Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 29
    Dün: 35
    Toplam: 90393

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1947
    Üye: 1
    Toplam: 1948

Şu An Bağlı:
    01 : yrehexy

FrpWorld.Com :: View topic - FRP'ye yeni başladım diyenler
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

FRP'ye yeni başladım diyenler View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 07, 2007 2:24 am Reply with quoteBack to top

Sitede kaç tane FRP'ye yeni başlamış, hiç oynamamış ama oynamak isteyen, D&D kural sisteminden çok anlamayan yada burada yazamasamda bu kategorilere yakın bir kategoride kendini gören var?

Buradaki bilgilere göre açılması muhtemel bir düşük seviyeden başlayan D&D mekaniğinde ne nasıl yapılıyor tarzı bi forum bir oyununa ilginin ne kadar olacağını kestirebiliriz. Sadece oyun açma değil en güç manyağı oyuncudan en rol manyağı oyuncuya kadar geniş bir kadronunda karakter yaratımında size yardım edeceğini (Ve kendi saflarına sizi çekeceğini :p ) düşünüyorum.

Sayı tutmazsa kaale bile almam ona göre. Bilen biri buraya bilmiyorum diye yazarsa, ben yalancıyı gözünden tanırım ama ilk önce bir gözlerinizi görmem gerek. Very Happy

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    ulfgar
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 07, 2007 9:15 am Reply with quoteBack to top

sanatçılara mikrofon uzatıldığında dedikleri üslub ile,

3-4 senedir frp ile uğraşıyorum ama henüz biliyorum diyemem. Kendimi daha yeni başlamış ve hiç birşey bilmeyen biri olarak görüyorum.

desek yer misin ? Evil Laugh

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 07, 2007 2:18 pm Reply with quoteBack to top

ya bna smdie kdr frp oynayan arklarm hep anlatmakla olmaz izlemen veya oynaman lazm dediler oyle bikac kere izledm bi iki kerede oynadm ama hala bisey bldigimi soyleyemicem yani oyle kural sisteminden hede hodo fln hc anlamiyorum hala.(=

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 07, 2007 2:35 pm Reply with quoteBack to top

Ben de diğerleri gibi, yaklaşık 1,5 yıldır Frp oynuyorum, kurallarla aram hiç iyi değil.Hiç adam gibi bir şey bilmiyorum,Bir de büyücü oynatıyom Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Ayrıca ne dediğini tam anlamadım, bir forum mu açılcak, acemiler için?

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Ulothrix
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 07, 2007 2:55 pm Reply with quoteBack to top

Vallaha çok güzel olurdu bir oyun açılsa bilmiyenler ve yeni başlamışlar için.Dm side sabırlı biri olsa Very Happy e yani sorularla çıldırtma ihtimalide var bunun.Çğrensek sorularımızı sorsak bide gösterse biraz toparlanıncada diğer oyunlara geçsek yani.Bu oyunu herkes oynamak ister bu kişilerede ''sen bilmiyorsun git'' de denmez herhalde.Böle profesyonel oyunlarına da girince hep çuvallamak ta güzel olmaz.Kşeke olsada böyle bir organizasyonda bizde faydalansak diye düşünüyorum.
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon May 07, 2007 4:09 pm Reply with quoteBack to top

Umarız yakında geliyor işte... Wink

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 07, 2007 7:00 pm Reply with quoteBack to top

Edmond wrote:
    Ben de diğerleri gibi, yaklaşık 1,5 yıldır Frp oynuyorum, kurallarla aram hiç iyi değil.Hiç adam gibi bir şey bilmiyorum,Bir de büyücü oynatıyom Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Ayrıca ne dediğini tam anlamadım, bir forum mu açılcak, acemiler için?

Hayır sadece benden beklendiği gibi mesajımda hatalı yazım yapmışım. "Bir forum oyunu" yerine "bir forum bir oyunu" yazmışım yanlışlıkla. Bu forum altınf böylr bit oyum açmayı düşünüyorum. Çokta fazla senaryo değil başlangıçta. Sadece kişiler ne istiyor ve nasıl elde edilebilir tarzında.

Ancak ilgi fazla olmayacak gibi gözüküyor buradan. Biraz daha bekleyelim bakalım ne olacak.

Ulfgar'ın mesajından anladığım kadarıyla o oynamak değil bildiklerini göstermek isteyenlerden. Daha başında oyuncu olmaktansa bilmeyenlere nasıl yapıldığını gösterecek bir gönüllünün çıkması beni çok mutlu etti. Teşekkürler Ulfgar.

Lenethinia_Rosetta: Ben burada FRP öğretmeyi düşünmüyorum. FRP yani türkçe olarak RYO açılım olarak rol yapma oyunudur. Rool yapma kabiliyeti ise kuralları öğrenerek gelmekten çok zaten sizde olan bir şeydir. Dedikleri doğrudur arkadaşların izleyerek öğrenirsin frp'yi yada içinde başka kişiliklerle empati kurma ve rol yapma yeteneği vardır. Ben burada en çok kullanılan D&D sisteminde zorlananlar için bir başlık açtım. Gerek sitemizde gerekse de pek çok başka mekanda bu sistem kullanılmaktadır ve mantık olarak basitliği yanında ve sebebiyle oldukça çok oynatıcısı bulunması dolaysıyla yeni başlayanar için en tercih edilen sistemdir. Diğer sistemler hakkında kör cahil değilsemde cahil olduğumu söylemeliyim.

Ulothrix: Profösyonel demek o işten para kazanıyor yada hayatını onun üstüne kurmuş demektir. Profösyonel oyuncu dedindiğinde FRP için bana komik gelir. Sadece bir hobidir bu. Bu işten para kazanan kişiler vardır gerçekten ama hayatlarını bunun üstüne kuran kişiler çok nadir görülür. Ben profesyonel FRPciyim diyen biri ile karşılaşırsan onun hakkında yeterince bilgi edinmeden konuşma derim. Very Happy Kendini de öyle görme. Ben ne kişiler biliyorum hiç frp oynamamış ve onca frp oynamaış adamlara taş çıkartıyorlar. Her şey kural değildir ancak bir miktar kural bilmekte gerekmektedir tanımadığın insanlarla iletişim kurmak, pek çok oyuna katılabilmek, değişik kural sistemlerine geçişte daha rahat olmak vb... sebeplerden ötürü.

Saco benden de öte bir konumda bu durumda. Kendisi benden çok daha iyi bir DMdir. Aklıma bu fikir geldiğinde ilk ona açtım konuyu ve oda olumlu yaklaştı. İkinci katılanımızda Ulfgar olacak sanırım. Ben bir kaç kişiye daha kendim teklifte bulunmayı düşünüyorum sadece bu kural sisteminde takılıp kalınmaması için ama şu anda iş seyahatinde olduğumdan temas kurmam zor.

Kural sistemi her şey demek değil ama gerçektende belli bir doyuma ulaşmış kişilerden kurulu olgun gruplar olmadığı sürece oyuncuların hepsinin aklında güçlenmek vardır. Ancak bu bütün oyuncularda olduğundan denge esas koşuldur. Eşitlik içinde kural sistemlerinin kısıtlamalar devreye girer.

D&D kural sisteminde eşitlik için birbirine denk sayılabilecek sınıflar ile başlama mecburiyeti vardır. Bu aynı zamanda oynatıcınında yararınadır. Nerdeyse denk dedim çünkü hedef kitlesini 10 yaşındaki çocuklara kadar indirgeyen bir sistemde yaratılmış büyüleri daha büyük yaştaki oyuncular beklenmeyen şekillerde kullanarak olmadık şeyleri başarabilirler. Ama konumuz bu değil.

Peki belli bir şekilde sabitlenmiş özelliklerin dışına çıkmak istediğinizde ne yapacaksınız. Mesela savaşçıyla druid arası olan bir kolcu(ranger) vardır ama bütün rangerlar aynı değildir. Neden benim barış meraklısı kolcum illaki bir savaş stilinde uzmanlaşmalı diyebilirsiniz. (Kolcular 2. 6. ve 11. seviyede seçtileri bir savaş sitili için ek özellikler alırlar) Bunu dedikten sonra biraz kitap karıştırarak "Unearted arcana" kitabında fikir olarak ve resmi olarakta kabul edilmiş sistem sayesinde kolcuların bu stiller yerine Yaban şekilleri (wild shape) özelliği alabildiğini görürsünüz. Artık savaşçı bir kolcu yerine doğayla daha bütünleşmiş bir kolcuya sahipsinizdir. BU şekilleride kuş, köpek at tarzı şekiller olarak seçerek savaştan çok yardımı ile yardımcı olan bir ranger'a dönüşürsünüz.

Karakterime neden dez avantaj vereyim diyenlere de fikir olarak öne sürülmüş ve resmi olarakta kabul görmüş bir kural olan kusurlar (Flaw) devreye girer. Nedir bu kusurlar?

Flaw bir karakterin normal karakterlerden geri düştüğü noktadır. Unearted arcana da verilen örneklere bakacak olursak çelimsizlik bir kusurdur. Tüm kuvvet(str), koordinasyon(Dex) ve bünye(Con.) tabanlı denemelerinize ve becerilerinize -2 alırsınız. BU büyük bir dez avantaj olabilir. Ancak kusurların getiriside her kusur karşılığı alınınan bir marifettir(feat) İlk başlarken 2 kusur ile başlamak ve ileride oynatıcı kabul ederse daha fazla kusur almayı sınır olarak belirlemiştir D&D.

Kusurlarden farklı olarak kişisel özellikler (Traits) vardır birde. Kişisel özellikler size küçük bir dez avantaj verirken karşılığında o dez avantajla ilgili bir avantaj vermektedir.

Gördüğünüz gibi karakterleriniz üstünde yaratım aşamasında değişklikler yaparak onu istediğiniz bir hale getirebilirsiniz. Bunun da üstüne BU verdiğiniz dez avantajlar, avantajlar, beceriler ve diğer özellikler karakterinize bir geçmiş, bir kişişilik hazırlayacağı gibi ona bir ruhta kazandırmaya başlayacaktır.

Giriş için bence şimdilik bu kadar yeter. Zaten fazla ilgi olmadığından daha fazlasını buraya yazmak gereklimi onuda bilmiyorum. Sadece umarım bu yazılanlar size yardımcı olur ve kendi istediğiniz karakterleri yaratmanıza yardımcı olur.

SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon May 07, 2007 9:46 pm Reply with quoteBack to top

Çncelikle söylemek isterimki biz burada size bir şeyler öğretmeyeceğiz. Sadece sizin çakralarınızı açacağız, işi kavramanızı sağlayacağız. Siz de kavrayacaksınız ve eminimki çok zevk alacaksınız.

Son diyeceğim de Darkgnome'cuğumun övgülerini deflect edip kendisine aynı etkiyle geri yolluyorum Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 08, 2007 6:37 am Reply with quoteBack to top

peki tesekkurler o zaman Yuppi

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 08, 2007 6:01 pm Reply with quoteBack to top

Profesyonelden kastım oyunun iyi bilen ve ben biliyorum diyen kişi anlamında kullandım.Yoksa para kazanan hayatını bunun üzerine kurmuş kişi olarak kullanmadım ve zaten rofesyonel olamam kendimide böyle değerlendirmem herzaman ne yaparsam yapayım bir yanım eksik kalır ve buda insanı profesyonellikten uzaklaştırır.
    Kapo
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Sep 25, 2007 8:48 am Reply with quoteBack to top

Sonuç?
    melih5454
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Oct 12, 2007 3:44 pm Reply with quoteBack to top

hmmm ozmaan benim bi ricam olucak bana frp mekaniği ve rpsini kısaca oyununu anlatabilecek biri varmı herkez işte dm şunu der player bunu der diyor ama benim durumumu yaşayan azdır playerlar hiç-vasat arası bi bilgiye sahip ben vasat bilgiye sahip bir dmyim ilk oyunumuzu oynadık oyun yolda:D yemek yeme olayları filan falan encounter açlığı olan bi oyun şeklinde geçti 3. oyunda bile random encounterı adam gibi çözemediğim için Sad hüsran Very Happy yinede eğlenmiyor muyuz eğleniyoruz ama tam ve profosyonel bir frp oyunu nasıl oynanıyor dm işte tasvir yapıyor playera soruyor player tasvir yapıyor şeklinde mi birazcıkk gözümde canlandırabilirmisiniz mümkünse ve ayrıca şu random encounterı çözmemde yardımcı olursanız sevinirim dmg 3 de tablosu var dediler bi türlü bulamadım kitabı pöffff
    NOT: acele acele yazdım kusura bakmayın yola gidiyorum yazayım da hızlı cvp alayım diye ümitle yazdım Smile imla hataları için özür dilerim bi ara metni toparlarım söz Smile
    Back to top View user's profileSend private message
    Dienekes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 03, 2007 3:19 pm Reply with quoteBack to top

Hımm. Ben bu işe gireli baya oldu. 10 sene oldu sanırım ilk WoD oyunu oynattığımdan bu yana. Eh o zaman ne diye yazıyorsun buraya diyosunuzdur muhtemelen. Hemen özüne geleyim yazımın, ben de neredeyse hiç bir kuralı bilmiyorum. Eh o zaman ne mi yapıyorum? Kendim uyduruyorum. Very Happy Böylesi daha keyifli oluyor inanın. Hiç öyle tonla hesap kitap öğrenmeye gerek yok. Kafana yatıyorsa olur, yatmıyorsa olmaz.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 03, 2007 4:45 pm Reply with quoteBack to top

Eğer öyleyse ben varım, ancak oyunu kavramak ile ilgili sorunum yok, sadece kuralları bilmiyorum Smile
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    WeS_DeX
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 03, 2007 8:25 pm Reply with quoteBack to top

Bende uzun zamandır oynuorum Frp ama kuralların %80 kısmını da bilmem.

Bir cok seyin kime hangi sınıfa yakısacagını veya uygun oldugunu ben genelde kendi kafamdan tahmin ediorum.Sanırım kuralların hepsini cok az kişi vardır.Cünkü Bence frp Tam kurallarına göre oynanmamalı arada sırada kendinizde ufak tefek seyler ekleye bilmelisinz.Asıl zewki bazende orda cıkıo Smile
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mail
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum