Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 14
    Dün: 23
    Toplam: 90343

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1291
    Üye: 2
    Toplam: 1293

Şu An Bağlı:
    01 : ywyquki
    02 : ibocaju

FrpWorld.Com :: View topic - Lilith ilk Mage'mi..?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Lilith ilk Mage'mi..? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Sir Alexis
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 5:44 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar böyle bir tartışma olup olmadığını uzun uzun aradım forumda ama bulamadım.
    Eğer varsa uyarınız ve lütfen bendenizi o tarafa yönlendiriniz...

Çok ama çok sağlam bir storyteller abimden (ki evet kendisi önümüzdeki günlerde 32 yaşına basacak Smile ) öğrendiğime göre, Book of Nod ve diğer kitaplarda (örneğin Revelations of Dark Mother) Lilith'in ilk Mage olduğu ima ediliyormuş. Ben söz konusu kitapları okumadım (yani WW basımlarını elbette Smile ) okuyan varsa beni aydınlatsın lütfen ve dahi bu konu üzerine tartışalım çünkü Vampire setting'ini toptan sarsabilecek bir konu gibi geliyor bana - ya da bi benim haberim yok, çok bariz bişey bu ve ben kendi kendime gelin-güvey oluyorum Smile - gerçi elbette artık Vampire oyunu Reqiuem ile beraber perdeyi kapattı ama bence hala tartışılabilir bir iddia bu.

Siz ne dersiniz..?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 11:01 am Reply with quoteBack to top

Lilith, Caine`e "disiplinler" olarak bilinen büyüleri öğreten kişi zaten. En basitinden bu bilgi bile yeterli. Ancak "mage" mi? Mage değil kesinlikle ancak bilinen ilk büyü kullanıcısı mı? Evet.

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 11:40 am Reply with quoteBack to top

Güzel bir konu, üzerinde saatlerce tartışılabilirdi.

2004 te çıkan Time of Judgment: Gehenna kitabında yeterli açıklama yapılmasaydı eğer...

Evet Sir Alexis, ST abimizin de dediği gibi Revelations of Dark Mother da Lilith in Verbena Archmage i olduğunu imaları verilir. Vampirlerin yaratıcısı bir proto-vampir olduğu söylenir. Fakat isminin Dark Mother olması demonların anası olduğu izlenimini de uyandırmaktadır(Days of Fire ve Revelations of Dark Mother). Yanısıra World of Exalted dan bu yana varolan bir Abyssal Exalted olduğu söylentileri gezer, öte yandan Age of Sorrows'ta kaybolan Scarlet Empress Lilith tir denir.

Fakat White Wolf'un bu konudaki açıklaması, Lilith'in bunların hepsi ve hatta daha fazlası olduğudur. Çünkü eğer bunlardan biri olsaydı Lilith, işin içindeki mistiklik dağılırdı.

Bu hususta Lilith'i değilde onun avatarı olan Lyla'yı araştırın derim(ki bir avatarının olması onun bir tanrı olduğunun işareti bile olabilir).

Hadi bakalım kolay gelsin size Very Happy ...

Edit: Arkadaşlar Gehenna kitabına tekrar baktım ve mesajımın bir kısmını editledim. Haberiniz olsun.

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir

Last edited by Eldarin_ on Mon Nov 27, 2006 9:26 pm; edited 2 times in total
    Back to top View user's profileSend private message
    Dragonfire
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 1:44 pm Reply with quoteBack to top

İşe Exalted yönü ile de bakılırsa o zaman çok karışır. Zira Exalted tüm bunların başını anlatan tarih öncesi bir setting olsada var olup olmadığı tartışmaya açıkıtır(ama aslında varolmuştur). Gerçi çelişen noktalar mevcut ama bunları şimdilik göz ardı edelim.
    Lilith denildiği gibi Caine(Kaine) disiplinleri veren kişidir, kadimdir ve esasında bir infernal oluşu(olmayadabilir) onu pek çok farklı konuma sokmaktadır. Ama zaten işin güzel yanıda bu - bu kapı açık bırakılmış ki oyunlar heyecan kazasın ve ST nin insiyatifinde kalsın. Böylece oyunlar çok yönlü olabilecektirler.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Mon Nov 27, 2006 8:23 pm Reply with quoteBack to top

WOD'da açık bırakılmayan bir kapı yokki genel olara siz nederseniz odur denir,ve birkaç olasılık atarlar önünüze ister birini,ister hepsini ister kendi ürettiğiniz bir tanesini seçin derler sonrada.Yani gerçekte lillith st ne derse odur.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Sir Alexis
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Nov 29, 2006 11:09 am Reply with quoteBack to top

Açık kapı bırakılmasının en büyük nedeni Lilith'in İbrani mitindeki kökeninin Sümer anlatılarına dayanmasıdır zannımca (oradaki adı Gece İblisi Lilitu idi). Infernal olduğu su götürmez, tabii yine Yaradılış anlatılarına bakacak olursak - ama elbette ki bütün Infernal'lar bir zamanlar Celestial idi - tabii Lilith Adem'i, Tanrı'nın yasak isimlerinden birini kullanarak terk ederken de bunu kanıtlamıştı.

Bilgi için sağol Eldarin kardeş, 2004 çıkışlı Gehenna kitabı bir türlü elime geçmemişti Smile ama yine de Lilith'den başlayarak WoD'daki çoğu karakter üzerinde benzer bir tartışmaya girebiliriz diye düşünüyorum hala - ne de olsa Mage ve Vampire Setting'leri zaman zaman (belki de her zaman) kesişir ve kesiştiklerinde de heyecan verici şeyler olur (Tremere olayı bunlardan biridir ne de olsa).

Bu "ucu açıklık denizinin" içinde Lilith'in vampirlerin annesi olduğunu ve kendisinin bir Mage olduğunu elder vampirlere söyleyecek olsak acaba neler olur - düşünmek isteyen varsa işte meydan diyorum Smile

PostPosted: Wed Nov 29, 2006 2:33 pm Reply with quoteBack to top

Lilith Caine'e kendi kanını içirmesiyle proto-vampir olarak görülebilir.
    Yanısıra Eden'in Bahçesi'nden kovulduktan sonra 49 gün 49 gece yaban topraklarda iz aramıştır. Bu esnada susadığı zamanlar kendi kanından içerek beslenmiştir. Bu açıdan baktığımızda da inceden bi vampirlik kokusu alınabiliyor...

Bu da benden minik bir bilgi kırıntısı daha size Smile .

Tremere, Mage-Vampir ilişkisine ayrı bir başlıkta girilebilir. Bu konuda da size hatrı sayılır bilgi sunabilirim Smile .

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir
    Sir Alexis
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 10:17 am Reply with quoteBack to top

Tremere'in kısa bir tarihçesini okumuştum, Order of Hermes'in house'larından biriymiş zamanında ardından Tzimisce üzerinde araştırmalar yapmışlar falan filan...

Ama Tremere'in vampir tarafına kayışı bile Lilith'in kökenine ilişkin bir gönderme olabilir gibi görünüyor ne dersiniz..? Smile

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 10:25 am Reply with quoteBack to top

Tamamen bakış açısına bağlı Smile .

Mesela nasıl bir gönderme olabilir bu senin nazarında?

Sir Alexis
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 11:01 am Reply with quoteBack to top

Order of Hermes kendini asıl büyücü topluluğu olarak gördüğünden (yani "biraz" tutucular bu konuda) Lilith'in müdahalesine benzer bir müdahalede bulunmak istemiş olabilir House Tremere de - tabii tamamen can sıkıntısından, bir nebze de büyünün araştırmacı, ilerlemeci yönünden Smile - vampir klanlarının arasında yerini alarak bir nevi kontrol mekanizması geliştirmiş olabilirler. Bilindiği gibi Order of Hermes'in kurucuları da büyü gücünün kontrollü ellerde gelişmesini istemişlerdi. Ha tabii bir de Caine geri döndüğünde "bakın işte aslında sizi biz yarattık muhahaha" şeklinde vampir tayfasını şoka uğratmak amaçlı bir gösteri sunabilirler Gehenna sırasında. - elbette ben burada Gehenna'yı getiren White Wolf'u tenzi ediyorum yanlış anlaşılmasın, role-play açısından yani Smile - Ondan sonra da "vay meğer Saulot doğru yoldaymış vay anam vay babam" diyecek vampirlere iyi bir ders olabilirdi bu, çünkü hiçbir zaman Caine'in lafını dinlemedi bu haylazlar.

E tabii bu da bir bakış açısı dediğin gibi Smile

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 11:13 am Reply with quoteBack to top

şimdi bakış açısı dedim tabi ama, şöyle iki nokta var.

*House Tremere kendi isteğiyle değil, mecbur kaldığı için vampir olmuştur.

*Tremere'lerin "bakın işte sizi biz yarattık" mevzuuna karşılık Blood Treachery isimli Time of Judgment tiyatro oynunu okumanı tavsiye ederim.
    House Tremere zamanla vampir toplumu içersinde güçlü bir yer edinmiştir fakat Time of Judgment'a yaklaşıldığında bu gücünü gitgide kaybetmektedir. Çünkü Gehenna'ya yaklaşıldığında artık gerçek vampirlerin sözü geçmeye başlamıştır ve Tremere çöküş dönemine girmiştir.

Buna karşın klan büyücüler konseyi üzerinde güç sahibi olmaya başlamıştır. Bu da bahsettiğim tiyatro oynunda gayet iyi anlatılmaktadır.

Yani genele dökecek olursak, evet vampirler bir lanetin ürünü fakat kişisel düşüncem World of Darkness üzerindeki en yönetici ve dominant güç kendileri. Tremere'de bu gücün zayıflayan bir parçası sadece.

Tıpkı Time of Judgment'a yaklaşıldıkça Order of Hermes'in de eski ihtişamını kaybetmesi gibi...

Eldarin_

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 11:16 am Reply with quoteBack to top

Ama tabi bu pozisyonda Lilith'in devreye girmesi apayrı bir son hazırlayacaktır.

Bunun içinde Fair is Foul'u okuyun derim Smile ...

NOT: Aslında şunu okuyun bunu okuyun demek adetim değildir Sir Alexis yannış anlama. Fakat hakkaten anlatması çok uzun hikayeler bunlar ve muhtemelen yazmaya kalksam hem ciddi zaman alır hemde dönen tüm muhabbetleri size aktaramam Smile . Ondan sizin okumanız ve eleştirel gözle incelemeniz tavsiyesinde bulunuyorum Smile ...

Sir Alexis
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Nov 30, 2006 5:30 pm Reply with quoteBack to top

Tavsiye ettiğin şeyleri okumayı çok isterim elbette ve emin ol ki alınmadım, çünkü ben de biliyorum gerçekten uzun ve yoruma açık öyküler/oyunlar/tarihçeler mevcut bu WoD edebiyatında Smile

Söylediğin şeyler gerçekten aydınlatıcı oldu zira Tremere'in Gehenna'dan çıkabilen tek klan olduğunu sanıyordum - yine de yamuluyorsam düzeltin - ama Tremere'in hiyerarşideki yerinin böyle değiştiğini bilmiyordum. Ama Lilith olaya dahil olsa dediğin gibi bomba olur. Zira ben kendisinin şu an dahi aramızda dolaştığını hissediyorum (tabii RP açısından yanlış anlaşılmasın sakın aman diyeyim). Bir de bu hikaye temelli bir oyun oynamak isterim WoD'da ama Requiem setting'inden neredeyse hiç haberim yok - ve elbette bunu yeri burası değil Smile

PostPosted: Mon Dec 04, 2006 12:00 pm Reply with quoteBack to top

Tremere Gehenna'dan kurtulabilen tek klandır demek pek doğru olmaz. Aslına bakacak olursak White Wolf'un bize sunmuş olduğu 4 ayrı senaryo var ve bu dört senaryoda da direkt olarak Gehenna'dan kurtulabilen bir klan yok. Ama kendi kurgunda bu olamaz diye birşeyde yok elbette Smile . Lilith'in içinde bulunduğu Gehenna hikayesinde başrolü Lilith'in müttefikleri ile Caine'in müttefikleri oynuyorlar. Bu hikayenin vampir başrollerini Lasombra ve Nosferatu oynamakla birlikte Tremere Saulot'un katakullisine geliyor (Haliyle Smile ).

Requiem'de ise Tremere'ler yok zaten.

Ama Sir Alexis, hazır Bursa'da oturuyormuşsun, bir gün buluşalım, oturup konuşalım. Konuya daha da detaylı girebiliriz böylece...

Sir Alexis
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 05, 2006 5:59 pm Reply with quoteBack to top

Valla aslında dersanede çalışıyor olmasaydım ve deli gibi meşgul olmasaydım aynı şeyi ben de söyleyecektim Eldarin. Ama zaten Cumartesi ve Pazar günkü oyunlarınızdan birine geleceğim kardeşimle beraber (Elamshin - tanışmışsınız sanırım)
    Sedat benim eski kankalardandır. Kendisine bi Werewolf sözüm var zaten Smile
    Umarım önümüzdeki cumartesi görüşürüz. Bilgiler için teşekkürler. Nihayet White Wolf bilen doğru dürüst bi adama rastladım bırakır mıyım? Very Happy

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum