Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 21
    Dün: 23
    Toplam: 90350

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1720
    Üye: 0
    Toplam: 1720

FrpWorld.Com :: View topic - familiar
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

familiar View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    dfunk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 2:20 pm Reply with quoteBack to top

Büyücü sınıfı familiar alabiliyor onu biliyoruz Very Happy avantajları kadar dezavantajlarıda var o da tamam belli seviyeden sonra bazıları büyü yapabiliyor okey iyide güzel kardeşim nasıl alıyoruz famiları petshoptanmı yoksa belli bir ritüel varmı?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Lord Necros
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 2:44 pm Reply with quoteBack to top

Familiar almak aslında öyle üç beş söz yapıp Summon Monster gibi yaratık çağırmaktan çok daha fazlası gerçekten de. Smile

Çncelikle kişinin hangi tür bir varlığı familiar olarak alacağını karar vermesi lazım. Çrnek olarak bir kurbağayı ele alalım. şimdi familiar alacak olan büyücünün bir kurbağa bulması gerekir. İster gider şehirlerde dükkânlardan alır, ister gider bataklıklardan toplar. Elbette ki Improved Familiar gibi featler ile gelen daha güçlü türleri bulmak daha zor olacaktır.

Daha sonra büyücünün bu kurabağayı 24 saat boyunca bir kol mesafesinde tutarak 100 gp'lik bileşen harcanan bir ayinle kendi varlığına bağlaması gerekir. Bu varlıkları haliyle 24 saat boyunca öylece tutmak zordur. Bir kurbağayı muhtemelen mecburen daracık bir kafeste bulundurmak gerekir.

Intelligence score eğer 3 ve daha yukarısı ise bu hayvanda, o zaman bu yaratığın büyücüye karşı düşmanca tavır içinde olmaması gerekir. Eğer böyle bir durum mevcut olursa ayin otomatik olarak düşer. Bu yüzden büyücülerin zeki canlıları ikna ederek kendilerine dostça yaklaşmalarını sağlamaları gerekir.

Eğer bu familiar öldürülürse veya büyücü familiar'ı salarsa DC 15 bir fortitude save tutturması gerekir. Başarısız olursa her sorcerer/wizard seviyesi için 200 xp kapbeder. Eğer başarılı olursa bu miktar yarıya iner. Çlen veya salınan bir familiar'ın yerine bir büyücü bir yıl ve bir gün boyunca yeni familiar alamaz. Yanlız ölen bir familiar normal her şey gibi raise dead, resurrection vb büyülere açıktır. Çstelik bu büyülerin ardından ne constitution kaybı gerçekleşir, ne de seviye kaybı söz konusu olur. Familiar öldüğü haliyle ayağa kalkar.

Eğer ustası öldürülürse familiar'ın içinde ustasının bir parçası hâlâ yaşar. Tüm ekstra skill ve hit point'ları kaybeder, ama diğer familiar özellikleri hâlâ içinde mevcuttur. Ne kadarının kaldığını belirlemek için de ustasının ölmeden önceki seviyesinden iki seviye altı baz alınır. Eğer ustası yaşama döndürülürse aralarındaki bağ yenilenir ve familiar tüm eski özelliklerini geri kazanır. Aksi taktirde türünün üstün bir örneği olarak yaşamına devam eder.

Power demands sacrifice.
    Back to top View user's profileSend private message
    dfunk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 5:32 pm Reply with quoteBack to top

peki bağlanan bu familiar başka bir byücü ile bağlana bilirmi misal bir byücü öldüğünde çırağı bu familiarı tabi yaratık izin verirse kendine bağlayabilirmi?
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Lord Necros
    BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 5:49 pm Reply with quoteBack to top

Güzel soru. Smile Açıkçası D&D'nin açıklarından birisi de bu sanırım. Bu konuda bir yorumda bulunulmamış. Bir familiar'ın aynı anda sadece birtane ustasının olduğu ve bir ustanın da aynı anda sadece tek bir familiar'a sahip olabileceği kesin bir kural. Ama ustasının dirilmesi durumunda bu bağ yenileneceğine göre muhtemelen böyle bir bağlantı olmaz. Ya da olsa bile eski ustası hayata dönerse yeni ustasıyla bağ kopar. Sanırım burada biraz DM'e kalmış durum. Ama familiar'ın böyle bir durumda artık magical beast olduğunu düşünürsek muhtemelen özel featler olmadan bağlanması zor olacaktır. Veya DM doğrudan böyle bir bağlantıyı reddedebilir tabi. Ayrıca yaratığın da bunu isteyip istememesi ayrı bir durum. Kimbilir ne kadar zaman eski ustasıyla aile gibi dolandıktan sonra başka bir ustaya bağlanması pek olası değil, özellikle de yeni ustasının bağı yüzünden özellikleri düşecekse.

Power demands sacrifice.
    Marveloth
    Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 6:24 pm Reply with quoteBack to top

şimdi Lord Necros bu bilgileri hagi kitaptan aldım bilmiyorum fakat Players handbook'tan bildiğim kadarıyla bir Familiar ''çağırılır''.

Büyücülerin temeliçgüdüleri ona eşlik etmesi için doğadan bir familiar'a seslenir. İşte bu seslendiği yaratığın türünü de bu süre zarfında belirlenir. Familiar'ın türüne göre onu çağıran bu sesi bulması farklı zamanlar alabilir. Bir canlıyı evcil olarak çağırmak için büyücüyü tek kısıtlayan şey türü ve HD sidir. bir DC söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Zira evcil sahibi olamayan bir büyücü tanımadım.

Bir gün bakmışsınız ki pencerenizde bi pseudodragon... Masum ve uysal bakışlarıyla pencereden içeri kafasını uzatmış kokluyor. İşte bu sizin çağırdığınız evcilinizdir.

Eğer evcilin sahibi ölürse, evcil de doğal olarak büyük bir acı çekicektir. Eğer yüksek lvl bir sahibi varsa zekası da gelişmiş olacağından yas tutması muhtemeldir. Ve aynı evcilin de bir yıl boyunca başka bir büyücünün içsesine cevap verememesi de doğaldır. Zaten çağırılan evcil de onu çağıran içsesin alignment, fikir ve düşüncelerini onaylayabilecek ve ona eşlik edebilecek benzerlikte olması gerektiğini düşünüyorum. (zeki canlılar için)
    Sahip bir şekilde hayata geri döndürüldüğünde ise eğer evcil 1 yılını doldurmamışsa onu hissedip geri dönecektir. Eğer 1 yılı geçtiyse sahibinden soğumuş ve onu unutmuş, yeni bir içsese kulak verip yeni maceralara yelken açmış olabilir. Sanıyorum ki sahibinin kaybeden bir evcil de exp kaybedicektir. Olaya sadece sahip açısından değil evcil açısından da bakmak daha doğru olucaktır. Sonuçta sahibinin kölesi gibi görülse de onlar artık ömürlerinin sonuna kadar yoldaştırlar.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 6:42 pm Reply with quoteBack to top

FRP'nin sadece Player's Handbook'tan ibaret olmadığını söyleyeyim o halde. Wink Emin omak için az önce tekrar okuduğum ve benim dediklerim aynen yazmakta. Wink

Power demands sacrifice.
    Marveloth
    Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 6:46 pm Reply with quoteBack to top

Lord necros farkındaysan yazdığım şeyler tamamen rp'sel fikirlerimdir. Sizin aksinize Ne bir DC nede bir exp kaybı bilgisi verdim. Eğer Players Handbook u açıp birebir siteye yazan biri varsa ben olduğum konusunda şüpheliyim. Her ortamda Büyü ve büyücülerle alakalı hiçbir konuda tartışma götürmez üstünlüğümü belli ederim.

Tşkler İyi akşamlar.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 7:01 pm Reply with quoteBack to top

Marveloth wrote:
    Sizin aksinize Ne bir DC nede bir exp kaybı bilgisi verdim. Eğer Players Handbook u açıp birebir siteye yazan biri varsa ben olduğum konusunda şüpheliyim.

Bu sözü üstüme alınmam gerekiyor galibs. Yazdıklarımın Player's Handbook'tan olmadığımı belirtmeme rağmen bu konuda üstelemen ilginç. Smile Kaldı ki ben bir şeyi biliyorsam yazarım, asla kitabı açıp yazmam. Hiç adetim olmayan bir şeydir.

Belki neden kaynağı belirtmediğimi merak edersin diye söylüyorum: Bunları öğrenmek için zaman ve emek harcadım. şahsi görüşüm bütün bu harcadıklarıma saygısızlık edercesine bir çırpıda her şeyi anlatmanın kendime hakaret olduğu görüşündedir. Temel bilgileri verdim. Detayını isteyen kendi araştırır elbette. Araştırdıktan sonra bile aklına takılan soru olursa, tekrar sorar burada.

Marveloth wrote:
    Her ortamda Büyü ve büyücülerle alakalı hiçbir konuda tartışma götürmez üstünlüğümü belli ederim.

Tesadüf işte, ben de önceki mesajımda bunu neden kendim için demedim diyordum. Smile Bu konuda en az senin kadar iddialıyım Marveloth, hatta belki de daha iddialı. Wink

Her neyse, polemiğe girmek gereksiz olacak sanırım.

Sana da iyi akşamlar.

Power demands sacrifice.
    Marveloth
    Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 7:14 pm Reply with quoteBack to top

Bencede polekim gereksiz ama tartışma gerekli. Büyü konusunda tartışmaya herzaman açığım. Ama genelde karşı tarafın malubiyeti kabul etmesi zor olur.

Çyleyse şunu diyeyim. Kıt ingilizcemle gücüm yettiğince okuyabildiğim kitaplar neticesinde familiar edinme konusunda açıklayıcı metnine katılmıyorum. Kısacası D&D de kusur buluyorum. Ve oyunlarımda hatalı ve gereksiz bulduğum hazı ayrıntıları kendim değiştiriyorum. Sadece DM olduğumda değil player da olsam (ki neredeyse hiç olmadım) görüşüme uymayan bir sistemle karakterimi asla yaratmam. Dayatmacı bir anlayışa sıcak bakmam yani. Her nekadar kurallara bağlı kalan bir DM de olsam da;

Kasabanın kasabının önünde ciğer bekleyen kediyi al.
    Evine götür ve bi ayin düzenle. şukadar zar at ve onu kontrolün altına al ve senin evcilin olsun dedirtmem. Komik ve saçma. İnsiyatife göre kasap olmayabilir de bir dükkan olabilir.

Sonuçta D&D yi hatalı bulduğumu söyleyebilirim. Bir büyücü evcilini benim söylediğim şekilde edinir. D&D farklı söylüyor diye ona körü körüne bağlı olmak zorudna değilsin Necros. Bakış açını biraz genişletirsen dükkandan alınan bir evcille büyücünün içsesine kulak veren bir evcil arasında büyük bir kalite farklı olduğunu görebilirsin.

Büyücüler evcillerini içseslerini yönlendirerek çağırırlar. Bana katılırsan eğer bu akıllıca olur dostum...

BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 7:24 pm Reply with quoteBack to top

Familiar sorusu D&D içinde sorulmuş, haliyle ben de D&D kuralları çerçevesinde de cevap verdim. Aksini yapmam abes olurdu zaten.

Senin görüşüne katılmıyorum. Neden? Çünkü bu hayvanlar büyülü bir hale geliyor. Eğer tüm familiarlar Improved Familiar vb featler ile gelen türde hayvanlar olsaydı senin dediğini haklı bulabilirdim. Zira zaten büyülü olan bir hayvan ile ustasının auralarının çakışması fala olumlu bir sonuç doğurur ve haliyle ikisinin arasında bir bağ oluşturarak onları birbirlerine bağlar. Gel gör ki familiarların pek çoğu basit hayvanlardır. Kedi, köpek, kurbağa, fare vs. Bu hayvanların ne kadar büyülü olmasını bekleybiliriz ki bu gerçekleşsin?

Ama dediğinde haklı olabileceğin bir örnek vereyim. Diabolist prestij sınıfı, ikinci seviyesinde imp familiar alır. Bu familiar birden ortama akar ve eğer bahsi geçen diabloistin daha önceden bir familiarı varsa onu yer. Diabloist artık impten başka bir familiar alamaz.

Diabloist de güç elde etmek için Baator'un efendilerine ruhlarını satan büyücülerdir. Haliyle bu kimselerin bedenleri, ruhları ve auraları üzerinde Baator'un karanlık etkisi bulunmaktadır. Bu etkinin Baator'daki diğer basit varlıklarla etkileşime geçerek aurası diabolistin aurasına en çok uygun olanı diabloist ile birleştirmesi de gayet olağandır. Zaten impin yoktan ortaya çıkmasının da en mantıklı açıklamasıdır.

Ama bunu basit kediler köpekler için pek de olası olduğunu söyleyemeyeceğim. Bahsettiğimiz şey bir druid veya Orta Avrupa cadılarından biri değil, çoğunlukla evine kapanıp kitap okumaktan bardak dibi gözlik takan klasik büyücü tiplemesi. Haliyle böyle içsel bir çağrının druidlere veya doğa ve Tanrıça ile iç içe yaşayan cadılara özgü olması daha mantıklı olur. Zaten druidlerin animal compaion mantığı da budur.

Power demands sacrifice.
    Marveloth
    Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 7:34 pm Reply with quoteBack to top

Familiar'ın aura sı mı... ilk defa duyuyorum.. Yani evet bir büyü atılırsa familiar'a da etki edicektir ama umarım yanlış anlıyorumdur, sen magical beastler aura mı yayıyo demek istedin? Yani eğer kastettiğin buysa bir magical beast e dispel magic atıldığında destroy olması söz konusu Smile

Bir büyücü magical beast sayılmazken familiar'ın sayılması zaten çok abuk bir durumdur. Fakat kitap magical beast sınıfına soktuğundan bende inanıyorum ki sahibinin büyü enerjisinden faydalanmaktadır.

İmpin yoktan ortaya çıkması zaten bir ''Çağırım'' dır. summon ile arasındaki farkı biliyorsundur diye açıklamıyorum.

Senin mantığına göre bir familiar ''homunculus'' a benzemiş Necros. Yani bir evcil doğadan gelir. Masumdur içgüdüsel bir yaratıktır. Zorla alınamaz. zorla sahibini sevdirtilemez. Sahibini sevmesi olası hayvan sahibinin sesini duyarak gelicektir.

Fakat senin dediğin familiar petshoptan alınmış bir yaratık misali. Yani bu kabul edilebilir olsa bile bir takım ritüellerle onu evcil yapmak bana anlamsız geliyor.

Iyi geceler.

BaÅ?büyücü

PostPosted: Sat Apr 28, 2007 9:34 pm Reply with quoteBack to top

Marveloth wrote:
    Familiar'ın aura sı mı... ilk defa duyuyorum.. Yani evet bir büyü atılırsa familiar'a da etki edicektir ama umarım yanlış anlıyorumdur, sen magical beastler aura mı yayıyo demek istedin? Yani eğer kastettiğin buysa bir magical beast e dispel magic atıldığında destroy olması söz konusu Smile

Evet, aura. Büyü konusunda çok iddialı olduğunu söylemiştin ama D&D'nin ucunu çok açık bıraktığı büyüyü anlayabilmek içinbir o kadar da dünya tarihindeki büyüyü, ökültizmi ve parapsikolojiyi incelemek gerekir. Sanırım o kısımda biraz eksik kalmışsın. Smile

Aura demek, Detect Evil yapınca rengarenk parlayan şey değildir. Her canlının kendine ait bir aurası vardır. Bu auralar canlının bedeninde bulunan yedi ayrı çakradan yayılır. Konu dışına sapmış olacağım ama halk arasında sık sık geçen "Bilmemkimle aramda hoş bir elektrik var." sözcükleri, aslında auraların çakışması sırasında iki aura arasında oluşan bir uyumdan başka bir şey değildi. Bunu tıpkı kan gruplarının birbirleriyle uyması gibi düşünebiliriz.

Çzel featlerle alınan ileri düzey familiarlarla ilgili auralardan bahsettim. Neden? Sıradan varlıklar ve insanların çoğu auralarından bihaberdardır. Bu sitede kaç kişi kendi aurasını hissedebilmektedir sizce?

İşte bu yüzden zaten büyülü olan doğası ile aurasını daha rahat hisedebilecek olan varlıklardan ibaret olsaydı familiarlar, o zaman bahsettiğin şeyin ben de arkasında olurdum. Ama bahsi geçen hayvanların büyük çoğunluğu, yani genel olarak familiar olarak nitelenen grup, normal hayvanlar olduğundan bunların hislenip de gelmesi saçma olur. Ama bunu zaten doğa ile uğraşan bir druid ile ilgili kesinlikle terslemem, aksine arkasında olurum. Zira bir druidin animal compaion'ı da aynı şekilde gelmektedir.

Diabloistin impinde bahsettiğim şey havada birden summon edilmiş gibi belirmesi değil, impin gelip onu bulmasıydı. Kısacası senin iddia ettiğin biçimdi. Smile

Power demands sacrifice.
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Apr 29, 2007 12:36 pm Reply with quoteBack to top

Tartışmayı bölmüş gibi oluyorum ama açıkçası familiar elde edinebilmek için bir ritüel gerekli. Ya doğadan gelir, ya da alırsın karşına koyarsın farketmez benim için. Zaten kedi, köpek, farelerin insan habitatları içinde yaşadığını varsayarsak gelmeleri 15 dakikayı geçmez bana göre Smile Diğer Pseudodragon, imp gibi varlıkların bu ritüeller sonucu sahiplerine ulaştıklarını düşünüyorum ben. Karmakarışık ve eksik yazmış olabilirim fakat şu andaki düşüncelerimi anlatmak ancak böyle oluyor.

Bir de söylemeden edemeyeceğim, nedir bu büyü bilgisi taslamak? Hiç yakıştıramadım size...

Saygılarımla...

Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Sun Apr 29, 2007 8:14 pm Reply with quoteBack to top

Lord Necros wrote:

Evet, aura. Büyü konusunda çok iddialı olduğunu söylemiştin ama D&D'nin ucunu çok açık bıraktığı büyüyü anlayabilmek içinbir o kadar da dünya tarihindeki büyüyü, ökültizmi ve parapsikolojiyi incelemek gerekir. Sanırım o kısımda biraz eksik kalmışsın. Smile

Aura demek, Detect Evil yapınca rengarenk parlayan şey değildir. Her canlının kendine ait bir aurası vardır. Bu auralar canlının bedeninde bulunan yedi ayrı çakradan yayılır. Konu dışına sapmış olacağım ama halk arasında sık sık geçen "Bilmemkimle aramda hoş bir elektrik var." sözcükleri, aslında auraların çakışması sırasında iki aura arasında oluşan bir uyumdan başka bir şey değildi. Bunu tıpkı kan gruplarının birbirleriyle uyması gibi düşünebiliriz...

Azuahahahahaha

Bioenerji... çakralar ve büyü aurası.. hepsi birbirine karışmış. Alemsin Lord Necros. Bunların her biri farklı enerjiler. Yani o detect evil yapıldığında kötü bir canlının parlamasının sebebi, yaptığın büyünün etrafta herhangi bir evil alignment'lı canlı olduğunda sana işte burda işte burda çırpınışlarıdır. Büyünün ağzı ve dili olmadığından seslenemeyecek ve parmağı olmadığından da işaret edemeyecektir.

komik komik komik. Artık tartışmamıza gerek kalmadı. Ben tartışmaya gireceğim kişinin benden fazla şey bilmesini umarım. Aksi durumlarda başka insanlarla ''bazı konularda'' bilgi paylaşımına gitmemeyi tercih ederim.

Süresiz BanlanmıÅ?tır

PostPosted: Sun Apr 29, 2007 8:18 pm Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Tartışmayı bölmüş gibi oluyorum ama açıkçası familiar elde edinebilmek için bir ritüel gerekli. Ya doğadan gelir, ya da alırsın karşına koyarsın farketmez benim için. Zaten kedi, köpek, farelerin insan habitatları içinde yaşadığını varsayarsak gelmeleri 15 dakikayı geçmez bana göre Smile Diğer Pseudodragon, imp gibi varlıkların bu ritüeller sonucu sahiplerine ulaştıklarını düşünüyorum ben. Karmakarışık ve eksik yazmış olabilirim fakat şu andaki düşüncelerimi anlatmak ancak böyle oluyor.

Bir de söylemeden edemeyeceğim, nedir bu büyü bilgisi taslamak? Hiç yakıştıramadım size..

Saygılarımla...

Pseudodragon da bildiğin gelincik yada kunduz gibi bir yaratık. Sadece ejderhaya benziyor diye onu ''bu yaratık için bir rituel şart canım cok cok cok'' demenin anlamı yok. İmp için hadi neyse. O bir boyut dışıdır. Yani böyle bir yaratığı evcil yapabilmek için zaten içsel sesinizden fazlası gereklidir. Çnce bir pentagram çizilir ve imp dünyaya çağırılır. Sonrası benim insiyatifime kalmış.

Quote:
    Bir de söylemeden edemeyeceğim, nedir bu büyü bilgisi taslamak? Hiç yakıştıramadım size..

Yakışmayan nedir? Bu bir tartışma platformu. Ve biz de fikir alışverişi yapıyoruz.

Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum