Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 23
    Dün: 35
    Toplam: 90387

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1861
    Üye: 0
    Toplam: 1861

FrpWorld.Com :: View topic - Nintendo Wii mi ? Playstation 3 mü ?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Nintendo Wii mi ? Playstation 3 mü ? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Rhonin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Dec 10, 2006 12:09 am Reply with quoteBack to top

şimdi bu soruyu sormaktaki sebebim şu..Nintendo Wii nin yeni çıkan ve neredeyse konsolların şahı olabilecek bir teknolojiye sahip olduğunu bilmektesinizdir herhalde.Oynanış biçimi vs. herşey muhteşem ama Playstation 3 ünde beklenme ve oynanma şeklini düşünürseniz ikisi arasında kalmamak elde değil..

şimdi her ikisi ile de biraz özet geçmek istiyorum aslında..

Playstation 3 daha ülkemize gelmemekle birlikte ön siparişle alınabiliyor ancak fiyatı 2000 dolara kadar fırlayabiliyor piyasaya çıktığında ise fiyatı 599 dolar olacak..Aslında iki fiyatta çıkacak çünkü paketler değişik satılacak.Birincisi Premium ikincisi normal paket..

Teknik özellikler:

Güç olarak konsolların en iyisi olarak nitelendirilebilecek PS3, 3,2 GHz'lik Cell işlemciye sahip.Bu da PS2'dekinin tam 40 kat fazlasına denk geliyor.550 MHz hızında çalışan NVIDIA RSX görüntü bileşeni, 256 MB'lik GDDR3 Ram'e sahip.256 MB'lık XDR ram ise diğer işlemler için kullanılıyor.

499 ve 599 dolar olarak piyasaya iki farklı versiyonda çıktı.Standart pakette 2,5"lik, 20 GB kapasiteli SATA hard disc ünitesi ve ethernet/bluetooth/usb bağlantıları da bulunuyor.

Premium pakette ise değişen birkaç farklı önemli özellik var . Bunlar PS3'ün hard disc kapasitesi 60 GB ve Memory Stick, SD Card, CompactFlash girişleri ile IEEE 802.11 b/g Wi-Fi desteği geliyor.PS3'ü bir kez alacağınızı düşünürseniz, Premium paketi tercih etmek daha akıllıca olacaktır..

Disc okuyucu:

PS3'ün en büyük yeniliklerinden biri BluRay discleri oluyor.Bu Discler 50GB ye kadar veri depolayabiliyorlar.Hangi oyun bu kadar alanı doldurur bilinmez ama bu çok yüksek bir rakam..Ama gelecekteki oyunların doldurması ki o kadar güzel ekran görüntüleriyle pek de zor olmasa gerek..

Ps3 'ün BluRAY 'in yanında tüm CD ve DVD formatındaki Discleri de okuyabiliyor.Cd koyma işlemi ise Ps2 deki gibi değil öndeki yarığa cdnizi itiyorsunuz ve cdniz içeride!..Very Happy

Yanlız Ps3'ün bir çok Ps 2 ve Ps one oyununu çalıştırırken sorun çıkarttığı biliniyor ama ilerideki günler bunu düzelteceklerini söylediler..

şöyle bir şey de var PSP niz varsa eğer PS3'ünüz PSPnizi tanıyor..

şimdi gelelimm Wii'yee..

Teknik özellikler:

Çzel bir çip ürettiklerinde, ona özel, havalı bir isim vermeyi seven firmalardan IBM ve NİNTENDO'ya " Broadway " i sunuyor.Broadway işlemci 729 MHz hızında çalışıyor ve bu da GameCube'ün iki katı hız demek.Eğer Wii'nin Xbox'tan güçsüz olduğunu düşündüyseniz öyle düşünmeyin çünkü değil.Grafik ünitesinin adı " Hollywood " .Firmaların bu enteresan isim takıntısı hayli değişik bir düşünce.ATI tarafından hazırlanan Hollywood ekran bileşeni 243 MHz hızında çalışıyor.Toplamda 91 MB RAM'e sahip olan Wii, bunun 3 MB'ını sadece kaplamalara ayırmış durumda.512Mblik flash bellek ise Wii'nin yegane depolama kısmını oluşturuyor.Buraya fotoğraf,müzik ve oyun kayıtları yapabiliyorsunuz..

GameCube'den sonra internet alemine dalmakta kararlı olan Nintendo, Wii'yi de internetsiz bırakmıyor.802,11b/g Wi-Fi kablosuz internetle donatılmış yeni bir sistemimiz.WiConnect24 servisiyle anında online ortamlarında boy gösterebilen Wii çok kullanışlı..Wi-Fi 'nin bir amacı da Wii'nin Nintendo DS ile iletişim sağlayabilmesi.Nintendo'dan henüz bu iletişimin nelere vesile olacğı konusunda bir yorum yok ama enteresan olaylar olacağından şüphe yok..

Kontroller:

Wii'de en önemli nokta bu kontroller.Wii'de kullanabileceğiniz o kadar kontrol türü varki saymakla bitmez.Wii-Mote,Nunchuk ( ismine bayılıyorum Very Happy ), Wii Controller,GameCube gamepad, yeni Light Gun ve kimbilir daha neler neler..Tabii en çok Wii-Mote ile ilgileneceğiz biz çünkü en güzel icat bu Smile..Wii-Mote ile havada ne yaparsanız yapın hangi şekli çizerseniz çizin ekranda da o şeyi yapmış oluyorsunuz yani kontrollerde o kadar serbestsiniz ki muhteşem bir duygu bu..Gerçek özgürlük , gerçek oyundaki özgürlük kesinlikle Wii'de..

WiiConnect24:

Daha öncede bahsettiğim gibi bir internet bağlantısıdır bu.Oyun oynarken güç düğmesini aç, oyun bitince kapat.Bu, geleneksel konsollarda kabul edilebilir bir durumdu.Fakat, Wii konsolunun güç düğmesini kapatsanız da asla uyumuyor.Bunun yerine, Wii az enerji tüketim moduna geçiyor, ufak bir ampulün yakacağı enerji ile internet bağlantısını sürdürüyor.Kullanıcı uyurken ya da evde değilken bile WiiConnect24 adında olduğu gibi 24 saat internete bağlı kalıyor.Yeni bilgiler aktarmaya devam ediyor sürekli..

Wii kanalları:

Wii'nin geliştirilme sebeplerinden biri de aile televizyonunun kanallarının sayısını arttırmaktı.Wii bir oyun konsolu olduğu için elbette oyun oynama özelliğine dokunulmadı fakal DS'deki pictochat'te olduğu gibi Wii'nin içine de bazı yazılımlar yerleştirildi.Bu programların her biri birer kanal adını aldı.Bu kanallar şöyle örnek vermek gerekirse ; WiiConnect24 ü bilgi dağıtımı için kullanan kanal, oyunlarınıza bağlı çalışan yaratıcı kanal, SD hafıza kartını kullanmanız için kullanılan kanal.Yani herşeyin bir kanalı var.

Hava durumu ve Haber kanalı:

Dışarı çıkmadan önce nerede olursanız olun havanın nasıl olduğunu öğrenebileceğiniz bir kanal burası.Dünya'nın neresindeyseniz orayı ayarlayabiliyor ve oradaki hava değişimlerini görebiliyorsunuz.

Ayrıca haber kanalı ise yine dünyanın her tarafındaki yerli yabancı bütün haberleri görmenize ve bunları izlemenize olanak sağlıyor.Bu tür yetenekleriyle Wii muhteşem bir kullanıma sahip.

Not:Bu kanallar dışında fotoğraf kanalı, Alışveriş kanalı gibi kanallarda mevcut.Yanlış hatırlamıyorsam 48 kanal mevcut.

İşte bilgiler bu kadar Nintendo Wii 9 Aralıkta Türkiye'de yani çıkmış bulunmakta.Playstation 3'ün ise tam olarak ne zaman geliceğini bilmiyorum 15 Mart diye aklımda ama Mayıs da olabilir .İnternetten bakarsanız bulabilirsiniz..

şimdi bu kadar anlatmaya soruyorum siz olsaydınız NİNTENDO Wii mi derdiniz PLAYSTATİON 3 mü? Hem size bilgi vermiş oldum hemde mümkünse soruma cevap almış olacağım..

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 10, 2006 9:28 am Reply with quoteBack to top

Ben ikisinide almayı düşünüyorum esas karşılaştırmayı ozaman yapacağım Very Happy .

Tahminlerime göre, ki sayısal rakkamlarda bunu gösteriyor PS3 'ün grafikleri daha iyi olacak gibi. şimdi Wii 'nin PS3 den daha çok ilgi çektiği kesin yapılan reklamlar olsun harika yeniliklerle dolu kontrol sistemi olsun. Bilenler bilir E3 fuarında PS3 ün stand' ı bom boş kalırken Nintendo Wii 'nin standı tıklım tıklımdı, hangi makinanın daha çok ilgi çektiği belli, zaten bu olaydan sonrada Sony öyle tırsmış olacak ki PS3 ün çıkış tarihini erteledi. Bence bu korkunç bir hata oldu. şimdi Nintendo Wii 2 - 0 öende PS3 karşısında birinci golü reklamlar ve getirdiği yeniliklerle attı ikinci golü ise daha erken piyasaya sürülmesiyle attı (bu çok büyük bir avantaj düşünsenize PS3 çıkana kadar bu makinenin fanatikleri artacak belkide PS3 'ün yüzüne bile bakmayacaklar).

Fakat PS3 sırf grafikleri sayesinde durumu değiştirebilir, bekleyelim ve görelim neler olacağını Smile .

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Dec 10, 2006 2:32 pm Reply with quoteBack to top

Yalnız şöyle bir şeyde var Ps3 ün tam görüntülerini almak biraz zor olacak 108b lik bir televizyonda tam olarak gösteriyor ama bizim televizyon girişlerimiz 48 ob yani tam verimi alabileceğimizi sanmıyorum.108ob destekleyen bir kablo veya makine 48 ob de nasıl çalışır bilinmez tabiki Smile

Wii'nin görüntüleri de çok güzel olacak ondan kuşku olduğunu sanmıyorum açıkcası E3 fuarında bu görüntüler insanları büyük oranda şaşırtmıştı.

PS3 ün ise ertelenmesi gerçekten kötü oldu karşılaştırma için bekleyecek oyuncular biraz üzüldü ama yine de bu PS3'ün alma oranını düşüreceğini sanmıyorum.Çünkü kesinlikle süper bir bilgisayar gücünde PS3..Tabiki benim korkum PS3 alırsam eğer ondan sıkılır mıyım korkusu.Wii'den sıkılacağımı düşünmüyorum ama PS3 almadan onu alırsam içimde kalacağından eminim.

Bende alabilirsem her ikisini almayı planlıyorum ama parayı denkleştirmek biraz zor olacak gibi..Eğer böyle bir şey olursa PSP 'yi kesinlikle gözden çıkarmalıyım ve çıkarırım da Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Dec 16, 2006 11:13 pm Reply with quoteBack to top

ps3. wii denilen alet nintendo'nun daha buradan kaybediyor. Tamam fikir güzel ama legend of zelda ve mario 3d ile ne işe yarıyacak o da ayrı bir mevzu. Ps3 bi kere çok oyuna sahip bir alet. Bu yeterli bence ayrıca ekstralarıda çok fazla ama ben psp'den memnunum. Ps3 e çıkacak tüm oyunlar psp'yede çıkıyor, özellikleri neredeyse aynı ayrıca taşınabiliyor.

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sat Dec 16, 2006 11:20 pm Reply with quoteBack to top

Yalnız şöyle birşey var sadece o dediğin oyunlar değil Call of Duty 3 ve sanırım emin değilim Star wars ve Spilinter cell Double agent gibi muhteşem oyunlar da çıkacak Wii'ye ..

Psp ye de çıkmaz diye bekliyordum oyunları ama şu an çok hızlı bir şekilde çıkartıyorlar.Yani oyun çıkmaz diyip almamak çok saçma olur.PS3'e bir lafım yok ama Wii daha çekici geliyor sanki.

Ayrıca dediğim gibi PS3 ' de şu an çıkarılcak oyunları sıralarsak tamam çoktur belki ama Wii'ye gelecek oyunlarda fazlasıyla var.PSP gibi olacağına inanıyorum Smile

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 17, 2006 12:18 am Reply with quoteBack to top

Walla ne olursa olsun ben konsolları sevmiyorum, bilgisayar oyunlarında çok yetenekliyim ama konsollarda rahat oynayamıyorum, joy-stickli günlerimize geri dönsek keşke, mario oynasak ne güzel olur... Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 17, 2006 10:05 am Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Walla ne olursa olsun ben konsolları sevmiyorum, bilgisayar oyunlarında çok yetenekliyim ama konsollarda rahat oynayamıyorum, joy-stickli günlerimize geri dönsek keşke, mario oynasak ne güzel olur... Smile

aynen. bilgisayar bence en güzeli.
    ps'de tek bişy oynanır oda pes. başkada bişy onyamam Smile

PostPosted: Sun Dec 17, 2006 10:09 am Reply with quoteBack to top

Burada güzel bir karşılaştırma yapılmış Smile .

Bu kullanıcı siteden ayrılan fakat forum düzeni açısından mesajlarının durması gereken kullanıcılar için ayrılmıÅ?tır. Kullanıcı kesinlikle yoktur. Sorumluluk ve yükümlülükleri site yönetimindedir
    Back to top View user's profileSend private message
    Rhonin
    SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Dec 17, 2006 2:01 pm Reply with quoteBack to top

Ama konsollarda da alışınca oynamanın tadı başka oluyor yani gayet zevkli bir şey bence Very Happy Bilgisayar önceden beri alıştığımız bir şey olduğu için belki öyle geliyordur ama kesinlikle konsolun tadı da ayrı..

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 17, 2006 2:07 pm Reply with quoteBack to top

Evet yakın gelecekte hepsi bilgisayar gibi olacak, önceden keşfedilmiş bir şeyi tekrar keşfediyorlar...

SeçilmiÅ? SavaÅ?çı

PostPosted: Sun Dec 17, 2006 2:18 pm Reply with quoteBack to top

Yani aslında dediğin doğru çünkü PS3 resmen inanılmaz bir bilgisayar gibi.Aynı özelliklere sahip neredeyse ama konsolların en güzel yani bilgisayar gibi bir oyun çıkınca ah şurasını değiştirmeliyim şöyle olmalı demiyorsun..

Muhteşem makineye takıyorsun cdni müziklere bakabiliyorsun internette dolaşabiliyorsun ( PS3 için diyorum , Nintendo Wii de böyle ) sonra canın sıkılıyor oyununu acaba açacak mı telaşı değilde oynayacağım rahatlığıyla açıyorsun ve bütün oyunculuk zevkini alıyorsun..

Monitör, hoperlör derdin yok Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 22, 2006 10:16 pm Reply with quoteBack to top

Aredheliquas wrote:
    SacoKhan wrote:

aynen. bilgisayar bence en güzeli.
    ps'de tek bişy oynanır oda pes. başkada bişy onyamam Smile

alırsın bi kumanda pc için doya doya pes oynarsın. Pes'te artık sapıttı zaten yine Fifa tahtına kavuşacak gibi geliyo.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 14, 2007 9:37 am Reply with quoteBack to top

wii yi görüm. harika bişy yaw.
    ps3ten cok daha süper OK

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 14, 2007 1:08 pm Reply with quoteBack to top

Ben bir türlü alışamadım konsollara.

Kim ne derse desin en güzeli Ateri li günlerdi okuldan çıkınca giderdim eve açardım arkadaşımla tank oynardık...

ah ne günlerdi onlar!!!,

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Jan 14, 2007 5:29 pm Reply with quoteBack to top

Atari'nin hepimizin gönlünde ayrı bir yeri vardır zaten.Ben de en çok Kontra'yı severdim ama 4 tane ayrı karakteri olanı, diğerleri fıstı bence.

Ben Wii derim vede yetmezse Red Steel derim o da olmazsa artık Zelda derim.Çtesi var mı???

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum