Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 20
    Dün: 23
    Toplam: 90349

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1682
    Üye: 1
    Toplam: 1683

Şu An Bağlı:
    01 : markedgesture29

FrpWorld.Com :: View topic - Druidlik
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Druidlik View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    yeorda
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Dec 13, 2003 10:11 pm Reply with quoteBack to top

Çok ilginç bir grup Bu konuda açılmak istdim size dengenin savunucusu olan bu insanlar rahip olarak görünüyor ancak bildiğim kadarı ile hiçbir tanrıya inanmıyor .. Ve güçlerini doğanın bizzat kendisinden alıyorlar.. Doğa ile özleşmiş gibiler ve iyi değil tam olarak tarafsızlar... Çzellikle doğa tanrıçasının aslında iyi olduğu düşünüldükçe garip geliyor ... Sanırım sitede finanaire druiddi gerçi bu aralar pek uğramıyor.. Bu konuda sanırım daha fazla aydınlatır... Bana daha çok ilk çağ şamanlarını hatırlatıyorlar..
    Back to top View user's profileSend private message
    raini
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 14, 2003 8:32 am Reply with quoteBack to top

Ben druidlik konusunda en çok şu koşma meselesini merak ediyorum.. Tamam doğa onlara bazı güçler veriyor örneğin bir hayvana dönüşebilme çok mantıklı ama bir druid nasıl hızlı koşabiliyor ? Bu gücü ona neyin sağladığını merak ediyorum..
    Ivellius
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 14, 2003 10:57 am Reply with quoteBack to top

ben de bi soru soracam Very Happy
    bi arkadaş druidlerin ölüleri diriltebildiğini söylemişti.
    d100 atarak ne olarak tekrar dirileceğini belirliyormuşun herhalde.var mı böyle bişey??nasıl işliyo varsa??
    koşma konusunda kimse monklarla yarışamaz herhlade 90feet!!
    teşekürler.
    Raistlin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Tue Dec 16, 2003 5:27 pm Reply with quoteBack to top

raini wrote:
    Ben druidlik konusunda en çok şu koşma meselesini merak ediyorum.. Tamam doğa onlara bazı güçler veriyor örneğin bir hayvana dönüşebilme çok mantıklı ama bir druid nasıl hızlı koşabiliyor ? Bu gücü ona neyin sağladığını merak ediyorum..

Druid hızlı mı koşabiliyor??? Smile
    Nerede yazıyor bu cidden görmedim duymadım... İsmi ne olarak geçiyor (mesela barbardakinin adı fast movement)

Norticus
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 16, 2003 9:45 pm Reply with quoteBack to top

yeorda wrote:
    dengenin savunucusu olan bu insanlar rahip olarak görünüyor ancak bildiğim kadarı ile hiçbir tanrıya inanmıyor

aksine druidler de tanrılara inanır, ama tapmazlar. onlara saygı duyarlar. mesela fr da oynayan bir druid; mielikki ye silvanus a falan aynı anda şükranlarını sunabilir; ama kendini onlara adamaz. çünkü druidin kendini adaması gereken doğa'sı vardır. bir tanrıya aşırı bağlılık, doğaya olan görevlreinde aksamaya neden olabilir. inancının bölünmesine neden olabilir.

yeorda wrote:
    bana daha çok ilk çağ şamanlarını hatırlatıyor

haklısın şamanlarla hafif benzerliklre var

ben druidlerin hızlı koşmaları diye bir özelliklerini bilmiorm. ormanda daha hızlı yürüyebilkir, hatta koşabiliriz çalılıklara ve benzer doğal kaynaklı engellere takılmadan. raini sanırım bunu kastediodun, yanılıosam düzelt..
    sanırım bu özellik açıklama gerrktirmior, gayet mantıklı bir özellik bence.

druidlerin resurrection yapabileceğini sanmıyorum. ölü bir hayvanı falan belki...

frp dünyasının genelinde "neutrality" tarafsızlık, kararsızlık belirtir. iyi mi kötü mü olacağına karar verememiş karakter gözüyle bakılır.
    druid ise istisnadır. bizim için iyi ve kötü aşırı uçlardır ve aşırılık iyi deildir. iyi ve kötü olmazsa olmazlardır, ama birbirlerini dengelemek zorundadırlar. druidlerin görevi buna yardımcı olarak dünyanın dengesini korumaktır.
    bunun için de korumamız karşılığında doğa tarafından güçle ödüllendiriliriz.

In our bodies, there is die...
    KabakTadi
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 16, 2003 9:58 pm Reply with quoteBack to top

Sözü geçen özellik; "Reankarnasyon" büyüsüdür. Druidler kesinlikle tanrıya inanır ve tapar. Tanrısının dogmasıda genelde ormanı sevmek, korumaktır. İstisna olarak Malar 'ın druidleri olabilir. Onlar "Gölge Druid" olarak nitelendirilir. Bunların amacı ormanı korumak değil tam tersine yıkmak, yakmaktır. Druidlerin yönelimleride nötrün herhangi bir noktası olabilir (nötr kötü ve nötr iyi de dâhil).

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 16, 2003 11:06 pm Reply with quoteBack to top

ben genel druidyapısından bahsetmek istemiştiöm
    tabiki ormanı ışıktan korumak isteyen kötü druidletr olabilir
    tanrı mevzusu da bence kişinin druid anlayışına ve rpsine göre deişir

KabakTadi
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 16, 2003 11:21 pm Reply with quoteBack to top

Değişmez bu hep böyledir, tıpkı bir imamın inancı şekle göre değişmeyeceği gibi. Ben ormanı korumak demedim dikkat çekerim yok etmekten bahsettim.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Wed Dec 17, 2003 10:07 am Reply with quoteBack to top

KabakTadi wrote:
    Değişmez bu hep böyledir, tıpkı bir imamın inancı şekle göre değişmeyeceği gibi. Ben ormanı korumak demedim dikkat çekerim yok etmekten bahsettim.

Yanlış biliyorsun, Norticusun söylediği doğrudur, druidler genelde bir tanrıya tapmazlar, güçlerini doğadan alırlar, ancak tabi bazı doğa tanrılarına tapanları da vardır... Ama kesinlikle tanrıya inanır taparlar diyemezsin. Çünkü birçoğu zaten bir tanrıya tapmaz...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 19, 2003 8:01 pm Reply with quoteBack to top

ayrıca "tabiki ormanı ışıktan korumak isteyen kötü druidletr olabilir " sözüm de neutral evil druidler içindi, maların druidleri için deil..

yeorda
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Dec 20, 2003 10:33 am Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar ben uzunca bir zamandır internete giremedim. O nedenle buraya da cevap yazamadım. Sorum genel olarak druidlerin ne olduğu idi ben de bildiklerimi yazmıştım.. Doğa tanrısının bir inananı olarak ben de doğaya saygı duysam da sanırım epey bi farklıyız sanırım temel fark şu biz doğanın tüm ruhunun tanrıçamız tarafından temsil edildiğine inanıyoruz. Onlarsa doğadaki varlıkları bieleştiren böyle bir varlıktan çok parça parça doğadaki hayvan bitki ve hatta cansızların ruhu olduğuna inaıyorlar.. Tabii dediğim gibi o kadar çok bilmiyorum zaten aynı şeyden güç almamıza rağmen bu kdar farklı olmamız beni bu konuya çekiyor yaa..
    Lhun
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Dec 20, 2003 10:47 am Reply with quoteBack to top

Bu tartışmadaki esas sorun druidlerin tanrı anlayışını teist veya ateist olarak yorumlamaktan geliyor. Ne var ki, elbette istisnalar dışında, druidlerin tanrı ve yaratılış inancı panteizmi temel alır. Yani aslında druidler, doğa ve tanrı birdir. Bu nedenle aslında druidler de tanrının bir parçasıdır. Zaten özel güçleri de bu tek ruhla kendilerini birleştirebilmelerinden gelir. Yani tanırya inanırlar ama kendilerine de inanmış olurlar.
    Tüm evrende enerji ve madde öyle yada böyle akar, her şey değişir. Druid kendi hür iradesiyle hayata yüklediği anlam yolunda eyleme geçmek için bir enerji yaratmaz, zaten var olan enerjiyi yönlendirir. Çünkü bu enerji tanrıdır, kendisidir ve doğadır.

Ya da en azından druidlerin inandığı şekliyle olay budur.
    Back to top View user's profileSend private messageICQ Number
    The_KiRaTh
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Dec 20, 2003 11:11 am Reply with quoteBack to top

Benim anlatmak isteyip de yazıya dökemediğim şeyleri dile getirmişsin Lhun. Teşekkürler.

Yalnız biz orda "tanrı" derken Frp dünyalarındaki "birey" halindeki tanrılardan bahsetmiştik. Bu tanrılara genelde inanmazlar demiştik. Ama senin de dediğin gibi elbet bi inançları var...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Dec 20, 2003 1:02 pm Reply with quoteBack to top

Konuşmayı en sevdiğim konu açıldı sonunda! DRUIDler!
    Druidler Frp panteonlarındaki diğer inançların aksine tanrılarını kişileştirmezler. Doğa iyi ve kötüsüyle bir bütündür ve bütünüyle korunmayı hak eder. Denge korunmalıdır. İyi ve kötü ayrımını genellikle reddederler. Yani bu elflerin veya kolcuların doğaya saygısından oldukça farklıdır. Druidler doğanın birleşik özü diyebileceğimiz şeye taparlar ve güçlerini ondan alırlar. Başka tanrılara da saygı duyabilir hatta inanabilirler (mesela Fr'da chauntea var bütün inanırları druidlerdir) ama ilk ve en derin bağlılıkları doğanın kendisine karşıdır. Bütün yaratılışı kendileri de dahil bir bütün olarak görürler. Aslında temel amaçları doğayla daha çok bütünleşmek ve daha çok doğanın parçası olmaktır. Doğayı korumaya çalışmaları bunun doğal sonucudur.
    Tabi bütün bunlar benim kişisel görüşüm

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 23, 2003 5:50 pm Reply with quoteBack to top

Ben de doğayı severim ama druidleri kendime dah yakın bulmuşumdur. Bir tanrıdan çok doğanın kendisine bağlılık.. Çünkü doğa öyle mucizelerle dolu ki bu kadar büyük bir şeyi bir tanrının yaratacağından bile şüpheliğim. Benim tanrıçam Tymoradır ama doğruunu söyleyeyim bazen doğaya duyduğum saygı tanrıçama duyduğum sevgi ile bile yarışıyor. Bu nedenle gücünü sadece doğanın kendiinden alan bir rahiplik bana çok güzel geliyor.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum