falan die mesela bizde mogollari cinlileri falan kullanip yapabiliiriz hatta kavimler gocunun fantastik anlatilmsi baya ii olur ayrica seriyide baya uzatabiliriz Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum