Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 15
    Dün: 35
    Toplam: 90379

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1695
    Üye: 1
    Toplam: 1696

Şu An Bağlı:
    01 : petrovz358f

FrpWorld.Com :: View topic - prestige class nedir?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

prestige class nedir? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Gabriell-The-Sorcerer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 05, 2007 12:33 am Reply with quoteBack to top

arkadaşlar prestige Class tam olarak nedir?
    Bildiğimiz/alıştığımız class'lardan farklı türler olduklarını biliyorum.Yani belirli bir konu üzerine yoğunlaşmış ve neredeyse farklı bir class denilebilecek kadar farklılaşabilmiş karakterler olduğunu düşünmem yeterli midir?
    Mesela çok basit bir örnek olarak "dragon slayer"
    2. soru; prestige class'lar ayrı bir hand book'da hazır olarak mı bulunmaktadır yoksa bunlar bazı frp tutkunlarının kendi tasarımları mıdır?Yahut her ikisi birden Very Happy
    Aklımda bir karakter türü olsa ve bu prestige class denilebilecek kadar farklı olsa,DM'in de kabul etmesi sonucu bunu oyunlara dahil edebilir miyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Not:foruma girdiğimden beri sorular sorup durduğumun farkındayım.Ama bir konu hakkında atıp tutmaktansa önce bilen kişilere danışıp doğrusunu öğrenmeye çalışıyorum.Umarım kimseyi sıkmamışımdır.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Apr 05, 2007 1:13 am Reply with quoteBack to top

Çncelikle notuna cevap: İstediğin kadar soru sorabilirsin, zaten forum sitelerinin olma sebebi budur. Birşeyler öğrenmek ve bildiklerimizi başkalarıyla paylaşmak.

Prestij class'a gelecek olursak, prestij class bize karakterlerimizi olduğumuz sınıfların belli bir kısmına yoğunlaşmamızı sağlar. Yani bazı dezavantajları kabul ederek avantajlar kazanmaktır. Multi-class gibi bir şey düşünebilirsin, yani bazı şeylerden feragat ederek bazı istediğimiz özellikler kazanmaktır. Mesela örnek; Assassin. Assassin rogueların sinsilik özelliklerini kullanırlar. Onlar kadar yetenek puanı ve yetenek çeşitliliğine sahip değillerdir fakat sinsilikleri için uygun olabilecek death attack ve bir takım büyüler kazanırlar. Neredeyse farklı bir class diyemeyiz yani.

2. soruna cevap verecek olursak eğer, frp tutkunlarının kendi tasarımları mıdır pek bir bilgim yok ama bazı belli başlı bazı prestij classlar varki onların frp tutkunları tarafından yapılmış deilde, şirkete frp tutkunları tarafından yoğun istek yapılmasıyla oluşturulmuş olabileceğini düşünüyorum açıkçası. Yine örnek Assassin ve yine buna örnek good katil olamazmı sorusu için şirket tarafından istenmeye istenmeye yaratılan şimdi ismini unuttuğum bir prestij class.

DM'in kabul edip etmemesine gelecek olursak, eğer düzgün bir şekilde hazırladıysan class'ı, yani aşırı güzel özelliğe karşı az dezavantaj yaptıysan DM'in kabul etmeyebilir. Bir kabul etmeme sebebi de diyarına uygun olmayabilir çünkü her prestij class her diyara uygun olmaz. Mesela diyarınızda ejderhalar yoktur, e bunun üzerine o diyarda karşına Dragon Disciple çıkmaz.

Umarım geçici olarak yardımcı olabilmişimdir. Eminimki soruların olacaktır çünkü çok anlaşılır yazdığımı düşünmüyorum...

Saygılarımla...

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Thu Apr 05, 2007 5:21 am Reply with quoteBack to top

Sacokhan aslında güzel bir cevap vermiş ben de biraz benzetme ile yetineceğim... Mesela günümüzde hangi mesleklerin Prestige Class olacağına bir bakalım...

1. Sniper

Piyade klasının bir prestij klasıdır. Çncellikle belirli piyade eğitimleri almanız gerekir. Daha sonra belirli bir tip silaha yoğunlaşır, kendini o silahta ve teknikte geliştirirsin. Ancak bunu yaparken hareket kabiliyeti, skirmish -çatışma- diye ingilizceye sığınarak tabir edeceğim yeteneklerden mahrum kalırsın.

2. Savaş Muhabiri

Bu da bir prestij klasıdır. Herkes iyi kötü bir muhabir olabilir ama savaş muhabiri olmak için belirli özelliklere sahip olman gerekir. Genelde muhabirler mesleğe savaş muhabiri olarak başlamazlar.

3. Astranot

Amerikan Deniz Piyadeleri veya Havacıları arasından seçilen, NASA'nın uzay programlarında yer alan askerlerdir, prestij klasdır bana göre.

Listeyi bu şekilde uzatabilirsin. Bu mantıkla kendi prestij klaslarını yaratabilirsin elbette ama ben bu prestij klas işinin artık biraz "Power Play" kokusu vermeye başladığını düşünüyorum.

Yeni feat sistemi ile zaten DM'lerin gereğinden fazla başa çıkması gereken şey varken bir de binbir çeşit prestij klas çıkınca ortaya işin iyice suyu çıkabilir. Daha önce de bir başlıkta sorduğum gibi neden mükemmel karakter yaratıyoruz sorusunun etrafında dönme tehlikesi var artık bütün oyunların.

Kitap konusuna gelince... Evet ayrı kitaplarda ve DM's Guide da yazıyor bunlar. Hazır bir kitap çıkartmışken içine iki üç tane de prestij klas atalım sırf bunun için kitap alanları da avlamış oluruz düşüncesi var bana göre...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 05, 2007 6:55 am Reply with quoteBack to top

DM's Guide II'de sevimli bir çizim var. Ortada basit kılıç tutan... dur yav, bir ayıpçılık yapıp upload edeyim..:

Image

FrpWorld.Com Forum Ana Sayfası » Hazırcevap ----> Kısmı bir işe yaramalı...

Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Gabriell-The-Sorcerer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Apr 05, 2007 11:10 am Reply with quoteBack to top

açıklamalar içi teşekkürler,tam olarak ne olduğunu anlamış bulunuyorum. Smile
    Hazır olan prestij class'lardan kullanmak istediğim olur mu bilmem zaten henüz çok fazla çeşit bilmiyorum ama bir gün kendi prestij class'ımı yaratmaya çalışırsam bunun çok üstün bir karakter olmayacağı kesin.Ben de power play konusundan nefret ederim.Çyle bir karakter yaptığınızda oyunun bir anlamı kalmıyor.Sizin de söylediğiniz gibi;bir karakterin avantajları ve dezavantajları olmalı ve bunlar dengeli olmalı.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailMSN Messenger
    Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Apr 09, 2007 9:47 am Reply with quoteBack to top

Bunu yapmadan önce dnd 'nin prestige class larının yer aldığı bir kaç kitabı incelemeni öneririm. DM's Guide , Complate Adventure, Completa Warrior gibi.

Bi de şu var Prestige class ların yer aldığı pek çok kitabı var WotC 'un bunlar saymakla bitmez hatta. Ayrıca o kadar çok prestige class üretilebilirki binlerce ve üretiliyorda çoğuda gereksiz ve abartı aynı bogus 'unda tabiriyle "suyunu çıkardılar".

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Apr 09, 2007 11:15 am Reply with quoteBack to top

açıklamalar yapılmış, ben sadece hassas olarak gördüğüm bir noktaya değineyim: hiçbir prestij sınıfı, 1. seviyeden alınamaz. mutlaka başka sınıflardan edinilen tecrübelerin birikimi seni bir prestij sınıfına taşımalıdır.

kendi prestij sınıfını hazırlarken dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biri, her prestij sınıfının belli gereksinimleri olduğudur. gereksinimler oldukça farklılık gösterebilir. Hemen aklıma gelen birkaç kıstas ve örnek prestij sınıflar şöyledir:

- Irk (dwarven defender)
    - Arcane spellcasting ability (spellsword, pale master)
    - divine spellcasting (runecaster)
    - skill requirement (assassin)
    - region requirement (cormyrean war wizard)
    - alignment requirement (holy liberator)

kıstaslar ve örnekler gayet tabii arttırılabilir.

Prestij sınıf yaratmanın diğer adımı ise bu sınıfı almaya hak kazanan karakterlerin kazanacağı özellikler ve gelişme tablosudur. Bunlar tamamen, prestij sınıfın hikayesi ile ilgili olduğundan oldukça geniş bir yelpazede avantajları olabilir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri May 11, 2007 2:30 pm Reply with quoteBack to top

herkes az çok fikrini belirtmiş ama bende bi konuda fikrimi belirtmek isterim.. örnek olarak assasini ele alırsak bir kaç level rogue level'ı olan bi sokak serserisinin gereksinimleri karşılayınca birden death attack yapması havadan zehir kullanmayı öğrenmesi ve büyü yapabilmesi (ki bence assasinin büyü yapması çok saçma) olanaksızdır.. bunların oyun içinde rp ile ve eğitim ile geldiğini de unutmamak gerekir..
    Back to top View user's profileSend private message
    Yener
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun May 13, 2007 3:09 pm Reply with quoteBack to top

AnARcHisT wrote:
    herkes az çok fikrini belirtmiş ama bende bi konuda fikrimi belirtmek isterim.. örnek olarak assasini ele alırsak bir kaç level rogue level'ı olan bi sokak serserisinin gereksinimleri karşılayınca birden death attack yapması havadan zehir kullanmayı öğrenmesi ve büyü yapabilmesi (ki bence assasinin büyü yapması çok saçma) olanaksızdır.. bunların oyun içinde rp ile ve eğitim ile geldiğini de unutmamak gerekir..

Evet Assasin' in büyü yapması banada baya saçma geliyor. Fakat "assasin' in büyü yapması işine yaramıyor mu ki ?" derseniz hemde öyle bir yarıyor ki derim Smile .

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun May 13, 2007 10:28 pm Reply with quoteBack to top

Evet o konuyu ben de düşünmüştüm açıkçası. Uygun bir neden aradım hep. Kendimce mantıklı olabileceğini düşündüğüm cevap şudur: Prestige Class'lar genel olarak spesifik konulara yöneldiği için o konuda en iyi olabilmek adına büyüye de başvuruyorlar. Ben mantık olarak böyle düşünüyorum. Ve evet aşırı işe yarıyor...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 14, 2007 6:55 pm Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Evet o konuyu ben de düşünmüştüm açıkçası. Uygun bir neden aradım hep. Kendimce mantıklı olabileceğini düşündüğüm cevap şudur: Prestige Class'lar genel olarak spesifik konulara yöneldiği için o konuda en iyi olabilmek adına büyüye de başvuruyorlar. Ben mantık olarak böyle düşünüyorum. Ve evet aşırı işe yarıyor...

Aynı fikire sahipmişiz. Tamamen katılıyorum.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon May 14, 2007 8:38 pm Reply with quoteBack to top

Hehe ne güzel aynı fikirlere sahip olmak Razz başka düşünceler de lazım bence, en doğrusunu bulabilmek için...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 15, 2007 8:36 pm Reply with quoteBack to top

aslında konuyu biraz assassinden devam ettiricem başlık tam olarak bununla ilgli olmasada Melek

banada gerçekten saçma geliyo bu büyü olayı , tamam ögrenemezler demiyorum ama "neden" ögreniyolar? SacoKhan nedenine kendi açısından bi bakış sunmuş, mükemmeliyet için buna başvuruyolar ama bunu yapmak için başka bişey olamazmyıdı yani neden "büyü" .?
    Uğraştın didindin rogue olaraktan kiralık katillik yaptın, yetenkli oldun geliştitn, sonra bi assassin guild'in dikkatini çektn yine bişeyler yaptın uğraştın ve onlara katıldın sana zehir kullanmayı ögrettiler.. tamaamm.. insan anatomisini ögrettiler Death attack yapabilyosun .. tamaam.. iyide sonra adamın önüne getirip büyü kitabımı koyuyolar?! açıkçası her zaman kafamda oluşan assassin den çok ama çok uzak..yani.. neyse kuraldır begenmeszin olmaz, olmazsa olmaz ..puff

neyse konuyu dagıttım birazda prestige lere dönelim Very Happy
    Prestige sınıfa geçmek belli bi birikim, yetenek, çalışma ve tecrübe gerektirir dogru, ki biçok arkadaş anlatmış zaten bunu. Ama sırf adı "prestij" sınıf die illede geçilesi sınıflar diillerdir bunlar. Mesela kimi durumlarda eski classınızı bırakıp prestige classa geçmek biraz can sıkıcı oluyo. Herşey güzel yeni özellikler (ki prestige sınfılarda mutlaka normal sınıfların asla kazanamycagı bikaç özellik bulunur) alıyorusn, ama eski class tan gelicek olan ileriki seviye özelliklerinden vazgeçyosun.

Bi monk ele alalım, level 7 oldun Shadowdancer'a geçtin. Hernekadar Shadow Jump özelliiginin günlük kullanımı çok sınırlı bile olsa gzüel bi sınfıtr, hem kaç kişi gölgelerden girip çıkıp artislik yapabilyoki Cool ama bi monk en güçlü full gidilince olur level 20 monk pek çok duurumda level monk10/shadwdancer10 dan güçlü olucaktır.

Ama büyücülerle ilgli prestij sınıfların hemen hemen hepsi karlı çıkmamıza olanak saglıyor. mesela bi Archmage oldun.. oooh daha ne istyceksn hem her level büyülerin artmaya devam ediyo, hemde High Arcana adı altında güzel şeyler kazanıyosun. Buna karşın Hierophant die bi tane pres. sınıfı varki buda rahip/druid tarzı karakterlerin Archmage versyonu gibi bişey oluyo, bunların her level büyüü gelm olayı yok nası bi denge söz konu bilmyoum ama ben alıcagım güzel yeni büyülerden vazgeçip Hierophant vermzdim açıkçası ..

bide aklıma takılan bişey.. prestige sınıfına geçen biri gerçekten prestijli oluyomu? yani daha dgrosu ne biliym daha tanınmış yaparmı bi insanı, nede olsa sokakta her yürüyen Rogue, Wizard olmadıgı gibi her yürüyende prestige sınıf üyesi tipler olmuyo. Bu insanlar gerçekten özelmi oluyo? Kural kitaplarında prestige sınfıın, Reputation gibi bi katkısı olduguna dair bişey yazdıgını görmedimde merak ettim..

sanrım bikaç ay yazmyaınca insanın elleri illede bişeyler yazmak istiyo.. Very Happy
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 15, 2007 9:01 pm Reply with quoteBack to top

Açıkçası prestij sınıfın iyi olduğunu kimse söylemedi. Ben önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi belli konulara yönelmek için birebir olan sınıflar bunlar. Yani ben monksam ne istediğime bakarım, öyle gizli saklı işler kullanıcam kaçmak için her an şansım olacak diyorsan Shadowdancer leveli alırsın. Yok ben vücudumu daha mükemmel yapıcam, dünyevi işler beni ilgilendirmeyecek diyorsan monk olarak devam et. Yani ne istediğine bağlı herşey...

Bir de Assassin'in büyü olayına tekrar açıklık getirmek istiyorum, büyü öğreniyorlar derken her büyüyü de öğrenmiyorlar farkındaysanız, suikastlerinde ve gizlenmeleri için gerekli olan büyüleri öğreniyorlar örn: Spider Climb, Obscuring Mist...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 15, 2007 9:13 pm Reply with quoteBack to top

Zaten biri öyle dedigi için demedim bende, hani böle belli kapasiteye gelince "ancak" alınabildignden dolayı kimilerine güzel, süper falan gibi izlenimler bırakabilyor. Yoksa tabiki neye ihtyacın varsa ona yönelirsin.

Ya assassinin kendisine gerekli büyüler aldıgı konusu tamam zaten o kesinlikle dogru, çokta işe yarar tam bu iş için büyüler, ama benm derdim zaten büyü içerikleinde diil, ortada "büyü" olması. yoksa bide gidip assassin in diger "normal" büyülere sahip olması zaten işi iyice saçmalaştırırdı. Ama hangi mantıga dayandırılırsa dayandırılsın, ki belli başlı baikç tane bulunabilir( en yakınından SacoKhan'ın dedgi gibi bi konuda en iyi olabilme) , ben yinede assassinlerde büyü olmamasından yanayım. Kendi oyunumdada Assassin olmayı düşünen oyuncuya bunu önceden belirtirim, sorna sürpriz olmasın.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum