Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1751
    Üye: 0
    Toplam: 1751

FrpWorld.Com :: View topic - Raistlinin bukadar başarılı olmasını neye bağlıyorsun
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Raistlinin bukadar başarılı olmasını neye bağlıyorsun View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    Sylvius
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 04, 2006 11:54 pm Reply with quoteBack to top

Ben magius un asasına degersiz ya da onemsiz demedim ki! Hasa ansalonda ki en guclu artifactlerden birisidir, hatta elvendorian kadar olmasa da bir fist of ELI kadar kudrete sahiptir. bir cok basbuyucu tarafından efsunlanmıs ve kuvvetlendirilmis bir hazinedir , ancak raistlin icin bir anıdan baska birsey degildir demisim yukarıda, baska birsey degil...

Elminster hakkında yorum yapmak istemiyorum, ancak anlamadıgım birsey var neden elminster. neden baskası tartısılmaz da elminster vs raistlin denir. daha bir suru adam yok mudur FR da kudretinden sual olunmayan. underdark ad H. zhentarim de M , Waterdeep de K var bunlar la neden karsılastırılmaz. Buyu tanrıcası ile yatabilen tek insan oldugu icin mi?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Bunises
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 6:26 am Reply with quoteBack to top

Her ikisininde popüler romanları olduğu için olabilir mi ?
    Cevap uzaklarda değil yani.
    Karsus'un, Deknusarsian'ın veya yığınla güçlü ve/veya önemli büyücünün üzerine yazılmış hiç bir roman yok.

Demekki olayın özünde bir popülerite var.
    Kaldıki işleyiş mekanizması basit olan bir Raistlinin abartılmasıyla,
    Elminster'in abartılması arasında dağ kadar fark oluyor.

Sözün özü,
    Raistlin saçmalanılıtıyor...ki eğer öyle değil diyorsanız, Dragonlance sadece roman dünyasıdır, başka hiç bir DnD mekanızmasıyla uyuşmaz. Yok sistemdir diyorsaniz, raistlin hikayesi abartisyondur. Her ikisinin olduğunu iddea ettiğin durumda. O dünya sadece raistlinin yaptıklarıyla dönebilir.

Elminster ise bunların tam tersi romandan önce, tarihi sistemi yazılmış bir dünyanın ürünü bir karekterdir. Ondaki hiç bir abartım, dünyayı bütünüyle etkileyememiştir. Kaldıki tüm bunların sonucunda bile dünya üzerindeki yeri farkedilir derecede az ve sığdır. Böylece Elminster'de abartılsada, sallanılsada saygımız vardır...Çünkü gerek setting, gerek romanlar içerisinde sadece "Eşyaları ve özellikleriyle" değil, yaşattığı ve yaşatacağı tarih günceleriyle sağlam bir yere sahiptir.

Benim şahsi kanaatim bu.
    Kaldıki bu iki karektere karşı bir sempatim yok. Tamamen kurgusal bakmaya çalışıyorum yani.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 12:34 pm Reply with quoteBack to top

Bunises her ne kadar burası hobi icerikli bir forum olsa da kurguladıgın kelimeler burada dahi kullanılamayacak kadar garip ve abes geldi bana. Abartisyon, saçmalanılıtıyor gibi kelimeler turetmekle anlatmak istedigini daha iyi anlatamazsın bence. Kaldı ki bu kurdugun kelimelerin alternatifi var onları neden kullanmıyorsun???

Sozlerine gelince,
    Resmen kendinle çelişmişsin. hem diyorsun ki FR da cok buyuk bir yere sahip degil, kendi tabirinle sığ olarak nitelendirmişsin hem de "gerek setting, gerek romanlar içerisinde sadece "Eşyaları ve özellikleriyle" değil, yaşattığı ve yaşatacağı tarih günceleriyle sağlam bir yere sahiptir. " demişsin hangisine gore karar verelim...
    Bunises
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 2:07 pm Reply with quoteBack to top

Sylvius wrote:
    Bunises her ne kadar burası hobi icerikli bir forum olsa da kurguladıgın kelimeler burada dahi kullanılamayacak kadar garip ve abes geldi bana. Abartisyon, saçmalanılıtıyor gibi kelimeler turetmekle anlatmak istedigini daha iyi anlatamazsın bence. Kaldı ki bu kurdugun kelimelerin alternatifi var onları neden kullanmıyorsun???

Çünkü istediğimi, istediğim şekilde vurgulama serbestliğini, doğduğum ilk andan itibaren kendimde gören birisiyim. Dahası, anlayamadığını düşündüğüm her kelimem için "susma", "anlayamıyorum seni" veya "anlatamıyorsun" deme hakkına sahipsin. Tüm bunlara kıçını dönüp, bu soruyu soruyorsan...bende sana.

--Yorumsuz-- diyorum.

Sylvius wrote:
    Sozlerine gelince,
    Resmen kendinle çelişmişsin. hem diyorsun ki FR da cok buyuk bir yere sahip degil, kendi tabirinle sığ olarak nitelendirmişsin hem de "gerek setting, gerek romanlar içerisinde sadece "Eşyaları ve özellikleriyle" değil, yaşattığı ve yaşatacağı tarih günceleriyle sağlam bir yere sahiptir. " demişsin hangisine gore karar verelim...

Sana bu dediğimin çelişki değil mantıklı olduğunu, dar zamanım olsada 2 yolla açıklayacağım. Anlamamaya çalışmak gibi bir seçeneğin her zaman bulunmakta. Lakin birinci yolun "bilimsel", ikinci yolum "düşünsel" olacak. Bu noktadan sonra halen durum aynıysa, benim sana "birşey" anlatmak için artık yapabileceğim bir olay yok malesef.

FR=10000 adet konusu olsun.
    Elminster=10 adetlik yeri olsun.

10/10000=0.001 yani...Forgotten Realms içerisinde kapladığı alan bir tümün sadece 0.001 alanı.

DL=100 adet konusu olsun
    Raistlin=1 adetlik yeri olsun

1/100=0.01 yani...Dragonlance içerisinde kapladığı alan bir tümün sadece 0.01 alanı.

Bu eşlemede raistlinin Dragonlance içerisindeki "KONU" olarak mı yeri mi büyük, Elmisnter'in Forgortten Realms içerisindeki "KONU" olarak mı yeri büyük.

El-Cevap: Elminster'in Forgotten Realms üzerindeki yeri "Konu" olarak raistline göre küçüktür.

Yani Bunises dediki:"Elminster ise bunların tam tersi romandan önce, tarihi sistemi yazılmış bir dünyanın ürünü bir karekterdir. Ondaki hiç bir abartım, dünyayı bütünüyle etkileyememiştir. Kaldıki tüm bunların sonucunda bile dünya üzerindeki yeri farkedilir derecede az ve sığdır."

Yani Elmister konu olarak=10
    Raistlin konu olarak= 1 olsada

Yani 10>1 olsada

Forgotten Realms'ın setting'in genişliğinden, büyüklüğünden ve içeriğinden dolayı bu karekter setting içerisinde "farkedilir(halen fark edemediysen senin meselen)" derecede az vs. vs.dir.

AMA

Konu Raistlin vs Elminster karşılaştırılması olduğundan

Eminster= 10
    Raistlin= 1

Olduğundan yani 10>1 olduğundan,

Bunises demişki: "Gerek setting, gerek romanlar içerisinde sadece "Eşyaları ve özellikleriyle" değil, yaşattığı ve yaşatacağı tarih günceleriyle sağlam bir yere sahiptir. "

Yani bu karekterler, dünyalardan ayrı bireyler olduklarında ve kapsadıkları ve ortaya koydukları performans karşılaştırıldığında, Settingde kapladıkları sayfa olsun, roman olsun veya daha basit karşılaştırmalarınızdaki gibi katmadım ama bunuda katayım "Eşyalarıyla ve özellikleriyle" olsun,

Bireysel olarak,

Raistlin'e karşı güçlü,büyük ve niteliklidir.

şimdi, senin bu sayısal verileri küçümseyerek, bu mu bilimsel açıklama diyeceğini varsayarak sana "düşünsel bir örnek veriyorum".

Avuç büyüklüğünde bir damla (Elminster)
    Musluk suyundan düşen bir damla (Raistlin)

karşılaştırılırsa ve ikiside kendi mekanına düşerse, kim daha önemsiz olur.

Elminster--->Deniz

Raistlin--->Tabak içerisindeki su

Elminster-->Deniz elbetteki.

Peki bu iki karekter karşılaştırılırsa:

Raistlin--->Musluk suyundan düşen bir damla
    Elminster-->Avuç büyüklüğünde bir damla

Kim büyük olur Elminster.

-----

Tüm bunlardan sonra halen "sırf" sana inat, gıcıklık olsun diye özel mesaj olarak atılması gerkeen bu mesajı buradan atıyor ve senin yaptığın saygısızlığı sana saygısızlığın- saygınlılığı olarak iade ediyorum.

Huzur bulasın.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 6:45 pm Reply with quoteBack to top

Bunises wrote:
    Çünkü istediğimi, istediğim şekilde vurgulama serbestliğini, doğduğum ilk andan itibaren kendimde gören birisiyim. Dahası, anlayamadığını düşündüğüm her kelimem için "susma", "anlayamıyorum seni" veya "anlatamıyorsun" deme hakkına sahipsin.

1. İstediğini istediğin şekilde vurgulama hakkına asla sahip olamayacak birisin kimseninde bu hakkı tam olarak yoktur... O istediğin şekil saygı unsurlarını geçtiği anda o "istediğini istedin gibi vurgulama serbestliğin" görevli kişilerin sana istediği gibi "güle güle" diyeceği zaman olacaktır...

2.
    Bunises wrote:
    Tüm bunlara kıçını dönüp, bu soruyu soruyorsan...bende sana.

--Yorumsuz-- diyorum.

Bu lafının sana kişisel olarak birşey söylememiş sadece
    Sylvius wrote:

Kaldı ki bu kurdugun kelimelerin alternatifi var onları neden kullanmıyorsun???
    şeklinde düşünmeni sağlayacak bir öneri de bulunmuş bir insana karşı çok kabaca ve saçma olduğunu düşünüyorum. Demin dediğim gibi "istediğini istediğin şekilde vurgulama hakkı"'na sahip değilsin...

Ve ne yazık ki eklemeden de edemeyeceğim ki:
    Bunises wrote:
    Tüm bunlardan sonra halen "sırf" sana inat, gıcıklık olsun diye özel mesaj olarak atılması gerkeen bu mesajı buradan atıyor ve senin yaptığın saygısızlığı sana saygısızlığın- saygınlılığı olarak iade ediyorum.

Huzur bulasın.

sözlerin son derece komik ve çocukça yazılmış şeyler...

şimdi asıl olaya dönmek gerekirse eğer yaptığın ister "Bilimsel" isterse de "Düşünsel" açıklama başlı başına çok saçmadır... Çünkü Sylvius'un son mesajı dışında genel olarak Raistlin'in sadece "BÇYÇ" için herşeyini verdiğini ve fırsatı olursa yinede vereceğini konuşuyoruz bu yüzden Raistlin büyüde Elminsterdan daha ötedir diyoruz... Elminster'ın ise baştan beri asıl amacı "BÇYÇ" olmamıştır. Elminster açısından "BÇYÇ" sadece amacına ulaşmak için bir adımdır, sadece Büyücü Lordlarını yok etmek için öğrenmesi gereken birşeydir (Büyü nedir öğrenmeye başlaması ve geliştirdiği dönemler)... Yani daha önce ki bir mesajımda da belirttiğim gibi Elminster için sadece "ARAÇ" olan BÇYÇ, Raistlin için "YAşAMA AMACIDIR"...

Buda ister settingde kapladıkları yere bak, ister onlarla ilgili yazılan sayfa çokluğuna bak, istersen "BİLİMSEL" olarak bak, istersen "DÇşÇNSEL" olarak bak Raistlinin büyüde daha çok gelişmesini ve daha öte birisini olmasını sağlamıştır...

Unutmayınız ki FRP sadece kurallardan ibaret değildir... Dünyalar isterlerse daha önceden var olan sistemlere göre kurulmuş olsun, isterse olmasın bu Fantaziye bakış açısını değiştirmez... Burada Asıl "AMAÇ" Fantazidir ve Kurallarda sadece "ARAÇ"tır...

Sonuç olarak ben derim ki : "Bir çok şeye hükmetsemde, bir ustanın önünde eğilmesini bilirim" sizlerde böyle düşünüyorsanız bu beni mutlu eder...

Elminster Karakterini gerçekten çok severim lütfen konuşmalarım karakterlerden birini daha çok sevdiğim için taraf tutuyormuşum gibi görünmesin. Sadece asıl amacım Fantazidir ve tarafsız bir görüş açısından bakmaya çalışıyorum en başından beri... Herkese Saygılarımla Umarım sözlerim yanlış anlaşılmamıştır. Eleştirilerim ise Yıkıcı değil, Yapıcı anlamda yapılmıştır yanlış anlayıpda sinirleri bozmaya gerek olmadığını düşünüyorum... Teşekkürler...

<div align="center">Nindyn vel'uss kyorl nind ratha thalra elghinn dal lil alust... <br>Those who watch their backs meet death from the front... </div><br><strong><em><div align="right"><strong><em>Tharivol Amakiir the Dark Elf Mystics Master</em>
    Back to top View user's profileSend private messageMSN MessengerICQ Number
    Bunises
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 9:16 pm Reply with quoteBack to top

Sözlerim son derece çocukça ve komikse,
    Eleştirmek yerine gülebilirsin. Tabi bu kadar şeyi komiklik için yazmamışsan orası ayrı...

Lakin bir yere çıkıp iki laf ediyorsam, "benim neyi nasıl dediğim eleştirilsin diye değil(eleştiri varsa özelden yapılır)", bir şeyleri anlamak-anlatmak için diyorumdur.Bu noktadan sonra anlattıklarımın "çelişkili-yanlış" olduğunu düşünüp, dediklerimin kendi hayalinizdeki ütopik foruma uymadığını düşünüyorsanız o sizin hatanız. Ben istediğim gibi istediğim şeyi, kendi seviye anlayışım içinde yazarım. Buna ne sen, ne hükümet, ne de dünya karışabilir. Eğer benim birşeyi nasıl, ne şekilde anlatacağıma senin "ütopyan" karar veriyorsa, bilgi trajikomik bir gülümsememden başka bir şey kazanmayacaksın.(NIZ)

Kişisel egolarınız ve bünyeden gelen hazlarınız bir olayın sonucunu etkileyebilir;ama

Raistlin malı(ticari mal),

Kardeşini dahi kıskanacak kadar özgüvensizdir, piçtir, dönektir, insanlıktan nasibini almamış, büyü için "ipne" ol desen "olmam" demeyecek (ruhunu satan) birisi olması..

Bir yana,

Frp'nin amaç ve araç ilişkisinde bile "insanlığı" araç, "büyüyü" amaç yapan birisi ne kadar değerli olur siz düşünün.

En büyük kadim kitaplar bile derki "büyü sadece bir araçtır."

Bunu bu şekilde algılamayıp, söylenenleri kural vs. kalıpların içerisine daldırıp daldırıp karşıma çıkmayın lütfen.Sizin kural diye söylediğiniz 1429 adet kitabın içerisinde "sanat" "emek" ve belli bir dönemden öncesi için "özveri ve gerçek kalite" yatmaktadır.

Topacık parmaklı, Tsr ile 32 küsür davası, Ed Greedwood ile bilmem kaç davası olan, sırf çıkarı için gidip Elminster'in eski hanımcıklığını yapan bir yazar parçası için değildir ve bununlada kalmayıp, kendi roman haklarının çalışdığı için, bunca sene insanları sürüm süründüren, Planescape öz elemanlarının kaçmasındaki rollerde baş rol sahibi bir şerefsiz (bana göre) kadını bana savunmayın...

Bir şeyi biliyorsanız...layıkıyla öğrenin. O bunu ne güzel yazmış, ahh raistlim canım raistlinim diye değil. Hayal veya fantazi'nin bir geçmişi varsa, bir geleceğide olmak zorunda ve bu kadın varlığına yakın her eseriyle (ilk üç seri ve bir kaç kitabı hariç) "çıkar" için vardır. Var ettiği herşey...karekterin yapısı değil, kendi okur kitlesinin egosu düşünerek yazılmıştır.

Bir şahaser değil bir kitapcıktır...Bu işin bu yüzü...siz ise halen çıkıp raistlin şuydu raistlin buydu...sen burada kullandığın kelimere dikkat et...yok çok komiksin ...yok bilmem nesin diyen...içindekini değil, dilindekini yazan 2 kişiniz. Bende yazarım o şekil...ama bunca sene yazdığım da insanların o şekilde bir şey kazanamadığını görmüş biri olarak.

Rasyonel olun...işi ciddiye alın. Yoksa fantazi diye okuyacağınız tek şey ..... hikayeleri olur.

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 9:37 pm Reply with quoteBack to top

Tamamdır boş verin bunları...yanıllan benimdir.
    Zevk-i sefa içinde kalınız.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 9:57 pm Reply with quoteBack to top

Ortada ütopik bir Forum hayali yok arkadaşım ortada birbirine saygılı birşeyleri paylaşan "İnsan" olan insanlardan oluşan bir grup kişi var ve bu insanlar "İnsan" gibi konuşarak ve "İnsan" gibi tartışarak adam gibi saygılı bir forum oluşturuyorlar. Bu hiçde ütopik bir düşünce değildir lakin sen daha böyle bir forumun varlığını bile bilmeden 1 sene önce dahi bu forum demin dediğim gibi "insan"lardan oluşuyordu günümüzde de halen öyle. Sen ne yazık ki bu "Saygı" unsurunu ciddi anlamda foruma kaybettiren bir varlıksın ne yazık ki. Bunları burada yazmak istemezdim ama Kaba ve saygısız konuşmaların herkesin önünde bana ve diğer arkadaşa ciddi bir "Söz Hakkı" doğuruyor ne yazık ki...

Biz burada senin demin yazdığın olayların hiç birini tartışmıyoruz... Biz bu konuda Elminsterı da, yazarları da, TSR'ıda, senin aklınca "Bilimsel" ve "Düşünsel" gördüğün olayları da, Küfürlerini de tartışmıyoruz... Biz burada Raistlinin Başarısını neye bağladığımızı Fantastik olaylar üzerinde yaptığı hareketlerden hangisi olabileceğini tartışıyoruz.

O insanların hiç biri "şerefsiz Kadın" dediğin kişi, TSR, Ed Greenwood veya başka bahsettiğin hiç birşeyde bu başlık altında benim ve bir çoğunun umrunda değil... Ayrıca konuşma üslubuna dikkat etmeni şiddetle tavsiye ediyorum, burada insanlar sakinleşmek, kafalarını dağıtmak, bilgi öğrenmek, bilgi paylaşmak, arkadaşlıklar edinmek ve bunun gibi güzel sebeplerle yazı yazıyorlar ve kimse ciddi anlamda senin küfürlerini okumak zorunda değil.

Gerçektende neden senin gibi bir insana yazı bile yazıyorum bilmiyorum ama belkide birinin bunu yapması gerektiği içindir. Bu ilk küfürlü mesajın değil, kanımca son olmayacakta, konuşmalarına dikkat edersen sevinirim... Unutma ki JRR Tolkien de hiç bir sisteme bağlı olmadan yazmıştır senin aklınca Hikaye dediğin olayları ama herşeyin başlangıcı olmuştur. Dragon Lance dünyası bence ciddi anlamda çok muhteşem bir yazı dizisidir. Ve kimse bu emekleri ile senin ağzından "şerefsiz" kelimesini işitmeyi haketmiyor. İster okur kitlesinin egosu için yazsın, isterse para için yazsın...

Ve Raistlin gibi bir karaktere kendi aklınca yumuşatacak şekilde " Mal (Ticari Mal)" demen ve şuanda kullanarak seviyemi düşürmek istemediğim bir çok laf söylemeye kesinlikle hakkın yok...

Unutma ki FRPWorld forumları şuana kadar seçkin insanların var olduğu, bundan sonra da böyle olacak bir Forum sitesidir... Burası kafamda ki ütopik site değil, hepimizin kafasında ki Çtopik Forum Sitesi anlayışına kendi çabalarımızla yaklaştırmaya çalıştığımız bir sitedir. Tekrar söylüyorum yıkıcı değil ama yapıcı eleştri kaldıramıyorsan hiç yazma bence ayrıca insanlara, emeklerine saygılı ol...

Arkadaşlar hepinizden böyle Forumla alakasız bir yazı yazdığım için çok özür dilerim. Forum ilk açıldığı ana başlıktan çok uzaklaşmıştı, birde üzerine saygısız konuşmalar gelince herkesin ortasında bana ve başkasına karşı benimde aynı şekilde aynı ortamda "Cevap Hakkım" doğduğuna inandığım için bunları yazdım... Mümkünse arkadaşlar hiç konuşulmamış olmamış gibi ana konudan devam edelim.
    Herkese Saygılarımla tekrardan özür dilerim.

<div align="center">Nindyn vel'uss kyorl nind ratha thalra elghinn dal lil alust... <br>Those who watch their backs meet death from the front... </div><br><strong><em><div align="right"><strong><em>Tharivol Amakiir the Dark Elf Mystics Master</em>
    Sylvius
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 10:53 pm Reply with quoteBack to top

Demran,
    Bana cevap hakkı dogmamıs ki, ortada benim seviyeme yakın bir tek cümle yokken ben neden değerli vaktimi cevap yazmakla harcayayım değil mi? Söz gümüşse sükut altındır!!! Gerekirse özelden hallederim ama gereksiz bence.

Raistlin diyorduk sanırım en son...

Kendi dogruları olan bir insandır kendisi ve bu dogrular bircok insanınki ile ortusmuyordu.
    ama bu onun bildigi yolda tereddutsuz ilerlemesine yardımcı oldu.
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 06, 2006 5:02 am Reply with quoteBack to top

Gerçi sanırsam benim bu son postumdan sonra bu başlık kapatılacak ve benim de hiçbir alakam olmamasına rağmen dayanamayıp bir iki kelam etmek istiyorum, tabi sizin için maruzatı yoksa...

Çncelikle Bunises arkadaşım ilk postunda Elminster'dan bahsederken gerçekten de kendinle çelişmişsin, bunu kabul etmemene şaşırdım kaldıki bu forumdaki insanlar "yanlışını buldum ehehe" gibisinden dalga geçmeyeceğini bildiğim için keşke kabul etseydin diyebiliyorum. Çünkü kendini savunma şeklin çok gülünç, bir tane denklem vermişsinki FR'ye 10000 DL'ye 1000 gibi, bu sayıları neye göre verdiğini çok merak ettim, eğerki kitap sayısına göre verdiysen FR'de DL'den dokuz kat daha fazla eser yoktur. Olay olarak bahsedersen de yoktur o ayrı. Sonra bu denklemi anlatırken Elminster'ın aslında 10 olayı olmasına rağmen 100 olay eder gibi bir cümle kuracağını düşündüm onu da yapmamışsın ilginç olmuş doğrusu.

Bana göre Raistlin ve Elminster karşılaştırılmamalıdır çünkü ikisinde içinde bulunduğu evrende bilinen karakterlerdir ve karşılaştırmak "Hangisininki daha büyük?" gibi saçma bir yarışa döner. İkisi de kuvvetlidir ikisi de ünlüdür bu kadar basit. Tamam belki ikisi de büyücü ama farklı yönleri ve farklı dünyaları var, aynı "Ronaldinho'mu daha iyi yoksa Buffon'mu?" gibi birşey bu, evet ikisi de futbolcu ama biri kaleci biri forvet. Bu gibi karakterleri ancak spesifik konulara göre karşılaştırabiliriz. Mesela hangisi daha hırslı, hangisi daha kurnaz, hangisi daha yufka yürekli gibi sorular olabilir.

Sonracığıma da küçük konuya da değinmek istiyorum, alternatif kelimeler ile ilgili, evet bana göre de ilginç kelimeler kullanılmamalıdır, aslında o kelimeleri kullanarak da anlatmak istediğinizi daha iyi anlatmazsınız. Daha iyi anlatmak için önce o kelimeye verdiğiniz anlamı anlatmak zorundasınızdır. Sonuçta burada yazdığınızı bir çok kişi okuyor ve interaktif bir alanda insanlara eziyet çektirmek hiç de güzel bir şey değil. Tabi bunları Site Yazarı ünvanı olan birine anlatmak hiç de hoş bir şey değil, bu tür kelime kullanımlarını, anlatma biçimlerini, topluluğa konuşma kavramlarını benim gibi yıllardır deneme ve şiir yazan bir inşaat mühendisi bozuntusundan daha iyi bilmelidir ve bu tip polemiklere fırsat tanımamalıdır. Türkçemizi düzgün kullanmak hepimizin elinde, bu fırsat varken kullanalım arkadaşlar...

Saygı ve Sevgilerimle...

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 06, 2006 5:13 am Reply with quoteBack to top

Bir konuyu daha yazmayı unutmuşum özür dilerim...

Hiç bir edebiyatçıya "şerefsiz" dememeni şiddetle öneriyorum senden. Her ne kadar para için de (gerçi asıl amacını yazardan başka kimse bilemez, ya da öyle bir açıklama yapmadan) olsa, bir eseri yazarının gerçek hayatta yaptıklarıyla eleştiremezsin. Bu lafı hiç kullanmayı sevmem ama "çok anlıyorsan sen yaz arkadaşım", ki çok isterim FRPworld'den çıkan bir "Site Yazarı"nın ünlenmesini. Elimde imkan yok, tanıtma imkanım yok gibi imkansızlıklardan da sakın ha bahsetme, J.K. Rowling adlı bayan yazar, evindeki lamba yanmasın daha az ödeyeyim diye "Harry Potter" adlı kitabını bir cafede, sadece bir Nescafe isteyip ortalama 5 saat oturup yazdı. Bu kadar aciz bir insanın bile böyle bir şey yapabiliyorsa sen hayli hayli yaparsın, senin elinde FRPworld gibi bir site var.(Bu arada kusura bakma, belki böyle bir cevap verirsin diye bunu yazdım, ayrıca kadını her seferinde takdir etmeyi bir borç bilirim, kişisel algılama sakın).

Tekrar söylemek istiyorum hiç bir eseri yazarının davranışlarıyla eleştirmemek lazım.

Saygılarımla...

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Dec 06, 2006 11:47 am Reply with quoteBack to top

Yeniden başlayalım...

Hiç kendinize sordunuz mu?
    Ben bir şeyi ne kadar tanıyor ve ne kadar biliyorum.

Söylediğiniz herşey, herşeye veya herkese saygı duymakla alakalı;ama bunu sizin duygusal olarak beslediğiniz kişi ne kadar yapıyor. Aynen Amerika'yada saygı duymak lazım gibisinden bir unsur. Eğer bir şeyleri okumanın kıymetini, yazmanın kıymetini bilmek kadar vermiş olsaydınız, bence bunları yazmak yerine, olaylara daha iyi idrak etmek için araştırırdınız.

Yurt dışında ben size gördüğüm şeyleri söyleyim, "öncelikle yazarı" eleştirdiğim kısmı anlatayım. Ondan sonra "gülünç" bulduğunuz birinin neler yaşadığını veya düşündüğünü gördükten sonra, bireysel hazlarınızı bir kenera bırakır, şöyle bir soluklanarak tekrardan düşünürsünüz.

Zevk Uğruna Faydacılık

Bu bahsettiğiniz kadınımızın ilk yazdığı kitaplar, tamamen kurgusaldır. Para kazanmak vb. amaçlar normal bir yazarın güdeceği veya güdmeyeceği anlayışlara denk bir şekilde piyasaya çıkmıştır. Ondan sonra gelişmiş, Tsr içerisinde yer bulmuş ve bir anlaşmayla hisseler üzerinden yapılan sözleşmeler dengince settingleştirilmiştir. Kaldıki bu yazarın sizin bilmediğiniz türlerde bir çok kitabı ve söyleşisi vardır. Tsr bu hissedarını korumuş ve beslemiştir. Daha sonra iş ticaret unsuruna döküldüğünde;

Tsr 1994'lerde sanırım son çığlıklarını verirken, planescape o zamanlarda tutulmaya başlıyordu. Tam bu sırada tekmil sahibi, telif hakkı sahiplerinden bu yazar, telif haklarındaki sorundan dolayı Tsr'a ilk davasını açar. Davanın sebeplerini, ilgili mahkemelerden kısaca arayarak netten her şekliyle bulabilirsiniz. Bu davayı kazandıktan sonra, bir çok kişinin sevdiği Tsr Planescape roman ve kitapları sadece bölgesel olarak basılıp, gerekli kişiye parası nakdi olarak ödenir. Devamında Tsr bu ve buna benzer davalar yüzünden yıpranarak, oyuncak firmasına devredilir. Devamında olanlar ise Planescape yazarlarının Tsr bünyesinden ayrılması. Ravenloft vb. bir çok sistemin gerek yazarlarının, gerekse diğer emekçilerinin işsiz kalmasıdır. Tabi bu sırada bizim yazarımız, davalardan aldığı ücretle mutlu olmakta ve kitabının(ki bir çoğu güzeldir) satmasıyla mutlu olmaktır.

Bu noktada Eser-Yazar ilişkisini dile getirmek isterim. İnsan beğenilen bir eser güzerinden gayri menfi bir kazanç elde edip, tüm hırsı ve gücüyle onların varlığı için çabalıyorsa, bu noktadan sonrada başkalarının "işlerine, ekmeklerine" gölge düşürüyorsa (gerçi geçen senelerde planescape yazarlarından bir tanesi W&W a döndü) bu bence onursuzluktur.Eğer başkasına saygınız yoksa, başkalarınında size saygısı olmayacaktır. Benim zoraki mantığım (bir çoğunuzun daha şimdiden "tamam" yakaladığım dediği) eser sahibine karşı ben arasında değil, eser sahibinin yaptıkları vs işsiz kaldığı ve benim eser sahibinden daha güçlü edebiyata, yazma tekniğine ve hayal gücüne sahip olan diğerlerine karşıdır. Bir kişinin kendi çıkarları adına, başkalarını egale etmesi (wizard of coast firmasında yaşananları hiç anlatmıyorum orada olay tamamen hukuk taşlarında ölüyor zaten) ve onların emeklerini mahvetmesi bence gereğinden fazla onursuzluk ve "sözlüğe" baktığınızda şerefsizliktir.

Bu noktadan sonra işin eserler vs. kısmını eleştirmiyorum. "İnsan okuduğu ve yaşattıklarıyla vardır" lafından hedefle, kimsenin zevk ve hazlarına kimsenin "tenkit ve engellemede" bulunması yanlıştır;ama sizinde bahsettiğiniz üzere bu forum ortamında "herkes" istediği düşüncesini, söyleyebilir. Benim düşüncelerimde gayet açıktır.

Bir kişi bir şeyi "piç ediyorsa"<---bu küfür değildir. Bilmeyen varsa gidip sözlüğünden bakabilir. Ondan sonra buraya çıkıp, söylediğimi "küfür" olarak değerlendirip, bana sizin belirlediğiniz saygı çerçevesinde her türlü terbiyesiz sözü sarfedebiliyorsanız tebrikler.

Bir diğer nokta ise "site yazarı" ünvanı. Bunu ben kimseden talep etmedim, kimseye bana bir mevki versin veya çok şık duruyor üzerime konulsun diye istemedim. Gördüğümde ise şaşırmadım;çünkü ben Frp world içerisinde bulunma amacım çok farklı. Kaldı ki bunu değer gören kişilere bir şey demeyeceğim;ama rahatsızlık duyan varsa alabilir. Hiç enterese olmam...verildiği zaman gibi.

Son mesajda dikkatimi çeken bir unsur var. SacoKhan kişisi yazmış.

" Bu lafı hiç kullanmayı sevmem ama "çok anlıyorsan sen yaz arkadaşım", ki çok isterim FRPworld'den çıkan bir "Site Yazarı"nın ünlenmesini."

Diyerek. Ben sana beni değil, Türkiyedeki edebiyat dehalarının (bir kaçı benim arkadaşımdır.) ne olduğunu söyleyim. Okuduğumda çok değişik hazları içinde bulunduğum kitapların örnekleri, Türkiye sistematiği içerisinde olan "telif hakkı" curcunasından kurtulduktan sonra yayın evlerine gider. Yayın evleri ise bunlara şu şekilde bir cevap yazar.

"Kitabınız eminizki yeni bir şaheser ve öz verinin beslediği bir eser. Ancak mevcut piyasa şartları altında "nasıl talep" çekeceğini bilmediğimiz şeylerden muhakkak suretle uzak duruyoruz ve senin dediğin "daha iyisi varsa" dediğin "benim tanıdıklarım" içerisinde yazanlar daha ilk andan itibaren yok olurlar. Neden talep halen şişman parmaklı hanımımızın elinde diye."

Peki bu seneryo sence arz, talep ilişkisinden mi oluşmuştur. Kesinlikle hayır. Bunların özünde yayın evlerinden ziyade bunların merkezindeki "dikta" edilmiş satış politikasını merkez firmaya benimseten yazarlardan kaynaklanmaktadır.

Ve değinmek istediğim son nokta.

Son mesajlardan:

"Çünkü kendini savunma şeklin çok gülünç, bir tane denklem vermişsinki FR'ye 10000 DL'ye 1000 gibi, bu sayıları neye göre verdiğini çok merak ettim, eğerki kitap sayısına göre verdiysen FR'de DL'den dokuz kat daha fazla eser yoktur"

Fr, Dragonlance'den 9 kat büyük bir sistemdir. Kaldıki o oranda belirtilen kat sayı "9" değildir...."10"dur. Daha beni gülünç olarak adledip matematikten veya sistemden habersiz olarak karşıma geçiyorsan bir düşün.

şu ana kadar kimseye "sen çok komiksin" demedim. Herkesi ciddiyetle karşıma alıp konuştum;ama şu noktadan sonra bazı şeylerin idrakini yapmamak, sadece inandığınız tabular üzerine "düşünmek" istiyorsanız, en azından saygı duymayı bilmelisiniz.

İnsanları "ne şekilde yazdığı" ile yargılayan sizsiniz. İnsanları ne şek,lde düşündüğü içinde yargılayan sizsiniz.

Ben ise yargılarımda 1-Gerçeklerle, davranışlarla ve sonuçlarıyla değerlendirirken.
    2-Siz yok efendim çok küfürlü yazdıkların. Siz daha küfürün anlamını bilmiyorsunuz.

Size bir küfür göstereyim:

"Onlarki hasat mevsiminin arkasından tarlaya koşarak giren, başakların bekçileridir."

İşte bu küfürdür.

Kıç dönmek,
    şerefsiz demek...

Bunlar birer deyimdir. Dilimizde "arkasını dönmek" olarak geçsede, hakiki türkçe sözlüklerde halen "piç etmek", "kıç dönmek" ve yüzlercesi vardır.

Cehaleti gerçeklerle doyurun bence, tarladaki başaklarla değil.
    Yaptığınız işteki duygusal tanı ve saygılar, ancak birşeylerin var kılınmasına neden olurken, bir çok şeyin yok olmasına sebebiyet verecektir.

Kaldıki mesajında küçük kumbaralarındaki paraları harcayarak, atıfta bulunanalara seslenirim: Kendinizden harcamayın...Ben satın oradakilerle satın alınabilecek bir şey değilim.

Hak ve adalet dediğiniz kavramlar;ancak sizin arkanızdaki yandaş sayısını arttırır. Kaldıki benim düşüncelerim "bireysellikle" , "birey" olarak yazılmış şeylerdir. "Hak ve adalet" kavramlarını kullanarak yapılan işler, sadece kendine güvensizliğin ürünüdür. Bence, yazdıklarından çekinmek, başkalarının haklarını çiğnerken sebeplerini onlara açıklayarak "yan" alma çabasıdır.

Tabi tüm bunlardan sonra size komik bir şey söylememi istiyorsanız cidden şunu söyleyim:

"İşte tüm bunlar komik..."

Ve Raistlin vs Elminster konusundan bahsederken söylediğim gibi, verdiğim örnekler "size komik" gelebilir;ama bu ancak sizin kavrayabileceğiniz şeylerden üst bir "örnek" teşkil ettiği içindir. Konsept ve derinlik sahibi "bilgili" herkes...

Gerek Elminster karekterinin--->raistlinden
    Gerek Forgotten Realms'ın--->dragonlance'den

Konsept, olsun, yazılanlar olsun arkadaşın dediği x9 kat...benim örneklediğim x10 kat büyük olduğunu bilir.

Eğer değer yargılarınız "sevgi, haz vs." üzerinden işliyorsa, o sadece sizi bağlar ve eğer bunlar üzerinden bir tartışma konusu üzerinde konuşuyorsak, "kimsenin sevgisi, kimseyi" bağlamaz diyorum.

Son olarak bana yazılacak eleştirilerinizi, özel mesaj olarak,
    Konuyla ilgilelerini buradan atınız. Yoksa size gösterdiğim "küfürün"...en anlaşılmazıyla karşılaşırsınız.O zaman cidden "küfür" nedir? bir insan nasıl "küfür" eder , gibi değerlendirmeli "hakkıyla" öğrenirsiniz.

En başta yapılan "şahsıma konuyla alakasız" savurmayı, stressli olduğumdan umursamazca "karşılık verdim" (etki-tepki) ama sizin umursama dediğiniz noktalar, konuyu buraya kadar taşıdı. Kaldıki konucağım şeyler fazlaca diyorsanız..

msn: [email protected] <---buradan anlatmak istediğiniz ve demek istediğiniz herşeyi anlatın. Tabi bu medeni cesaretin bu mesajdan sonra ne gibi şekiller alacağını göreceğiz.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Dec 06, 2006 3:45 pm Reply with quoteBack to top

Başlı başına laf salatası yapan bir boşluk abidesi olduğuna inanıyorum... Daha önce özellikle belirttiğim gibi konunun ne olduğu, senin söylediğin hiç bir şey ile tek bir alakası bile olmadığı gibi şeyler bir kulağından girip diğerinden çıkmış sanırım ceyran yapıyor içerisi... Olaylar ne sevgi, ne duygusallık ne TSR, ne şerefsizlik, ne küfürler nede diğerleri...

Sadece laf salatasından ibaretsin aklınca felsefe yapıyorsun ve yine aklınca bulduğun 3-5 tane farklı kelime kullanarak kendini farklı ve öte göstermeye çalışıyorsun... Satırlar, paragraflar dolusu yazmışsın ama tek bir mantıklı noktaya değinememişsin. Hele yazının sonlarına doğru saçmalamarın iyicene artmış tamamen farklı alakasız nedeni bilinmez konulara girmişsin.

Nedenini sormuyorum bile kimseninde merak ettiğini sanmıyor ve açıklama kesinlikle beklemiyorum, hatta mümkünse lütfen daha çok saçmalama, ve yorum yapma aklınca Alternatif kelimelerinle ve alternatif düşüncelerinle bu başlıktan uzak dur tabi ki konunun başlığı olan "Raistlinin bukadar başarılı olmasını neye bağlıyorsunuz ?" konusuna aklı başında bir şekilde dönmedikçe...

Aklınca insanları alternatif "küfür"lerinle korkutacaksın. Senin o "Alternatif Küfürlerinden" korkan senin gibi olsun diyor, herkesin ortasında satırlar dolusu konuşupda tartışmayı ateşlendirip sonra da gelin msnden söyleyin söyleyeceğinizi diyerek aklınca egonu tatmin etmeni de kınıyor ve her söylediğin lafta yüzümde bir gülümseme belirmesini durduramadığım gibi bu lafında da alamıyorum kendimi gülmekten komik beyfendi...

Birde şu varki gerçekten medeni cesaretini kutluyor bu kadar saçmalamayı ve konudan alakasız sözü herkesin göreceği bir yerde yazmanı da ayrıca kutluyorum.... Huzurla kal boş konuşan arkadaşım, ama sana bir tavsiye vereyim bir arkadaşında dediği gibi "Söz gümüşse sükut altındır" biraz konuşmak yerine düşünmeyi dene ve konuyu ne kadar saptırdığını düşün...

Bunises
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Dec 06, 2006 4:07 pm Reply with quoteBack to top

Bu kadar boşsam bu senin, ne kadar dolu olduğunu gösterir. İçine alamayacağın herhangi başka bir nedeni görmekten aciz olman, insanları kendi doluluğunun sonuçlarına "katlanmak zorunda" bırakman kadar acınası. Benim boş bir insan olduğum doğrudur;ama bu senin dopdolu kendi bildiğinden başka bir şeye değer vermeyen birisi olduğun gerçeğini değiştirmeyecektir.

Konunun sapma noktasına gelirsek, orada kesinlikle ben değil. Bir şeyi "nasıl, ne şekilde yazdığımı" ve yazdıklarımı düşünmeden, kendi değerlerince eleştirip, bunuda konuyla alakasız olsa bile mesaj atan arkadaşın <---varlığını hiçe sayıp, söyleme bakımından beni karşısına "günah keçisi olarak" alarak konuşan sensen...burada bir sorun var demektir.
    Kaldıki ben konuyu mahvetmek konusunda "tek başıma" işlediğim saygısızlığın tercümesini, daha ilk mesajımda vermişken sen, şu noktadan sonra buna dikkat edebiliyorsun.Egosal bir tatminse...herkes susabilir...özel mesajlar konuşabilirdi.

Benim misyonum "Etki-Tepkidir". Etki varsa tepki olarak "iyi veya kötü" kendimi savunurum veya cevap veririm. Bu senin gibi "dolu" bir insana hitap etmese bile.

Ve son olarak şunu demek istiyorum...içini fazla doldurmaya çalışma.Çncelikle Geniş düşün ki içinde karşıdaki içinde bir yer olsun.

Mutlu kalman dileğiyle.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 06, 2006 4:55 pm Reply with quoteBack to top

Kısa kesicem:

1-Bir sayı diğerinden on kat büyükse, o sayı küçük sayıdan dokuz kat daha büyüktür. Çğretmek istemedim bildiğini biliyorum sadece hatırlatmadır maksadım. Ama matematiğimle dalga geçmen hiç hoşuma gitmedi. Bu tip sayı problemlerinde kullanılan Türkçe önemlidir arkadaşım Smile

2-Tekrar söylemek istiyorum, bir yazarın günlük hayattaki davranışlarına göre eserlerini eleştirmemeliyiz. Sanat eseri niteliği taşıyıp taşımaması konusunda buradaki kimsenin söz hakkı olmadığına inanıyorum.

3-FR DL'den daha büyük değildir. İstediğin şekilde itiraz edebilirsin ama değildir. İkisinin de kendince büyüklüğünü gösterecek tarafları vardır.

4-Madem ayrılmalarını sağlamış neden o adamlar işlerine sıkı sıkı bağlanıp yeni bir firma oluşturmamışlar. Benim o tip bir imkanım ve CV'im olsa yardım edecek bir çok sponsor bulabilirdim. Ki sevdiğim bir işse eğer kesinlikle peşinden koşardım.

5-Kitap satışı konusunda arz-talep meselesine gelecek olursak, o deha dediğin arkadaşlarının tanıtım eksikliği var demektir. Elindeki ürünü satabilmek için doğru şekilde tanıtman gerekir. Gerekiyorsa olduğundan bile farklı göstermen gerekir, buna da "işin piçliği" deniyor. Kitabı götürüp sırf emek var diye kitapevinin kabul etmesini de beklemek yanlış olur açıkçası.

Umarım gereken cevapları verebilmişimdir. Bir de kusura bakma tekrar düşündüm de msn'den konuşmak gözümde büyüdü açıkçası, msn'den konuşmadığım için beni milletin gözü önünde küçük düşürmezsin umarım...

Saygılarımla...

Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum