Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 24
    Dün: 23
    Toplam: 90353

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1288
    Üye: 1
    Toplam: 1289

Şu An Bağlı:
    01 : yxeqivyb

FrpWorld.Com :: View topic - Gelmiş Geçmiş Ve Gelecek En İyi RPG
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Gelmiş Geçmiş Ve Gelecek En İyi RPG View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: En Baba RPG

A)Knights Of The Old Republic
    6%
     6%  [ 2 ]
    B)Vampire
    0%
     0%  [ 0 ]
    C)Planescape
    12%
     12%  [ 4 ]
    D)Diablo
    25%
     25%  [ 8 ]
    E)Baldur's Gate
    34%
     34%  [ 11 ]
    F)Demon Stone
    3%
     3%  [ 1 ]
    G)DiÄ?er(Belirtiniz)
    18%
     18%  [ 6 ]
    Total Votes : 32

Author Message
    Azalin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 08, 2006 5:23 pm Reply with quoteBack to top

planescape: torment...

nerdeyse sonsuz dialog seçimi, rp ye göre AL shift i, sınırsız quest sayısı, morte ' nin (havada uçan bi kuru kafadır kendisi ve party arkadaşıdır) inanılmaz esprileri ve black isle ın mükemmel combat şekli ile oynadığım en ii RPg dir. ha bide 2nd edition olması ayrı bi karizma katar.

Tanrıların getirdiÄ?i çaresizliÄ?e tanık olun...
    Back to top View user's profileSend private message
    Murdoc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 6:50 pm Reply with quoteBack to top

demon stone u da oynadım gerçekten mükemmel ama hangisi daha iyi karar veremiyorum.K.O.T.O.R. mu yoksa demon stone mu?

zor bir seçim...acaba hangisi?

hadi bi de bunu oylayalım Very Happy Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 7:15 pm Reply with quoteBack to top

K.O.T.O.R u oynamadım.

Demon Stone da büyücülük kulesine gelmiştim.Oynayalı bayağı oluyor tam hatırlayamıyorum ama birde medusalar tarafından korunan bir ejderhaLı bölüm vardı sanki en son o bölümde kalmıştım.

Güzel oyundu bence...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 7:49 pm Reply with quoteBack to top

Azalin wrote:
    planescape: torment...

nerdeyse sonsuz dialog seçimi, rp ye göre AL shift i, sınırsız quest sayısı, morte ' nin (havada uçan bi kuru kafadır kendisi ve party arkadaşıdır) inanılmaz esprileri ve black isle ın mükemmel combat şekli ile oynadığım en ii RPg dir. ha bide 2nd edition olması ayrı bi karizma katar.

bu ne zamanın oyunu?? ona göre alacamda... bilgisayar eskide böyle oyunlar arıyorum...

Bu arada benim tercihim Fallout 2 den yana olur...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 8:11 pm Reply with quoteBack to top

Listede yok ama benim en beğendiğim oyun Neverwinter Nights. Listedekiler arasında ise en beğendiklerim K.O.T.O.R. ve Diablo. Demon Stone iyi olmasına rağmen bana çok kısa geldi.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 8:20 pm Reply with quoteBack to top

haldor_goraxe wrote:

bu ne zamanın oyunu?? ona göre alacamda... bilgisayar eskide böyle oyunlar arıyorum...

99 yılının oyunu. Bilgisayarın eski de olsa çalıştırır merak etme Smile
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Lord Necros
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 10:03 pm Reply with quoteBack to top

Kesinlikle ve kesinlikle Planescape: Torment. Bırakın RPG'yi, ömrümde bundan daha iyi bir oyun görmedim, görebileceğimi de sanmıyorum. Konuşmanın inanılmaz ön planda olduğu, dövüşlerin tamamen aperatif olarak konulduğu, sayısını hesaplayamayacağım kadar çok konuşma seçeneği, yine bu konuşma seçeneklerinin intelligence, wisdom ve charismaya göre açılıp açılmamasının kontrolü, Baldur's Gate'inki gibi bodoslama alignment sistemi yerine ne ekersen onu biçersin tarzı bir alignment sistemi, yine bütün alignmentlere cuk diye oturan bir senaryo...

Bu oyunu ele geçirebilmek için çok uğraşmıştık zira piyasada yoktu. En sonunda bulduğumuzda ben ve arkadaşlarım topluca yumulduk bu oyuna. Oyunu bitiren ağladı, bitiren ağladı, bitiren ağladı. Ayrıca senaryosunun gayet felsefi kısımları da var hani. Dil

Sign

But remember, everything has its price

And what can change the nature of man?

Tıpkı Neverwinter Nights'taki gibi grubunuz için sınırlı sayıda seçeneğiniz var, ama en azından iki kişi değil, grup olarak dolaşıyorsunuz. Altı kişilik grubunuz için karakteriniz Nameless One dışında eçebileceğiniz sadece yedi seçenek var, lâkin bu yedi seçeneğin de her birinin kişilikleri ve geçmişi o kadar muhteşem kurgulanmış ki, oynarken "Heyt be, Baldur's Gate neymiş, Neverwinter Nights kimmiş, Diablo ne zıkkımmış!" dedirtiyor.

Sözlerimi şu öğütle noktalıyorum. Mr.Green

Remain nameless, and you shall be safe..

Power demands sacrifice.
    Moradins_Hammer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 29, 2006 12:27 am Reply with quoteBack to top

planescape:torment bence de. İnanılmaz, akıl almaz bir senaryo, şahane müzikler, o döneme göre (ki bence hala çok iyiler) mükemmel grafikler, birbirinden renkli ilginç yol arkadaşları ve grup içindeki diyaloglar, her zamanki muazzam planescape atmosferi ve yukarda lord necros ile azalin'in saydıkları. Hala tekrar tekrar yükler oynarım.
    zalhonan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 2:27 pm Reply with quoteBack to top

fallout veya temple of elemental evil

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 6:18 pm Reply with quoteBack to top

Fallout serisi varken Baldur's Gate ve Torment'in bile pek bir manası yok bence. Umarım Fallout 3'de serinin ilk iki oyununun tadında olur.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 8:05 pm Reply with quoteBack to top

şimdi en sona as solisti atarak şöyle bir gideyim.
    6. NWN: Zamanına göre çok güzel grafikler ve yeni çıkan sistemi kullanan bir oyun varki. Çıktığında çıldıran insanlar olduki bende çıldırdım ve bilgisayarımı yükseltir yükseltmez bu oyunu aldım. Beklediğimi verdimi? Pek sayılmaz. Savaş sistemleri çok kötü, saldırt ve bekle. YAnında gezdirdiklerin o kadar güzel yaratılmış karakterler gibi gelmedi. Konusuda oldukça sıkıcıydı ve bu oyuna yazık oldu bence.

5. Arcanum: Dünyası bile oynamak için yeterli olan bir oyun. Karakter yaratma ve oyun içinde gelişme ksımları, karakterlerin kişilikleri, kendi robotunu yapmaya kadar ilerleyen teknolojik gelişme, büyülerin zevkliliği, yarattığın karakterin özelliklerine göre değişik ilerleyen senaryo ve Arcanumun kocaman dünyasındaki özgürlük. Teknolojik açıdan gelişmiş ancak hala büyü ile iç içe yolunu çizmek üzere olan bir dünyada oynamak gerçektende harikaydı.

4. Arx fatalis: Çzellikle büyü sistemi harikaydı. Büyüleri sadece bir tuşa basarak değil havaya çizdiğiniz rünler iile yapmanız ve bu olayı FPS ekranında üstünüze bir ogre gelirken yapmanız harika bir olaydı. Karakter yaratma sistemide gerçektende çok iyi oturtulmuştu. Ancak ne bileyim bazı zamanlar sıkıldığım, bunaldığım sahneler olduki o sebeple buralar düşmek zorununda kaldı.

3. Baldursgate: 2.si değil 1.si asıl oyun bene. 2.sinde sadece daha da güçlendin ve yeni yaratıklarla tanıştın ama 1.si öylesine güzel bir hikayey sahiptiki öylesine zevkli bir oynanışa sahiptiki. O zamanlarda böylesi bir oyuna gerçektende ihtiyacı vardı FRP oynayanların. Müziği hala kulağımda, sözler hala aklımda, senaryo hala çok güzel. Fakat tabii daha iyileride vardı.

2. Planescape Torment: Ne yazıkki Planescape Torment oyununu oynamak nasip olmadı ve bu gerçektende üzücü bir olay benim için. KOnu olarak muhteşem olduğunu duydum ve hikaye akışıda ondan aşağı kalmazmış. Oynamadan nasıl bilebilirsin diyebilirsiniz ama sadece duyduklarım ve okuduklarım bile oyunun kalitesini bana anlatmaya yetiyor.

Mansiyon: M&M7: Yani bu oyunu başa koysam olmaz, sona koysam durmaz. Nasıl oluyorda bir oyunu bitirmek için bu kadar hırs yapabilirim, nasıl olurda bir oyun o kadar kötü grafiklerle o kadar berbat senaryasuyla, o kadar kötü seslendirmesiyle buralara gelir. Bu oyunu opynamak lazım. Kurallarının basitliği, karikatürvari bir fantastik dünyada gezmek, müzikler ve anlayamadığım havası. Bu oyun mansiyon almalı Very Happy

1. Fallout: Fallout, Fallout'tur. O bir şahaserdir. Sadece ilk demosu bile o oyunun havasını teneffüs etmenize yeterken oyuna başladığınızda ve ilerlediğinizde oyun içinde yaşamaya başlarsınız. Fallout bizim kendi dünyamızda geçmektedir. Bir Post Modern Nükleer rol yapma oyunu. Bu oyunu sevmemeniz için iki sebep olabilir;

- İngilizceniz yeterli değildir ve bir yerden sonra takılıp kalmışsınızdır. İlerleyemiyor asıl görevi anlayamıyorsunuzdur. Fallout'un başka hiç bir oyunda bulamadığınız özgürlüğü içinde kaybolabilirsiniz ve bu oyunun ne kadar iyi olduğunu gösteri aslında. Çünkü sizin karakterinizle aynı duyguları paylaşmanızı bu kadar sağlayan başka bir oyun yoktur.

- Oyun çok zor gelmiştir. Ancak bu zorluk tabiiki savaşlarda değildir. Falloutta her görevin birden fazla çözüm yolu vardır. Çrneğin bir Vaultcity'e girmek için geceyi bekleyip saklanrak girme, kapıdaki adama rüşvet verme, içeridekilerin istedikleri bir şeyi yapmak, haldur huldur dalmak, ki bu seçeneklerinizde size başka seçenekler sağlıyordu.

Yukarıda saydığım bütün oyunların bir harmanıydı Fallout ve hepsinden daha eskiydi ancak hepsinde çok daha iyi olduğu kesin. Fallout'u 4 kere bitiren biri bile bütün sılarını çözemedi ve bir daha bir daha oynadı, çünkü Fallou'un içinde sayamayacağım kadar çok gönderme, sayamayacağım kadar çok saklı bilgi, sayamayacağım kadar çok karşılaşma var.Fallout'ta yukarıdaki oyunlarda olduğundan çok daha derin bir felsefe, çok daha geniş bir içerik var. Sadece o oyunun neden 1960'ların teknolojisindeki bir dünyada nükleer savaş sonrası olarak yaratıldığını bilmek bile oyuna hayran olmama sebep oluyor. Bunların üstüne şunu rahatlıkla söyleyeybilirimki Fallout şimdiye kadar yapılmış tüm BRYO oyunları içinde masabaşı RYO'lara en çok yaklaşan oyundur.

şimdi burada Fallout'u anlat anlat bitmez ancak güzel noktalarını şöyle bir listeleyeyim.
    - MUHTEşEM KONUSU
    - Karakter yaratma sistemi
    - Savaş sistemi
    - Karakterin özelliklerine göre çok farklı tarzlarda ilerleme
    - Çok büyük ve tamamen serbestlik sağlayan dünyası
    - Girdiğiniz her kentin ruhunu alabilmeniz
    - Grubunuza kattığınız OOKlerin kişilikleri(Ahh Sulik'in konuşmaları Very Happy ) (NPC=OOK)
    - Grup dışı OOKlerin çok güzel yaratılmış kişilikleri.
    - Görevlerin zevki
    - İlk demosu, son demoları
    - İkiye ayrılan, parçalanan, delikdeşik olan düşmanları görmenin sadistçe zevki
    - Çocukluktan tamamen çıkmışlığı ve abartmadan o herşeyi gözler önüne sermesi (Seks, uyuşturucu, kadın ticareti, köle ticareti, vahşet, o dünyada bulabileceğiniz herşeyi koymuşlar)
    - Felsefesi

Daha vardır özellikleri ama dedim ya anlat anlat bitmez.

Gwydion The Quick
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 8:12 am Reply with quoteBack to top

Ah Sulik Ah .....

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 1:27 pm Reply with quoteBack to top

Listeye şöle bi göz attığımda gözüme çarpan tek oyun DİABLO
    Diablo'ya bir oyun denmez.O bir yaşam tarzıdır...
    Bilmek yetmez.Anlamak yetmez.Görmek yatmez.Oynamak yetmez...
    Blizzard'ın en büyük efsanelerinden biridir.Diablo'yu anlatmak için kelimeler yetmez..
    Ne olursa olsun beni saatlerce,günlerce ve hatta yıllarca bilgisayara ve internete bağımlı yapan tek oyun...Oynamaktan zevk aldığım tek oyun...Beni başka diyarlarda gezintiye götüren tek oyun...Güz geldiğinde ağaçlardan yere düşen yapraktır diablo,Kış gecesinde yağan kar tanesidir,Bahar şafağında uçuşan bir ejderhadır,Yazın parlayan bir güneştir O
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    erethan
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 5:34 pm Reply with quoteBack to top

Belki bütün bunlardır tabi,ama listeye baktığımızda orada olmaması gereken bir oyundurda aynı zamanda,sonuçta pek rpg sayılaz diablo,aksiyon demek daha doğru olur onun için.

Exalynn
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 01, 2006 6:13 pm Reply with quoteBack to top

Neden orada olmaması gereken oyunmuş ki...?
    Gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunlarında biri bence...
    Diablo'yu bir aksiyon oyununa benzetmen çok saçma diye düşünüyorum...
    MMORPG sitelerinde bile listelerde hala yer alan oyun diablo ve listede de en çok oyu alan oyun farkındaysan...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum